as aaaasa siawsn» ERU. n als men tb Achttiende jaer. 1 April 1864. Dixrnude, Aenkondigingen, Een Donderdag sblad en Wie is er liberael? I voor algemeene Belangen, Tijdverdrijf E BS I zy al- >n getrouw aen de bevelen hunner meesters. ne oogsten, >tc belang huis in brand gestoken heeft, Zonen. i eene bom in het huis van den gebuer te werpen? En dit alles doen de doctrinairen noglans, hier- 10,000 meer. als men 1,500 los. De doctrinairen willen hebben dat zy en zy m- leen liberael zyn... omdat zy’svrydags vleesch eten, 7 Het toekomende en met ongeduld verwachte mi met God en zyn gebod lachen/ de studiebeurzen nisterie wil de openbare maglen decentraliseren, 10 a- verbreeden in den breedslen konslitutiounelen zin... er wat doen de zoogezegde liberalen? Leenen zy aen zulke wyze ontwerpen de hand? Neen, zy vreezen de vryheid wanneer die voor zy geene volledige vryheid. Zy vreezen dat het land de oogen geopend wor de door verbeteringen van allen aerd en zich nog meer tegen hen uitdrukke... eu daerom bestryden zy die. Zy vreezen de vermindering der lasten, de af schaffing der militie, de herkenning van ons tael- regl, al maelregels welke door de regterzyde voorgesteld haer voor eeuwig aen *t bewind zul- 77 lasten, van afschaffing der militie, van laelregt hunue tegenparly ook bestaet, en daerom willen voor de Vlamingen of iets diergelyks, want hel zyn I al doodzonden volgens de voorschriften van de 1 doctrinaire ministerleer. Echter zullen wy eens vragen of de militie, wel-1 der katholieken trachten te snyden, de kerkhoven de belastingen vereenvoudigen en verminderen, I gemeen willen maken en eindelyk... liberael zyn den kring der praktische en burgerlyke vryheden van het geld der algemeenheid ten gunste van I eenige lieve kinderen die in alle vakken het diplo- ma der verslaeldheid hebben verworven. Maer spreekt hen niet van vermindering van doctrinaire ministerleer. Echter zullen wy eens vragen of de militie, wel ke eenige gewaende liberale gazetten vroeger een onzedig misbruik vonden, of de militie die zy heden niet meer willen a [scha [Jen een heel libe rael stelsel is? Wy zullen vragen of het liberael is de Vlamin- len plaetsen en met haer de regtveerdigheid, de wellelykheid, de politieke regtschapenheid... en daerom willen zy al die noodige verbeteringen be letten, om altoos met steeds uitgevoeide beloften hel volk te kunnen verblinden eu opruijen. Zy vreezen in een woord de populariteit die de regterzyde te wachten slaet en daerom vermenig vuldigen zy fabrieken van gedrukte logens, welke hen moeten zwart maken die hel met het volk meenen. Is dal alles liberael? Dat de ministeriele lasterpapieren en vooral hel Weekblad, daer eens op antwoorden! 50 a 17 501 de Land- ilyk bewe- r goede er» ja zomer- Landbou- I gebruiken, volgende gen in de boet te slaen, in ’t gevang te werpen, het hoofd af te slaen, enz., zonder dat zy iets heb ben begr^en, terwyl de poorten der genade voor de walen wagenwyd open staeu? Wy zullen vragen ol hel liberael is de burgery te plukken en uit Ie wringen om de budjetteu te verhoogen en de groote amblenaers al meer en meer te vetten, terwyl men de kleine bedienden tusschen hangen en wurgen laet voortdobberen? Wy zullen vragen of hel liberael is in de Ka mers eene samenzweering van eenige persoonen te maken om de belangen te dwarsboomen die men moet voorstaen en verdedigen? Of het liberael is den mond vol te hebben van spaerzaemheden en levens de penningen der bur ger y met volle bakken door hel venster te werpen, om alzoo met een vergulden haek aenhangers op te visschen? Is het liberael een volkslievend en vrygezind programma te dwarsboomen en legen te werken, van wie het ook kome? Is het liberael, wanneer men moedwillig zyn huis in brand gestoken heeft, van dan moedwillig 12 UljII (verleek) Sostkerke (aenkomst) (aenkomst). i zelfde uil- kil. FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. hing chiel niet in ,roote zwaer de stammen den lyd om lat men niet stortregens IG AGENT. srpen. 