I t acl Ku ov, Wie zon gelooven dat het Weekblad zoo veel pretentie heeft van hel Kuipje te willen doen door- Bo gei nu nu de ”6 I alg HOI 1 me I i wegens wortelde wraekzucht en zich van het Weekblad wilden bedienen, om de buitenlieden die hun graen ter onze markt brengen, gelyk verleden zondag spoUernyen naer 't Iroofd te werpen en ze zoo le noodzaken met hun graen naer vreemde markten pp le trekken. Maer welke benaming zouden de ingezetenen eener gemeente aen zulk blad wel kunnen geven? Wy laten dit den lezer oordeeleu. Wy hebben vernomen dat eene petitie aen de Leden det Kamer ingezonden, en betrekkelyk misschien het leggen van eenen yzerenweg van Ostende naer de grenzen van Fraukryk, inde rigling van Armeii- liers, trekkende door Dixmude en Ypere, van ons sladsbestuer maendag in onze voor- naemsleeslaminels is neêrgelegd geworden. Daer wy eerst gisteren namiddag kennis ge kregen hebben van het bestaen dier petitie, en ze op dit uer niet meer in lyd vertaeld noch gezet kon worden, moeien wy de inly ving derzelve lot een volgend nummer verschuiven. de aenkondiging der openbare zittingen alsmede de dagorde der zitting aen de bladen van stad mededeelde? En ware het niet nog ih ’t belang der burgery, dat. om le vcorkomeu dat zoo iels kunne gebeuren als hetgeen plaels had onder het Besluer-Debreyne, namelyk dal het officieel verslag der zitting welk in het Weekblad verscheen, tolael verschilde met bet verslag derzelkle zitting welk geboekt was op stad’s register; ware het niel nog in ’t belang der burgery, zeggen wy, dal stads bestuer geen eigen verslag mededeelde aen de dagbladen van stad, maer de openbare zittingen vooral aeukon- digde en zoo de opstellers der dagbladen in staet stelde zelve bet verslag der zittingen op le maken, als zy hel geradig vinden?’ Op deze wyze zou elk ingezetene, aen wien de tyd ontbreekt om de zit tingen by le woonen, door middel van zyn dagblad in stad gesteld worden te welen wie op het Stad huis zyne belangen verdedigt en wie, van eenen anderen kant, er onverschillig mogt aen blyven. Het Kuipje, alsonalhankclyk orgaen, en als voor- staender van alle vryheid die voordeelig is of zyn kan aen de algemeenezaek, vindt het niet ongepast deze vragen hier te doen. Vooral wanneer hel de kwestie zal betreffen der herziening van ons po- litie-reglemenl, zouden wy willen dal alle inge zetenen in staet gesteld worden door hun eigen te oordeelen op welke wyze hunne mandatarissen hunne belangen op het Stadhuis voorslaen. Wy twyfelen niet of dit is wel ’t gevoelen der publieke opinie. Wy vinden in den Thouroulaaer, in den West- tlaming van Brugge, in bel blad van Sl. Nicolaes met name Het Land van JEaes, in hel Handelsblad en de Grondwet van Antwerpen, in den Journal de i Bruges, in den Journal de Gand, immers in meest al de dagbladen, de aeukondiging der ziltingen van den Gemeenieraed alsook de zaken die by elke zitting aen de dagorde zyn. Ware het uiel beter en meer in de belangen onzer butgery, dat onze gemeenieraed hier ook Geene gevallen doen zich op. ol hel Weekblad munt hel op hel Kuipje. Zoo is ’t dat hel visch- papierke deze week hel Kuipje het tot eene oueer aenrekeut deu omzendbrief der Van Duy- se’s Vrienden in franschen styl opgesleld le hebben. Hel Kuipje is de schtyverncchde opsteller der stukken die uil naem vau dit taelminnend ge nootschap in ’t licht komen. Hel komt voor niets in den laelsten omzendbrief noch in den blief die ledent drie weken inliet Bolerkuipje verschenen is. Doch dat hel Weekblad, welk aen het hoofd van zyn blad schryll Er worden wekelyks exemplaren van dit blad, gratis gezonden in de voornaamste herbergen der gemeente in welke de te verknopen o/ verpachte goederen in de annoncen vermeld die in ons blad geinsereerd worden, gelegen zyn, aen iemand les wil geven over vlaemselien schryf- styl, dal vinden wy wal sterk! --- uitrnaekt van bet Houlhaml, dal de wegen gaen voor een vyand van de vryheid? En ’l is nog- 3 ,ans zo°- zy° ail|l'el wael' *iel melding van drie uren naer stad leiden, allergelegendsl zyn macht van onze bemerkingen over de Gemeenle- bemetkingen welke door verscheide schaft is, dat de landbouwers nu niet meer als voor- dagbladen zyn overgenomen geworden, heelt het bladje nog den air ons uil le geven voor de vryheid vyandig le zyn. Arme Weekblad! «n hunne inzigten en daden in een verkeerd dag licht te stellen, vonden wy geene reden om