N» 17. Acht I iende jaer. A enkondigingen. algemeene Belangen, Tydverdry/ Een Donderdagsblad en voor De toestand van Dixmude. EN, Garibaldi en zyn verblyf in Engeland. Het Weekblad. "b Oixmude, 28 April 1864* kbinder, I. aen ixmude. r zeer ;oort die e WERK- lie. aer. ngte van e11 cen- imeters, heid van irongen- ere slack maken nmuren, tken van gen van Iselwerk idamme, poorter I ke COM- j e Pervy- bevinden kapitein in Paling J worden. 1 •vet van NI en JR Belgen, i 1 Onder dezen titel hangt het Weekblad een be droevend tafereel uit van den toestand onzer stad, sinds het M. Debrcync en zyne kotery niet meer zyn die Dixmude regeeren. Het verlichte Dixmude zwygt en verkropt al de geledene vernederingen, roept het bladje uil, in afwachting dat er welbaest een lyd zal komen die de waerheid doet spreken en de regtveerdigbeid doel triomferen boven be drog en laster Inderdaed, ’l is waerheid wat de konfraler in deze regelen schryfthet verlichte Dixmude zwygt en verkroptzyne geledene vernederingen. Die verlichte mannen die vroeger met zoo veel trotschheid hel hoofd in de lucht hieven, die man nen die nimmer het volk toespraken dan op eenen gezagvoerenden toon, die mannen trekken nu al duiknekken door de stralen, ze zonderen zich af van hel volk en gaen enkel daer waer ze verzekerd zyn hunne aenhangers te zullen vinden. Het ver lichte Dixmude zwygt en verkropt al zyne geledene vernederingen Ondertnssclien zien wy Dixmude zich van langs om meer ineenen vryeten en allezins voordeeligeren kring bewegen. Terwyl de kleine burger en de werkman niet meer als voorheen, gestadig de po litie op de hielen zitten hebben, nemen onze mark ten steeds in bloei en voorspoed toe. De buiten lieden die met graen, boter en eijeren ter markt komen worden geene moeijelykheden meer aengedaen als tydens ons oud vaderlyk bestuer, ze slaen niet meer ondereen inkwisiloriael gezag dat hun alle vryheid ontneemt; ze roepen niet meer vruchteloos de tussebeukomst van den burge meester in, die menschen die zich te beklagen hebben over de strenge en parlydige uitvoering derpolicie- reglementen, want de misbruiken alleeu worden tegengegaen, en men doodt niet meer de vryheid onder de schynreden dat hel gebruik der vryheid tol misbruiken leiden kan. Maer wat in dit alles het hatëlvkst voorkomt. Garibaldi is vertrokken. Hy heeft Engeland ver laten, na er ontvangen geweest te zyn als een held, als een honing, liet groote engelsche volk, met zynen eersten minister aen ’t hoofd heeft Garibaldi ontvangen, gelyk bet over vyflig jaren, Lodewyk XVIII, Alexander 1, Frederik Wilhelm, en kort geleden andere gekroonde hoofden ontvangen beeft. De eer en de geestdrift, welke het engelsche volk voor de meest verhevene vertegenwoordigers der europisebe orde aen den dag beeft gelegd, heeflhet nu getoond aen den openlykslen vertegen woordiger van de wanorde, aen den schender der wellen waerop de stalen gevestigd zyn. Garibaldi, toen hy den voet in het vereenigd koningryk zette, heeft zich niet gemaskerd in een 'gematigd persoonhy heeft zyn bondgenootschap, zyne vriendschap niet verborgen hy is Aiazzini in de armen gevlogen, hy die onlangs voor deelne ming in den aenslag op hel leven des keizers van Frahkrvk, door de fransche juslicie toldedepor- talie veroordeeld wierd. Die broederkus deed niet alleen een onderling verstaen, maer een program zien. Engeland wist dus wel wie de nieuwe gast was, welke hel ontving. Engeland roemt er op aen hel hoofd der beschaving te slaen, en bel klapt inde handen voor hem, die om zyne voornaemste daden builen de beschaving gesteld wierd. De titel van burger van Londen wischl de herinnering niet uit van de medalie van Marsala. Wat is het patrio- tismus als men tol den edelsten der hedendaegsche patriotten verklaert, het hoofd eener bende, den beleediger van het kristendom, een overweldiger te zyn van koningiken? De patriotten, wier assche te Westminster rust, zyn hem verre achteruit. Wanneer erspraek is van den uitslag die Gari baldi in Sicilië behaelde, begrypen wy dezen zeer goed. Dat is een land met eene onrustige en ligt veranderlyke inbeelding, welke vei maek heeft in avonturen, in thealer-effekten, in nieuwigheden. Uitnoodigingen welke aen den bevryder gezonden worden uit Syracusa, Agrigenta en Messina ver wonderen ons nietmaer uil Manchester, Liver pool, Edimburg, Glascow of Birmingham dat heeft iets zonderlings. Wat hebben die oude municipalileiten, die de overlevering van hel maelschappelyk behoud ver tegenwoordigen, gemeens met theorien van den eeuwigdurenden oprocr en hel plezier van den ver woester? Hoe kunnen de intresten en zaken over een gebragt worden met eene orde van denkbeel den, welke alles in gevaer brengt en aen de koning- ryken de rust en de veiligheid voor de toekomst ontneemt Engeland amuseert zich, maer welke soort van vermaek heeft bet gekozen I en de namen welke voor Garibaldi’s voetstappen geworpen worden, zyn geen namen die gisteren uit den volksvloed zyn opgeslegen Lel is de hoogste aris|okratie merset, de hertog van Sutherlandde oudste blazoenen van Engeland bukken en