JEN )S, 10 franks. fir I as -39JJ35J sisam. Wonderbare geschiedenis der vyftiende eeuw. I lil N» 45. Achttiende jaer. Dïxmude, 51 Maert 1864. Aenkondigingen. algemeene Belangen, Ttjdverdryf Een Bonder dag sblad en voor miude n, ■utsel en nek, Pater Passaglia, de groote man der Italjaensche revolutie. lieren >p calicot, Dit Joon ontvangen degenen, die den weg der »n ieder. IXML’DE, en aftrek r de klak- Gelini- maten. wat den e Dixmu- brengen, lieupoort- i 6 uren Nieupoort ;en d’aen- om 6 u. •trekt, tekert het Pianos. I. rs. sur zeer soort die bladen, in ons land by voorbeeld, hebben daervan in die dagen niet met opgetogenheid gewag ge- maektals van een merkweerdig teeken des lyds? Nu was het met hel katholicismus in Italië gedaenhet edelste deel der ilaliaensche geeste- lykheid dat bovendien als buitengewoon sterk in gelul wierd opgegeven sloot zich by de nieuwe begrippen en de anti-pauselyke beweging aen. Wal niet medeging waren achlerblyvers, die de eischen van hunnen lyd miskennen, en te ver blind waren om te zien aen welke zyde zich het regl, de vvaerheid en de vooruitgang bevonden. Dat edelste deel, trouwens niet zeer lalryk, wordt s Alexam- Fabriek, porten en Maendag, 1ST-EZEL en Gouden n by de nbakkery, e^. - Reeds meermalen, zegt een blad, waren wy in de gelegenheid om aen te toonen dat de dood en het ongeluk de voormannen der ilaliaensche revo lutie vreeselyk teistert. Hoe weinige jaren zyn er pas verloopen sedert die beweging begon, en hoe velen barer leiders zyn er reeds ten grave gedaeld of in beklagetisweerdigen toestand geraekt 1 Een nieuw voorbeeld daervan levert ons thans de on gelukkige pater Passaglia. Met welk gejuich wierd hy begroet, met hoeveel lof bewierookt, toen hy de pauzelyke zaek verliet om die van Victor-Em- manuël te omhelzen. De revolutie kraeide viktorie. Nu had zy wal zy wenschte. Een geleerd geeslely- ke, van beroemden naem, tot dusverre by de ka- tholyken in aenzien, ging tot haer over en gordde zich aen om den Paus en de geheele katholiciteit te bevvyzen dat zy ongelyk hadden met de Kerke- lyke Stalen voor de Kerk te willen behouden Het ontbrak Passaglia niet aen schitterende be- J loflen voor de toekomst. Reeds aenslonds met rid- lekbtnder, V derorden begiftigd, wachtte hem boogere eer. I- Men spiegelde hem een bisschopzetel voor, wel- ---- ligt het priroaetschap van Italië Iemand van zyn I hooge verdiensten, die zoo wel hel kerkelyk karak ter met de eischen van den nieuweren tyd wist I overeen te brengen, had op zulke onderscheiding volle aenspraek. Zoo jubelden de ilaliaensche bladen en de ilaliaenschgezinden in den vreemde. Wat is ervan die beloften geworden? Niets, Passaglia heeft verrigt wat men van hem verlang de, hy heeft uit de geschiedenis van het verleden gewaende bewyzen opgezameld tegen het koning schap der bisschoppen van Romen; hy heeft eenige afvallige en gesuspeudeerde priesters in Italië lol een genootschap onder zyne leiding geor ganiseerd, en nu laet men hem gaen. Passaglia on dervindt het lol van alle verraders, die zoo min geacht worden door de party, welke hen heeft ge kocht, als door die, welke zy hebben verlaten. In dien toestand keert hy zich nu, vol bitterheid, te- koningryk, meenden zich van de beweging te kun- gen de regering van Turyn. In het dagblad, la nen bedienen om hunne begeerlyke en heersch- Pace, dat tot orgaen dieut van het genootschap zuchtige hartslogteo te bevredigen. Zy hebben dier zoogenaemde liberale geestelykheid, wel- rumoer gemaekt, en dat Romen den oorlog aen- ke de ilaliaensche Kerk meende te zullen hervor- gedaen, waervan zy alleen de ware leer zeiden te men in anli-pauzelyken zin, valt hy het piëmon- vertegenwoordigen. Maer al hun geschreeuw