IEN I Achttiende jaer. 1 Mei, 1864. SUPPLEMENT IIV Ministeriële krisis. ieren ilixninde, t zyn goediegl! Ionen. NE by de bakkery, slap tot het algemeene slemregt, en de herziening van de wetten op de drukpers. iek ken- vSCHEN spoedige ran haer rdienen. ALGEMEENE TYDINGEN. - a 25 - I! De korreklionnele reglbank van Veurne heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken De konferentie heeft zich dynsdag vereenigd in de officiële verblylplaets van den eersten lord der schatkist, in Downingslreel, te Londen. Al de ge- volmagtigden waren tegenwoordig. Met eenparige stemmen hebben de leden der konferentie graef Russell gekozen als voorzitter, en den heer William Stuart als sekretaris. Wy weten dan omtrent de konferentie hetgeen ons het meest belang inboezemt; maer aengaende de hoofdkweslie, aengaende de besluiten of zelfs de beraedslagingen nopens bel vertrekpunt, de basis der beraedslagingen, ja zelfs aengaende dil dringend, voorafgaendelvk vraegstuk, aengaende den wapenstilstand weet men niets. Niemand kan zeggen of er iels gedaen zy om te beletten dat hel bloed by stroomen blyve vergoten worden, dat de kleine onverbiddelyk blyve verplet worden ondanks zyne dapperheid en zyn goediegl! it a 12-5I,I 9—1 15 501 De beer Dechamps is, eergister ten kasteele van Laeken oulvangen geworden. Hy heefl een lang onderhoud gehad met Z. M. De Journal de Bru xelles voegt by de vermelding van hel feit de volgende regelen Wy vernemen dat de samenstelling van een Ministerie der behoudende regterzyde, welks ele menten wy deden kennen, niet gelukt is. De heer Dechamps behoudt zich ongetwyfeld voor, op de nationale tribuen uitleggingen te ge ven over de oorzaken van dezen toestand. Men kondigt aen dat ’l tegenwoordige kabinet Frère-Rogier zich geheel en al terug trekten dat de ontslaggevingen zullen aengenomen worden. Men voegt er by'dal een zaken-Miuisterie, buiten de Kamer gekozen, welhaest aen hel bewind ko men zal. Zulks zyn de geruchten, die wy gegrond meenett te zyn. Er scbynt uit deze regelen te blyken dal ’t pro gramma, aen Z. M. door den heer Dechamps onderworpen, niet is aengenomen geworden. Nu, ziehier wat dit programma behelst 1“ Kwestie van Antwerpen afbraek der twee tegen de stad gekeerde Forten, en voortzetting van den versterkten omkring op den linker oever der Schelde. 2° Hervorming van de wet op de Milicie. 5" Vetleening van den Kies-cvns. 4“ Benoeming der Burgemeesters en Schepe nen door den Koning, maer op eette aenbiedings- Ivsi gevormd door den Gemeente-raed. 5° Herziening van de wetgeving op de drukpers. 6“ Intrekking der wets-ontweipen op de studie beurzen, de kerkhoven, de kerk-fabrieken. Bovendien nam hel Ministerie de vetbindlenis op zich, geene wels-ontwerpen aen te bieden, die eene godsdienstige diskussie in de Kamer zouden kunnen verwekken. Het is te veronderstellen, dal de kwestie van Antwerpen de stronkelsteen is geweest, waertegen het Ministerie Dechamps heeft aengebolst. Moge- lyk had de Koning, ten dezen opzigte, eene gansch bepaelde denkwyze, zelfs alvorens den achtbaren Volksvertegenwoordiger van Chat letoi te ontvan gen. Indetdaed, de Fscaut beweert dat getterael Ghazal door Z. M. was ontvangen voorden heer Dechamps, en dat hy verrukt uil het koning- lyk gehoor vertrokken is. Daeruil leidt men af, dat de ministeriële kombinatie, door den heer De champs voorgesleld, voorop was veroordeeld. Aldus zou de regterzyde maer pro forma ge roepen geworden zyn, en zal er al een Ministerie buiten het Parlement, in den oven. Wy zullen geduldig wachten lot het gebakken zy Maer intusschen bestaligen wy, met niet weinig genoegen, dat de regterzyde met haer program den goeden weg heeft willen inslaen, en dat het aen haer niet zal te wyten zyn, by aldien de door haer voorgestelde en zoo nuttige het vormingen niet verwezentlykt worden. Vooral zal haer het Land dank weten voor drie punten, die algemeen gevraegd worden de hervorming der halelyke bloedwel, de verleeging van den kiescyns, eerste HET BOTERKUIFJE (vertrek) (aenkemst) (uenkouisl) gebranden publiek. il. 5 April. :2* JÉ' - a 1 a Vecrnk Avétapelle 3o»lkerke JlXMUOK. Ecssen Zarren Handzaem*. Cortcinarck Licirrr.RVEi.nr. 1 65 2 55 t 51 April. iO a 51 - a 27 - - a IS - -a-- - a-- .0 a- i April. 