I Kuiperyen. De Kamer. I r-' I 1 De petitiën voor de onschendbaerheid der katholyke kerkhoven zyn thans bekleed tuel zes honderd drie-en- van jaer |la« s do jove yeer 'teek >>enr M d fen the fen pri len Icn lood |elig laeu lesl< I De ilael H vel fen r Zlat ven 69 >e, an 'an 'em all vee le, Ml rof 1 On fen Damt «chai van o ten l< ken ■S, I,: Mere' Oude ca pp Wou He 4, Ai Coxy sued Nieu ca pp kerki 2 en He ■tam Da-je gy nog liet slimme Weekblad waert, ge zoudt gy schryven, na gezegd te hebben dal de liberalen alléén mannen van orde en gcwetenspligt zyn, dat hel by de klerikale party is dal zy leste moeten nemen, dat aldaer eendragl hecrscht, men aldaer niet twist over NIETIGE zaken, maer aen grondbeginselen houdt. Engeland, lael er hem een paer jaer verblyven, geef hem toen de groole naturalisatie, en maek alsdan hel volk wys dat uw langharig beest, met ile groole naturalisatie te be- komen, een engelsch poedelhoudeke geworden is! Zoo is ’i ook met den genaturaliseerdefranaschinan. Nu,had moest gedaen worden. Zoe moet hel zyn. Gelyk hel initi atief van welkdanige instellingen aen den burger moet overgelalen worden, zoo moei hem insgelyks hel regt ge laten worden de zaken te schikken naer zyne goesting, dat is zoo als hy 'l meent liet best te zyn. Om te betoenen tot hoe ver de gemeente-vryheden zich vroeger uitstrekten, zullen wy zeggen dal hctgeenc thans als eene onmogelykheid voorkomt, namelyk dal elk eige- naer, elke gebruiker van grond, eeue vrye jagl op zynen eigendom hebbe, zulks gedurende vyf eeuwen en half, tot het einde der achttiende eeuw, eene der grondwetten was van Brabant. Indeidaed, in de Blyde Inkomst, dit stuk dal als de eerste kiem van onze, vrye Grondwet muel beschouwd worden, en onder hel bebeer van Maria-Theresia uilge- veerdigd wierd, leesl men dat al de vrye Brabanders, de byna geheele bevolking uitmakende der sleden en gemeenten van Brabant, het regt hadden om zonder jagiverlof op hunne landen jagt te maken op alle slack van wild. Dit regiem wierd maer algeschafl in 1794, door de Sans culotten, onze verlossers. En wal ziel men nu! Deu kleinen hovenier, den landbouwer, die geuuodzaekt wordt zyne vruchten te laten beschadigen door de hazen en konyuen, en dit alleen om den ryken heer het vermaek niet te be nemen cenige lustige uren lydens hel jagtsaizoeu dour te brengen. De afschaffing der Bloedwet wordt door velen voor eene oumogelyke zaek gehouden. En wal ziel men echter in vroegere lyden, toen dat er niet minder geoorloogd wierd L.J 19 f» I.. I ..J I...» dan hedeudaegs? Behalve eenen korten tyd, ouder hel beheer van Philips den vytïle, was de konscriplie in Eu ropa niet gekend; voor deu inval der Sans-Culotleu in België, kenden de helgeu de Bloedwel niet, en niemand moest tegen wilendanksoldaet worden. Deze halelyke wet, die eene der grootste inbreuken maekl op de gemeeute- vrytieid, dagteekent maer van bel einde der verledene eeuw. ,De benoemingen van burgemeester en schepenen, door den honing onderteekend voor den vorm, worden thans gedaen door mannen vreemd aen de gemeente, niet zelden door franschrnannen genaturaliseerde franschmannen, wel is waer - eenen genaluraliseerden en eenen niet geualuraliseerden Supplement Da-je president waert van d'hospicen, ge zoudt liever dan aen uw gegeven woord getrouw te blyven, zeggen dal, alhoewel de kozynljes u uit eenen geest van miskenning niet bezocht hebben, u toch gedwongen hebben om u te onthouden by de stemming in eeue zaek die *1 voordeel van de stad betrof. En da-je gy nog het slimme Weekblad waert, ge zoudt gy zeo naïef zvn van te zeggen dat gy den naem van uwe party niet wilt verloochenen, alhoewel ze uilschynt door kleingeestige