tegen teesch besluer met meer hevigheid aen dan ooit te Romen had geen ander doel dan zich het voordeel voren dat van Hoornen. Het houdt geen gelyken te geven van een schynbaer en gemakkelyk te pas met Italië, zegt hy. Turyn stelt geen be- verduren martelaerschap, ten einde zich lot amb- trouwen op Italië, enweel niet wal het behoeft. God ten, eertitels en hooge bezoldigingen te kunnen geve dat de eeudragl en de overwinning ons Vene- verheffendat die geestelyke demagogen zich tië in banden mogen leveren, om niet langet dat wel overtuigd houden dal Italië voortaen, om het Turyn als hoofdstad te hebben, en ons te Romen even of zy over vryheid sneeven of ergernissen te kunnen vestigen, welke stad alleen de grond- aenrigten, niets met hen te maken wil hebben, steen kan wezen van de ilaliaensche eenheid, wel- Het slael zelfs geen acht meer op hen, en steekt vaert en grootheid 1 zoowel den draek met hunne tranen en marte- Ziedaer dus de rampzalige afvallige reeds de laersschap, als met hun onvermogende kwaed- woordvoerder geworden van de eischen der party aerdigheid. van de daed, en in de rigting gekomen van Gari- i Dit loon ontvangen degenen, die den weg der baldi en Mazzini. De dagbladen van de Regering eer verlaten om de revolutie te dienen. Èr is behandelen hem dan als de laegste der ellendelin- daerin een harde, maer welverdiende les voor gen. De Gazella del Popolo zegt dal zy zyn artikel pater Passaglia en degenen die hem zyn gevolgd, aen deoogen harerlezersbrengt toteeuwigeschan- Gave de Hemel, dat zy zich die ten nutte wilden de van den lasteraer, en lol onderrigl van ieder regt-1 niaken en tot itikeer kwamen. Maer er is in deze schapen man. De Slanga blylt daerby niet ach- ter: «Passaglia-zoo laet dit orgaén zich uil beeft zyn venyn uitgespuwd op alles wal piëmon- publiek, dal zoo geerne zyne wensehen voor zeken iets niet kunnen bedenkeu. ONE teilen ook eene ernstige bestraffing voor de ligl- geloovigheid van een deel der pers en van het teesch is, zelfs de ooslenryksche bladen zouden zoo heid neemt. Toen, een jaer of dry geleden, dat iels niet kunnen bedenkeu. rumoer en die oorlog legen Romen begon, waer- Doch geen orgaen valt hem zoo geweldig aen 1 op de Gazetta di Torino thans schimpt hoevele als de ofliciëele Gazetta di Torino. Dit neemt 11 1 1 1 eenige zinsneden uil bel venynig artikel van Passaglia over, niet om te antwoorden op die vuilnis maer om aen te toonen dal het blad der liberale priesters zich tegen Piëmon! van de zelfde wapens bedient, welke in de geschriften der rooden gebruikt worden. Zelfs hel verraed door Passaglia en zynen aen- bang gepleegd, wordt bun nu lot een verwyt ge maekt door de zeilde party, ten wier voordeele zy het verraed gepleegd hebben. De Gazetta di Torino noemt ben: lieden, die, by den aenvang der vry heid in Piëmonl en de vesting van het ilaliaensch (vertrek) (acnkomst) (aenkomsl) e. —3 Si FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. 17 F. Lichtervelde Cortemarck Handzaeine Zarren Eessen ÜIXMUDE. Oostkerke Avecapelle Veurne 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 37 8 45 9 55 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 1(> 50 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 00 5 07 5 15 5 25 7 50 7 5" 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 5 50 5 57 G' 05 6 15 6 25 6 55 6 45 6 50 7 05 sche kunst rayne tong zoodanig te besturen, dal ik er van de vyftig wel vyf en veertig vergat op te noemen. Eenige der otnslaenders. die my aldus van tael hoorden verande ren, zagen my daerom zeer bevreemd aen. Diergelyke lie den moest men, zonder genade, allen levende verbranden! Ik veracht de tooveraerszegde een hoveling ai spottende, maer zonder juist