gel. r den voi der beschaving te rued, morgens. rn 12 d... uphus en iekani in •yk. met byzou- Joannes 15 jaren meer vol- r de dzer- <K VAN HET '.IT VAN HET lullige ge in 21 d., *etrus en uis). 75 jaren en Igua- weduwe ispitael). gen. van in Silvia M. 9 20 8 09 5015 8 84 2 05 2 «9 8 41 5 79 arwe v»n «r markt. 0 a 27 50 - a 17 50 5 a 18 50 - a U - - a 19 75 g kalm. n 26 d., eu van en 8 <1., en van hliglyk het enryk. He met groole s von Mel- enlano en ryk hadden uitbreiding r tneè be- :rde aen de durven be- in was de endaegschc wig, noeui- '8- ren met te teek-vorze- liad nil de <le om tnyn ndcrlyk de k de voor- pitaleta dir, ns land be oordeel va» is rykdenS in geest die drukt- bet jehied mart iphandel eu nachten, e» inboezemt, eu. van grond-krediet dan eenen niet eene groole hoe- die schik- duiden. Uit de voorgaende overwegingen volgt dat de winsten welke het mogelyk is by middel der grond-operalien in Oostenryk te verwezentlyken, in het domein der feiten zyn gevallen, en ik aerzel niet te zeggen dat de aklionnarisseu van hel Grond- en X yverheidskrediet en van bel Interna- lionael grond-krediet, die de voortzetters zyn der Belgische hypotheek-bank, zich al niet minder zullen te beloven h'eb- van hunne prolylen sis de akliouarissen der instelling door hel Inlernalionael Grondkrediet vervangen. [til bietste zal er niet des te meer zekeibeid geraken, daer hel in zyue uitgaven van pandbrieven zal geholpen worden door eene plaelselyke Hypotheek- Bank die, hoop ik, gevormd naer de Belgische Hypothcek-Bank, vruchtbare uitslagen zullen geven. Deze Banken die niet anders zullen zyn dan sukkursalen onder de gedaente van plaelselyke Genootschappen, aen hun hoofd hebbende besluerders genomen onder de nationalen, zullen de pandbrieven (hy pot heek - obligo tien) uilgeven eu aldus medewerken tul dezelfde operation als het Interna- lionael Grond-ktediel. Zy bestaen reeds in Holland (Neder- landsche Hypolheek-Bank.) Zy zullen ingesteld worden in Frankryk, Zwitserland, Duilschlaud en in alle landen waer hel geld goedkoop is. Eindelyk, dank aen de verhevenheid zyns kapitaels, zal liet Inlernalionael Grond-krediet. de oogenblikken te baet nemende dal de intrest van bet geld zwak is, in Engeland uitgaven van pandbrieven doen wacrvan de intrest lol 5 ten honderd gebragl, de snelle plaelsitig zal verzekeren. Ik heb tot hiertoe doen zien boe ik de intresten heb ver zekerd der persoonrn die, my met hun vertrouwen ver- eerende, aktien hebben genomen in myne versebillige Maetscbappyen en, al bewyzende dal de intresten vast ge- waerborgd zyn. heb ik geantwoord op een deel der tegen op werpiugen welke myne ondernemingen hebben verwekt. Ware het hier de plaets om de huishoudkundige en maetschappelyke gevolgen op te sommen die er uil voort vloeien, deze brief zoude veel te lang worden en zich af- wyken van den kader dien ik my heb afgeteekend. Echter kan ik niet wederslaen aen de begeerte van nog eenige korte opmerkingen hier by te voegen en zekere kritieken te beantwoorden die my gedaen wordeu. De zaken die ik beslier zyn in eene volkmene overeen komst met de grondbeginselen welke de verlichte mannen van het hedendaegsche Europa in hel huishoudkundig do mein willen doen doorgaeu. Zy komen regisirevks voort van de vrylteid en zy zyn ten dienste der orde, dewyl zy de landbouwnyverheid e« de ontwikkeling van den persoonlyken rykdom begunstigen, door hem te doen belang hebben in de bevestiging van het openbaer krediet van een groot ryk. Den genoten eigendom herstellende in wat |>y nuttigs en noodzakelykst heeft voor den landbouwelyken vooruit gang, scheppen zy den kleinen eigendom en brengen aldus eene nieuwe waerborg by voor de politieke vrybedeu eu stoffelyke verbetering van de lalrykste klassen der samen leving. Hel is immers