I Z 1 1 18. Achttiende jaer. ^ei 1864. Aankondigingen. algemeene Belangen, Tydverdryf en. Een Donderdagsblad voor ’EM. De komedie duert voort. Oixmude, 5 Protestatie 'liet Weekblad en de ver raders van stud’s belangen. MUDE, ealieol eder. der. lien en >1. zoo zorpe en het zeer orl die er het d’huis n van betlie- n van aftrek Ie klak- Gelini- ten. at den ïessen- pu bliek idurtug >en en kleuren lerstel toe den toestand in iets hebbe gewyzigd. Van eenen anderen kant, meent de Meuse te we ten, dat er aen verscheidene ambtenaren van de ministeriële departementen voorstellen zyn gedaen, en dat deze voorstellen door velen hunner van de band zyn gewezen. Wie wil er Minister worden? vrg, te dat hy koeken n zeer andere beeft bren- yfl van r kerk- stan- oemde an alle els van de en i voor n een Sprekende over de vreugden en droefheden der ee veertien Kardinalen waren aenwezig. J Het scheelde maer weinig, of er zouden locjui- Hel is my onmogelyk, langer te zwygen in de i chingen opgegaeo zyn. Al deze feilen zyn door de toehoorders beves tigd. I. Een gewigtig feit, dat in gansch Europa weer klank vinden zal, is te Romen gebeurd. Terwyl de diplomatie Polen verlaet; terwyl de groote Mo gendheden onbewegelyk de verworging eener ka- tholyke Natie en eene der wreedste godsdienstige vervolgingen bywoaen, verheft de schynbaer zwak ste Vorst, onze grootmoedige en geliefde Paus, de slem om de bloedige onregtveerdigheden van het russische despolismus le brandmerkenhy eischt met eene waerlyk aposlelyke krachtdadigheid het regl der zwakken en der verdrukten, en spreekt tegen keizer Alexander een vonnis uit, hetwelk als het oordeel van God zelf zal worden toegejuicht. Eene telegrafische dépêche brengt ons over dien grooten aki van den Paus de volgende byzunder- heden. I Kerk, heeft Pius IX met kracht uitgeroepen tegenwoordigheid vau de halelyke vervolging, die in het grootste Ryk van hel Noorden wordt ge- M pleegd. Het bloed der onschuldigen roept om wrack (jffl voor den troon des Eeuwigen, legen degenen die I het vergieten. Welnu, in een katliolyk land, in hei ongelukkige Polen, ahvaer onze religie zoo wreedelyk vervolgd wordl, zien wy ook hel onnoo- zel bloed vergieten door eenen zeer magligen Monark, die zich kalholyk durft noemen, doch builen onze heilige Kerk is, en die het oordeel Gods vergeet, welk zyne gruwelheden zal tref fen..... Het Weekblad gaet voort met de feilen le ver- draejen, ze onder een valsch daglicht le stellen hel gael voort met, ondanks de klaerste bewyzen die wy het donderdag onder het oog braglen, alwie niet slavelyk de akten van M. Debreyne en zyner mannen goedkeurt, voor verraders van stads be langen uit te scheiden. Het zyn dan verraders van de stad, Weekblad, zy die den aki afkeuren van M. Debreyne by welken hy ons wekelyks koeileesl te niet liet gaen, en dit enkel om zyne plaets van volksvertegenwoordiger le kunnen behouden en maendelyks zyne 2GO gul dens le trekken? iuderdaed, by den eersten kies- stryd lusschen M. Debreyne en M. Desmaisièrcs, bekwam deze I etste de meerderheid van stemmen echter wierd die kiezing verbroken dank zy het bedrog en dm list die het Ministerie hiertoe in hel werk legde. Onderlusschen was het gekend dat M. Debreyne hel meesleudeel der kiezers van Loo en Nieucapelle tegen hem had gehad ter oorzaek van de le groote ontwikkeling die het koeifeest van Dixmude had genomen ten nadeele van hel koei feest der gemeenten Loo en