buigen zich voorde roodhemden. Wat er in Hongarien, in Polen, in Venetien, in Montevideo, in de Donau-provintien beraemd wordt, is voor niemand een geheim. De reis van Garibaldi is het voorwoord van de oproeren. Wat houding zal Engeland aennemen voor alle die europische goevernementen, als die oproeren los bersten? Is het den onruststoker niet aenmoedigen, als men hem met feestviering omringt? Maekt de lol dien wy hem geven, ons niet tot medepligtigen? Goedkeuren wat hy gedaen heeft, is dit hem niet aenmoedigen om nieuwe ondernemingen te wa gen? Garibaldi is in zyne rol, als hy hel volkenregt onder den voel trapt; maer een groot koningryk is zeker tot eeue andere houding verpligl I Het bladje van M. Debreyne, de tolk van de verslaefden, is van eene ongeneesbare koorts dolheid aengedaen. In zyne spyl van eene adminis tratie te zien, bestaende uil mannen door eene vrye burgery gekozen, en welke administratie het diktatorisch gezag van M. Debreyne heeft ver vangen, roept hel de aenstootelykste drogredenen in, wel wetende nogtans dat, ofschoon niet uit- drukkelyk. het hy elke bladzyde dezen helschcn stelregel uitroeptDal Dixmude le niet ga eerder dan af te zien van de heerschzucht van M. Debreyne! Zie er liever eenige staelkens van By de laelste zilling van den Gemeenleraed onzer stad, is er bestaligd geworden dal er 15,000 Ir. in de kas was van slad’s ontvanger; de Raed beslist dat een voornaem gedeelte dier som, welk anderszints niets zou opbrengen, bestemd zal worden tot het aenkoopen van openbare fondsen. Van daer het groot gerucht van het Weekblad! De raedsheeren zyn onnoozelaers, ze weten niet wat ze doen; maer tydenshet bestuervan M. Debreyne, ach! toen ging hel anders, dan vond men zulk geen’ mannen meer; ze hadden verstand en genie en konden cyleren dat ge uwe eigene oogen en ooren niet zoudt gelooid hebben!... En zoo raes- kalt de konfraler als een vischwyf. Echter zou hel Weekblad moeten weten dat de administratie van M. Debreyne het verleden jaer eene som van omtrent 500 franks de vermoe de!) ke interest van het kapitael welk (hans be- schikbaer isop het budjet gebragt en gestemd heeft. Ten anderen, weet onze konfraler niet dat M. Debreyne het verleden jaer door zynen Raed heeft doen vaststellen, dal Dixmude 15,000 franks zal betalen voor den weg van de Gronje naer Vor- ihem, een onkost die, ten grooien nadeele van de markt van Dixmude, den bloei en aengroei der markt van Alveringhem ten gevolge moet hebben? Alzoo is 't dat, zich aenslellende als verdediger der bestuerders «ie tol den ondergang werkten van onze graenmarkt, het eenen oorlog ter dood ver- klaerlaen alle dezen <lie er zich op toeleggen om die voorname bron van voorspoed onzer stad in bloei le doen aengroeijen. Ziedacr een staelke van het belang dat de man nen van bet Weeklad stellen in den voorspoed van de stad. Wy laten er een ander volgen Eenieder weet dat een oud-schepcn eertyds uit al zyne krachten gewerkt heeft om de verhande lingen in graen welke op onze markt geschiedden, te doen overgaen naer het grondgebied van Caes- kerke, waer hy zyne herberg Het Fort had. Van deze herberg moest de Beurs gemaekt worden waer al de verhandelingen in graen zouden geschieden. Het is nog algemeen gekend hoe deze oud-schepen alles gedaen heeft wat in zyne magl was om, ten koste van de stad, eene loskaei te maken langs den kant van Caeskerke. Welnu, hoe heeft bet Week blad deze strekkingen, deze poogingen beoordeelt? Het heeft meer dan tien mael het eereteeken der orde uren na eval van J oepen de schappy iaën der I foensdag mmen en rgeo zyn. ibbers. 'loningly^- 1 is wel de houding van van Leopold gevraegd en eindelyk bekomen voor dien pool, de hertog van Newcastle, deherlog van So- I 1. Il— (vertrek) (vertrek). (acnkouisi) (aenkomst). ene croorzackli] EKEN «üC N. I, ieve zich ft Agent <fcd OlXUUDE. Oostkerke Avecapelle VEURNE 7 50 7 5' 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 12 05 12 12 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 6 25 6 55 6 45 6 50 7 05 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 5 50 5 57 I 6 05 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 00 07 5 15 5 25 •t voer des eringe pre- e vruchten,] Lichtervelde Cortemarek liaixizaeme. Zarren O u Lessen 6 15 HET BOTERKUIPJE ABONNEMENTS-PRVS BY JABE (voorop betaelbaer) Buiten stad. 4» Franks; met het Supplement, 8 Franks Men schryft in ten bureele Wilgendykstraet, N° 20. Annoncen, den drukregel, 15 eenlimen. Alle Aniclicn bv den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in het Hot. geplaelsl. Daerenhoven worden er wekelyks een groot aental nummers verzonden, otu des te ineer publiciteit aen de bekendiuakingeti te geven. Eerste kwartier der Mam,'den 14 Volle maen, den 22; Laelste kwartier, den 29Nieuwe maen, den 6. Yzeren w«g van fiJctitervetde op Veurne. Vertrek-uren der treinen. 1 JULY 1865. Veurne Avecapelle Oostkerke Dixmude. Bessen Zarren Handzaeme. Corietnarck LlCHTERVEI.DE 2 April. a a 21 1’ Z a 12 5’ a 15 5’ a 1< - a 18 - a 50 a x ■a

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1