I -- IIBIJJII --y, J -- f---- I Uwe zuster! sprak Srnur, tcrvyl trauen uvtr zyue op X» 4- Men ven schrikkelyk zullen nu n I te velde tn lie grooteri 1 uitslag nad daerentege zyn goed it rikaenscbe die bewyze schynelyk i bloed door generaels d ston; dezt Thomas. moest voordragen dat ten doel had den honing en de koniuklyke familie te onttrekken aen de versinadingen dier parly. Dit wetsontwerp wierd gestemd, ondanks do linker zyde. En ziedier de verkleefdheid der ministeriele» aen de dynastie eu aen’s lauds instellingen! E>e eerbicdvveerdige gryzaerd van Bomen. Die /liegende Taube, een brlangryk duitsch weekblad, uitgegeven te Aubel, bevat in zyn lactste nummer reu artikel met het opschriftDer ehrwiirdige Greis :u Rom, waerin sclioone en gegronde bemerkingen voorkomen nopens de redevoering van den H. Vader, in welke Z. II. eene regtveerdige veroordecling uitspreekt der daden eu akten des Polen. Uit Onder nummer ee op dewelke vers hoogsi verblindde) voering i achtige aen verstaen dl geuwoordi| niet begryp uitsproken was dien c nanielyk w tempel van alléén kan historiën o tenheid get een onlalb opentlyk et luderdaed diger der tt van den ah Die (liegt trelfely ken kelyke vei h bureele op Wy zien der innend het Geloot Naer helge zich overal Moeder-Ms de geheele zolenen. V, byna dagel godsvrucht ivoor een w [gedachte d 'na den arb I liet feest d Iters, lieiwe I ook den da I zorg en nel Iers, welke volle verlri Te de/.er verlangen i zyn den die in den pertael der zelden is lit schen die d ning bejegend hebben wanneer hy niet in hunne belangen i werkte. W elk was hunne houding in 1846? Het schyn-libe- I ralismus was zoo vermetel te durven beweeren dat de honing zich etne vernederende rol had laten opdringenhel sprak van eenen geheimen invloed die het liberalismus van en waeracn de Konipg niet vreemd was gebleven. Zoo verging die buitensporigheid dal M. d’Aiicthan, loeu minister van justicie, een wetsontwerp Hoe de liollandsche protestant oordeelt over onze kerkhof kwestie. Men weet hoe de zoogezegde vrydenkers gedurig het katliolyk kerkhof schenden en nog op den hoop toe bewee- ren dal zy gelyk hebben. Luistert eetts hoe een bollandscli protestantse!) blad, hel amslerdamscli Handelsblad, over tie kwestie redeneer l. De partyen staen in Belgie scherper tegenover elkaer dan ooit te voren, eu zullen waerschynelyk even schei p gescheiden blyven wanne T de liberalen ook niet van hunne zyde iets toegeven. In een opzigt althans, zou toegeellys- heid, niet enkel als wi nscludyk, maer ook als billijk moeien beschouwd worden. Er zyn zaken die de Ketk niet toegeven kan, zonder zich zelve te verloocheueu. Men moge het onvcrdraegzaem achten, zoo zy de begrafenis in gewyden grond den otigeloovigeit, of die zy als ottgeloovigen be schouwt. ontzegt maer van haer slaitppunl gezien, kan zy uiel toegeveu zonder haer eigeue grondslagen le onder- mytictt. II. Vier jaren waren er heen gesneld. De wereld had twee wezens in den woeligen draeikolk der samenleving zien verdwynen, zonder rekenschap van hunnen toestand ge houden te hebben. Het was een herfstnacht. De maen dreef langs den wol- keloozen hemel en haer fantastisch licht dal door bel loover viel schiep Buizende, zich bewegende, schimmen op hel bedauwde kerkhof der armen. Op sommige plaelsen was hel alsof zy in lange lichtkleederen gehuld waren, die niet flikkerende perels waren bezaeid hei was alsof de tranen die zy op de aerde geschreid hadden over de graven laugzaem rondwandelden. Aen een vervallen kruis stond eene lange menschelyke gedaenle, wier sombere kleeding zich in de schemering aftcekende, en wier kalm en bli ek gelaet en zilverige» baerd, door de maen beglanst, duidelyk ziglbaer waren. Hel oog van dien man was op het met starren hezaeide uitspansel gevestigd. By dachl aen God. ily dacht aen den hemel, aen dal licht der volmaekiheid, dat