lil I Achttiende jaer. April 1864. Dixinude, 17 SUPPLEMENT VAN Politiek Overzigt, h van I Duppel bespoedigd, en de oorlog zet zyne verschrik- I kelyke verwoestingen voort. m. het veel omzigligheid zal de mexikaensche hevolkin- aer te 3 slack iNEN.. ia het >pt hy ALGEIHEENE TYDINGEM. De koninklvke ontvangst van Garibaldi in Enge- I land moet als een teeken des tydsaenzien worden. I De engelsche adeldom zelve schynt vereerd door I hel bezoek van den revolutionnairen vriend van I Mazzini. Om meer of min den ongelooflyken geest- I drift der engelsche natie te verklaren, moet men I zich de uitvallen herinneren van Garibaldi legen den Paus. De engelsche Economist keurt opentlyk I die manifestation af waertoe niets aenleiding geeft, «elke aen meer dan eene Mogendheid zullen mis- hagen en aeo Oostenryk eenen kaekslag geven. Doch de Engelschen zien geene welvoegelykheid in, evenmin in slaelkundige zaken als in hunne handelsbetiekkingen nimmer zal de engelschman rets meer zyn dan een koud egoïst. De obrlog in Amerika schynt met eene nieuwe kracht te zullen herbeginnen. Deze natie die op eenszooryk en bloeijend geworden was. schynt thans lol hare vroegere barbaeischeid te willen terugkeeren. Daer zyn wel droevige bemerkingen op te maken. Ware de geest van het katholicismus >n dat land beier begrepen geweest, thans zou men geen getuige zyn van hel schrikkelyk schouwspel "elk de dagbladen dagelyks voor onze oogen ontrollen. Het Mexikaensch keizerryk is eene wezenlijk heid geworden. De ondervinding, de goede wil, de H uitmuntende inzigten van den nieuwen Keizer en I hel vertrouwen welk hy aen het grootste deel der j| europesche Mogendheden inboezemt, zyn eene U waerborg voor den goeden utlvalechter moet er I in acht genomen worden dat het mexikaensch goe- vernement zich tegenover de ernstigste moeije- D lykheden bevindt, en het veel omzigligheidzal I moeten gebruiken om I gen, wier ongedurigheid gekend is, niet te mis noegen. De wensch van Europa zal den jongen monark vergezellen by die natie welke zoo lang ter prooi geweest is aen de regeringloosheid. Het is nu een stellig feil geworden dat de kon- ferenlie welk een einde moet stellen aen het deensch-duitsch geschil, te Londen zal byeen komen. Het blykt uit de verklaringen van lord I Russell dat bet princiep der geheelheid van het I deensch grondgebied zal behouden blyvert. Mid- I delerwyl worden de middelen van aenval tegen ÜSS53EÏ (vertrek). (vertrek) (aenkonist). (aenkonist) 5214 ie. 9,27 00 50 4,83 14,44 2 2 90 1 27 De geruchten dat tie heer Dechamps zou gelast zyn een Ministerie santen te stellen, houden stand. Men noemt den heer d’Anethan op, als deel makende van het nieuwe kabinet. Wachten wy af. Er is reeds zoo veel gereid LlCUTERVEI.eE Corletnarek llandzaeme Zarren Lessen DlXKL'DE. Oostkerke Avecapelle Veurne vroeg deed, namentlyk of de niet-byeenroeping of de te late byeenroeping al of niet de oorzaek hunner onthouding in de kiezing was geweest. M. Hymans, die van de kommissie deel maekte, heeft over een paer weken zyn ontslag gegeven, en is door M. Mouton vervangen geworden. ii. 75 25 50 it 1758 9975 3481 12 07 10 15 JULY 1865. 12 05 12 12 12 20 - 12 50 12 40 12 50 1 <>0 1 05 1 20 5 50 5 57 6 05 6 15 6 25 6 55 6 45 6 50 7 0.5 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 3 l>() 5 07 5 15 3 25 «9. >5-50 18-60 15-01 .2-10 3-55 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 9 15 9 50 9 35 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 ie 3o 2-56 640-57 872-55 861-84 8-04 8-75 69. 10,01 10,64 14,18 Cisleren, vrydag, had in onze kerk de plegtige lyk- tril. 18 25 il. 29 50 27 il. 65. 