By heer I Ch. V noemt Dez geluid aenge nieuw vereei huldig Wy bestatigen met genoegen de goede beweging van onze graenmarkl. Maeudag was dezelve zeer goed voorzien van haver, boottensucrioen, rogge en tarwe. De aenvoer dezer gianen neemt weke- lyks toe, al tracht hel Weekblad ook alles te doen wat iu zyne magl is om onze wekelyksche graen- ntarkl by hare heropkomst te dooden. Op onze laelste markt ging de verkoop spoedig eu ten ge noegen vau keepers eu verkoopers. Een onzer moedigste ondersteuners en eerste inrigler dezer markt, de heer Jan Ghyselen, er ten huogslen om bekommerd dat onze graenmarkl in den bloe'jendslen toestand verkeere, verzoekt ons aen de landbouwers te laten kennen dat hy de vol gende premien scheukt lot aenmoediging en het heropbeuren onzer graenmarkl. (Ven zie de bekendmakingen). Ziedaer een feit dat ruimschoots den heer Ghyselen wreekt over de suoode en lasterende ai-utygingen waervan die heer sinds eenige wekeu het voorwerp is van wegens het Weekblad, hetwelk de belangen der burgery op zulke wyze verstael dat het de buitenlieden van onze graenmarkl aftrekt om ze te noodzaken met hun graen naer vreemde markten op te trekken. Dit nieltegenstaende, verwachten wy er ons aen dit blad de inzichten van den beer Ghyselen zondag onder een valsch daglicht te zien stellen. Echter is het goed hier aen te merken dal de onberadene uitvallen van dit bladje legen onze nieuwe raeds- heeren en hunne akten, door bet publiek naer waerde geschat worden. Zelfs vinden wy het on- noodig een woord te antwooi4ea.op desuoeveryen die hel deze week uitkraerfrt; hel bladje raeskalt van don-quichotlismus en het weet zelfs niet dat hel sinds eenige weken peene andere rol gespeeld heeft dan deze van den excentrieken moleuvechter van Michiel Cervantes. V’pere door Dixmude. ’t Is dus eene nieuwe waerborg voor den achtba ren M. De Coninck, dal het naer zyn verlangen zal geschieden. 31. Vander Stichelen, minister van openbare wer ken.Om over de kwestie te spreken van den yzeren weg van Oostende naer Armentiers, moet ik zeggen dat men de linie die ons eerst is voorge steld geweest, namelyk de linie door Thouroirt, door geene andere zoude kunnen vervangen. Het goevernement is, evenzeer als de byzon- deren, verbonden door de kontraklen die bel acngaet. Ik heb de koncessionnairen dezer linie verzocht de afteekening zoo als die in het kohier van fasten en voorwaerden is aengeteekend, te wyzigen, maer zy hebben zulks stellig geweigerd, ze hebben my de redens laten kennen vau hunne weiger ing ik vind ze gegrond, maer al waren ze het niet, nog zou men de afteekening niet veranderen mogen. De Kamer zou de overeenkomst mocteu verwerpen. De achtbare voorgaende sprekers zyn het met my cens over een punt. Al hetgeen wy verlangen mogen, alles wat wy vorderen kunnen, ’t geen wy vooral betrachten moeten, T is dal de twee linien gelegd worden. Welnu, Mynheeren, ik verklaer dat de konces sionnairen van gedacht zyn de twee linien te leggen, alleenlyk onderschikken zy de eindelyke aenvraeg tot vergunning in Belgie en hel leggen der tweede linie aen eene allezins redelyke voorwaerde, zoo als gy het overigens bemerken zult, namelyk aen de voorwaerde dal zy voorafgaendelyk in Frankryk de koncessie bekomen der afdeeliug van Armen tiers naer Lens, hetgeen intleidaed eene regtstreek- sebe betrekking zou vaststellen tusschen Oostende en Parys. Zy hebben tegenwoordig de vraegtot vergunning voor deze afdeeliug onderworpen aen het frausch goevernement, en houden veel aen deze koncessie. Nu, deze koncessie hun loegestaen zyt.de, of ’t zy dezelve aen de Kompagnie van bet Noorden loegestaen worde, dan zal de regie lyu van Oost ende naer Armentiers onmiddelyk begonnen worden. Zoo dat wy mogen verhopen, Mynheeren, dat deze twee lynien zullen gelegd worden, en dit is het doel welk wy allen betrachten moeten. Zaterdag is de Kamer, na het wetsontwerp ge stemd te hebben hetwelk de koncessie verleent voor hel leggen van eenen yzeren weg van Lekeren naer Selzaete en van den yzeren weg van Oostende naer Armentiers door Thourout en Rousselaere, voor eeueu oubepaelden lyd uiteen gegaen. De laelste tydingen van hel oorlogstooneel in Denemarken melden dat hel vuet thans geopend is tegen de twee sterke position der Denen, tegen de sterkten van Duppel en Fredericia. Te Frede ricia byzonderlyk schynen de vyandeiykheden met krachtdadigheid voortgezet. Volgens eene depeche uil Berlyn zou de slad zelf op verscheidene punten in btand zyn gescholen. By ons, zegt de.Journal d'Anvers, zyn ergeene vooruilloopers en achteruitkruipers. By ons geene ydeie woordeokiameiy, en wy vragen dat uien ons zegge, wanneer de konservaleurs niet al de konsti- tutionnele vryheden wilden; wanneer zy niet alle bespaiingen wenschten, niet de herziening der mililie-wellen vroegen, nielde afschutting of inkor ting der belastingen die vooral op de volksklas drukken, eischten; niet de vermindering van het militaire budjel, de vryheid des handels, deafschaf- ffing der barreelen, de administratieve decentra lisatie, enz. Eene zaek alleen is by ons veranderd dat wy heden de benoeming der burgemeesters en schepenen zouden geern door de gemeenten zelven zien gedaen worden. Voor het overige is de regterzyde niet alleen ééns, maer allyd één en dezelfde. VV'alM. Dechamps vraegl, vraegt met hem geheel de bewarende ge zindheid. lïenot XIII. Hoe hel door den gouden sleulel bcweten wierd dat helgcne God beschikt goed beschikt is. darm liebb. moei ieiik< maer pcerd den z de sp mist trein, ruilei Men morge leden i De 1 Korlrj De I over ii De I kolleg M. noeinc M. J te Zult gaet i !j‘«-An in het eche k de ger sen, J Sluyvt 1 van d< Wy he mond ghem, f«BL> komste vaerl u oeve «leur slote door iwi gelej <ieo, geen reed Vent terdi Ham deur in, ren g( prysk: gebod I i 1 1 I Onze Graenmarkl. 12 ja geinc Kerk mens die* 1576 Zoon heid de ni parot den rigsl. aposi Leeft marl den I M vyan won van M herd 24 a nood gods II. V -ft1— Ondertusschen kou Bonifacius zich niet onthouden iu de herten der meiischen le lezen, als by zich over eenig belangryk onderwerp onderhield. Wal hem bel grootste hertzeer baerde, was dat hy ondervond dat hel schoont geslacht het mcaste aen de leugeulael onderworpen was, en dil tnaekle hem zeer verdrietig, dewyl hy er immer groolelyks aen verknocht was geweest. De gouden sleutel had hem eenen deugdzame» jongeling doen kennen daerom nam hy dezen met zich op zyus reizen in Griekenland en lUyrien. Niemand kon hem be driegen, waul de dieven spraken als dieven en de boos wichten als booswichten, iels wal de grootste verwonde ring baerde. Aldus gebeurde bet dat Bonifacius langs oi» ryker wierd, de ryken vreesden inderdaed zyne tegen woordigheid en boden hem sehoone geschenken aen, o"1 zyne genegenheid le winnen; de prinsen zelven noodigdefl den Vlaming binnen hunne hoven, en aldus groeide zyt>e faem gedurig aen. Maer de eerbewyzingen noch de ryk- dommel! konden de leemte, door de droeve ondervindiWl der uienschen in zyn hert vnlslacu, niet aenvulleu. (Lx Pajx). (Hel vtnolj hierna}. De heersching der woorden door het geld en de logic. Zoo als wy het in een vorig nummer