81 a 58 a 18 a ),57. I Macri. 25 12 15 25 17 50 17 96 5 2 80 7 50 7 5" 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 5 50 5 57 6 05 6 15 6 25 6 55 45 0 50 7 05 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 00 5 07 5 15 5 25 12 05 12 12 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 L1CI1TERVEI.DE Cortemarck Haudzaeme. Zarren Lessen DlXMUBE. Oostkerke Avecapclle Veurse 50 a 94 - 50 a 94 00 ABONNEMENTS-PRYS BY JARE (voorop belaelbaer) Builen stad, G Franks; met het Supplement, S Franks Men schrylt in ten bureele Wilgendykstraet, N* 20. Annoncen, den drukregel, 15 eentimen. Alle Aflichen by den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in het Bol. gephetst. Daerenlwven worden er wekelyks een groot aental nummers verzonden, om des te meer publiciteit aen de bekendmakingen te geven. rbelerl. de stammen lireu, zwaer l ie spoedig e versterken r gevaer van i te worden, de rapen of niet in bet niet waler- 10 a- ire geschiedenis der vyfliende eeuw. Vrï NAER 't FRANSCH TAN M. CoOMANS. baerden dat het zyn broeder Alphonsus was die hem aldus toesprak, en daer by zich niet geerne aen hem verraden wilde, antwoordde hy geheel onbevreesd Hooggeachte heer, ik kan de menschen niet doen spreken zoo als ik wil, maer liever zoo als zy altyd zouden moeten spreken, wilden zy geen misbruik maken van de gave der rede, welke ons door den Schepper vergund is om ons onderling te leeren en te enderwyzen in alles wat ons geluk en welzyn naerziel en liehaem verstrekken kunne. Bit is de lael eens tooveraers, hernam de hertog driftig. Spreek liever zonder omwegen, lx heb een geheim, dat sedert lang in mynwn boezem opgesloten ligt, eiwel als gy iny dit kunt ontrukken, ofwel als gy my het. kunt doen uitbrengen, vooraleer de dag daer is dal ik voorne mens hen hetzelve ten uitvoer te brengen In een woord, als gy my kunt doen spreken legen wil en dank, maek ik u tot mynen eersten minister, en ik zal u een# lieve en vermogende prinses ten buwelyke doen bekomen. O vorst! riep Bonifacius uit, en eene traen rolde langs zynen ontydig half vergrysden baerd;uw geheim is zeker boosaerdig en onwaerdig van in eenen menschen- schedel gebroeid te wordenik smeek u, lael my toch heen gaen, want Dat men hem vast neme! Dat hy zich verklare! het is een huichelaer! een discipel van den duivelonder brak meu van alle kanten der zael. Spreek gebood dc vorst, of liever doe my spreken! Bonifacius stortte meer tranen en vernieuwde zytte bede; maer te vergeefs; de hertog gebood hem deels op barschen en deels op huichelenden loon zich te uiten. Hierop hernam Bonifacins Aengezien gy het volstrektelyk wilt, hoog edele heer, ga ik u myn vermogen loonen. Sta toe, vorst, dat ik u na dere, en dat ik u vervolgens doe spreken van uw geheim. By het uitspreken van dit Ketste woord, stak Bonifacius stillekens het gouden juweeltje legen ’s hertogs kleed, en deze begon aenstonds met luider stemme Ik voel my als liet ware vol verslagenheid en wan hoop; want, gelyk de wyze vreemdeling daer zo# even zegde, heb ik een boosaerdig ontwerp gesmeed.... Ik had besloten den neef van den vader mytter vrouw te doen ombrengen. De soldaten waren reeds hiervau verwittigd. Ik rekende ook eenige myner officieren, verdacht van m«t den jongen prins io innig betrek te staen, hel hoofd t# doen afhouwen. Wacht!.... Neen... doch, ja!.... Heli# Eerste ktrarlier der Maen, den 14 Volle maen, den 22; Laelste kwartier, den 29Nieuwe maen, den 6. 5 09 2 71 Quid novi. Wat nieuws’ vraegt men ten allen kanten. Boe is het met de krisis? M. Cooinatis antwoordt in zyn blad Ia Paix: Niets, hoegenaemd niets. Maer, gaet hy voort, is het wel zeker dat er eene krisis bestael? of ten minsten dat zy nog immer voortduert? Het is zoo lang geleden dal de ontslagen gegeven zyn, dat nie mand er meer aen denkt, de heeren ministers er by begre pen. Regeren zy niet alsof er van niets kwestie was? Doen Maert. 