24 25 16 25 18 25 18 20 5 25 2 20 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 2 »0 2 15 2 50 2 40 2 50 5 00 3 07 5 15 5 25 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 De heer Degroote-Atilrique, in vervanging van den heer Desoutter 2’ de heer Verwilghen Benedikt, in vervanging van den heer Feys-Kesteloot; 5’ De heer Vanderbeyde Aug., in vervanging van den Eerste kwartier der iJaen, den 15, Volle maen, den 2t Laetste kwartier, den 28Nieuu-e maen, den 6. 12 05 12 12 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 50 5 57 1 6 05 6 15 1 6 25 6 55 6 45 6 59 7 05 I.ICHTEBVEI l>£ I Corieniarek Ilaiidzaeine. i Zarren Eessen ÜIXMUDE. Uostkerke Avccapelie Veurxk >5 s >0 a a 10 a Ï5 a ‘2 a ,57. beer Wyllie Vanhoucke. Verders wordt de heer Patricius Vanduyf huis gekozen, in vervanging van den heer De Breyue-Dubois, altredend lid. De vergadering beslist dal de kommissie hare zittingen ter inzameling der spaergeldeu van de werkende leden be ginnen zal op zondag Mei. De voorzitter gelast zich met de nieuwe gekozene be- sluerleden hunne benoeming bekend te maken en hen uit lenoodigen lot de zitting van zondag aenslaende. Dierge- lyke uitnoodiging zal hy ook zenden naer de overige leden der besturende kommissie. De zitting wordt om 4 ure geheven. Op de naemlyst derjurés die zullen oordeelen over de zaken gebragt voor hel hef van assisen van West- Vlaenderen, in de eerste serie van het tweede kwartarl 1864, welke te Brugge zal geopend worden den 16 dezer, komen de namen van de heeren A Vanderheyde, leertouwer leDixmude; P. Dewitte, groitdeigenaer te LooP. Vanderheyde, brouwer te Alve- ringhem, en A. Sehottey, byzondereu te Zarren. Op den pryskamp der stieren, die zaterdag alhier heeft plaels gehad, zyn de pryzen behoed door 1* prys, Pamphile Vandewoude, te Caeskerke; 2* id., Aloys Van- honsebrouck, te Eessen. Donderdag, 28 April, heeft het vlaemschminnend Genootschap de Van Duyse's Vrienden alhier zyn patroon feest gevierd. Deszelfs lokael was te dier gelegenheid sierlyk behangen en in zyn midden was eene tafel opge- schikl waeraen een dertigtal leden om 1 ure het noeumael namen. Ouder het opdienen der geregteu wierden eenige dronken voorgedragen, onder andere een dronk aen den Volksvertegenwoordiger heer Ridder De Coninck, wien het Genootschap op nieuw erkentenis verschuldigd is, namelyk voor eene tweede zending van boekwerken waeronder de vyf verschenen deelen der geïllustreerde werken van Vondel, met uitleg eu bemerkingen door Dr Van Lennep. Na de maeltyd hebben de leden in stoel een uitstapje tot buiten de stad gedaen eu zyn slechts met den avond in het lokael terug gekeerd. By hunne aenkomsl wasdezael welke uitzigl geeft op de Groole- Markt, sierlyk verlicht, en men ging over tol de herkiezing van het Bureel. Al de uiltre- dende leden wierden met algemeene stemmen herkozen. Vervolgens wierd er lezing gegeven van eene uilgebreide Nolicie over den oorsprong en de voortdurende ontwik keling van het Genootschap van af deszelfs opkomst tol den dag van heden. De leziogdezer Verhandeling, door den heer Ad. Doolaeghe opgemaekl, wierd zeer toegejuicht, waerna hel feest door bel ziugen van eenige vlaemsche romancen en onder liet rooken eener goede pyp, op de broederlyksle wyze eindigde. By keninglyk besluit wordt hel leggen