zegden, heeft de heer J. P. Cassiers, oud senaleur van hel arrondissement Sl. Nikulaeseen merkwecrdig vlugschrift uitgegeven, onder den titel le Règne des mots par l'argent el la loge. Hel spyl ons dil werk niel geheel in ons blad te kunnen opnemeu de waerhedett, welke de geleerde schryver over de hoofdbelangen vau ons vaderland voortbrengl, zyn zoo taslbaer, dal zy voorzeker menigeen die, welligl uil goeder trouw, wal le veel geloof aen de woorden en daden der Op deze woorden schoven de wachten achteruit en Bonifacius naderde den minister, lerwyl hy niet de groot ste voorzigtigheid zynen gouden sleulel aenraekte. Toen hy zyne papieren ten berde had gebragl, en het huofd- tooisel des mameluks insgelyks rnel zyn geheimzinnig werktuig getoetst had. zegde hy Spicekl lliat.s liever, iiiynhee.en, of gy nog overt iigd zyt van inytië pligtiglieid. De minister senaemrood wordende, begon in dezer voe gen Jongman, ik heb niets tegen u iu le brengenuwe kalme houding boezemt my waerlyk belang iu. ik vroeg sl.chts uwe dood om uwe lykdommen te bekomen en uwe geheimen ten pryze uwer vrylieid af le koopen. Bravo! juichten de ofliciercu toe, wy verkherdeo dezen vreemdeling slechts pliglig. om niet le mishageu aen den minister, die ons alle oogeublikkeu kan doen hangen. Hierop wierd Bonifacius losgelaten en vertrok vry en vrank uit Alexandria, zeggende by zich-zelven hel is lyd dal ik Egypte verlaet, want myne regters zullen het my nooit vergeven hen gedwongen le heubcu volgens geweien en overtuiging ie spreken. Ilv scheepte zich dan in naer Grickeuland cu kocht zich een schoon Luis te Corfu. Bonifacius was te Corfu niel gelukkiger dan te Konstan- tiuopel, iu Cyprco eu Egypte. Al de lieden die hem om- ringdeu loonden zich zoo vol baelzuchl en valschheid dat hy ouophoudelyk lot zich-zelven zegde Helaes! indien ik min wist, zou ik misschien gelukkiger wezen de gouden sleutel doel my iedereen mistrouwen eu maekl my tot vreemdeling op de wereld. Ik zou liever soms eeus be drogen worden zeoals ik hel in Brugge en in Italië geweest ben. Omnia vanilashet geiuk-zelf is slechts hersenschimmig en ydel. Bonifacius badde ongetwyfeld zynen gouden sleutel reeds siuds lang weggeworpen, indien hy niel voorzien liadde dal dezen hem in nog luoeijelyker Oinsl.andigl.eden kon vau pas komen. Welligl, dachi hy hy zich-zulven, niogt ik de sehoone vrouw grootelyks verbitteren niet van hare milde gaef misbruik te inakeii. Overigens besloot hy ook van zyn geheimzinnig juweel geen gebruik weer te maken dan iu de volstrekte uoodzakelykbctd. Be Eiainer. Oorlog in Denemarken. doktrinaire liberalen hechten, tot nadenken zouden bren gen en hun zouden bewyzen hoe slrydig hel doktrinaire iiberalismus niet de krygs-, godsdienst- en handelsbe langen onzer natie is. Wy moeien ons dus by de onllediging van dit tnerk- weerdigvlugschrift bepalen, welk wy eenieder aenraden le lezen. Ziehier wal de achtbare en vaderlandslievetidu schryver du'delyk bewyst 1" Dat hel stelsel der nationale verdediging meer dan een gevaer is, dat de gewapende onzydigheid niel enkel een onzin, maer tevens eene uitdaging is tegen de mo gendheid die bel meest bereid is ze te beantwoorden, en dat ons krygsslelsel onzen geldelyken ondergang uioet naslepen. Dal Antwerpen als vereenigingspunl van al onze mag- teu ten minste een ongelukkig gedacht is, omdat indien de linker oever der Schelde mei door eeu bevriend leger is bezet, het belgisch leger gausch aen den vyaud is over gelaten, zoo niel aen doodtlyke ziekten en hongersnood. 