30 00 28 27 17 13 00 24 00 4 75 2 90 95 50 94 00 I. 20 12 25 12 75 12 25 8 75 dienst pbetsvoor Mgr. Malott. Een schoone lyktroon was in den middenkoor opgeregt, rnnd welken voorname bur gers en damen van stad geknmen waren, nm eene laetsle hulde te brengen aen de dierbare gedachtenis van den ieverigen, geleerden en godvreezenden kerkvoogd. Men meldt ons dat een jongeling van Beerst, wiens gedrag altyd onberispeljk was geweest, en ledent 5 weken voor nachlgeruchten veroordeeld is geworden tol 15 dagen gevang en boet, op voorsprack van M. den senatenr Van- woumen by den Minister van justit ie, volle kwytschelding bebomen heeft van de straf des gevangs. Wy stippen geern dit feit aen, zoo veel te meer dat de mannen van het Weekblad, by wie geeue eigenweerdiglieid meer is, niet langer nog dan over 14 dagen, in hun bhdje schreven dal de invloed van M. Vanwmimcn by de Minis ters gelyk staet met den invloed van David Pluime, eenen zwervenden onnoozelaer van Wottmcn Wy roepen de aendacht der zorgvuldige huismoeders in op de liedjes die hare dochters of meiden des maendags op onze markt aen de spelende liedjezangers knopen. Men heeft onze aendacht onder andere getrokken op een der liedjes welke maendag laelsl alhier verkocht geweest zyn door zekeren Antonins Rottier en vrouw dit liedje, op de slem Ik weel hel beste, is door en door slecht en dient niet door eerlyke dochters gezongen ie worden. Donderdag is op het hoogst van onzen toren de stelling gephelst geworden voor hel stellen van eenen donderschernt op den toren. Dezelve wierd vastgemackt in de klokgaten, en ’t was van daer dat B. Deïtomhe, schalie dekker alhier, by middel van drie groote ladders die hy opvolgentlyk de eene aen de andere met koorden vast- niaekte, naer den haen van den toren klom en met den- zelven naer beneden kwam. Vele mensc.hen schrikten by dit zien, en de oude moeder van den stouten werkman was, zegt men, in die gevaerlyke oogenbtikken, haren angst voor het behoud van haren zoon gaen uitstorten voor de voeten van hel Maria-beeld in het wydvrrniacrd kappelletje van Troost in nood. Men meldt inderdaed dat, toen B. Del- tombe de derde en hoogste ladder aen de tweede vast- maekte, een forsige wind opkwam die de laddereenen voel van het kruis achteruit dreef, en dat, zonder de tegen woordigheid van geest van Deltombe. die, staende op de tweede ladder, de bovenladder genoegzaern met bet hoofd kon tegenhouden, deze -achterover zou gevallen zyn. Een tweede ernstig gevaer liep hy. natnelyk hy hei afnemen van den haen, dien hy een oogenblik met de volle zyde tegen den wind hield en alzoo eenen schok gewaer wierd die menig andere hel zwaertepunt zou hebben doen verliezen. Eindelyk beklom Amandus Blotnme, de steller van den pa- ratonnerre. hel kruis van den toren, en blaesde er op zui veren toon het nalionael lied op zyn cornet-a-pistons. Dit deed vele lieden uil hunne huizen komen en eenvoudig uitroepen dat ze nog nooit de Brabanconne van zoo hoog hadden hooren spelen. Frankryk gaet zyne kleine zilveren munt intrekken. Dewyl er ten onzen lande van die munt voor menige mil joenen in omloop is, dient van thans af de aendacht, zoo van het publiek als van hel Slaetsbestuer, op die intrek king gevestigd te worden. Ziehier eenige hyzonderheden over de beschieting van hetdeensch stadje Sonderburg door de Pruisen HUROP, 10 ure *s avonds. Aen boord van eenen stoomboot. Ik heropen mynen brief om u mynen aftogt te verhalen. Sonderburg staet in vlam, Düppel brandt, Broaek insgelyki. Kiezing van Itastogne. De Etoile meent te weten dal het onderzoek deze