onzen pennetwist mei hem te eindigen. Het staet hem immers vry de eerlykheid zoover le dryven, tol zelfs zyne tegenstrevers in vrienden-vergaringen op te zoeken en hun daer eene tael toe le seinyven die zy niet gehouden hebben. Echter, le zien dal hy hel wagen durft een openllyken stryd te voeren tegen stads belangen zelven, daerby ontvalt ons de pen en noopi ons alle polemiek met hem le slaken. VVelhoe! hel opbeuren, ten koste van vele opof feringen van de inrigting eener wekelyksche graenmarkt te Dixmude, inrigting welke vroeger met, het levendigst genoegen door eiken burger wietd le gemoet gezien, zou thans gelegenheid, geven om de buitenlieden aen le wakkeren van zich te onthouden graen op onze markt te brengen? Maer zulke handelwyze is schreeuwend, ze voert bare eigene veroordeeling met zich mede, en ziedaer nogtans de taek die het Weekblad zich voorge nomen heeft te verdedigen Het is onnoodig hier de groote voordcclen op te sommen die eene bloeijende graenmarkt aen eene stad oplevert. Eenieder weel dal dezelve eene bror- van welvaren is voor tie gemeente, waer alle neringdoenets deel aen hebben en gwaervatt i niemand, tenzy door eigen wille, kan uitgesloten worden. Vooral voor de bewoners onzer Weststraet, Noordslraet, Eessen- en Woumenstraet, en voor deze onzer Groote Markt, zou de opbeuring onzer graenmarkt de grootste -voordeeien opleveren. De herbergiers, bakkers, beenhouwers, winkeliers, allen zouden er hun deel van winst aen hebben. En gezien Dixmude hel center uilmaekl van Veurnamhachl en I ‘u --~ - die van de landelyke gemeenten in eenen omkting voor hel vervoer, dat het gewone slandregt alge- i vryheden, been, by eiken slap dal ze doen, door policie- tnannen ontrust worden, dat alles zoodanig ge schikt is dat er vryheid en gemak bestael voor den verkooper, zoo kan hel, zeggen wy, onmogelyk missen of Dixmude moet meiterlyd een der bloei- jendstegraenmarkien onzer provintie worden. Door eene omstandigheid alleen zon i de toekomst onzer stad kunnen verydeld worden; hel ware in het enkel geval dat zekere mannen stads welvaren zouden opoüeren aen hunne inge- i Ti kei lej Wy trekken de volgende inlichtingen uit liet Verslag des bestuerraeds van onzen yzeren weg, gedaeu in atgeineene vergadering te Gent, nopens de werkingen van onze linie. per par Ch gei1 ius ve vei lin nu vai dij zei Fit noi dn r- Hsl Irié du vei ius ral lien flei hel uit vol wil De kei led we scl all, bel sir the ii Du mi gei de ich |pai Klei lp a Wei kaï 1 hje gel Jeu bei eet te over de Be Dareelen. Lang reeds hebben wy niet nagelaten de afschaffing van bareelregt te vergen, want die belasting is vooreerst eene groote plagery en zy drukt zeer hard op den akkerbouw en op die deden des lauds, welke nog niet voorzien zyude met yzerwegeu, daerdoor in eenen nadeeligen staet liggen en minder bevoorregt zyn dan andere deelen des lands, reeds met spoorwegeu voorzien. Hoe komt het dal eene belasting welk Napoleon I in Fraukryk afgeschaft heeft als le drukkend en te schande* lyk voor ecue boschaefde natie, zich hier in het vrye Belgie in stand heeft gehouden, alsdan nog wanneer zy niet meer hel eigendomlyk karakter bezit eener belasting van algemeen nut, drukkende met dezelfde kracht op alle leden van den Siael? Wy aerzelcu uiel te verklaren dat die belasting by- zonder sinds de afschaffing der oklrooijen eene aeustoo- tende onregelmatigheid is geworden, en dal zy met de zoo gewaende aeomoedigingen, den landbouw gegeven, eene ware ougerymdheid daerstelt. drongende Lupyn vopp zaed.,zaeit men op'l einde van april, en voor hel ioryden (eiukeerenj in 'l midden van juny. ’T voorleden jacr zaeide ik voor graen, zes malen per akker of 50 kilo per heklare? Baer waer het land haer best ging stond zy le digi, en daer zouden vier lol vyf malen genoeg geweest zyn. Deze die tol mest moest inge- reden worden, wie rd in T midden van oogst, wanneer zy in vollen bloei en weelderigheid stond plat gerold en onder gevrochlOmtrent vyf weken nadien zaeide ik er rogge in. Hond den herfst slond de rogge om ter slechtst. De Lupyn was allerweéiderigst geweest, helgene maer kan deu grond ten nutte zyn; maer daer hel lusscheu hel iu- ryden en het bezaeijen, en zelfs na het bezaeijen, in lan gen lyd niel regende, kon de grond boven de ingeredeti Lupyn, spyts alle aengeweude middels om l’omroereu, zich niel genoeg zetleu. Een eigendom der Lupynplant is, dat