Nieucapelle. Ook ken De Ministers van bnitenlaudsche zaken en van financiën, de heeren Rogier eu Frère, zyn gister door den Kouing in bet paleis van Brussel ont vangen. Ingevolge de inlichtingen, door de Jndépendance genomen, schynt het niet dat dit verhoor tol hier Ik beschuldig eenen potenlaet die, na zyne onderdanen tot den opstand te hebben aengedre- ven, hel kalholykdom uitroeit, gansche bevolkin gen naer ys-gewéslen voortzweept, alwaer zy be roofd zyn van alle godsdienstige vertroosting; bisschoppen verband, en ongehoord feit 1 hen berooft van hel hun door den H. Sloel ver leende gezag. s En niemaud durve zeggen, dat ik doot deze noodzakelyke protestatien den oproei aenhils! ik weet een onderscheid le maken lusschen de bedea- daegsche omwenteling eo eene wyze en wezenllyke vryheid. Zoo ik tegen dien potenlaet protesteer, is bel om myn geweten le verligten, en niet, om ten eenige dage, den Óppersten Regter tot my le hoo- ren zeggen Waerom bebt gy gezwegen? Deze plegtige woorden, de bezielde en veront- weerdigde houding des H. Vaders, hebben eenen oulzaggelyken iudruk gemakt. De aerlshertog Lodewyk-Victor, broeder des Keizers van Ooslemyk, de infante van Porlugael VIER TïliPERm Fi O’ (vertrek) (vertrek). wekelyks een groot (aenkomst). (aenkomst) rssssc tinder, FEUILLETON VAN ’T BOTERKÜIPJE. >rif. als 24 75 30 50 --*s=s=»agas><s£=a=s- I komt Eerste kwartier der Maen, den 45, Volle maen, den 2f Loetsle kwartier, den 28Nieuwe maen, den 6. 7 50 7 5’ 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 2 10 2 ï5 2 30 2 40 2 30 3 00 3 07 5 15 3 25 12 05 12 12 12 20 42 30 12 40 12 50 4 00 1 05 1 20 42 50 45 50 44 48 A- II 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 30 8 57 8 45 9 55 5 50 5 57 6 05 6 15 G 25 6 55 6 45 6 59 7 05 Lichtervelde Corleinarck Ilandzaeine. Zarrcn Lessen D1XMUDE. Oostkerkc Avrcapeile Veurne zieke, alsof een snvdend zwaerd haer bel bart doorboorde, en 3 J J dan jammerend uil i bel hart een den honger doen eene ‘i 9 15 9 50 ’•*9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 ABONNEMENTS PRYS BY JARE (voorop betaelbacr) Buiten stad, Franks; met In t Supplement, Si Franks Men scbrvll in ten bureele Wilgendykslrael, N“ 20. Annoncen, den drukregel, 15 eenlimen. Alle Aflichen hy den Uitgever dezes gedrukt, worden onvcrgeld in bel Bot- gephelsl. Daeretiboven worden er t aental nummers verzonden, om des lc meer publiciteit aen de bekendmakingen le geve». van Z. E2. Pins IX tegen de verdrukking van Polen. I. Lezer, treed met my die armoedige kamer binnen, indien gy niet vreest dal een smertelyk gevoel u zal ont roeren. Ongetwyfeld zuil gy dien eeuveudigen dorpel ver laten, bezield mei betere gevoelens, met edeler gedachten jegens uwen «-veninensch. Treed met my binnen weelde of rykdöm zyn hier vreemd; want liet hoogst noo- dige is in armoede somiyds weelde. Hier echter woonde niet ahyd het gebrek. Sinds jaer slechts heeft er zich de pranging van I gevoelen. De moeder ligt nu bleek en uitgeleerd %p harde legerstede; smart, diepe smart, verbryzelden hare krachten in den bloei van haer leven, en voerde haer thans in de armen van den dood. Aen het deels uiigedoofde vuer zit een jongeling van ongeveer achttien jaerzyne verdorde Landen rusten op v.. v......,,„c zyue beide kuien strak en onbewogen vestigt zich zynen onschuldig zy ook warenwant allyd treil men door den randenden blik op den kolengloed. misdadiger te treffen, ook zyn ongelukkig nageslacht. Niets schynt er in dat marmerbleeke hoofd te leven, dan Onregtveerdig vooroordeel, hetwelk de kinderen doel ver- twee vlammende oogen. Slechts van tyd tol lyd beeft hy, stooten, en beu dikwyls dwingt ondeugend en misdadig en een diepe zucht ontsnapt aen zyne borst. le worden I ^’zerera weg; van SJetalervetaie op %'eurne. Vertrek uren der treinen. 