UIT ER HAND TE KOOPEN 1° EEN ZEER GROOT EN GERIEFLYK HUIS, bvzonderlyk wel geschikt tol Koophandels-huis, thans ten dienste van herberg, genaemd het Schipperhuis, bestaende uit 2 grcole en 2 kleine beneden-kamers, keuken, 2 kelders en 4 boven kamers, allen overzolderd; een groot overzolderd Pakhuis, met inrydende poort, 2 peetde-stallen, onderlaet dienende voor peerde-slal, wascltkeuken, waschkeuken met bakoven, verscheide remisen, waterpomp en regenbak, met de Erf, groot onder bebouwden grond en besloten koer 7 aren 80 cen tiaren, al geslaen en gelegen te Veurne, digt by de Nieupoort-brug en de Statie van den yzerweg; gebruikt door sieur Pieter Detollenaere-Ghyse- len, om aenslag te hebben met 23“ April 1865. GOEDEREN TE KOOPEN, lééu Ir. zyne r van idette puik in al om- De t te hee I het BURGERSTAND DER STAD DIXMUDE Fan den 24 .Mei tot den 51 Mei 1864. bil Huis is daerenboven zeer wel geschikt lot het stichten van eene Brouwery of Stokery. 2° OOST AEN ’T VOORGAENDE EEN HUIS, bestaende in beneden-plaels met vaute, kamer, kelder, scheur, onderlaet en 5 aren Erf, onder be- bouwden grond en hovenierhof, gebruikt door de i weduwe van Franciscus Fynau lot 25“ April naest. 1° EENE SCHOONE VETWEIDE, genaemd het Hoog boomken, gelegen te Lamper- nisse, wat oost van den steenweg van Dixmude naer Pervyse, groot by titel 1 H. 48 a. 26 c. gebruikt door de weduwe De Burchgraeie. 2° EENE GOEDE PARTIE MAEIGRAS, genaemd Pamels vyf gemeten, gelegen te Renin- ghe, in den Weslbrouck, groot by titel 2 H. 27 a. 21 c.gebruikt door Josephus Ihtyghe. 5“ EEN HOFSTEDEKEN, te Dickebusch en verscheide HUIZEN te Ypere, DEN INSTEL, Zaterdag 11 Jany 1S64, om 1 ure na middag, ter estaminel St. Laureins, in de Hondstrael, binnen Ypere, met gewin vau Instelpremien, ingevolge de voorwaerden berus tende ten kantoore vau den Notaris VANDER- MEERSCH, te Ypere. ONROERENDE publiek in de tribunen, hetwelk de geleerde spreker luidruchtig toejuichle, moeten verdreigen van we? te zenden. Minister Rogier heeft pyoelyk geant woord op de redevoering van M. Dechamps, en gezegd dat de oude Ministers in ’t vervolg krach- tiger zullen weten te handelen. ALGEI3EENE TYDINGEN. Te bevragen ten kantoore van LODEWYK- JOSEPH ABEELE, Commis-Greffier by het Vredegeregt en Zaekhandelaer, te Veurne, Nieuw- slrael, nr 4, Men kan ook alle inlichtingen bekomen by voornoemden DETOLLENAERE - GHYSELEN eigenaer dezer Goederen, nea* toest Per hekloliler. Veiriie. tiben toe- van i. He der uwe geve iiing Hen. yncr m hert ■Bergen. 25 Mei. Tarwe, 1* kwaliteit, fr. ndat illen als iften n op volk noen rordt i1 dan anl- toter- irgu- den a i>ii- zyn hoon ge- •gde, lihct - en r het I'eek- JDE- lad’s RST goed van vaar- iden zyn wei- at de tnlal haen it. oor- incri het n en i min vele s liy niel dacht beter loot- rden. I'eek- n al het De korrespondenl van den Journal d'Anvers regt dal Koning Leopold geene andere gazetten meer leest dan de Indèpendance, l'Echo du Parlement en den Journal de Liège. Welke schoone kans voor den Luikschen Cromwell! 19 13 18 05 3220 18 27 11 79 13 70 8 10 14 33 2 50 22 20 1 Juny. 467 zakken larwe van. 145 liters waren Ier markt. Tarwe 26 50 a 28 50 16 z. Rogge 17 00 a 17 50 107 z. Sucr. 18 50 a 20 50 23 z. Haver 12 50 a 14 00 29 z. Boon. 16 50 a 19 De verkoop ging spoedig. 25 Mei. 725 zakken tarwe van 4» liters waren ter markt. Tarwe 25 50 a 27 50 16 z. Rogge 16 50 a 17 65 z. Suer. 18 a 20 00 21 z. Haver 12 50 a 14 00 40 z. Boon. 17 a 18 50, De vet koop ging Iraeg. 