niet genoeg, opdat het politieke regl en de vrybeid bestaen, dal zy door schoone grondwetten af- gekoudigd wordeudaer is hun een grondslag noodig en de eigendom des gronds is van allen de beste. De burger die niets bezit is volgens myn gevoel heel by op het punt van tot werktuig te dienen aen de regeringsloosheld en het despotismus. Met aen hel groole getal den toegang lot den eigendom te vergemakkelyken, geloef ik in de mael myner krachten de ware zoek der vryheid en der beschaving te dienen. Een ander verwytsel wordt my nog toegestuerd en boor het dikwyls aen myne ooren ronken; ik ben een groole misdadiger, ik voer het belgisch kapilael uit, ik veraint Deze zoo juiste als vaderlandscbe inziglen met den ver- eischten eerbied waerderende, pougde ik de uitbreiding iiiyner opkomende gestichten. By de eukele waerborg van de leening op hypotheek, in Oostenryk aen de geldleeners door de Vindobona gegeven, besloot ik de leening zelve Ie voegen. Ten dien einde luoesl men een gesticht inrigteu, welk de leening doende, in Belgie pandbrieven (hypothekaire obligation) uitgaf voor eene torn die overeenkwam met het beloop en den durr der leeningen, en dal voortaen loeliel het koopeti eu ver knopen der eigendommen welke ik sedert lang studeerde. Gezameullyk met mannen wier achting en kunde geheel hel land herkend zyn, hield ik my bezig mei hel opreglen eener Belgische Hypotheek-Bank, en ten dien einde vraeg- dc ik aen het gouvernement den uaemloozeu vorm. Men eischic verscheidene veranderingen aen de statu ten. Ik aenveerdde ze, verklarende dat ik bereid was alle degene Ie aenveerden die met het onewil myns voorwerps konden overeenkomen. Acht maettden bleef ik de ollicieele luagtigillg afwaclilrn, toen ik eindelyk vernam dat ik de zelve niet meer verhopen mogl. Min gelukkig dan anderen verkreeg ik. in myn eigen land, niet hetgeen men naiiwe- lyks eene gunst noemen mag en dal uiy zonder moeijelyk- lieid door hel goeveruemeiil der Nederlanden wierd loege- staen. Ik' had aen dit goevernemeul dezelfde statuten voorgelegd, ik bepaelde er in dezelfde, volstrektelyk de zelfde toeeigenmgen, het ontwerp was evetiwezcnlyk, en twee verscheidene malen, tydeus de stichting der Sociëteit, en later wanneer haer kapilael zes mael verdubbeld was, behandelde het nederlandseh goevernemeiit my. vreemde ling. op eene vryzintiiger wyze dan ik, belgische burger, behandeld was geweest iu myu Vaderland. Ten gevolge dezer weigering, moesten de stichters der gestemd hare aeti- einaekl en dceld. loeking Ie bybragten heden tol ie plaetsen Belgische achlereenvolgentlyk zal hervestigd worden, de Mactschap- py van Inlernalionael Grond krediet zich van den éérsten at eene jaerlyksehe inkomst van meer dan 40 l. h. op dit cyfer beeft verzekerd. De rekening is geroakkelyk om ma ken. Indien het kontrakt voordeelig is geweest aen de be langhebbenden der Belgische llypolhcek-kas, hel is het hy- zonderlyk geweest aen de nieuwe Maelschappy die erin ge vonden heeft hetgeen de instellingen dikwyls lang zoeken moeten, hetgeen meer gevonden heeft de zekere plaelsing van veelheid pandbrieven. En indien er iemand aen king verloren heeft, T is het besluer der Belgische Hypo- theek-bank die tegen eene belrekkelyk weinig hooge som, eenmael belaeld, eene voor lange jaren verzekerde inkomst heeft verwisseld welke, van heden af, meer dan 100,000 fr. per bestuerder bedroeg. Het wezentlyk voordeel voor de bestuurders, ik wil het niet verbergen, is geweest van voor bet toekomende ont slagen te wezen van eene onbepaelde vcrantwoordalykhcid en welke de vooruitgang zelve der instelling langs om zwaerder maekte. Daer is het voordeel, en dit voordeel alleen vergoedt hel verlies T welk bel oud besluer ouder bet louter geldelyk oogpunt heeft gedaen. Het oud besluer had