1 JULY 1865. Veurne Avecapelle Dostkerke Dixmude. Eessen Zarrcn Handzaeme. Cortemarck L1CUTERVE1.DE uit het leven vata <le hinderen eeaas naoordenaci'S. door A. SNIEDERS, Jr. Aen de sponde hangt, meer dan zy zit, eene vrouwelyke gedaente op eenen sloel. De hairlokken vallen los, even als een rouwsluiji r, van de kruin van hel hoofd naer beneden. Het is in het schemerlicht gelyk aen een zwarte klomp, zonder juisten vorm, en men zon moeijelyk raden, dat hel eene vrouw was, indien hare bleeke handen uiet onder bel afhangend gaes te voorschyn kwamen. Somiyds vloog die gedaenle op, streek de zwarte bairen weg en dan vertoonde zich eeu yzingwekkend bleek hoofd, waerop de zinneloosheid zigtbaer hare trekken ge schreven had. Wild rolden hare blikken rond eu haren arm uitstrekkende, wees en volgde zy met den vinger, alsof zy in de schemering een schrikbeeld dryven zag. Plotseling viel zy dan met een gil neder, en bedekte de oogen met bare handen. By baren gil ontsnapte eene pyneiyke khgt aen de de jongeling die inden hoek van den haerd zal, riep Bertha! Bertha! gy verscheurt my a Wat yseiyke ramp beeft die familie getroffen? Lezer, keer met my terug tot den morgen van den vorigen dag. Een menschelyk geregl was voltrokken. Men bad een van die looneelen gezien, welke vreemd moesten zyn by beschaefde volkeren, men had een meiisch. eeu ongeluk kige misdadiger ter dood gebragt. Men bad een vader gedood, en de kinderen voor eeuwig gebrandmerkt, hoe De misdadiger, dien men ’s morgens gedood had, w.as de vader van dat ongelukkig huisgezin. Hy bad in eene teiigclouze, in «ene onberadens drift, zyne hand met het bloed van zynen naesten bezoedeld, en het geregt wreekte den doode op hem en op zynen familiekring. Langs alle zyden sneed het zwaerd de liefde-banden door, welke dezen huiskring in de samenleving bond. Dat hoofd, dat afgesneden huofJ, dacht Ber.ba in hare zinnelooosheid te zien dryven. De ongelukkige had sedert tien maenden dubbele smart geleden; armoede en ellende had zy doorstaen, om het lot haers vaders inde gevangenis dragelyk temaken; en zy had levens de diepe siuarte eener verstuoten liefde iu het hert omgevoerd. Een jongeling, uit den gegoeden stand had haer van Helde en geluk gesproken, en die liefde was voor haer een hemel op aerde geworden. Wat was zy gelukkig geweest; hy, de jongeling die ver boven haren slaet verheven was, aen bare zyde iu den nederigen huiskring was komen nederzittten In hareu eenvoud had zy uooil den afstand gemeten, die lusschen beide was; zy had op geeuen rykdom door hem gehoopt neen, zy had hem slechts grenszeloos bemind. Die jongeling was een van die, welke de bedorven wereld, hoe jong ook, hebben leeren kennen. Hy huichel de dat reine gevoel slocbts, en er was een tyd gekomen, dat hy de liefde met de voelen trappende, de niets ver moedende had verstooten en venaten. Smartelyk was bet inderdaed in de ellendige kamer, waer het drietal zich bevond. Stomme wanhoop, zinne loosheid en dood vereenigden zich, om tusscheu die vior

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1