DE T¥D, warns van GFZAEGD TIMMERHOUT, LA SCIENCE SOCIALE woens- EN ANDERE om een nre na middagj ten huize van sienr Pieter Dupun, Klompkapper, aldaer. Op gewoone voorwaerden en tyd van betaling, mits borg stellende, door hel ambt en belaelbaer ten kanloore van den Notaris DE SECK, te Beerst residerende. EEN1G VLAE.MSCII WEEKBLAD VAN BRUSSEL gesticht in 1855, verscbynt drie mael te week den zondag, dag en vrydag. Voor hel nemen van abonnementen, zich Ie be vragen in de Poslkantooren. Prys by jure 12 franks, vrachlvry te buis besteld. Voor 6 maenden, 7 Ir. Voor 5 maenden, 3,50 fr. MENAGIE-GOEDEREN ROERENDE VOORWERPEN. TE BEERST. BURGERSTAND DER STAD DIXMUDE. Ean den 25 tot den 29 Maert 1864. AU ruist DB VUB HRÉtlEt, algeiheeke tydimgeh. bureau, Rue de Tilly, 12, a Brux- Per hekloliter. Ir. Veurne. 12 65 8 95 14 51 2 50 21 55 15 50 Maert. 645 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 25 50 a 27 50 lOz. Rogge 17 a 17 25 315z.Suer. 16 a 18 50 88 z. Haver 10 00 a 12 125z. Boon. 17 00 a 18 50 De verkoop ging spoedig. Vlas, de kilo 1/2 Witte bonnen Erwten, blauwe Winter koolzaed. 21 Maert. 18 94 18 05 2064 18 58 11 41 12 89 9 02 14 12 2 19 21 44 15 94 Rogge Suerioen Haver Boonen 19 14 18 1815 18 84 voor liet land? Bergen. 28 Maert. Tarwe, 1' kwaliteit, fr. id. 5' id. Getal hektoliters Tarwe (middenpkvs) DingsiLig 5 April 2SG4. tyd al verrigl dal van belang is geweest Weinig of niets. boning Leopold komt maer binnen veertien dagen naer de huufdslad terug. De spoorwegliuie van Oosteude naer Armentiors trek kende door Ghistel, Eernegbem, Thouroul, Cortrmarcq, De oorlog dnert voort in Amerika. De Noorderlyke generael Gram zou nu ineenens zyn Richmond, de hoofd- slad der Zuiderlingen, te gaeu veroveren. Althans heeft president Lincoln eene nieuwe ligtiug gedaen van 200,000 man. Blanqui, de vermaerde republikein van 1848, die eiudelyk te Parys, in het hospitael-Necker, overleden. Er zyn onlangs groote verliezen van poer geleden geweest door de schipbreuk der Leocadie voor Antwerpen en door de uitnemende vochtigheid der citadellen. Alles wat men in de citadel van hel Noorden legt, bederft sef fens, en zelfs het beschuit en andere mondbehoeften kunnen er niet bewaren. Hoe de. keurbenden van België daereetis zulleu kunnen in leven, is een verschrikkelyk raedsel. iu urie jareu voltooid zyn. De reglerlyke overheid van wettel) ke geiieeshce.reu, heeft zich de verledeue week naer de gemeente Ruddervoorde begeven, om eene zaek van doodslag te beslaiigen, gepleegd met eene lange schaer. Ziehier wal wy diesaengaeude veinomen hebben twee i kooplieden iu vrouweultair, die de verschiltige platteen ailoopeu om de vruuwspeisoouen op te wekken hare Lairett. mus goede betaling, te mogen afsuydeu, verlustigden zich over eeuige dagen in eene herberg dier gemeente. Na goed gedronken te hebben, gingen er twee van hen eene wed ding aeu om te zeerst te loopen, voor Hen cl twaelf kap pers bier, liet scliyul dal er nopens de betaling twist ont stond lusscheu de twee kameraden, die op eeue worsteling uitliep, waerby de scbaer van een van beiden eene droe vige rol speelde. Hel gevecht had nevens eenen gracht plaels, waeriu niet veel water was, en waeriu desirydeis vielen. 