ten overigs nooit afgezien van het denkbeeld van de Maelschappy onder naeinlnozen vorm ill te.rigten, ingevolge hel slotartikel barer statuten. Daarenboven was hel kapilael der Belgische Hypolheek- kas ongenoegzaem om er te mogen aen deuken groole uit gaven «au pandbrieven in den vreemde te doen en, diens- volgens. was zy blootgesteld aen liet gevaer van later kon- kurrrnlie in ongunstige voorw-aerden te ontmoeten. Het was dus hoofdzakelyk van harr kapilael in eene aenziene- lyke evenredigheid te vermeerderen, helzy door achtereen volgende stortingen op de uitgegeven aktien, T zy door de versmelting met eene andere maelschappy. T is deze klet ste middel die voordeeligst geschenen heeft, vooreerst, voor de Belgische Hypotheek-kas, dewyl hy hare aktionna- rissen ontsloeg van de noodzakelykheid van 150 lol 1000 fr. te siorten en daerua voor hel Inlernalionael Grond-krediet vraeg bet aen alle onpartydig man, is liet te veel om de gevaren eener dergelyke gebeurlykbeid te betalen? In alle stille maelschappy zyn de voordeelcu van deu bestuerder in evenredigheid wel de risicos der onderneming en de gevaren die konden volgen uit nieuwe operation, verrigt iu den vreemde, in een land welks toestand alsdan wel liachelyk scliedn, waren zy niet vau aerd om een grooter part te wettigen dan lietgene dal aen bet besluer weder- houden is? Ik zou bier veeL-r-WHt maclschappyen kunnen avuhaleii by dewelke deze evenredigheid nog oveitroifru is. Eu uu, wal is er biiileninaligs in die winsten zelve? Ik anlwo. rd dat er niets in is eu de dagelyksche ondervinding zegt hei met my. Zien wv niet alle dagen, iu België zelve eigendomitieti eener zekere uitgestrektheid wéér verkoop<j? in T klein met 40 tot 50 len honderd en nóg meer winsten Ik zou meer dan eene aezictilyke fortuin kunnen aeuduiden die door dezen middel is gewonnen geweest. En gelooft men dal indien, by voorbeeld, dezit of gene groole eigeuaer der omstreken van Brussel zyn domein by gedeelten moest Verkoopeu, hy cr niet eene persoonlyke bael zoude hy vinden? Nu. hetgeen in België met meer kan plaets heb ben dan op eene kleine schael, Oosleliryk lael toe hel op overgroole verhoudingen te bewerken, en indieu een grond in Belgie voor 700,000 fr. gekucht, iu 't klein i» kunnen veikochl worden voor 1,100,000 franks (dit is onlangs ge beurd niet ver van eene onzer groole provinlie-sledeii), wal is er dan wonders dat 20 miljoenen in Oostenryk ge dragen meer dan 6 miljoen winsten hebben voorlgebragl? ik daeg iliyne tegensprekers uil deze vcrgely kruis te be twisten en zelfs wil ik, zeker van bun genoegen te doen, my verhaeslcn om liuu le zeggen del ik, als Bestuerder der Bank van Grond- en Nyveriieibs krediet, van cenen der giovlsle grondeigenaren vau Oostenryk domeinen kom le koopeu voor eene som vau vïftien miljoen franks, waer- voor uien my reeds, op hel uer dat wy zyu, vïf miljoen winst aenbiedt, welke my niel genoeg scbyuen. Ik kom u ten overige een ander feil herinneren de ak- tieu van hel Grond-krediet van Frankryk, op dewelke er slechts 250 fr. zyn gestort geweest, worden ter Beurs ge kwiteerd aen 1200 en 1500 fr. Is daer iemand van ver- wouderd? Neen. Wordt dil door iemand beknibbeld? Ook zulks voorde doorslaemle reden dia wy komeu aen le niet. W’aerom zou men dan buitengewoon en ongelooflyk vinden dal de aktien der Belgische Hypotheek-Èas, van 150 fr. zyu kunnen uitgekeerd worden aen 550 Ir.? Onze werkingen zyn len minsten zooveel weerd als die van het Grond krediet van Frankryk eu T is aldus dat dil lactste er zelve over heefl geoordeeld’, aengezien de voor- naemste mannen die liet beslieren, zyn achtbare gonver-j neur aen ’t hoofd, le Weeiien eene Grond-Maetscuappy i komen te slichten, bestemd om hypothekaire leeningen iu Den Oostenryk le doen. Ook, al moest