as aaaasa siusam BI Achttiende jaer. N° 10. Dixrnude, 10 Maert 1864. Aenkondigingen. Een Donderdagsblad mde. De Gemeente-vryheden, zery, Over de strekkingen der be warende party. voor algemeene Belangen, Tijdverdrijf en lenen, Quiïrouw 2 Meet. van een le adres- nt. :n hepenen belang- ing van itvanger dezelve t hunne en 205U“ etariaet, ade zyn. Varande, van de betoogingen welke de wraekroepende von nissen der hollandschgezinde regtbanken gedaen wierden; wanneer eenige moedige advokaten van Brussel eene proteslatie maekien tegen de vonnis sen, was er in hunne rangen niel een liberael te vinden; ja zelfs eene kommissie van zeven leden door de laetsten saêmgesteld, oordeelde dat het geradiger was te zwygen otn zich de wraek van het bestuer over den hals niet te trekken. Er wierd algemeenlyk erkend dal de rnisdryven by middel der drukpers moesten beoordeeld worden door eenen jury en niet door de burgerlyke regt banken, en dan eerst, wanneer de wraek van het i bestuer op de liberale schryvers begon le vallen, den eenen zondag lot den anderen dezelfde blyven, niet die hunner tegenstrevers. Onze tegenwoordige handelwyze verschilt in wy de eerslen hebben ons verzet legen de vervolgingen welke verscheidene schryvers en uitgevers hadden I uit le slaen voor de burgerlyke regtbanken; by de a i ’i Y- I I I .4 vraeg te beantwoorden, omdat wy te regt ver hoopten dat dezelve zou opgelost worden door de S beraedslagingen welke in de Kamer der Volksver- B legenwoordigers gingen onislaen. Wy verzenden dus onzen kollega tot die beraedslagingen waerin de beeren DeTheux en Decbamps hunne tegen strevers zoo den loon hebben doen leegen. Wy vervolgen dus de geschiedenis onzer vry- heden onder bel bestuer van Koning Willem. De weinige vryheid van drukpers welke wy genoten onder het hollandsch beheer, bleef ook niet onaengeroerd. Talryke vervolgingen wierden ingespannen tegen dagbladschryvcrs en uitgevers van vlugschriften, welke de inpalmingen van den Staet tegenstreefden. Zonder le doen bemerken dat de nieeslen dezer schryvers de katholyke grondstelsels verdedigden, brengen wy onder het oog dal de liberalen zich in het eersle onthielden a- Met de bewysstukken der geschiedenis in de hand, hebben wy voorgehouden hoe de liberalen de vryheid van onderwys en de vryheid van gods dienst verstonden tydens de beruchte redetwisten welke in de Staten-Kamers der Vereenigde Neder landen, onze roemryke omwenteling voorgingen en tevens hebben wy kortbondiglyk aengeloond dat de liberalen steeds moedige tegenstrevers vonden I in de katholyken die aen hunne zyde zetelden. Een blad, wiens gedachten over staetkunde van dan eerst’vereenigden de libeialen hunne klaglea den eenen zondag lot den anderen dezelfde blyveu, niet die hunner tegenstrevers, heeft ons reeds tweemael gevraegd hoe hel komt Ir I dal de vrylteidmtnnende katholyke party thans het geheel niet van die onzer voorgangers; het bestuer in handen met neemt, wanneer zy I eene zoo schoone gelegenheid zou hebben otn hare princiepen te doen gelden? Wy hebben 1 een c’oomanl een De Bael’s^heï initiatief genomen hebben van een wetsontwerp strekkende otn die misbruiken te doen verdwynen. Zulke wetsontwerpen voordragen, dit doen wy katholyken, niel alleenhk otn eene enkele inge korte vryheid terug te bekomen, neen, maer om de centi alisalie te bevechten, die plaeg van ons land, welke niet enkelyk alle bestuer, maer nog de regtspleging zoekt le besmetten, om er zich van te bedienen ais van hel magtigste werktuig ten einde het gelukken hater plannen te verzekeren. 