'T is alsdan dat deze, die ouder was, zyue schaer geopend ui de baud hield, waeiup de andere viel eu het hert wierd duorslokeu. Ue dood was oogeublikkelyk. Du is ten iniusle de verklaring van den aeugehoudeue. De geduode is zekeie Pluissaert, van Kousselaere, en de aeugehoudeue, Vervaecke, van Koitryk. De verledeue week zal een man van moedermoord beschuldigd, voor de reglbauk. li t was een landbouwer van Louiierzeel, een Vlaming, die geen enkel woord fruusch verslood. Niettemin gebeurden al de debatten in het fransch. De beschuldigde verstond er geen woord van, dan wanneer de president hem te kennen gaf dal de jury de doodstraf legen hem uitgesproken had. Is dit gt en wraekioepeud schouwspel Eeuige dagbladen hebben onrustbarende geruchten verspreid; het ging oorlog worden want, zegde men onder ander de klassen van 1854 tot 1858 gingen opgeroepeu worden. Die gezegden, verklaerl du Jlonileur, zyn leene- maei valsch. Een dokument van bet grootste belang is dezer dagen afgekomiigd geworden ia de kolommen van hel Journal de Druxelles. Wy bedoelen twee brieven geschreven door Zyue tui. den kardiuael aerlsbisscbop van Mechelen, de eene op 19 tebruary 1857, en de andere »p 1 maert van dit jaer. Die brieven hebben tot doel te beslaiigen dal Paus Gregorius XVI geenszins voornemens is geweest de bel- gische Grondwet te doemen, in zyne beruchte encycliek van 15 augusty 1852; eu dat onze Grondwet in geen barer artikelen legensliydig is an de leering noch aen de voor schriften der Kerk. Do engelscbe stoomboot Lavaletla is t« Caprera aen- geland en heeft Garibaldi met nog acht andere persoonen aen boord genomen, otn hem naer Londen te brengen, alwaer hy de Engelschen ten voordeele van Italië gael op hitsen. Te Londen is allyd geld voor alle revululiounaireu. Er zal eene groote manifestatie te Londen plaels hebben by de aenkumst van hel rondhemd. De Solidairen van Brussel doen eenen lykwagen maken die niet min dan 16,000 fr. gaet kosten. De inschry- vingen zyn voor hel mcesleudeel door Engelschen gedaen geworden. Dit feit ondersteunt de thesis van M.J. P. Cas- siers, in zyn belangt') k werkje getiteld Le Règne des mots par l'Argent el la Loge. In Polen gael hel russisch gouvernement voortdurend voort met zyue wreedheden en bloedlooneelen. Geen dag gael Voorby zonder dat men lalryke haisreglitigen en aller hande moorderven on te sommen heeft. 25 Maert. 458 zakken tarwe van 145 liters warm ter markt. Tarwe 24 50 a 27 50 20 z. Rogge 16 00 a 16 50 225 z. Sucr. 16 a 18 50 66 z. Haver 10 50 a 15 30 125 z. Boon. 16 50 a 18 50 De verkoop ging traeg. over den ganschen toestand geworpen. De twee gekozene kant waer men hem uiltrok mannen vertegenwoordigen een mengelmoes van gedach ten waervan de eene vyandig en de andere gunstig zyn aen de politiek des goevernemeuls. Maer zy verregtveerdigen tegenover Europa de zoo dikwyls uilgedrukle vrees, na- melyk dat Parys een revolutionnair middenpunt is en Europa wil omver smyleu; dal Parys alle revolution aen- moedigt enden Keizer gedurig aendryft om huilen zyne grenzen te trekken. Hebben Carnot eu Garnier Pagèa liet mandaat niet aengenouieu de revolutie le doen zegepralen in Italië, Oosleuiyk. Duitschland en Rusland? Zicdaei de mannen die iu Parys gekozen zyu, welke stol lol over weging geven en groote onrust verwekken. Zaken van Hïenemerlten. Hetgeen in het Deensch-Duitsch geschil het meest ver wondert, is voorzeker de hardnekkigheid van Denemerken om eene wapenschorsing te weigeren, luderdaed dit land •tael tegenover een leger dal vyfmael zou groot is als het tyne eu dal daarenboven nog onlzaggelyker kan gemaekt worden, en waerlegen hel lol nu toe nog allyd verloren heeft. De eenige reden die wy vinden om dit gedrag uit te leg- gea ligt hierin dal Denemerken, zich op deu wederstand van Fredericia eu Duppel