00 a a 58 a a a a -'I 2 C'9 2 98 1 21 De I’oeijerkweslie. Onder dezen titel lezen wy in den Antwerpcnaer Deze is gewis een der merkweerdigsle episoden van den hatelyken slryd welken het brusselsch ministerie tegen onze stad voert. Hel blykt immers uit de brieven van Cha- zal door de dagbladen medegedeeld dat iudien hel goever- nemeul aen de poorten van Antwerpen en misschen biu- uen bare muren vefsehrikkelyke hoeveelheden buskruid verzamelt (waervan eeu klein gedeelte slechts moet ont ploffen en onze stad springt in de lucht) Uit geenzins is omdat er elders plaets oiitbn ekl maer, wei enkelyk opdat wy, door dwang en schrik acngejaegd, de tien miljoen zou den leggen welke onze embaslilleurs nog noodig hebben om hunne belsche kasleelplatinen ten uilvoer te brengen. Immers blykt bet uil dezelfde brieven dal zuohacst wy de tien miljoen aen die kadeëu zullen geleld hebben, de vernielende poeijervrachten onmiddelyk uaer andere plael- seu zullen gevoerd worden. Ook heeft ooze gemecuteraed met regt tegen eene handelwys geprotesteerd we ke veel gelykt aen die der scherpregters die in de middeneeuwen hunne slagtoffer# 1 i1 Vieren weg van Uchlervelde op Veurne. Verlrek-uin der treinen. 1 JULY 1865. Veürne (vertrek). t Maert. 00 a 29 - 'i a 26 O0 a 00 - A V. Hoe Alphonsus zelf bewees dal hy een deugeniel en bedrieger was. ’T is de tooveraer! ’l is de teoveraer! riep men van alle kanten, toen Bonifacius binnen de zael kwam. De Vlaming i had den moed niet gehad sedert lang zynen baerd te I scheeren, en daer hy al tamelyk lang op zyne borst hing, gaf hem dit niel slecht het voorkomen eens tooveraers. Ha! schelm, tierde de hertog, het is my ter oore gekomen dat gy myn grondgebied doorloopt om myne onderdanen te bedriegen. Is hel waer, dat gy de menschen knul doen spreken zoo als gy wilt? Geef maer spoedig: antwoord, want uw laelste uer is naby. Bonifacius herkende zeer spoedig aen spraek en ge- 1 Avacapelle irael nraekt, - I 51XM0DE. V Eessen I Zarren Handzaeine. Cortemarck Lic.htervelde 19 Ofl» 10 **°naerbai 15 00' Maert. 166; 95. 50 a 29 00 50 a 27 50 50 a 26 50 50 a 16 50 DO a 13 00 a 25 I 50 a 54 a Maert. 50 a 18 75 25 a 11 a0 25 a 11 50 a 15 25 25 a 8 zy aen de Kamers geen yzeren wegen stemmen, ztkere lie den vry stellen van de belastingen, stoomboolen keopen zonder voorafgaendelyke toelating? Bezorgen zy geene plaetsen aer: liuuue vrienden en kennissen? Wat zouden zy meer en anders doen, die zoogezegde spooken van minis ters, indieu zy natuerlyke en regelmatige ministers waren? Zoo klapt hel publiek over de gewaende krisis. En ondertusseben waggelt de Slaelswagen voort in de sporen, voorlgesluwd door tydelyke en onveranlwoordelykc voer lieden, naer een ongekend doel, zonder schokken, krach tens de gewoonte eu de konsiituiionneele fictie. De Koning is afwezig, de erfprins reist in den vreemde, bel ministerie noemt zich onmogelyk, de Kamers zyn in vakantie, de meerderheid waent zich dood, de minderheid twyfelt of zy leeft, niemand weet wie morgen zal regeeren, nauwelyks weel men wie heden regeert, hel tegenwoordige is duister, de toekomst bewolkt, de Slaelsoutvangsten verminderen, de uitgaven groeijen aen, allerhande ontvlambare stoffen hoopen zich ie Antwerpen op elkander, de nationale leus, eendragt macht magl, is meer dan ooit een droombeeld, en noglans hel gracu schiet op, de belastingen komen binnen, de beursspelen verlevendigen zich, en in den school der beide Staelparlyen trouwt men eu sterft men als naer ge* woonte, zoo onverschillig om hel verledene als voor bet toekomende. Gelukkig land waer dit alles inogelyk is, loepen de vreemde toeristen uil! Ja, zoo dit alles het voortbrengsel is der kracht en van het vertrouwen maer er zyn stille toestanden voo rlgebragt door de zwakheid en de vermoeijenis, en wy zyu niet volkomen gerust omtrent den aerd van dengenen dien wy dóórtrekken.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1