30 Mei. 19 91 18 86 1920 19 48 12 10 14 28 7 26 13 18 2 17 27 55 Rogge Sucrioen Haver Boonen nUWELYKEN. 25 M. Oscar Canler, jongman, fabriekanl in bonnet terie, oud 26 jaren 5 in. en 10 d., geboren en wonende te Doornyk, met Jiifv. Florencia Maria Theresia Feys, jonge dochter, byzondere, oud 26 jaren 4 in. en 21 d., geboren en wonende te DixinuJt. OVEBLYDENS. 29. Theodorus Amandus Talifré, kleermadter, oud 59 jaren 5 m. en 23 d., geborenen wonende le Dixmude, zoon van wyleu Antonins en van uilen Coleta Eleonora Vandenberghe, echtgenoot mei kinders van Anna There sia Looien (Stovesiraet). 30. Desideritis Georgius Deschecmaeker. oud 5 dagen, geboren en wonende ie Dixmude, zoon van Petrus Joan nes eu van lienrica Sophia VSillaetl (Kleinen dyk). id. 5* id. Gelal hcktolilers Tarwe (midoenphvs) Vlas, de kilo t|2 Wille boonen Erwten, blauwe Winter koolzaed. M. Vanneste, coadjutor te Wevelghein, is onderpastoor benoemd te Gulleghein. M. Clareboul, coadjutor to Remind, gaet in de zelfde hoedanigheid over naer Wevelghetn. De Bien public heeft eenen brief nit Romen ontvan gen, waeriu vermeld wordt dal M. Faict tot bisschep van Brugge benoemd is, in vervanging van Mgr. Malou, over leden. Evenwel zal de officiële benoeming waerschyndyk maer in de maend september openbaer gemarkt worden. Zondag heeft alhier de Groole Processie plaels gehad onder den toeloop van eene aenzienlyke menigte volks, zoo wel van den buiten als vat, stad. Alhoewel het weder in den morgen geen goed uitzicht had, bsieverden zich noglans onze ingezetenen om de stralen op keurige wyze te versieren. Als naer gewoonte stelde zich de processie on- iniddelyk in beweging na de Hoogmis. Het was waerlyk statig en indrukwekkend die lange rei te zien voorby trek ken van beelden van heiligen en slaudaerten, van maag dekens met bloemkorfjes gevolgd van religieuzen, vau schoolkinderen, eindelyk van de geesleiykheid en de hee- ren der Regcntie welke het H. Sakrainenl vergezelden, en dit alles voorgegaen dooi- stads muziekschool en gevolgd van eene aenzienlyke menigte volks, welke godvruchtig en ingetogen achter het H. Sakramenl ging. Doch heerlyker was nog hel zicht wanneer de benedictie wierd gegeven op de Groote markt en dat honderden menschen waren neêr- geknield om in stilte den God van hemel en aerde te aenbidden. Het doel ons goed te kunnen melden dat onze processie jaeriyks in luister aenwitit. Hel Pensionnael Sl. Louis heeft daertoe uitnemend veel bygediagen. Wy hebben zelfs meer dan eens den lof hooren uitspreken over de goede organisatie welke thans meer dan ooit, en dank zy de pro fessors van het Pensionnaelin de processie beslaet. Kortom, wy mogen zeggen dal onze Processie op H. Sa- kraments-dag weldra onder de schoonste onzer proviutie zal mogen getekend worden, eu dit doel eere aen de ge voelens onzer ingezetenen. Wy hebben altyd niet tegenzin gezien dat arme wees kinderen en ouderlingen aeubesleed wierden by arme men- sclien of by kleine burgers die eene spel, ulo lie maken op het onderhoud van den arme. Nu echter meer dan ooit zien wy dit mei tegenzin. Een geval immers dal maer ai te heklagensweerdig is, komt ons in dit gevoelen versterken. In een werkmansbuis van stad waren verschillige weeskin deren van hier en omstreeks aeubesleed. Naer ineu zegt, waren die kinderen des morgens voor vyf uren aen 't werk gezel dal duerde lot den laten avond want ze moesten hunnen kost verdienen! Doch dit is niet wat ons hel meest mandeur der