betrouwende, deu uurlog op zee waer hel de overmagl heeft, veikiesl te kunnen voorlzel- len en alzoo den handel der pruisische eu duilsche zee handel ten ouder te brengen. Zeker is hel dat de Denen daer al eenige miljoenen gekaepl hebben. Van den anderen kant, is Dènemerken getnagligd om op Zweden le rekenen, want bel volk vraegt daer dringend om zynen nabuer te kunnen hulp bieden. Dit gael zells zoo ver dat het dreigt eene omwenteling te zulleu maken indien toen aen zyne weuschen niet voldoet. Zoo zou de Koning van Zweden wel gedwongen kunnen worden het volk le vreden le stellen, want voxpopuli, vox Dei, de slem des volks is de stem van God, zegt hel spreekwoord. Deze heeft dan ook aen de Kamers de locating gevraegd duist acht honderd franks geko l. En wal hee/i ze in dien I om eene leeniug aen le gaen van twaelf miljoen franks len einde de oorlogsvoorbereidseleu le kuuuen voorteelten. De hulp dezer Mogendheid zou voor Deneuterken van i geen klein belang zyu, want zy heeft een leger van 120 duizend man en eene vloot van 1200 kauous. OVERLYDEN. 25. Maria Ludovica Carolina Vincent, oud 2 jaren, 2 maenden en 11 dagen, van Dixmude, dochter van ka’ro- lus Franciscus en van Maiia Theresia Cornells (KI. dyk). 25. Jufv. Elisa Josephiua Eugenia Claus, jonge dochter, byzondere, oud 19 jareu. 7 maenden en 10 dagen, van Dixmude. dochter van d’heer Peirus Franciscus en van jufv. Katharina Barbara Vaudenbussche (VVeststraet). 26. Fiorentina Ludovica Coussaerljonge dochter kantwerkster, oud 24 jaren, 11 maenden en 26 dagen' geboren en wonende te Dixmude, dochter van Karolus Benedictus Josephus en van wylen Juliana Nalhalia Vauihuyne (Hospitael). 28.Maria Jacoba Vankemmelbeke, rentenierster, oud 75 jaren, 11 maend<*n en 19 dagen, geboren te Boils- houcke en wonende te Dixmude, dochter van wylen Franciscus en Van wylen Maria Joanua Boudeloot, wed. met kinder» van David Alexander Ghyseleu (Westslr.). Kenue uoor unisiei, r,erneguem, moiiroui, uuriemarcq, Slaiien, Langemarck, Ypere, Meessen eu lAaeslen, moet ttC Vldoiia qu(B vmcit mundutn fldes nostra. Abonnement pris au Brugge, vergezeld van de elles, 6 francs par an. en met eenige schoppen tegen dal deel waer zyne ruggrael eindigt, naer buis joeg. Dit voorval had al de herberggasten op de brug ge trokken. Wy vernemen dat er binnen kort twee donderseber- men op onze kerk geplaelsl zullen worden. De werktuig- ..r_.w kundige die met deze zorg gelast is, is onze stadsgenoot hyua zyn geheel leven in het gevang heeft overgebragt, is e j Amand Blomine, alreeds voordeelig gekend om hel plaelsen .i-'. i-•-ni-1...., van donderschermen naer een stelsel waervoor by een brevet bekomen heeft Ook zal er doorhem eenendonderscherm giplietst wor den op de herberg l'Ecu d» Dourgogne, behoorende aen den heer Moens, in stad. Alhoewel wy deu inschryvingsprys voor het banket aen ouzeu nieuwen burgemeester opgedragen, hebben moe ten kritikeren om dal hy by deze omstandigheid veel le hoog gesteld is, doel hel ons evenlwel genoegen te zien dal bel gelal der itileekcnareu eenigzins onze verwachting bedrogen heeft, eu uitleeueu te vernemen dat door den hospes van T Stadhuis uilzonderlyke mactregelen zullen genomen worden om het BaiAet zoo heerlyk le maken al» T zyn kan. De heer J. Van Impe, ontvanger der direkte belas tingen eu accyuseu te Merckem, is benoemd lot kontroleur der direkte belastingen, accynsen en comptabiliteit le Deytize Een uitmuntende en deftige priester, de heer Van der Ougstraele, pastoor van St-Jiarlenskerk le Kortryk, is