tegenkantingen en heerschzucht, maer dat hei liberalismus gelyk staei in beteekenis meiorde en regtzinnigheid. O de logika van vbiti zyn Van pas 'V ge l< bel i». troi yoo tie i Da-je gy bet Weekblad waert en gezegd hadt dat het Kuipje expres naer Brussel is geweest om de portefolie van Minister te aenveerden, ge zoudt gy u aenhieden om een der sekretarissen te worden van hel Kuipje, len einde in uwe geboorle-stad zulk geene domheden meer te schry ven als Er zit meer verstand in den prachtiger) inkt koker van M. Gustaef Debreyne dan er in de dertien hon derd (1500) boekdoelen kan zitten van M. De Coninck zelfs geenen schoolboek aennemen die niet komt van hel goevernement, en om haer de moeite te besparen zelve de noodige schoolbehoeften aen te knopen, doel de pro vince zulks VOOR HARE REKENINGEn waren nn onze bestuerders nog van zin dien toestand te veranderen en te verbeteren maer bet schyn-liberalismus werkt thans met handen en voeten om de gemeenle vryheden op nieuw in te korten, met eene katholyke gemeen te te DWINGEN om mannen in het KATHOLYK gedeelte van het kerkhof op te nemen, alhoewel hun laetste adem een vloek was tegen God! Bemoeide zich deSlael in vroegere tyden met de leer- koersen in de akademien van kunsten en wetenschappen en trachtte hy. by middel van jaerlyksche geldeiyke toe lagen. dezelve onder zyne voogdy te brengen? In 'l geheel niet. Kapitale sleden rekenden hel zich tol eene eer luis- teriyke instellingen lot stand, te brengen, de edelen en burgers roemden er zich op zulkdanige instellingen met begiltigiugen te verryken, en dan konden zy mei fierheid uitroepen, met den vinger op die groetsche instellingen wyzendeZiedaer ONS werk! Doch welke stad, welke gemeente kan hedeudaegs, op hare schoonste inrigtingen wyzende, uittoepenZiedaer ONS werk? Het goeverne- meul isdaer, de Slael, de Proviulie zyn daer, en die roe pen uil Roem niet over uwe communale school; het gebouw hebben wy doen maken, den onderwyzer hebben wy u gezonden, de schoolboeken hebt gy van enr gekregen, en ge zyl maer de nederige uitvoerders meer van onzen wille. Ziedaer wat er van de gemeente-vryheid geworden is! De burger, de ingezetene der gemeente is tol een werktuig verlaegd geworden iu handelt van een opslorpend Slaets- bes'.uer. Eu men roeme dan nog de vryzinnige denkbeelden onzer eeuw; men roeme nog hel vrye regiem waeronder wy leven; tueu roeme nog de burgerlyke ontvoogding Do, «ve br liteld uaesl Soudan van Egypte hebben om hel leven gebragt. Nadal de minister deze laetste woorden uitgesproken had veranderde hy teencrnael van kleur en houding, en stierf op slaenden voet. Nauwelyks was deze veropeubaring bekend geiuaekt, of het volk liep in buitengewoon» menigte naer de woo- ning des ministers, maekle zieh van de verborgen wapens meester, bragt 's verrraders familie omhals en zwoer te zegepralen of te sterven. 'S anderendaegs, had de zon oog nauwelyks hare eerste stralen over ’l aerdryk neèrgescholen, toen de Turken alreedc met eene sterke vloot het eiland omringden, maer dewyl zy zich aen eenen zoo hevigen weérstaud niet ver wachtten, meenden zy van zelfs zonder slag of sloot de overwinning te behalen, maer zeer deerlyk bedrogen wierden zy na een bloedig eu langdurig gevecht, over den Bosphorus terug gedreven. Te midden der viklerie-gezangen, riep de kranke ma gistraat bel volk voor zyne wooniag byeen en sprak lot de vergaderde menigteGy ziet dezen vreemdeling, Bonifacius met dea vinger aenwyzeade, eiwelhel is hy die ons allen gered beeft hel is hy die den verrader heeft doen spreken. Eere zy aen den jongen vreemdeling! Dit geroep wierd herhaelde malen luidruchtig toege- juicbl en Bonifacius wierd iu zegeprael