om den troon des Almagtigen stroomt, en vroeg een vonkje van dal geddelyk licht Hei was de gryze priester Senor. Daer rees niet ver van hem. een diepen zucht op. en zoo zwier en zoo snydcnd was hy, alsof hy uil het diepste der graven, dal hy de gedachte des priesters plotseling in hel wezctilyke levgn terug riep; die zucht was zoo ver- dileene reden om u te wreken over de mannen der nieuwe regvntie? Wy herinneren ons, éénmael dat de dagorde der openbare 'rilling aengeplaki was, ons ten stadhuize bege ven te hebben om in de openbare zitting tegenwoordig te zyn en kennis te nemen van hetgeen er zou voorgesteld en beslist worden. Maer vruchteloos stonden wy de tier van de opening der zitting af ie wachten. Nogtans was dezelve op 10 uren gesteld; wy wachtten tot teel tniddaguer en nog begon de openbare zitting niet. Wal wilden uwe man nen daermede? Ons voor den gék houden? Maer dan hiel den zy bet gansche publiek voor den gek, want ze moesten wei weten dal wy daer kwamen als mandataris van T pu bliek. helder gene gy als een misdaed dr Neen, lal u onlva behebl rnel bermheriig branden I: zuivere bre daerin den Kom, myn tranen zuil - Heb terwyl 11 y Z Hoe lang ben trillen moeder voc lyu kus nie droefheid i *as van ge by gevoelde I Broed rerliael my Ploeden. I 3a, ar |hw hert zal r'ng, die i f'negde. Z pligheid... Ken niuetregcl door het frniSHeh goevernement genomen. Namens het goevernement houdt hel besluer zich thans iti Erankryk bezig met op eene byzondere manier te waken op degenen die dranken verknopen. Belgie het onder dat opzigt zeer veel te wenscheii over. Wy zouden willeu dal, in T belang der publieke orde, der zeden en voor het wel- zyn der familieti, het hier iusgelyks aen de herbergiers stiplelyk verboden wierd e drank te geven aen degenen die, bedronken, zich in hunne huizen aenhieden. Onder dat betrek heeft de politie eenen ernstigen pligt te kwyten, welken haer door de goede orde en hel belang der familie» is opgelegd. vintie, of de Staet moet er tusscheu komen! Zelfs op de kathoiyke kerkhoven wil de Staet alles regelen en oor- deelen wie er in en wie er builen de gewyde aerde moet begraven worden. En hel gouvernement zou zich legen den geest van centralisatie verklaerd hebben? Allans done, maekt dit de ouuoozelaers wys, konfraler. Het goevernement heeft de lasten verminderd. Waer en waerin? Is er eeu burger die niet in geweten moet beken nen dat, sinds vyflien jaren, zyne konlributie-biljetten van jaer tot jaer verhoogd zyn geworden? Niet langer dan hel verleden jaer is er veertig miljoen gestemd geworden voor hel maken der forlifikalien van Antwerpen, die de voor- naemste koophandelslad van Belgie vroeg of lael tot baren ondergang leiden moeten en die overigens hel land lol geen boegenaemd nul zullen strekken. En de belastingen zouten verminderd zyn? Wy willen hier niet verder over uitweiden. Liever hebben wy over Lel program van M. Dechamps datgene af le kon digen dal medegedeeld wordt dooi den Economiste beige, een liberael blad hetwelk met veel talent geschreven woidl door M. de Molinari Dit program, zegt de Economiste. bevat beloften van een aental hervormingen, door al de viiemleu der vi y- heid als hoogsi noodig aeuzien. Wy voor mis, wy doen sedert tien jaren ons besl om dil program le versprei den. Deze regelen behoeven geene komiueularien. Wy bleu Lel publiek oordeêlen. drukt, dat liy een geheel leven van lyden in zich scheen le bevallen. Het hoofd des priesters wendde zich naer de zyde, van waer die sprakelooze bede opsteeg, en allengs zag by een zwarten klomp in de schaduw zich ontwikkelen eu ver heffen, Op eenige schreden van hem stond weldra eene menschelyke gedaeme. Hel was alsof zy uil de grafstede, waerop zy ineengekrompen gezeten had, was opgerezen. Wie zyl gy? klonk iiel den gryzaerd somber toe. Ik ben een priester des Heeren op deze aerde. Wat