aldaer vrydag nacht, iu den ouderdom van 54 jaren, over leden. Zyne dood is een groot verlies voor Korlryk, waer hy algemeen geacht en bemind wierd. De heer Van der Ougstraele was geboren le Thiell den 2 maert 1815, eu bekleedde daer iu hel kollegie eeneu lecraersloelnaderhand wierd hy priucipael. Hy uiutiue uil in de wetenschappen, eu was goed be kend mei de uatuer- wis- eu letterkunde. Sedert de maend November laetst tol half Maert 1864, heeft de Kamer aen hel land twee honderd twee en-derlig BScrzienlng «Ier Kiezers-lyslen. Daer vr onvermydelyk dit jaer eene ontbinding der Kamers moet plaels hebben, T zy de katholyken ae,> hel i bewind komen, T zy de tegenwoordigs ministers er aen blyven, is hel van het grootste belang voor allen welden- kenden burger, die regl heeft tol kiezen en op de lyst niet slael, dit regl te doen gelden en zyn naem op de lyst la doen plaelsen, en hel is van even groot belang, degenen die op de lyst slaen zonder er regl toe le hebben, van dezelve le doen verdwynen. Ten dien einde laten wy hier volgen wat er vereischt wordt om op de. kiezers-lysl gcplaelsl le worden voor de Kamers Belg geboren zyn of de groote naturalisatie beko men hebben 2“ Vyf-en-lwinlig jaren oud zyn 5° In 's lauds kas storten Ir. 42-52 c. direkte belastin gen, de patenten erin begrepen. De opcenten op de direkte belastingen, ingevorderd ten profyle der pruvintien of gemeenten, worden niet gere- kend voor hel uituiaken van den kiestol. Zullen aen den man worden gerekend de belastingen I; zvner niet van goederen gescheide vrouw, en aen den d vader de belastingen van de goederen zyner minderjarige jt kinderen, waervan hy bel genot heeft. Deze belastingen zullen mogen gevoegd worden by de- K gene die de man of de vader uil eigen hoofde belalen. De belastingen en palenlen worden den kiezer maer H aengerekeud voor zooveel hy den kieslol iu grondlast hel vorige jaer heeil belaeld, ofwel in direkte lasten van wel- keu aerd hel zyu moge, gedurende ieder der twee vorige Hjaren. De jaerrenten op de mynen zyn mei den grondlast H gelyk gesteld. De bezitter ten gevolge van erfenis wordt hiervan alleen uitgezonderd. In geval van verzeiling van onroerende goederen, wor- S ‘deu de verschuldigde belastingen, ie rekenen van den dag dal de verzeiling zekeren dalum heeft verkregen, aen den kooper gerekend voor hel uiimaken van den kieslol. I De kieslol wordt bewezen, helzy door een uittreksel uit ■den rol der belastingen, helzy door de kwylautien van bel loopende jaer, helzy door de waerachuwingsbilletten van den oulvanger der kontributien. -T Tl t-- Maendag wilde een dronkaerd zich alhieraende Hooge brug. versmooreu De vent, zekere Merveille, van Loo, had ruzie gekregen met zyne makkers en wilde hel aflïonl hem aengedaen, geen oogeublik overleven. Hy zou zich gaen versmooreu. Men onlracdde hem dit wel, maer onze Peer had te veel moed en eigenliefde om zyn eigen geen regt te doen. Hy trok dan de herberg uil, gevolgd van eene heele bende volk, eu slapte moedig naer de hrug. Het volk ge- loofde aen eene farce, maer onze Peer nam het serieus. Ook was hy pas de brug genaderd, of wip en Peer was in hel water. Men schrikte! want de vent kon gemakkelyk ■verdrinken. Echter zag men Peer weldra den kop uitste- ken; Peer zwom en bibberde van koude. Wel riep men ■hem toe Peer, jongeu, ge moet uwen kop ouder water ■houden wilt ge u kunnen versmooreu maer Peer boorde ■htc'o. zag van benauwdheid en koude, en zwom naer den

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 3