I i Achttiende jaer. Oixintide, 44 April 4864. algemeene Belangen, Tijdverdrijf en Aenkondigingen. Een Donderdagsblad voor Waf er ons te doen staet. Senaet. is OOK, ieder. ML’DE, ealicot, ri».s7 vestigd, ten van erse- en ellingen lige be- ran een- ?k ken- SCHEN poedige in haer dienen. aftrek Ie klak- Gelini- ten. at den eer het ys t’hnis id kont ten van z.. rbedie nen van t: zyu dal onze prinses eene wacht hebbe van bel- gen om voor haer zorg te dragen. Zouden erin Mexiko geen 300 man gevonden worden die ge trouw genoeg zyn om voor de veiligheid van bet leven hunner keizerin te zorgen? Als ’t zoo «are, dan konden wy onze goede prinses maer beklagen. A propos van prinses Charlotte, wil men eenen trek van hare voorbeeldelyke goedheid, ziehier wat men van haer uil Brussel schryfl aen een blad van Luxemburg Zulke daed hoeft niet geprezen te worden, ze spieekl haren eigen lof uil. at- g ele koorts beerschen, moei men, ons dunkeus, zulk geen groolen spoed aen den dag leggen. Daer- maer ge zult dit niel dadelyk gewaer worden en er dan ook niet legen schreeuwen. Maer moest hy, als een simpel sterveling, u aenspreken op straet en u dwingen hem eenen cent voor nietmetal te geven, ge zoudt geene genoeg doorslaende woorden vinden om dien kerel aen de galg te wenschen. En ge zoudt nogtaus in dit laetste geval maer van een tiende van den prys der Haarlemsche olie bestolen ge weest zyn, maer ge zoudt er de deugnietery in bare volle wezenllykheid gezien hebben. Zoo is’t ook met de belastingen op hel bieren het zout. (Iet goevernemenl speelt de charlatan en oypt ons ten bloede zonder dat wy het gewaer worden. Men spreekt voortdurend van de belgische wf.vuMu.v vutcuvijnix iu om dal de lyfwacht die prinses Charlotte in Mexiko zal heb- persooulyke en maetschappelyke vryheid er gevaer ben. Maer bel schynt dat onze soldaten zoo haestig De belastingen die het hatelykst moeten voor komen aen’t pnbliek, zyn voorzekerde belastingen op het zout en het bier. Moest de kleine landbouwer, die zyn zwyntje in de kuip te zouten steekt, weten dat hetgeen hy voor hel zout betaelt, byna louter impost is, voor zeker zou hy daertegen m et diezelfde verontweer- diging opstaen, als vroegerde landelyke gemeenten tegen het Maelregt. In plaets vau hel meel dat in de kuip ligt, te doen betalen, moest een bediende van het finantie- besluer in de herberg komen en aen eiken ge bruiker eenen cent per pintje vragen, hoe lang zouden de accyns-regten op het bier op die voor- waerde kunnen bestaen? Maer het gaet met de belastingen gelyk het gaet Wy ontvangen wekelyks en dagélyks in wis hing met ons blad zoo gezegde liberale bladen Mke wy bekennen moeten niet te kunnen lezen louder verontweerdiging. Wanneer men inziet dat llel alleen de priester en de kloosterling, maer dies wateenigzins aen den kalholyken godsdienst 'ehoorl, met verachting wordt behandeld en in I Het wordt van langsom waerschynelyker dat het ■oktrinair kabinet, door het gansche land veroor- leeld, eindelyk van kant gaet moeten en vervangen tal worden door een gematigd katholyk ministerie. Ir is grootelyks kwestie dat liet programma van I. Coomans ten geheele of groolendeels het pro- liamma zal zyn waermede onze nieuwe ministers n de Kamers zullen optreden. Wy keuren dit pro- Iramma goed en daerom geloovcn wy, in afwach- jug, eenen pligt te kwylen te hebben, namelyk jan ons eenparig aen de Grondwet aen te sluiten |n te bewerken dal degrondbegiuselen van 1830-31 [veral by de katbolyken zegevieren. T is op eze