Leopolds orde, is zaterdag om 1 ure schielyk 5“ OMTRENT 7 aren 60 Centia. HOVENIERHOF, ook gebruikt tot 25“ April 1865, door Pieter Detollexaere-Ghyselen. drukkende, doorbrengen tnyne ziel wilde daerdoor een eeuwig zegel leggen tusschen my en de menscbenlielde eu dan wilde ik terug dalen iu de koude kloostercel.... Helacs wal zal ik dan, op de wereld verlaten, doen? Ik moei dan terug keeren naer de sombere gevangenis, er aenkloppen als aen de woonitig van liefde eu geluk.... Ga, boet hel kwaed dat gy deed... wees daerna een goed burger, een biaef kristen.... Vaerwel. De priester drukte drieniael den jongeling aen het hert, die hem in de duisternis nog een droevig vaerwel toeriep. Senor was verdwenen. De galeislaef zag hem eene poos droevig na, en sloeg d«n terugweg in Toen de schemering aen den hemel oprees, trad hy langs eene prachtige en van licht glinsterende woonitig. De nog heldere toonen der muziek ruischteu hem inliet oor. Hy stond eene poos stil, en zag de schaduwe der danseressen langs de vensters zweven. Een gevoel van nyd en haet welde in Herman’s ziel np, maer de stem des iueii- schenvriend» klonk hem in liet hert verbroedering toe. Hy boog het hoofd eu ging vet der. Hel was Berlin, die eett nachtfeest vierde! (Word/ voortgezel). heklagensweerdig voorkomt. Maendag is alhier de man van dit buis waer die ongelukkige kinderen zyn aenbesteed, door de gendarmen gekoord ongebonden naer het gevang geleid geworden, onder de beschuldiging van aenslageu op de eerbaerbeid op T meesten deel dier meisjes. Gisteren vernamen wv dat de gemeente Eessen de wees kinderen van die gemeente die in dit huis waren aenbe- j sleed, helzelve hebben doen verlaten, eu dal een raedsbeer by de eerste zitting van den getneeule-raed, er het voorstel zal doen om die kinderen onder het toezigt te plaetsen van eene zuster religieuse in'de gemeenle-sciiool aidaer. Dit gedacht keuren wy volkomen goed. De arme wees kinderen zyn al ongelukkig genoeg om niel van jongs af jn gevaer gesteld te worden van bedorven te worden en om niet, als echte slavenkinderen, onder den dwang te staen van menschen die, ’t zy uit nood, ’l zy anderzins, op de drooge korst brood spekulereu, die hel kind maer moeije- lyk kan winnen. Dingsdag, woensdag en donderdag aenstacnde, heeft binnen deze stad de yking plaels der maten en gewigten. De rnaetschappy der fransehe nationale schyfschie- ling heeft dezen jare haren jaerlykwhen pryskamp geopend le Vincennes, by Parys. Onder de deelnemers van dien pryskamp, noemt men ons den heer Th. Rembry, van stad. Een eerprys van twee paer pistolen, gerekend op 20,000 fr. liet paer, is gejond door den Keizer. Nog zyn er prachtige eeiepi yzen gejond door de Keizerin, door prins Napoleon en tien Keizerlyken prins. Daerenboven worden er voor meer dan 24,000 fr. kleine pryzen gegeven. Die pryskamp duerl lol 5 dezer. M. Desniaisières, oud-niinister van financiën en van openbare werken, oud-goeverneur van Oost-Vlaenderen, komuiandaiit der Leopoldsorde, enz., enz., en die in 1850 alhier de kandidatuer aenveerdde voor de Kamer der Representanten tegen M.JDebreytie, is zaterdag morgen te Brussel overleden in den ouderdom vau 69 jaren en 8 uiaeudan. De belgiesche Magistratuer heeft een groot verlies geleden. De heer Hendrik-Maria Van Innis, voorzitter van het Beroepshof, te Geut, ottd-lid van het Nalionael Kon- gres en vau de Kamer der Volksvertegenwoordigers, kotti- overleden, oud 75 jaren en 7 tnaenden. Men schryfl ons uil