BERIGT. BERIGT. Notaris Schottey, Dixmude. Gr ooien Hanen-kamp, op ZONDAG, 15 dezer, in d’herberg de Warande, by Leopold Vandecasleele, te Woumen. OVER TE NEMEN Welgekalante Olie-Klazery, De Uitgevers, VION en Zonen. STUDIE VAN DEN 28-56 871-62 141-00 52-67 Van wege het kollegie, De Sekretaris, WOETS. Fan wege het kollegie, De Sekretaris, WOETS. 29-26 652-44 178-70 27-65 Het Kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Dixmude, brengt ter kennis der belang hebbende dat, ten gevolge der ontslaggeving van den titularis, de plaets van Gemeente-ontvanger dezer stad open slaende is. Degene die dezelve wenschen te vorderen worden verzocht hunne schriftelyke aenvraeg in te dienen voor den 20’“° dezer maend in de bureeleu van het Sekretariaet, waer de vereischte voorwaerden besluitende zyn. Dixmude, den 2 Maert 1864. Burgemeester en Schepenen, L. 1». PARET. STAD DIXMUDE. Het Kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Dixmude, brengt ter kennis van hel publiek dat, te rekenen van Maendag toekomende 7” dezer, de standgelden op de Graenmarkl afge schaft zyn en dat dezelve zal beginnen, te weten Ten 9 uren, voor haver, boonen, vitsen en boekweit; ten 10 uren, voor sucrioen, gersten olie-zaed, en ten 11 uren, voor tarwe en rogge. Te Dixmude, den 4 Maert 1864. Burgemeester en Schepenen, L. P. PARET. VENDITIE Isabella De Deckere. VLADSLOO. EESSEN. INSTEL van een HOFSTEDEKEN en 2 Meet. 21 aren 85 cenlia. CLERCKEN. By affiche breeder vermeld. eene GELEGEN TE DIXMUDE, aen zeer voordeelige conditiën. Zich te adres seren by den Uigever dezes. 9« 4« BEKER I»M.4K1AG£S. 27160 26488 21755 1804. 14548 12812 1869. 11758 9975 Reizigers Reisgoederen Koopwaren Peerden en vee Builengewoone ontvangsten 0-90 Gent. 4 Maert. -a- 19 a 21 a- Per hectoliter. Witte en roode tarwe fr. Tarwe Rogge N. rogge Geerste Haver Boekweit Nieuw Koolzaed Lynzaed v Dyssendag 8° Maert 1861, MEUBELS, sterfhuis Jouffrouw Taejgcnoolrschap de Vanduyse’s Vrienden. In de zitting van woensdag, 21 febrtiary wierd lezing gegeven van de volgende redevoering door den heer Fideel Vion, ter gelegenheid zyner intrede in het Genootschap Myne heeren, Ofsihooa bel buiten het gebruik valt, by eene intrede in nw lael minnend Genootschap eene redevoering af te lezen, hc‘b ik gedacht niet onwelkom te wezen, met iu cenige konbondige regels de redenen uil te zetten, die my bewo gen hebben om my in uw zoo gunstig gekend Genootschap te laten voordragen. Het is u, myne heeren, welligt bekend in welken jam merrollen toestand onze Moedertod zich sedert jaren be vindt. Onze verlïanschle Stadsmannen, <nel blindheid ge slagen, misvormen en onlaerden stelselmatig onze jeugdige nationaliteit; zy leveren haer eenigzins deti vreemdeling over en bereiden haer deszelfs juk slaperig te oirdergaen. De verkrachting en de miskenning onzer Moedertael moe ten stellig aenzien worden als eene toenadering lol vreem de overlieersching en als destempel van het slavenjuk immers, ziet elk hoe weinig ook geoefend oog niet dat de lael van een volk deszelfs zeden en gebruiken weergeeft, even zoo getrouw als de spiegel hel gelaet van dezen, die er zich vóór pianist? Ziet men niet dat een nadenkend en welberaden volk eene min of meer kloekere lael spreekt dan