ik op nieuw het verwyt sel booren vau in de zaken avouluerlyk le werk te gaen, vrees ik niel hier de overtuiging uit le brengen, dal de ak tien der nieuwe maelscbappyen die ik ingerigt heb dezelfde gelukkige kans zullen hebben en degene die dezelve voor- afgcgaeri zyn niet zullen len onderen blyven. Geleid door een gevoel T welk alle voorzigtige finantie- tnan zal goedkeuren, en zich herinnerende dat hunne ver- anlwourdelykbcid, hoewel duor^wetiige voordeeleu ver goed, teeriemacl verpand was uit kracht zelve des karak- teers van stille maelschappy welke de weigering vau de nameloosheid huu had opgelegd, deelden de besluerders der Belgische Hypol heek-Bank de verworvene winsten niet gansch eu geheel uit. Zy hielden er een deel van achter, zoo dal, op hel einde van hel diensljaer 181)5. deze winsten hel cyfer vau fr. 4,252, 521 bereikieu, op dewelke er rnaer 2,225,000 fr. wierrlcu genomen om als dividende voor 1865 tiilgedechl le worden. '1 is dus len onregte dat zekere personnel! geloofd hebben dal die 4,252,521 fr. wiusteti eukelyk voortkomen van de werkingen binst 1805 verrigt; zy komen voort van hel gezameullyKe der zaken die verrigl zy n geweest gedurende gaiiscb de duel' der maelschappy. Zulkdanig was de toestand der Belgische Hypolhcek-kas toen ik de Bank van Grond- en Xyverheids-krediet en de Haetschappy van internationale Grond-krediet inriglle, de eene eu de andere geroepen om op eene ruime schael te dryven de zaken met zooveel welslagen door de Belgische Hypotheek kas nigehuldigd. Beide instellingen hebben nog- tans verschillende bv'.rekkingen de eerste studeert, onderzoekt en bereidt de zaken, lerwyl de tweede dezelve vcncezenllykl by middel vau hel kapilael en door de uitga ven van pandbiieven. Willende aersl en vooral en van T begin af der opera tion eenen magtigen werkingsmiddel in de handen van het Inlernalionael Grond-krediet stellen, onderhandelende in deafkooping der Belgische Hypothcek-kas. Dil was zooals men ziet, ter beschikking van hel nieuwe gesticht stellen een bestuer en eene iurigling die zeker en reeds beproefd was. Het was namelyk aen hetzelve eene wezenllyke in komst brengen vau 2,500,000 fr. ’s jaers. Mits 10 miljoen franks, wierd die afkooping den 51 inaert luetsllcden floor de algemeene Vergadering der akti- onnarissen van de Belgische Hypolheek-kas toegesiemd. Het provisoir kontrakt met alle zync voorwoorden en bewys- slukken was voorafgaendelyk medegedeeld geweest aen de leden van den hestuerlykcn Kaed, zoo Engelschen als Bel gen, voor hunne installatie en voor de openbare uitgave der aktien ter plaets van Londen het engelsch prospectus dat deze uitgave voorafging, meldt uildrukkelyk de ver smelting als eene volbrygle zack. Bemerken wy dat van deze som van 10 miljoen franks, men 1,800,000 moet aftrekken, verbeeldende hel kapilael door de aktionnarissen gestort, bovendien nog eene som van fr. 167,678 uitmakende de reserve door de statuten besproken, en eindelyk de som van Ir. 2,052,521 niet uit gedeelde winst iu de annuïteiten begrepen hetgeenaen- loont dal de Belgische Hypolheek-kas de in de annuiteilen begrepene winst niet uilgedeeld heeft, zooals hcknibbelaers het haer verweten hebben, rnaer wel integendeel dezelve aen de nieuwe maelschappy overgedragen heeft. Ditinag- tigt my te zeggen dal, met aen die transactie een deel van haer kapilael toe te passen, zoo als 6,000,000 fr., welk deej Ten gevolge dezer weigering, moesten de stichters der Belgische Htpotiieek-Bank eene stille maelschappy (Société en commandite) daerslellcn, ten kapitale van 2 miljoenen franks, met eene eerste uilgaef van 6 miljoen, waerop er 15 moest gestort worden en met naeenvolgenliyke uit gaven lol de volmaking van hgl niaetschappelyk kapilael Gedurende het eerste jaer bepaetde de Belgische