4 (vertrek) (vertrek). (aenkomsl). (aettkonisl). OEK FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. AT. 21755 Liciitervelve Cortemarck llandzaeme. Zarren Eessen Dixmüoe. Oostkerke Avt-capelle Veurne W underbare geschiedenis der vyfliende Vrt nier ’t fransch van M. Coomans. Eerste kwartier der Maen, den 15, Volle maen, den 25; La etste kwartier, den 1 en 50Nieuwe maen, den 8 12 05 12 12 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 1,570-75 24,615-9-4 21,041-90 17,500-75 5,574-04 6,515-21 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 1Ü 50 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 00 5 07 5 15 5 25 1869. J,296-90 28-56 871-62 141-00 52-67 1869. 11758 9975 5 50 5 57 6 05 6 15 6 25 6 55 6 45 6 50 7 05 De groote zaek welke in byna alle politieke gesprekken op de eerste lyn voorkomt, is de kwestie handelende over de vryheid. De vryheid immers komt voor een groot deel in het levensbestaen van den mensch. Hy die hel zoel eeuw. hy zich lot de verschrikte menigte en zegde haer Dal men my hy den dengdzaeiusten uwer overlieden brenge ik heb hem iets belangryks mede le deelen. Hierop wierd Bonifacius ten huize eens onderlings geleid, op wiens gelaetslrekken de ware deugd te lezen stond en wien Bonifacius in dezer voegen aensprak Genadige heer, ik kom le vernemen dal uw land in groot gevaer verkeert ik kan u hierby van uitmunten den dienst zyn. Zeg my, deukt gy soms niet dat er ouder de ministers des ryks mannen te vinden zyn, die men van eenig verraed verdacht houdt? Helaes? Ja vreemdeling, antwoordde de gryze ma- gistraet ik vrees min de Turken dan eenige myner hoog- geplaetste landgenoten want het kan niel anders of er moeten zich ouder hen veriaders bevinden, om redeu ons de wapenen thans ontbreken, terwyl onze inagazynen er over eenige dagen nog van opgepropt warenheden is ook onze veorraed verdwenen. Hel volk beschuldigt den minister van oorlog, een afrikaensche geloofsverzaker. Dit is erg, antwoordde Bonifacius; maer noem my slechts dengene, dien gy voor den verrader houdt, ik zal hern-zelven zyn afschuwelyk en misdadig geheim aen den dag doen brengen Stil, onderbrak de ouderling, ik hoor gerucht aen de deur het zullen waerscbynlyk de hooge staelsbedienden zyn, die thans komen beraedslagen over hetgeen ons in deze drukkelyke omstandigheden te doen stael, want de- genot der vryheid niet geniet, is als een lidmaet dat zich niet bewegen kan. En gelyk de beweegloosheid van een lidmaet onvermydelyk tot de dood leidt van dit lidmaet, zoo leidt ook het gemis aen vryheid tot de zedelyke ver- kwyning van den mensch. Van daer bet onophoudend streven der volkeren van alle natiën tot het bekomen van de vryheid in de ruimste maet mogelyk, zoo zeer onder bel zedelyk als onder hel stoffelyk opzigt. Men spieekt gewoonlyk en veel van geeslesvryheid, van politieke vryheid, van vryheid van Kerk en Godsdienst, maer waer men nrct genoeg van spreekt is, ons dunkens, over de gemeenle-vryheid. De gemeente-vryheid, die thans zoo verlamd is geworden door hel centralisatie-stelsel, was nogtans bet gelief koosde regt waer onze voorvaders hetmeest aen hielden, vooral de bewoners van Brabant en der beide Vlaenderen. Even als de martelaer voor het kristen geloof, stortte de Vlaming, in vroegere eeuwen, zyn bloed voor hel behoud van de gemeente-vryheid. En wat is thans van de gemeente-vryheid geworden? Zy beslaet aög, wel is waer, doch nog enkel op T papier. Onze volksvertegenwoordiger, M. De Coninck, beeft onlangs hel beslaen der getneenle-vryhedcu ingeroepeu, toen hy in zytie'redevoering van 8 January op de benoeming doelde van burgemeester cn schepenen door de ingezetenen der gemeente. Er is iuderdaed niets redelyker dan dal het regt van zich ecu hoofd le verkiezen in de gemeente, gegeven zy aen de ingezetenen der gemeente? En echler, zoo als de huidige wetten bestaen, hebben stads