dat, welk wispelleurig en ligt leeft? En moet men daeruit niet opmaken, dat een onafhjtnkelyk volk, met de lael zyner naburen aen te nemen, ook de zeden en de ge bruiken van dezen zal aennemen, om welhaest, zyne oude gewoonten vergelende, ongevoeliglyk lol den vreemdeling over te stappen?... Wat men in de verlichte 19Je eeuw niet begrypt of schynt niet te begrypen, verslonden onze voorvaderen maer al ie welgetuigen hiervan Toen Julius-Cesar onze provinciën overweldigd had, drong hy onze voorouders de romeinsche tael op, in de hoop hen daerdoor te geinakkelyker onder zyn juk te bren gen maer by lukte niet. Later tyden verhief zich eene vyandige betrekking tusschen Vlaeuderen en Frank- ryk, toen dit laelsle, byzonderlyk onder Philips August en heeft verloren?.. Gelukkiglyk beginnen thans de weenklaglen der Vlaein- sebe Maegd weerklank te vinden iu hel hert der verlamde Vlamingen. Eeltige iiiaiMien, in wier aderen liet vlaemsch- bloed steeds vloeide, hebben, na ouzeggelyke moeijelykn heden, een gedeelte der slapende menigte enlwaekt ee h-u de wapenen inde hand gegeven om onze bedreigde nationaliteit te beschermen; want elk regtzinnig Belg, wien vaderland, vryheid en vooruitgang dierbaer zyn, ge voelt en moet bekennen, dat de miskenning van het Vlaemscb een wezenlyk gevaer voor onze nationaliteit daerstelt. Die wapenen, myne heeren, hebt gy ook opge val, en beden hoorn ik my by u voegen en u myne kleine hulp aenbie.ien, wel overtuigd dal de redding onzer Moe derwel de redding onzer nationaliteit is. Hei is vuorwaer niet met kanoum n en versterkingen, die onzen koophan del en bygevolg het besiaen van een groot deel van ons land bedreigen; die óns Belgie onder moeijelyk te herstel len schulden doen bukken, dal wy dezelve zullen behouden, byaldii n men, v,<u eeiieu anderen kant, door de misken ning der Moederspraek, alles blyfl verfranschen, en dus den vyand bimienlokt. Neen, ik herhael het, kanonnen en versterkingen zyn, ten laiiiligeu dage, voor ons de ware wapenen niet, maer de onfaelbare werktuigen der vernie ling en des doods van al wat ons dierbaer iste meer, daer wy op eigene krachten niet mogen steunen. Onze pligl is dus met zedelyke wapenen den vyand af te houden, wat wy slechts kunnen door het heistellen onzer Moeder- lael in bare regten. Arbeiden wy dus vlytig aen den bloei onzer tael en aen de veredeling van hel vlaemsche volk, iu de zekerheid dat de maglige beschavingslef boom in eigene tael ligt; wor den wy de vrienden der vlaemsche menigte, zoo innig ver knocht aen de voorvaderlyke zeden. Scheppen wy moed, myne heeren, vlaemsch Belgie trilt van vreugde, niet alleen omdat bet in ons zyne regtscha- peue kinderen terug vindt, maer omdat ons jeugdig hert Waekt *an liefde voor Koniog en Vaderland. Leenen wy de hand om de lael iu haer onvervreemdbaer regt te her stellen, trouwens liet geldt onze heiligste helangensonze Eigenweerde, de Eer en de Welvaert onzes Volksstams.’ Stappen wy in de haen van hel goede vooruit en wy zulleu ons zelveu en hel Vaderland cenen dienst bewyzen. hel regt toe zich wetten te maken en zich de meesters te verkiezen die het tot de uitvoering dier wetten wil aen- sfellen. Ongelukkiglyk zyn wy lol nu mannen bestuerd geworden, die ons zelve als autokraten de wel voorschreven, die zelve onze i en geene rekening hielden van het gedacht en hel verlangen j de heerschappy der Nederlanden verwierven. Niet alleen- J eu vele lieden van aenzien ua- I men dezelve aen doch inlusschen bleven de Staten en het Volk des te trouwer aeu de Moederspraekimmers men ontkende de gevaren niet, welke, met de vreemde spraek, de vryheid en de zelfstandigheid bedreigden. De afge- vaerdigdeu van Brussel en Antwerpen hadden zelfs den moed m 1568 eeiien irauscheu zendbrief aeu den hertog van Alva terug te sturen, omdat die in de landstad niet was opgesleld. De handelingen des Raeds van Brabaud, sedert de oudste tyden lol het jaer 1795, zyn iu de vlaem sche lael gescbieven. Eerst op hel einde der vorige eeuw strekte het Fransch zich algemeen uil Belgie's aeusluiling aeu Fraukryk had zulks teu gevuige. Een besluit van 5 juuy 1805 beval dat alle akten in bel Fransch moesten opgesleld worden, en een keizerlyk besluit van den 22 december schreef voor dat geen vlaemsch dagblad zonder eene frausche vertaling inegl verscbyuen dau ademden de Vlamingen de bedar- veue frausche lucht met groule teugen in; en toen M diem 1 streefde om de Nederlandsche lael in hare regten te lierplaetseu, stuiile hy op ontevredenen, om reden hy onlydige maetreleüen nam. Sedert heeft de Vlaemsche lael onbegrypelyk weinig ge wonnen. Alsof elke Vlaming de heldendaden en de be roemdheid zyner voorvaderen bad vergeten, bleef hy, zorgeloos met de armen op de borst, de vergiftige lucht van Fraukryk itislorpeti, en vergat de Vlaemsche Maegd, die, verslooleu, hem onophoudend iu bittere verwytsels zyne lal hei lige zorgeloosheid voor oogen legde. Moesten onze voorvaders uit hunne graven opryzeu, met afschrik zouden zy zich verliaesteu tol hunne rustplaetsen terug te keereti, en een vloek, als uit ééuen mond, zou over ons Beigie weèrgalmen by liet zigt der onteering vat deze aerde, die liet blued van zoovele helden heeft gedronken Trouwens ware het geene diepe beieediging voor hen, te zien dat de laugmoedige Vlaming zyne edele geaerdbeid Donderdag 1O" Maert, Considerabele BOOM-VENDIT1E. 3* Maendag 14“ Maert, Dyssendag 15* Maert, in het Stadhuis, Dixmude, INSTEL van een HOFSTEDEKE en 85 aren 55 cenlia. Van 1 tot 51 January 4 29 February M. Vermeulen, onderpastoor te Oostroosebeke, is on derpastoor te Thourout benoemd. Het nieuw Opera van Parys zal omtrent 50000 vier kante meiers grond besiaen, dit is 5 bekuren. Zyne bouwing zal zes jaren tyd vragen. De bestekken, niet niedebegrepen de weerde van den grond welk* men schallen mag op 500 fr. den meter, be- loopen tot 20 miljoen. De uitgaven zullen liet dubbel dezer Som bereiken, byaldien zy het dubbel niet overtreffeti. Op 51 december 1865 had men reeds verbruikt40,000 kubieke meters moortel, 2 miljoen brieken, 41',VOO kubie ke meters plaester, 1000 nieters maelsteen, 4000 meteis gekapte bloksteen en 2 miljoen kilos cimeni. Wie liet niet gelooft kan zich van de hierboven aenge- haelde cyfers overtuigen met zich ter plaets te begeven. Men schryft uil Goudjilah, klein stadje van hel dis- trikt Oran (Algiers) M. D..., zyne dochter die zestien jaren oud is, twee araben geladen met wild, en degene die dit verhael schryft, kwamen terug van de gazellen-jagt, wanneer