naer dé openbare feeslplaets gedragen, alwaer de magistraten en inwooners van allen rang hem allerlei kostelyke juweelen len ge- •cheuke aenbodea. (La Paix). vyflig duizend zeven honderd twee-en-dertig (655,752) handteekens en er zyn er nog een groot aenlal die, ofwel niet ingekomen, of niel medegeteld zyn. Wanneer er in 1829 pelitien opgemaekt wierden om de herstelling onzer grieven te bekomen, beliep het getal handteekens maer lot het cyfer 510,000 De nationale betoogingen van 1828 en 1829 kannen dan niet vergeleken worden aen hetgene er nu geschiedt we gens de petitionnering voor de onschendbaarheid der katholyke kerkhoven. Ook zal deze betooging der katbolyken geheel het land door eenen grooten indruk doen, en uiet zonder reden overal zal men zien dal de kalholyken by menigte hunne stem laten hooren wanneer er kwestie is van hunne gods dienstige vryheid; want, men kan het niel loochenen, 't is die vryheid welke geschonden wordt wanneer men hunne kerkhoven ontheiligt. Hel kerkhof maekt deel van de kerk, en het eene is zoo heilig als de andere; de gebeden, die in de kerk beginnen, worden op bet kerkhof voltrokken, en T is niel meer geoorloofd hel lyk van een vrydenker op hei katholyk kerkhof te begraven, dan hel in de kerk te brengen. De katholyken verzeilen zich dan legen de aenslagen welke legen hunne godsdienstige vryheid zyn gepleegd ge- geweest, en wy zyn er zeker van, lief of leed, zal men hunne regtveerdige reklamatiën moeten iuwilligen, want T is geene gunst, 't is een Regt uat zy eischeu. Da-je gv het Weekblad waert en het vooral op den VLAEMSCHEN STYL gemunt had, ge zoudt gy als proef stuk van uwen vlaemschen slyl en laelkennis, aen T hoofd van uw blad schryven Er worden wekelyks exemplaren van dit blad er staet wel de blad, tnaer dit nemen wy voor eene drukfout giiatis gezonden in de voornaem- ste herbergen der gemeenten in welke de te verkoopen of ver pachte goederen in de annoncen vermeld die in ons blad ge- insereerd worden, gelegen zyn. Eenen BON aen den schooljongen die dit gebrabbel ont leden kan. Da-je van de boschmanie aengedaen waert en lid waert van d’hospicen, ge zoudt voor eenen dag aen uw eenzaem leven vaerwel zeggen en in een hondeuweér naer stad op trekken om eene zitting van d'hospicen by te woonen, ten einde door uwe stem eene gewigtige en voor de burgery hoogst voordeelige zaek te helpen verwerpen. En da-je toen het Vischbladje waert, ge zoudt in den vuist lachen over de schoone en edele daed die uwe mannen komen te verriglen en waerdoor zy een bewys geven dat ze met de grootste onpartydigheid de hun toevertrouwde arin-goe- deren bestieren. Da-je gy de slimheid had van het Weskblad, ge zoudt gy zeggen dat de liberalen alléén de voorstaenders zyn van de verlichting eu den vooruitgang, en twee regels verder zoudt ge schryven dal er altyd een kritieke toestand op handen moet zyn om de liberalen lol de werkzaemheid op te wekkenI Knoopt dit aeneen. oor >ud I raed eind jpei ge ui ten Da- ■ille ti |en ni dacht Da-je gy het Weekblad waert, ge zendt gy stoutweg zeggen dal de klerikalen eenen aengeboren af keer hebben vour de verlichting eu de beweging der geesten, en in- lusschen zoudt ge geene andere praktische middelen aen te duiden hebben om tot die verlichting te geraken, dan te bassen op het klerikael, uil te vallen tegen de pelitien op de ouschcndbaerheid der katholyke kerkhoven en uil te roepen dat alwie hel program der liberale vlaemsche meeting van Gmt uiet hygetreden is, een vyand is van deu vooruitgang. De toestand van het Ministerie is nog in niets veran- doch wy vinden al weinig verschil lusschen derd sinds de bemerkingen die wy neèrschreven voor ons van zondag