tooveraer te wezen, kan men -gemakkelyk weien dal onze disebgenoot geene vyftig meu- schen gedood heeft! Dooden is immers al te wreed, voegde een ander er lachend by. Uierop wierd de officier, zich beleedigd ge voelende, zeer gram en indien de hertog er niet lusschen gekomen ware, zou er een groole twist uithebben kun nen volgen. De stilte hersteld zynde, sprak de hertog op cenen trolschen loon lot zyne gasten Ik noodig alle waerzeggers uit om iny eenig geheim te ontrukken. A propos van geheimIk moet u zeggen dat ik er een in hel hoofd heb dat morgen slechts rucht- baer zal geinaekt werden. Overigens zou ik volgeern we ten waer de persoon in kwestie zich ophoudt; dat men hem voor my brengc en indien zyne faem grooter zy dan Tvn. ver/li**.icl.al il li^in a.T.n -ivorul tin.. 9 Ba Maert. a- a 21 SO a- a H 50 50 a 15 50 a 11 a 18 a- a 28 10 a 52 10 a 52 - Vry naf.r’t fransch van M. Coomans. ABONNEMENTS-PRYS BY JARE [voorop belaelbaer) Buiteu stad, fó Franks; met het Supplement, 8 Franks Men schrylt in ten bureele }Vilgendykstraet, N“ 20. Annoncen, den drukregel, 15 eentimen. Alle Aflichun by den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in het Hol. gephetst. Daerenboven worden er wekelyks een groot aental nummers verzonden, om des te meer publiciteit aen de bekendmakingen te geven. Eerste kwartier der Maen, den 15, Volle maen, den 25; Laetste kwartier, den 1 en 30A'ieuwe maen, den 8. Hoe Bonifacius door eenen hertog van Duitschland behandeld wierd. Een hertog uit Duitschland noodigde eens zyne hove lingen op een ryk fecslmael, dal hy gaf ter gelegenheid der geboorte van zyn eerste kind. Terwyl allerlei zeld zame en lekkere spyzen in gouden en zilveren schotels op tafel wierden opgedischi, voerden de muziekanten in de vier hoeken der zael de zoetluidendste gezangen uit. Hei feest was gulhertig, want de geboorte ecus zoons was hel niet alleen wal de hertog verheugde, er broeiden in zynen Schedel gewilligere ontwerpen, welke hy ’s anderendaegs voornemens was ten uitvoer ie brengen. Toen de gasten zich vol geêlen en gedronken hadden, wierden de gesprekken ouder beu meer en meer levendig en luidruchtig, zooals zulks gemeenlyk het geval is. De hertog, opgeblazen van hooveerdy, sprak, terwyl hy eenen beker goeden wyn liet binnen loopen Bekent toch met my, myuheeren, dal ik een magtig vorst beuer is niets dat ik met uwen bystand niet zou durven ondernemen: ik heb menig schoon gewest veroverd en weel wel te be waken wal onder inyn besluer is. Deze laetste woorden zouden veel gevaer loopen van waer te zyn, hoosedele heer, zeide een officier, indien een waarzegger, een myner kennissen, hier aenwezig ware! Hoe dal? Vcrklaer u sprak de vorst. Ik zal u zeggen, mynheer, antwoordde de officier, dal er op dry uren afslands van dit paleis een aenhanger van den duivel woont, die de meuschen kan doen spreken zoo als hel hem belieft, ofwel zoo als het hem niet belieft. Bah dat zyn van die historiekens om te doen lachen, schertsten verscheide aenwezigen. Neen! mynbeeren, gy moogt my vry gelooven. Gis teren verklaerde ik. in tegenwoordigheid van dezen ge- heimzinnigen man, dat ik meer dan vyftig wanden in den dienst myns hooggeachten meesters gedood had, en na dal hy my een weinig genaderd en my eens stuersch en - donker in het oog gezien had, wist hy door zyne duivel- zyne verdienste, zal ik hem dezen avond nog zyne ver 12.105 12 12 12 20 12 50 ,12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 Yzeren weg van Lichtervelde op Veurne. Vertrek-uren der treinen. 1 JULY 1865. I Veurne (vertrek) I Avecapelle. I Oostkerke JlXMUDE. I Eessen I Zarren I Handzaeme. I Corietnarck Lichtervelde r c--

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1