Hypo- theek-Bank zich uilsluitelyk hy de hypothekaire leening, en ’t was slechts met het tweede jser dal zy begon zich bezig te houden met hel koopen en het verkoopen der eigen dommen. Zy deed die bewerking ten gevolge van proef nemingen die op myne veranlwoordelykbeid gedaen waren geweest, en wacrvan de profylen, eens door de ondervin ding definilievelyk verzekerd, aen de Belgische Hypotheek bank overgelaten wierden. Die werking vau aenkoop en verkoop is zeer eenvoudigt ik tnaek er geen geheim van, zy beslael hierin men koop, aen groole grondeigenaers alle of eeu'Jeel hunner land goederen, en aenstonds verkoopt men ze aen landbouwers, die wederzyds verbonden, op zich nemen dezelve le be talen gcdeeltelyk met komptante penningen en gedeelielyk by middel van jaerlyksehe betalingen van 5, 10, 15 en somtyds 40 jaren. Tot waerborg dezer jaerlyksehe betalingen, krygen de verKoopers Als hypotheek, de verkochte goederen; 2’ Eene hypotheek die ten minsten zoo groot is als de weerde der verkochte goederen en die gegeven wordt door het gezatnenllyke van goederen welke vroeger reeds in het bezit der koopers waren 5* De waerborg der Vindobona voor de regelmatige be taling der jaerlyksehe gedeelten. By gevolg der goede konditien in welke de aenkoop cn de verkoop gebeurden, deed de Belgische Hypotiieek-Bank eeue zuivere winst die meer dan 50 ten 100 le boven ging. Terwyl zy alzoo werkte, bezorgde de Belgische Hypo theek-Bank hy middel der uitgaven harer pandbrieven in Belgie, aen 4 en 4 1/2 ten honderd, zich het werktuig, T is te zeggen hel noodige kapilael; in andere woorden, zy gaf 4 en 4 1[2 len honderd om lot de hierboven aengeduide zuivere winst te geraken, na afrekening der verzekerings premie aen de Vindobona belaeld. De uitgave, ik beken het. was niet gemakkelykdit was hel kritiesch oogcnblik der uien we instelling; geheel hel vraegstuk eener Maetsciiappy van Grond-krediet ligt in het plaetsen der pandbrieven. Daer is de gelukking of de mis lukking. Is hél gemakkelyk zulk eene Maelschappy in le rigten. het is het minder van ze le doen gelukken. Ik be roep my op de getuigenis van alle de mannen van onder vinding. Ook bleef de Belgische Hypotheek Bank omtrent zes tntenden zonder eenen pandbrief le plaetsen. Deze tyd wierd besteed aen eene lastige, volkomenc en kostelyke iórigting! De Bank kon dien tyd gelukkiglyk doi rlrekken en eens bp eene bepaeldelyke wyze ingerigt en gesteund op hel betrouwen dat zy wist in te boezemen, zag zy de uitgave harer pandbrieven eene zoo snello vlugt nemen en in 's volks genade komen, dat zy in 1865 in Belgie voor meer dan tien miljoen pandbrieven phetste, dil is meer dan twintig miljoen gedurende de jaren 1861, 1862 en 1865. Nu, die twintig miljoen pandbrieven aen 4 en 4 1/2 ten honderd toegepast aen twintig miljoen grond-opcraticn in Oostenryk aen 50 len honderd zuivere winst, bragten eene totale winst op die de zes miljoen overtrof, welke evenre- diglyk verdeeld op de twee laetste dienstjaren, aen ieder van de besluerders der stille maelschappy hadde men alles tiitgedeeld in gevolge de statuten een inkomst van 125,000 franks zou verzekerd'hebben en aen de aklion- naiissen eene inkomst van <25 fr. voor 150 fr. gestorte kapilael per aktie. Die inkomsten zyn groot, ik weet het, en doen veel persoonen denken dat zy overdreven en zelfs buitensporig ryn. 'T is voornamelyk op de besluerders dal men uilvalt. Maer dal men eens gelieve tc denken dat zy gedwongen waren geweest den vorm van stille maelschappy aen le nemen die hen aen eene onderlinge en onbepaelde per soonlyke verantwoordelykheid onderwierp (art. 25 van het koophandéls-welboek). De statuten hadden ten hunnen 'oordeels 25 len honderd van de winsten bssprokenik

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 3