laelst. De ontslaggevende ininis- franschman. Trek maer met eenen rosten waterhond iu lcrs zyn nog altoos aen T bestuer en alhoewel er meer dan eene samenstelling gemaekl is geweest voor het vormen van eeu nieuw ministerie, is men er nog niel in gelukt een definitief Ministerie te benoemen. Inlu.sschen heeft de Kamer eeu wetsontwerp gestemd strekkende om een deel uvu ..u,hel Ter hameren bosch, behooreude aen de gemeente een Jan de Zegepraler, een Philips van Bourgondië, een Helles, aen s lands hooidstad iu te lyven. Een ander Keizer Karei, een Philips de tweede zelfs, die verschrikke- lyke meester der twee werelddeelen, als een koninklyk voorregt de benaming gevorderd vau burgemeester en schepenen iu de steden eu gemeenten vau zyn ryk, men zou iu onze kleine hertogdommen en graefschappun de boeren hel schietgeweer en de gaffel hebben zien opnetneu en in digte gelederen legen de verlreders hunner ge- lueeuie-vryhedeu zien oprukken. Deeh waerin bestael hedeudaegs de gemeente-vryheid Heefl dezelve, zoo als ze thans besloet, nog wel eenen schyn van vryheid Er moet maer eene gemeentc-school gebouwd worden, en vooreerst heefl de gemeente het regt niet eenen eersten steen te leggen vooraleer een vreemd bestuer haer zulks hebbe toegestaen. De gemeente mag vervolgens tot gemeente-onderwyzer niel nemen deu per soon dien zy verlangen zou, maer moei er eenen aenveerden uil handen van een vreemd bestuer. De gemeente mag (Hel vervolg hierna). ontwerp is dan nog ter Kamer neérgelegd geworden, na- i luelyk door M. Debaels, en voor doel hebbende grond- 1 wettige waerborgeu vast le slelleu voor de vryheid der drukpers. Hel werk van M. Debaels biedl eene zeer volkomene geschiedkundige eu regterlyke uitbreiding van deze kapi tale zaek, die le regt sinds verscheidene jaren de gansche onafhaukelyke drukpers iu beweging brengt. Hel is te verwoudereo dal dil wetsontwerp zoo weinig ondersteu ning vindt hy de scbyu liberale drukpers, die bel nogthans met eenparigheid gevorderd heeft. Zou dn stilzwygen som - wylen niel te wyteu zyn aen de vrees die hel schyn- liberalismus gevoelt en welke hel meermalen le kennen heefl gegeven, namelyk van hulde te moeten brengen aen de regtzinnigheid der liberale gevoelens van de kalho- lykeu? Hel zyn immers katbolyken die dit wetsontwerp geleekend hebben. Onze konfrater van het Weekblad, die echter zoo zeer vooruitloopt met de vryheid wanneer zyne party-mannen er voor iets hun deel in hebben, zegt geen woord over het wetsvoorstel van M. Debaels; maer hy vindt iulegendecl dat hel niel zonder belang is eenen uilval le wa;»u legende petitiën op de vryheid der ka iholyke kerkhoven. Minister Tesch heefl ook in zitting vau zaterdag, een wets-ontwerp neérgelegd len doel hebbende de opschor- sing, voor eeneu lyd vau driejaren, der wetgeving op de vruemdeliugen. Deze wetgeving kan niel dan in deze tyden als eene veroordeeiitig aenzien worden van onze vrye iuslelliugeti. Inderdaed, krachtens de wet van 1855 op de vreemdelingen kan eeu banneling, meermaels een slagt offer van hel despolismus, welk op onzen gaslvryeu Bel gischen grond eene schuilplaels heefl gezocht, teu allen tyde hel slagtoffer worden des willekeurs vau het gouver nement dat, om zekere mannen le behagen, hel regt heeft dien ongelukkige, zoo als met kolonelCharras, de gastvryheid le weigeren, en hem alzoo le dwingen naer het land terug le keeren waer zyne vervolgers hel op hem gemunt hebben. Gisteren, dingsdag, heeft de Kamer een voerloopig kre diet gestemd van een miljoen franks aen het deparlemeni vanjusticie, en eeu wetsontwerp tot vrystelliog van de douaenreglen op 69,000 kil. sulfael.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2