zoekt gy hier in net midden van de graven der armen, dien vergeten hoek, waer zy slechts komen voor wie de samenleving eene droeve bailiugscliap is of geweest is. Ik kom er denken aen de lotiieslemming van Iwce we.ens, die de storm der wereld, in zyne geheimuisvollc werking, van elkander heeft gescheurd.... Twee wezens? Een broeder en eene zuster? Gy hebt het gezegd twee kinderen der naluer, goed en braef, die de samenleving in ons midden brandmerkte, en de weerlooste van beiden geeselend naer de misdaed dreef.... Myne zuster!... sprak dezelfde slem ontroerd; myne Bertha O. ik herken u thans aen uwe gevoelige slem I gy zyl het die by liet afslerveti onzer moeder, zoo welda- I dig den dorpel onzer arme woning overirad.... Edelaerdig man, zeg iny, wat er van myne zuster geworden? ESoe zeer de sc'iyn-Siberalen den Honing eerbiedigen. Sinds het programma der tegierzyde door den Honing niet aenveerd is geworden, is liet eerste en laetste woord der schyn-liberale dagbladen nu dit, namelyk dat de k.i- tholyken den Honing niet meer eerbiedigen, dal zy hem lastig vallen, als badde hy eenen auti-konslitutiounelen akt duetgesteld mei hel programma van M. De Champs niet le Ah! spreek niet meer van de openbaerhetd der zittingen aenveerden. Jammer maer dat hel verledene klaer beloont van den Gemeenteraed. Eiken regel welken gy schryfi is dal de schyn-iiberalen nooit dan mei verachting den Ko- €ene veroordee.ling vau uwe mannen. Nog eens, wy imodi- gen ii uit om in ’l vervolg de openbare zittingen van onze rtadhuismaunen by te wonen, zoo niet kunnen wy u maer bestempelen mei den naem van lafhertige. Gy vreest tiet licht, ge hebt liever le lasteren, konfraler, en daerom wilt gy niet welen dal thans de zittingen van den Gemeente-raed hel gezag verwyiierde openbaer zyn. Dil is eene hertkuaging waervan gy u niel I ontmaken kuuldan met le lasteren. wangen rolden. Uwe zuster!... AchKom hier, arm kind, kom hier aen myn hert; het klopte altyd voor u.... Wat aerzelt gy? Kom, ween aen myne borsl, en onze tra liën zullen zich versmelten. Dank.! riep weenemi den broeder, en stortte zich in de geopende armen. Dank! sinds lang heb ik in de wereld geen vaderlyk hert ontmoet; sinds laug geene warme traliën van gevoel kunnen weenen mets, niets dan koude Iranen van spyt, wanhoop en woede. De tnenschenvriend knelde den weêrgekeerden broeder in zyn.; armen, en sprak met eene ontroerde stem Vier jaren wacht ik u hier telkens op denzelfden nachthier op de plaets, waer weleer het graf uwer moeder was. Ik wilde u zien, want uwe zuster, helaes heeft dal vergelen.... Vergeten!.... zeide de jongeling; ach, gy moet hel haer vergeven. Ik had gehoopt dat ik haer schuldeloos en gelukkig zou wederzien. .Maer het is dan niet zoo zulke vader, zulke kinderen, zulke zuster, zulke broeder; de moeder alleen was braef en goed. Eensklaps rukte de jongeling zich uil de armen van den menschenvriend los, wiens borsl hy mei heete tranen be sproeide, en mei eene sombere en trillende slem, klonk hel hem toe Weet gy wel, wien gy aen uw hen prangt? Weet gy wel, wat monster der samenleving, gy zyne giftige tranen i uwe pricslerklccdercn lael storten? Itidieu de maeu ■Be H’aiis is een despoot De schynliherale dagbladen laten geenen dag voorby gaen zonder hel goevernement van Z. H. den Paus acn le randen, hetwelk zy als despotiek, zelfs als tyranniek doen doorgaen. Wy schryven hier de volgende regelen over welke bewyzeu hoe lyramiiekelyk de Paus zyne onderda nen behandelt. Het is eene lelegraphisclie depeche gedag- leekend uit Marseille, 7 mei, en die luidt als volgt De brieven uit Komen, van den 4 dezer melden, dat de policie MM. Ballandi, advokael, Bompiani, geuecs- heei, Carlucci eu S un lieelï opgeroepen, eu dat zy, ua u hun verklaerd le hebben, dat zy liet bewys hunner medepligligheid in eene sgineuzweering in handen had', hun de