grondbeginselen dal het geheele programma an M. Coomans berust. Hel is dus uoodig dat wy et wèl meenen met de vryheid in onze Grondwet pgeschreveu en door haer aen elkeen gewaer- orgd. Aeu alle andersgezinden de vryheid te laten van leuken en terzelfden tyde te vergen dat men ons lok de vryheid late voor onze manier van zien, liedaer wat er vooral vereischt wordt om lot de joo gewenschte eeudragt lusschen liberalen en iatholyken te geraken. Dit wil nogtans niet zeggen lat men alle opinien moet goedkeuren, dat de jaerheid en de dwaling vooitaen op eenen en den- lelfden voet moeten gebragt worden, hel is in lezen zin niel dat de zaek verstaen moet worden, py moeten ons op het terrein plaetsen door de trondwel klaerlyk afgeteekend. De Grondwet ver- [laert alle eerediensten vry zoo dal men het lenen protestant voor geen schelmstuk mag aeu- jekenen van protestant te zyn, evenmin als hy ous, Iatholyken, lot geen misdaed mag aenrekenen van lalholyk te zyn. Alleen de verdiensten eu de be- Iwaemheid moeten ingezien worden, wanneer het I oekleeden aeugaet van een ambt dat door den llael bezoldigd wordt. Men boeit dus niet te vra- len of deze ol gene postulant voor een plaetske, laendelyks te biecht gael ol zynen Paschen houdt. If by de vriead is van den pastoor of een broeder Ier francmaQoos-logie, of hy katholyk of jood is, fcaer men moet enkel de bekwaemheid van denper- joon io aendachl nemen en zien of hy waerlyk de Iryheid wil voor allen en in alles. Alle persoon die jen eene uitsluitende party behoort, ’t zy deze ka- frolyk of geen katholyk is, zou dies ten gevolge lot let bekleeden van openbare ambten geene aen- Ipraek mogen maken, omdat alle uitsluitendheid fcgenstrydig is met den geest onzer Grondwet. I Ons te houden aen den geest der Grondwet, zie ker dus wat er ons te'doen staet. ’t belagchelyk getrokken dat de godheid van Christus zelfs in die bladen geloochend wordt, hoe is 't mogelyk dal men dan uog met genoegen en belangstelling zulke schriften leze? Wy lezen ze, die bladen, maer met tegenzin en moeite, en niel zelden, na lezing derzelve, maken wy by ons zelven de opmerking die een fransebe bisschop, Mgr. Bonnecbose, onlangs it. den Seuaet maekte, namelyk of het niet redelyk zou geweest zyn dat de wetten die alle majesteiten beschermen, deze van den Keizer, van de Grondwet, vau den Senaet, ook deze zouden beschermen van zyne opperste Majesteit, den Schepper van ’l heelal? Wy weten wel dat onze tegenstrevers hiertegen inbrengen dal de Grondwet alle eere-dienslen er kent en er daerom geen onderscheid kan gemackt worden lusschen den God der kristenen en den god der chinezehmaer wy zullen vragen of de wet die de openbare onzedelykheid stialt, om t p----- door loopen, in stryd zou zyn met den geest onzer niet zyn om naer Mexiko te trekken als men het Grondwet, wanneer deze de opeullyke loochening i wel doen gelooven wil. Om naer een land te trek- der godheid van Christus verbode, gezien zulks niel ken alwaer ae roode loop, de zwarte gal cn de minder vroeg of iaet de Samenleving in eenen at- g' ele koorts heerseben, moet men, ons dunkeus, grond moet storten? Wy zyn niet tegen het princiep dat de vryheid euboven gelooven wy het niel uiterst noodzakelyk uitroept voor allen en in alles, doch gelooven dat in sommige gevallen, waer een groot gevaer zich zien- lyk opdoet als by de openbare loochening der god heid van Christus, het princiep in deszelfs uitvoe ring wel eenigzins zou gewyzigd kunnen worden. Hoe het zy, wy kunnen onmogelyk aen de regt- zinnigheid der liefde onzer tegenstrevers voor onze godsdienstige en staetkundige instellingen, geloo ven, doordien wy in den godsdienst den grondsteen zien waerop alle instellingen, die van duer zyn, gebouwd moeten worden. Zoo is ’t dal de protestanten zelven, een Guizot ouder andere, de zaek inzien. Het is dan niet zoo zeer als katholyk dal wy bier spreken, maer als ware vriend onzer grondwettige instellingen. (vertrek) (aetikonisl) (aen komst). t. 35214 12-56 1,640-57 i.872-55 7,861-84 68-04 78-75 SG«. 