en de gemeente-ingezelenen daer niets in le zien, burgemeester en schepenen worden benoemd door een Bestuer vreemd aen de gemeente, door hel goevernement, dal meermalen in die benoeming, niet de gemeente belangen, maer enkel eene parly-kwestie inziet. Deze zelfde opmerking maekien wy dezer dagen by het vernemen dat in onze stad, door een deel burgers, poo- gingen aengewend wierden tot het inrigten van een korps pompiers, doch met de uitdrukkeiyke voorwaerde dat de benoeming of de aendttiding der hoofdleden niet zoo als voorheen, door de stad welke inderdaed hier niets in te zien heeft - maer door de leden zelve van het korps ABONNEMENTS-PRYS BY JARE (voorop betaelbaer) Buiten stad, 6 Franks; niet het Supplement, 8 Franks Men schrylt in ten bureele Wilgendykslrael, N" 29. Annoncen, tien drukregel, 15 eentimen. Alle Aflichten hy den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in het Bol. gephelsl. Daerenboven worden er wekelyks een groot aenlal nummers verzonden, om des le meer publiciteit aen de bekendmakingen le geven. Yzeren «eg vstn fi.iclilervclde op leiirne. Vertrek uren der treinen. 1 JULY 1865. Veurne (vertrek). 7 50 Avecapelle Oostkerke 7 45 Oixhuof.1 Eessen Zarren8 15 Handzaetne8 25 Cortemarck 8 50 Lichterveloe (aenkomsl). 8 45 16 Feb. a 21 a- 50 a 11 75 50 a 12 50 a 11 a 17 a- a 28 10 a- 10 a- (Vervolg). wyl ik oud en krank ben, worden de zittingenTerwyl de oude nog spraktraden de hooge staelsbedienden inderdaed binnen de zael en nauwelyks gezeten, verklaer- den zy de zitting geopend. Een oude raedsheer nawi het woord en sprak op s<ati;ea toon Achtbare atnblgenoolen, dewyl oos eiland van wegens de Turken met eenen zwaren oorlog bedreigd wordt, zoo heb ik strenge bevelen gegeven om den vyand harditekkigen weerstand te bieden; doch, gy hebt onge- twyfeld vernomen dat er ongelukkiglyk geen wapenen genoeg zyn om alle weerbare man ten vollen uit le rusten; zulks smart my zeer, doch ik kan er niets aeu doen. Gedurende deze redevoering was Bonifacius zachtjes achter den zetel des oorlogsministers (want het was hy die sprak) geslibberd en had dezen met zynen gouden sleutel een prikkeltje gegeven. Oogenblikkelyk veranderde de minister van uel en van toon Ik lieg, hernam de Afrikaen ik ben het, die de wapenen heb doen verbergen, op voorwaerde eener som van 10,900 goudstukken, welke de turksebe veldoverste my toegestaen heeft. De vyandelyke vloot zal morgen met hel krieken van den dag ons eiland aentaslen. Ik heb de wapenen in de onderaerdsche vertrekken myns hotels doen verbergen. En dit alles heb ik niet slechts gedaen uit goudzucht, maer meest out my over de Cyprianen eens duchtig te wreken, dewyl deze myuen vader in een gevecht legen den Boe Bonifacius zich door lange reizen van zielsfolteringen trachtte te ontmaken. Bonifacius scheepte zich met zynen dienstknecht (die alreede door den gouden sleutel getoetst was) naer het koningryk Cypren in. Zy kwamen te Famagousta, hoofd stad des eiland s, aen wal en vonden geheel de stad in beweging ter oorzaek der tyding dat de Turken, dit woeste volk, tegen liet eiland aengerukt kwamen. Al de iuwooners liepen met de krygslieden overhoop naer de haven zien, of zy nog geene vyandelyke vlaggen aen den gezjgteinder ontwaerden. Hel hof verkeerde in de grootste benauwd heid. Echler zyn de Cyprianen zeer moedig, want een myner vrienden, welke eene reis naer het Heilig land ondernomen en de inborst van dit volk gestudeerd* heeft, beeft er my veel goeds van verhaeldwat zyne zedeleer betreft, hierop is hy slilzwygend gebleven. Keeren we verder tol ons verhael. Nadat Bonifacius alles wegens de beroerte des volks vernomen bad, wendde

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1