keus gal, of zy in ballingschap wilden gezonden, of reglerlyk vervolgd worden; de vier Ocschuidigdi u iiebbcti hel ballingschap gekozen. Wy vragen nu in welk land, builen de roomsche Staten, de samenzweerders tegen de kroon den vryen keus worden gelaten van het land te verlaten of lol de doodstraf veroor deeld le worden? -- iMKW - EEet Weet blad en de openbare zittingen van den Gemeente-rard. Zoude men gelooveu dal hel Weekblad de psrtydigheid zoo ver dryft van le durven de openbaarheid der zitiiugeii van den Gemeente-raed betwisten omdal wy in geen uit gebreide byzonderheden getreden zyn over eene liicidcute kwestie in eene vorige zitting door den raedsheer Vandeii- bussclie opgeworpen? .Maer als de koufrater iwyfell aen de. openbaerheid der zittingen van den Getueenie-raed, waer- om kerm hy niet ter zitting om gelyk wy ter zoel van h, t stadhuis hel verslag der ber.iedslagiugen op te maken? Ah! konfraler, gy vreest het licht omdal gy overtuigd zyl dat de zaken ten stadhuize nu niet meer afgedaen worden als ten tyde der mannen van de oude rc-genlie, toen nainelvk dal alles met gesloten deuren verrigt wierd: maer om dat gy u schamen moet over bel gedrag van uwe mannen, is giul le begrypi besluer der zaken. Dit zal tol stand komen door de meetin- geo, die al hel onnatuerlyke der vorige stelsels zullen doen verdwynen. Slcelingen in SSelgië. Het getal der Meetingeu groeit steeds aen; welliaest zal het er in Belgie gaen gelyk in Engeland, waer de Meetings onder T volk zulk eene groote rol spelen. Sinds de eerste Meetings le Antwerpen bet Ministerie eenen doodelyken slag toebragten, hebben wy er al eene menigte gehad waeronder die vooral tol herstelling der vlaemsche grieven. Thans nu komen wy eene circulair le ontvangen van wegens eene Maetschappy van kleinen handel, le Brussel ingerigt, en welke aenkondigt dal zy voortacu alle weken tweemael Meetingeu gael geven. By eene eerste vergudeiiug beefier M. Eng. Bochart, schoenmaker, eene redevoering uitgesproken waerutl wy liet volgende oulleeiien Mynheeren, heeft hy gezegd, sedert 1859 fopt men ons mei bel liberael eu liet klerikaei. Wanneer eene party aen hel bewind komt, dan werpt zy omverre walde andere party tuisland geuragi had. Wal heell bel liberael ministerie, dat in 1857 het he- stuer in banden nam, vooi igebragi Nuts...! Jawel, ik vergalHet heelt eene menigte iiiiljueticu geëtsclil en vei - treden, om Antwerpen te eiubasiiijereu. ik zeg evnenie- vigle, omdat wy er, geloof ik, nooit hel getal zullen van ketmeii. lu plaets van deze miljoenen le besteden, om onze bytoiid rsle hauuelst id bel gevaer te doen foopeii, gelyk Duppei, gelyk Seiiasiopol, in den grond gescholen te wor den, zoude liet gueverneineui niet beter gedaeu hebben, mei die miljoenen uil le geveu aen bel openbaer ouder- wys? Dit zou eene nationale vesting zyn, veel ontzaggelykcr tegen de dwaling, dan il die metselwerken eu gepantserde I Verstel kingcti tegen üe overweldigersIngebeelde over- i weldigers, uitgedacht door eene zesere schroomvolle mo gendheid, die geerne een Gibraltar zou bezitten in de Noordzee. Houdt op met die dorre parlytwistenWy hebben reeds woorden genoeg gehad. Lael ons nu ook wal daden zien. Hel is om lor die daden le geraken, dal wy Inec een vry spreekgcsloellc liehbati Higetigl, waer alle gezindhe den vry mogen uugespiokeu, waer alle slaeikumiige eu maelschappelyke vragen door een ieder kunnen ontwik keld, verdedigd eu bestreden worden. Zou zuilen wy ook verlicht worden, wy die vroeger geen ander licht zagen dan een kiesbulletyn, door tie eeue of ander parlyieider ondcrieekend. De redevoering, waervan hier een gedeelte is overgeno- men, heeft eenen grooleti indruk op de vergadering ge- maekl. De burgery, zegt M. Bochard nog, ontweekt en be ien, dat zy haer deel moet hebben aen het

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2