1175# 9975 15481 Lichtervelue Cortemarck 11a ndzaeme Zarren Eessen Ü1XMUDE. Ooslkerke Avecapelie Veurne S6». >90,01 100,64 >04,18 191,85 124,44 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 (URNE vecapelle ostkerke ixmode. essen irren andzaeme. orteinarck ICHTERVELDE 5 50 5 57 6 05 6 15 6 25 6 55 6 45 6 50 7 05 *G®. >05-50 28-60 125-01 42-10 15-55 7 50 7 5" 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 S 50 8 45 12 05 12 12 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 00 5 07 5 15 5 25 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 De aerls-hertogin Charlotte, die ons bepaeld heeft verlaten, heeft hier Ier stede aeugename herinneringen nagelaten. De armen byzonder zyn het voorwerp der lief dadigheid geweest van die weerdige dochter van wylen onze koningin Maria-Louise. Men duidt byzonder twee kalholyke gestichten aen, welke zy incognito is gaen be zoeken. Bel uer kiezende, waerop de menigte zich aen de vermaken overgeeft, is zy ongemerkt by die goede Zusters en die kinderen welen binnen te komen, welke helste zy ondervraegd. vriendelyk toegesproken en hun bewyzen van eeus edelmoedige en koninglyke welwillendheid na gelaten heeft. Daer zy gedurende een dezer bezoeken wierd herkend, heeft zy met aendrang de gebeden der kinderen verzocht, welke zy Ver hulp was gekomen, voor den goeden uitslag der onderneming, welke zy in Mexiko gael iuhuldigeu. tprtl. a- a 21 M a- a It 75 a IS a 11 a 18 a - a 29 40 a 53 a 53 l’zeren weg van We belgiseStv B.yfwaeht. Be foelaslingen op bet zout en het bier. FX® zy voor het behoud onzer godsdienstige en staelkunilige instellingen 1 Uclilervelde op Veurne. Vertrek-uren der treinen. 1 JULY 1865. (vertrek). ABON.NEMENTS-PflYS BY JARE (voorop betaelbaer) Buiten stad, G Franks; met liet Supplement, 86 Franke Men schrylt in len bureele Wilgendykslrael, IN" 20. Annoncen, den drukregel, 15 eentimen. Alle Allichen by den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in het Hot. gephelst. Boerenhoven worden er wekelyks een groot aental nummers verzonden, om des te meer publiciteit aen de bekendmakingen te geven. Eerste kwartier der Maen, den 14, Volle maen, den 22; Laetste kwartier, den 29; Nieuwe maen, den 6. Zitting van 8 april. M. Vanwoumen. Mynheeren, gezien de ontworpen zeren weg van Oostende naer de grenzen van Frankryk groolendeels afwykt van de regie lyo, trekkende deor met de dieven. Daer zyu eerlyke dieven en dieven Dixmude en Ypere, zal ik my veroorloven de woorden te die niet eerly k zyn, om dal de laetste zoo sLm niet zyn i Herinneren die M. de minister van openbare werken in de als de eersten. Dat de charlatan die op de markt Kamer uitgesproken heeft, namelyk dat deze lyu, de kort stad u gefabt ikeerd water voor Haarlemsche olie i ste eu regtstreeksche zynde, ongetwyfeld zal gelegd wor- veikoope, hy zal U tien cents uit uwen zak stelen, 1 den wanneer de koncessionnairen do vergunning tulleu

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1