van eenen steenweg lusschen de gehuchten de Groigue (Oudecapclle en Forihetn (Alveringhem) toegestaen. Ten gevolge van herstellingen te doen aen den bak van den waler-overtogt van den Peereboom op den Yser, is de overzel op die plaels onderbroken lot nader bevel. Men schryft uit Brugge Dezer dagen hebben wy verscheidene deelen onzer provintie doorloopen overal zyn de te velde wassende vruchten in eenen kwynenden toestand. Zonder te spreken van de gevolgen die de vorst voor haer medegesleept beeft, klaegt men overal met reden over T aenhoudend droog en koud weder, dal de gewassen als doel vergaen. De akkers leveren eenen deerniswecr- digen oogs lag op. De aerdvlooijen vallen in menigte op het vlas, bet koolzaed, enz., on rigten er groote schade aen. Het is hoogst wenschelyk dat de regen ten spoedigste op de droogte volge, en door zynen beilzamen invloed, kracht Men zendt ons hel volgende ter inly ving Verslagsehrift der algemeene vergadering tan de eereleden der Maetschappy ter inzameling van spaergelden te Dix- tnude, bycengeroepen ten stadhuize den 28 April 1864, onder hel voorzitterschap tan den heer L. F. Parel, burge meester. Om 5 uren namiddag verklaerl de heer voorzitter de zitting geopend. Er wordt lezing gegeven van de rekening van ontvang sten en uitgaven der mactsebappy, gedurende het diensl- jaer 1865. Deze rekening, met een batig slot van fr. 15,77 c. wordt zonder eenige opmerking goedgekeurd. De voorzitter geeft te kennen dat volgens art. 9 des reglements en ingevolge de beslissing der kommissie' in date van 10 Mei 1855, de heeren Itesoutler-Hosten en De Breyne-Dubois tot de serie der aftredende leden beboe ren, en de heeren Feys-Kesteloot, Desoutter-Hesten en Wyllie-Vanhoucke hun ontslag van lid der besturende kommissie ingediend hebben. De vergadering gael over lel de vervanging van de onl- slaggeveude leden. AN orden gekozen lieren weg van IJciitervelde op Veurne. Vertrek uren der treinen. I JULY 1865. (vertrek). 7 50 7 5“ 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 April. 4; 126. - a 51 50 - a 50 -a28 -a!8 0 a 15 59 1 5 25 I 2 65 I 10 a 98 - alt)5 -! ABONNEMENTS-PRYS BY JARE (voorop belaelbacr) Buiten stad. Franks; met het Supplement, 8 Franks Men schiytl in ten bureele YVilgendykstraet, N’ 2t». Aunonceu, den drukregel, 15 cenliinen. Alle Atlichen !>v <leii Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in hel Pot. gepl-irlsl. Daerenboven worden er wekelyks een groot aenlal nummers verzonden, oin des te meer publiciteit aen de bekendmakingen te geven. Kcglerlyke Kronyk. Verslype Karei, oud 52 jaren, bezemmaker te Clercken, tol fr. 1,50 boel ol 5 dagen gevang en de kosten, voor roovery van berken hout, in liet busch van AL Woets, te Clercken. Terriere Antonins, oud 58 jaren, metser te Merckem, lol 8 dagen gevang en de kosten, voor broek van afsluiting en slagen op Francies Lamaire en Joanna Delahaye, te Merckem. Debleu Pieter, oud 54 jaren, ongediplomeerde veearts te Oostvleleren, tol 50 fr. boet of 15 dagen gevang eu de kosten, voor onwettige uitoefening der veearlseny, in de cember 1865. Ie Westvleleren. Tam Lodewyk, oud 19 jaren, werkman Ie VVotimen, tot fr. 1,50 boet of 7 dagen gevang en de kosten, voor snyden en roovery van eene sparrepers, te Woutnen. Rousseeuw Alfons, oud 26 jaren, schoenmaker te Dix- mude, tot 15 dagen gevang en de kosten, voor slagen op Francies Dewulf, te Dixmude. De konferentie ter regjeling; der zaken tusschen Duitscbland eu Denemarken. 15 a 19 51 a ier,granil ui arduin i en van gc- I fnsterglas, I cis, gelail- I ij, in ver- I inlandschc enien voor iwen.enz., ierzelve, Je. d:it er op GOEDE- n Magazyn ligsten zat en blyven Ipril. 5 a 20 25 - a 12 5 a 15 50 9 Da 14 5 a 8 25 tl

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1