week »l ten einde loepen en dat de kommissie op maendag zal byeenkomen om haren verslaggever te benoemen. Er zyn in hel paleis der Natie 157 getuigen onderhoord door de kommissie, en 63 op de plaets zelve. Van deze laetsle waren er 57 aen welke men slechts eene enkele Eerste kwartier der Maen, den 14 Volle maen, den 22; Laetsle kwartier, den 29; Nieuwe maen, den 6. ABONNEMENTS-PRYS BY JARE (voorop betaelbaer) Ruiten stad. C» Franks; met bet Supplement, Si Franks Men schrylt in ten burccle Wilgendykstraet. N° 20. Annoncen, oen drukregel, 15 eentimen. Alle Aflichen bv den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in het Bot. gephelst. Daarenboven worden er wekelyks een groot aenlal nummers verzonden, om des te meer publiciteit aen de bekendmakingen te geven. Gemeenteraed der stad Itixmnde. Openbare zitting van den Gemeenteraed der stad Dix- mude, op dinsdag 19 dezer, ten 10 ure ’s morgens. Voorwerpen aen de. dagorde 1" Mededeeling van stukken 2* Veranderingen in de kommissiën; 5* Vraeg der gemeente Langhemsrck 4* Kohier van lasten, Burgerlyke Godshuizen 5° Verificatie, kas gemeente-ontvanger; 6’ Bouwiugen aen de gerueenle-schooi; 7’ Idem aen hel stadhuis 8* Mededeeling nopens de spaermaetschappy; 9’ Benoeming van eenen gemeente-ontvanger. -- Plegtige uitvaert van Mgr. Itlalou. De plegtige uitvaert voor de zielernst van wylen Mgr. J.-B. Maloti, XIX* hisschop van Brugge, is dingsdag in de hoofdkerk dier stad gevierd geworden. Eene ontelbare menigte vervulde dien heiligen tempel, geheel en al in rouw gehuldalle standen der samenleving waren daerin vertegenwoordigd. In hel hoog koor bemerkte men de bloedverwanten van den doorluebligen overledene, aen wier hoofd den lieer Julius Malott, Staets-niiuisler, talryke geestelyken, de burgerlyke en krygs-overheden. Onder deze laetsteu vertegenwoordigde de heer generael Dupont het Huis des Konings. de heer generaal Frison den Hertog van Braband. Vertier zag men er de heeren senators Boyaval en de Bélhune, de heeren Soenens en De Clercq, vertegenwoordigers van het arrondissement Brugge, den heer goerenieur Vrambout, de heeren regters der burger lyke régibank, enz. De plegtige Misse is ten H ure begonnen. Zyne Em. de Kardinael-aerlsbisschop van Mechelen officieerdemet dezen prins der Kerk, traden het hoogkoor binnen de hoogwaerde heeren bisschoppen van Gent, Luik en Boston (in de Vereehigde Staten van Noord-Amerika). De offeran de beeft meer dan een uer gedeerd. Geheel het diocees Brugge, zelfs verscheidene vreemde plaetsen waren ver tegenwoordigd in de lange rei van bloedverwanten, vrien den en vereerders, om zich te vereenigen met hel heilige Mis-offer voor den vromen verslorvenen prelaet. Na de Misse he.bheu de Kardinael-aertsbisschop en de bisschoppen plaets genomen, regt over den predikstoel. Mgr. van Luik heeft de lykrede uitgesproken over den zoo uitmuntenden en doorluchtigen geleerde, over den vul- yverigen Kerkvoogd wiens dood nu alom zoo diep betreurd wordt. De welsprekende bisschop van Luik heeft met verhevene on roerende woorden de levensschets afgelee- kend van hem, dien hy zynen broeder en vriend noemde, zoo wel als zynen onverrnociden arbeid voor het heil der zielen, zyne roetnryke worstelingen en verdienste- lyke schriften. De rouwplegtiglteid was rnaer ten 5 ure na middag geëindigd. Vieren weg van EAehterve’de op Veurne. Vertrek-uren der treinen. F- Ivecrke. (vertrek). 7 50 Avecapelle7 5" 'Jostkerke”45 I Dixmcde7 55 1 Lessen 8 05 I Zarren8 15 I Handzaemc8 25 I Corteinarck8 30 Lichtervelde .(aenkomst). 8 45

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1