een grvote leeuw eensklaps aen eenen draei des wegs al briesebende verscheen. De peerden hielden ver schrikt stil, behalve dat van M. D..., welk, dol van schrik, vooruit sprong. De leeuw was met óenen sprong op hem. De heer D... schiet twee schoten van zyn karahyn af en treft het woedende dier, waerdoor hy het nog woeden der maekt. De ongelukkige was verloren wanneer eens klaps een geweerschot knalde, de leeuw achterover viel, den kop doorboord van eenen kogel die langs het linker oog ingedrongen was. Het was mej. D. die dat schoone schot gelost had. Ont roerd en bevende, knielde zy met het nog rockend karahyn in de hand, om God te bedanken over de gelukkige wyze op welke zy haren vader gered had. Eene uilpluizeryEen amerikaensch wis-kunste- naer, die veel tyd maer zeker nog oneindig meer geduld heeft, komt de volgende berekeningen te maken. De inte rest van een stuiver aen 6 per cent zou sinds de geboorte van Christus tot het einde des verleden jaers 11,178,110 dollarsopgeb.ragt hebben, maer diezelfde stuiver aen den zelfden intrest en op liet zelfde tydstip gephietst en ver meerderd door de steeds bygebragte interesten, zou eene zoo oubegrypelyke som opbrengen, dat zoo zy van good ware, men er 84,810,060,000 bollen zoo groot als onze aerde zou kunnen van maken; zoo de soumie dier inkom sten in gelyke maet, onder de 1,000 miljoen aerdhewoo- ners verdeeld wierd, dan zou ieder voor zyn deel 84, 840 zulke gouden bolle.ii hebben. Indieo al die bollen op eene lyn geplaetst waren, dart zou een Kanonbal Parrot, welke in een second 1,500 voe len aflegt, 74-,000 miljoenen jaren noodig hebben om van den eersten lol den kletsten gouden bol te vliegen. 1864. 1863. 1869. fr. 5,966-00 5,875-05 5,296-90 49-70 - - 1,511-11 205-04 Yzercnweg van Eecloo naer Gent. (lengte 20 kilometers). Ontvangsten van 16 tol 19 February. 1863. 26 Feb. -a- 19 a 21 -a- 11 50 a 11 75 12 50 a 12 10 50 a 11 16 a 17 -a- 27 a 28 49 10 a - 49 10 a - Te samen fr. 5,552-75 4,765-10 4,576-75 Ontvangsten van 1 Jan. lot 29 Feb. 1864 fr. 24,615-94 ld. 1 dito 28 dito 1865 21,041-90 Id. 1 dito 28 dito 1862 17,500-75 fr. 5,574-04 6,515-24 1 dito 1 dito Vermeerdering voor 1864 op 1865 1864 op 1862 BEWEGING DER REIZIGERS. 1863. 15881 12607 11 25 a II 50 12 50 a 15 s 10 a 11 16 a 17 -a- 27 a 28 Koolzaed-olie guld 50 a- Lynzaed-olie 50 a- Philips den schoonen, zyne rnagt zocht uit te breiden en de vlaemsche lael trachtte in te kortende stryd duerde, wei door heerschzuchtige *s waer, eeuwen, maer de Vlamiugen wisten zich met ge- mi<c uu.Mk.u.v.i luk en standvastigheid te verweereu. Nog later, won de meesters aensleldeti j frausche tael weer veld, toen de hertogen van Bourgondien I. _1...nu 11 a» r*é: i I-i 11 r i v zlnr> M... ..II.. der burgers. Echter is thans een ander tvdstip aenge- 6^ ^el Bol> maer de adel broken; wy hebben onze regten en vrybeden herwonnen, zien wy zenu te behouden. De inrigling van een korps pompiers, u-aervan de burgers zelve hunne opperhoofden zullen kiezen, levert ons daervan een goed voorteeken op. Den burger moet de grootste vryheid gelaten worden, tul zoo verre dat er enkel reglementen dienen gsuiaekt te worden om grove misbruiken te voorkomen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2