Knocke, hy Brugge, dat de bur gemeester aidaer, hy'l vieren eener bruiloft, door de gen- i darmen is aengehouden eu naer Brugge gevoerd geworden, I onder de beschuldiging van eene vrouw aidaer, zwanger vau zes tnaenden, op eene geweldige en schendige wyze j aengegnen te hebben en door eenen val der vrouw de dood van t kind veroorzaekl te hebben. Men voegt er by dal hy eene aenzienlyke borgtogl heeft willen storten nm opvryen voet te kunnen gesteld worden, maer dal zyn aenbod niet atnvecrd is geweest. Die burgemeester, oud-lid van den Provincialen Raed, was het lieve kind der brugsche liberaien. Te Charleroi heeft zaterdag morgend eene aendoen- lyke plegtigheid plaets geha i, ter kapelle der karmeliters- sen. Twee zusters, beboerende tol eeue achtbare familie, hebben er. het nonnenkleed aengelrokken terwyl hun broeder, pater Redemptorist, er zyne eerste Misse zong. Men schryfl uil Luik, 26 mei Iu bel konvooi, dal eergisteren uit onze stad naer Duitsciilaiid vertrokken is, had in den waggon een jonge ling plaels genomen, welke uil tydverdryl met eene gela- dene pistool aen ’l spelen was. Vlak tegenover hem zal eene vrouw met een kind op den school. Men weel niel goed hoe hel komt, uiaer tn de statie vau Cbenée ging bet schol eensklaps af en de kogel vloog tusschen de vrouw en haer kind in bel houtwerkze wierd iu de zyde lt”telyk gekwetst, De ouvrywillige dader van dil ongeluk is aenge- Belangryk proces! De reglbank van enkele policie van Charleroi heeft e.'ti persoon verwezen tot 15 franks boet, om eenen gendarm verweten te hebben dal hy moslacrd verkocht. J De heer Kervyn de Leltenhove, volksvertegenwoor- diger voor het dist rikt E’ecloo, heeft eene aenteekening uitgegeven over de Vlamingen in den stag van Cassel, ten jare 1528. l Is eeu uittreksel van een handschrift, berus tende in de keizerlyke bibliotheek te Parys, en behelzende de beschryving der goederen van de Vlamingen, le Cassel gesneuveld en die, als verbeurd verklaerd, aen den fran- seben Stael waren overgegaen. Dit handschrift behelst niel minder dan 5192 verbeurdverklaringen dil bevestigt hel verslag alwaer Zonnekin sneuvelde met al zyn volk, zonder dat er één overschoot. Achter eiken naem volgen de woorden gui mouru en l« balaille de Cassel (die stierf iu den veldslag vau Cassel). Daeronder komen verbeurdverklaringen voor te Veurne, Nieuport, Houdschole, Beveren, Warhem, Adinkerke, Sleenkerke, Lyseele, Wulpen en zelfs te Zoetenaey, een dorpje dat legetiwoordeg niel meer dan 50 zielen telt. Onder de namen dier oflers der vlaemsche vrybeid. te Cassel gevallen, treft men onder anderen de volgende aen Karei De Langhe, De Rode, De Witte, De Bruue, De SneL De Fier, De Wilde, De Roover, De Colve, De Hamer, De Zon, De Moen, De Donr»-. De Winter, De Zomer, De Viseb, De Zalm, De Gheer, De Valcke, De Beer, De Wulf, De Vos^ De Houd, De Pape, De Moniuc, De Wevere, De Vuire, elc^ De Eionfereneie. Iu de zitting der konferencie, welke zondag plaets had, hebben Oostenryk en Pruisen gevraegd, dat de hertog dommen onder de sosvereioeleil vau den hertog van Augustenburg zouden geplaelst worden. De onzydige Mogendheden stelden voor, den afstand van het deensebe grondgebied aen den Danewirke te bepalen Kiel zon eene onzydige haven zyn en Rendsburg zou geene bonds-slerkle worden. Denemarken heeft die voorstellen niel aengenomen. De Konferencie heeft hare aenstaende zitiiug op don derdag, 2 juny, bepaeld.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 3