3° iu veronderstelling dal de vyf groole mogendheden aeu de voorwaerde vau allyd ouzydigen slae', den onmoge- lyk le dragen last hebben willen voegen, eeuwig ouder do wapens te slaen legen magleti, lieu mael grooter dau de onze, dat dau het middenpunt onzer krygsmagten eerder tusschen Samber eu Maes liadde moeten geplaetst worden. 3“ Dal Romen vervolgen, de hand leenêu is aen de politiek van Engeland, dal over de andere volkeren wil beerscheu door zyne godsdienstige overlieersching. 5’ Dat al wal wy iu hel handelslelsel lievig najagen, ten voordeele strekt der handelspolitiek van Engeland, eu dus vyaudig wordt aeu de belangen van België, aeu de belan gen van Antwerpen. De achtbare heer Cassiers sluit aldus zyn werk Is er in Belgie, is er in Europa eeu man die zou willen bewyzen, dal de oude, onwrikbare en oiiveranderlyke politiek vau Engeland niet lol duel heeftAntwerpen te bezitten? Antwerpen is vcor Engeland een brughoofd op hel vaste land van Europa, met het belgiseb leger als bestendige voorwacht, om als aenvalpunl legen Frankryk le dienen. Kan de minister van oorlog, ua de bekentenis zyner rede voering van 25 december laelslledeti, zulks afstryden? Het bezit van Antwerpen is daerenboven voor Engeland een middel ter verlamming van de kostbare, bewonde- reiisweerdige ligging der Belgische handelsliaveu, die zoo zy naer weerde geschat wierd, de grootste dreiging zou zyn voor de hatidelswelvaert van Engeland. Is er een man, die wal klaer ziet, die niet zal bekennen dal de oorlog legen hel Pausdom gevoerd in Belgie, zooals in Frankryk en Italië, en de vervolging legen hel klerikale enkel eeue lislwerking vau Engeland zyn? Er is een woord dat my pynlyk drukt; doch myn regt en myne pligl laten my toe iu de huidige omstandigheden hel luidop le zeggen ziehier De politiek onzer doktri naire liberalen, is de letterlyke uitvoering van de leering, die het kabinet van Sl. James ten allen lyde gevolgd heeft voor politiek, kryg, godsdienst eu handel; de vraeg of er hier overeenkomst bestael, of er hier buishoudelyke en besluerlyke verblindheid is, laten wy volgeerne ter uitlegging over aen Let bestuer vau Frète-Orbau, Rogier, Chazal en Tesch. Schynen onze vrymotselaerslogien hel orde-woord van Engeland niet ontvangen le hebben, om lol werktuig te dienen ter uitroeijing van hel klerikalismns iu Belgie? Was hel niel van dil oogpunt dat Ons, Hymans, Defré en Bara koelbloedig de stoute aeumaliging durfden uilen, hel besluer in Belgie slechts aen mannen le geveu, die een stelsel volgen dat hot onze niet is, en in het algemeen de minst weerdige eu de minst bekwame zyn om dil be sluer uil le oefenen? Welnu, dat de magt aen de liberalen toebehoore, indien gausch Belgie toestemt in de vooruitzetting vau den wig l t onzen Quaticiëlen ondergang, indieu België het heslm r d. r dwaze driften wil blyvett ondergaeti legen al wal de met.sch het köstbaerste op de wereld heefl, tegon zyne geloofsbelydenissen, die bronnen van licht, magl en ver troosting! Dal de magt aen de liberalen loeltoore, indien Belgie besloten heeft inel eigene hauden de vernietiging te bewerken vau zynen zeehandel, vau zyne markten van koloniale voortbrengsels, die le Antwerpen acngroeide tot 1856 voor het verkoop in transit naer Duilschland zoo wel als voor de etgenllyke nationale verbruiking; kortom, indien Belgie zich lol dit punt van haudelsverval gekomen acht, dal hel gelukkig mag zyn zyne markten le behouden van guano, minerael-olie, tioordsch hout, waervan de aeu- Ilet programma van Kï. DccCaainpis behoort aen de gausche regterzyde.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2