zy met hel uil- kornen eerst zeer Iraeg opgroeit, terwyl zy seffens haren kloeken trekworiel in de diepte schiet daerna schiet zy dan ook gauw en kloek naer boven. Zy begint dan sterk le struiken en schiet, benevens eene zeer groote hoeveel- De ontvangsten gedurende 1865, beloopen lot fr. I 161,226-06 c en de uitgaven tol fr. 1(1,156-70 c., dus een overschot van fr. 89-50 c. De ontvangsten zyn in ver- gely king niel 1862, vermeerderd met fr. 20,069-62 c., ’t is te zeggen meer dan 14 i. h., terwyl de uitgaven niel fr. 6,822-45 c. verhoogd zyn, namehk rond 4 1/2 t. b. Wy mogen dus met betrouwen de toekomst inblik- ken, zegt hel verslag, en zoo er geene uitzonderlyke ge- beurtenissen, welke niemand kan voorzien, voorvallen; wy hebben de overtuiging van voortaen 20 fr. per aktie te zullen kunnen uitkeeren. Te meer nog, daer de verlen ging van onze linie naer Duinkerke weldra een voltrokken feit zyn zal. Er hebben gedurende het verleden jaer 158,420 per soenen op onze linie gereisd, te welen 5,671 met de eerste H klasse, 22.294 met de tweede en 112,255 met de derde; er zyn 50,951,790 kilogrammen koopwaren vervoerd. Ontvangsten in de verschillige statiën Lichtervelde, fr. 11,019 55 c.Cortemarcq, 12,074-62; Handzaemc, 8.668-22; Zarren, 7,178-77; Eessen, 5,924-30; Dixmude, 45.742-54; Oostkerke, 6,845-28; Avecapelle, 5,226-85, en Veurne, 61,515-81 Zaken van Denemarken. De laetste tydingen over het oorlogstooneel melden dat Denemarken stellig weigert hel konferenlie-voorslel le aen- veerden. Denemarken heeft zyn gebied op ’t vastland aen de vy- andige troepen overgelalen; doch op het gebied der zee blyft het meester. Door de position van Duppel en Frede ricia bezit hel twee groote gemeenschappen met hel vast land, om den vyand langs daer in bedwang te houden; langs de andere zyde randt holden vyan 1 aen met jagt te maken op zyne schepen en zyne handelhavens te bedreigen en in te sluiten. On zyne eilanden is Denemarken schier onoverwinbaer; op zee ongenaekbaer. kan hel zich gemakkelyk bevoorra den Waerom zou het dan vrywillig datgeene afstseu, wal de zegenprael alléén den vyand schenken kan De oorlogs-party houdt dan ook de bovenhand te Kfl- Dc Lupyn zal er maer te beter van zyn, dat zy ver scheidene jaren naeeu up deu zelfden grond, zonder mes ten, gekweekt wordt; zelfs zal meest allyd de tweede oogst en dikwyls de derde, den eersten oogst overtreffen; de zaed-lupyn voornamenlyk, wanneer zy eenige jareu na 'én op den zelfden grond gekweekt wordt, zal gelyk- uialiger lol rypdom komen. De Lupyn eisclil om wel le groeijen eenen diep be- vrochlen grond, en schynt te bespreken van haren sterken trekworiel zouder de minste hindernis diep in den onder grond le mogen schieten. Daerom heb ik in den herfst diep geploegd, in hel voorjaer ontroerd en dan in den zseilyd bevrucht. Men zou ook kunnen op de licrfsl-voor zaoijeu, wel le verslaen, als hel laad zuiver en vóór den winter diep genoeg gevrochl is. In ’t algemeen wordt hel dikwyls beploegen door le betere oogsten beloond. Hel zaed mag niel diep ingevrocht worden, maer zoo veel inogelyk gelykmatig twee duimen 1 diep. Het graen dat le diep valt, komt veel later op, behoudt langen lyd een geel eo krank uitzigt, en veroorzaekl daerdoor ong ■- lykheid op deu akker. Wil men de Lupyn opdoen in hooi, kot voeder der schapen, zoo zaeil men die zoo vroeg mogelyk in het voorjaer, om ze in d« zomerzon le kunnen heid bladeren, eerst hare kroon iu bloei, en wanneer dè« uitgebloeid is, dan is het de beurl der zyschoten. Wy plegen aen de plant niel overryp te laten, wattt geheel ryp staende te velde, is zy onderhevig aen het uitspringen van T graen, en veroorzaekl daerdoor onaeii- gename verliezen; dat gebeurt min in regenachtig weder, als in het schoonste zouneschyn. De vernuftige landbouwkundige Koltz heefl Lupynplanl een boekwerk gemaekt. De Lupyn, zegt hy, heeft gemaekt dat in eenige jan'11 de schraelsle zandgronden in het noorden van Duilschbl1(l overgegaen zyn lol vruchtbare akkers. Indien deze plant by ons niet aengekweekt is, eigent men dil toe aen slechte proefnemingen, en h;>* menlyk aen de mistrouw der landbouwers tot bei ad1'1 nemen van nieuw ingevoeide planten, zelfs waren die van de beste hoedanigheid. De landbouwers die Lupynzaed begeeren, kunnen er be komen by deu heer Ivo Vanackere, koopman te Dixnn,,lc'j

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2