en: i 16 BW B Dixinude, 19 Juny 1864. SUPPLEMENT VAN rke De Kamer. L. F. sans parcil. bezeten IE. >VYK- ty het Nieuw- JIS, kamer, ter be- loor de nat st. ft HOF, Pieter ien by 'LEN den 19; n4. USTE r ver- Bove- aldaer in te ederen in van n. ederen Notaris uis te )arink- i heer o eiber t aet op p Loo, IOGEN JIS, s-h uis, id l et kleine I boven- tolderd Hallen, '1 euken, g misen, onder >0 cen- igt by iiweg; Ghyse- 865. iikl tot De debatten in de Kamer duren voort. Sinds ons verslag over die beraedslagingen, in ons Supple ment van zondag laetst medegedeeld, zyn verschei dene sprekers gehoord geworden, namelyk de boe ren Vandenpeereboom, minister van het inwen dige, Delré, Denaeyer, Frère en Schollaerts. De heer Vandenpeereboom heeft onderzocht hoe ver de beschuldigingen gegrond zyn, welke de. rcgterzyde niet ophoudt tegen hel ministerie te rigten, en besluit met deze verklaring, dat het ministerie in alle kwestien, vooral in deze rakende het lydelyke der cerediensten en in de zoo bespro kene kerkhof kwestie, altyd op de regtveerdigsle en onparlydigste wyze heeft te werk gegaen. vraeg die de groote dagbladen hebben gesteld Vr. Wat verschil is er tusschen Delré en Bou vier? Antw. Dat Defré doet slapen en Bouvier doel lachen. Nadat de heer De Naeyer.de kwestie besproken bad, die desprekers der linkerzyde tot hiertoe verwaer- loosd hebben, namelyk ot het programma van M. De Champs wel inderdaed gevaren vóórhel land oplévert, heelt hy het huishoudelyke en linantieel gedeelte aengeroerd des programs van hel minis terie, waervan hy deel maken moest. Deze ledcvoering is eene der rneikweerdigste die in de Kamer zyn uitgesproken geworden. Donderdag heeft de Kamer den lieer Frère voor de tweede mael gehoord, en gisteren den heer Schollaer l die het godsdienstig vraegsluk beek be handeld. ALGEMEENE TYDIKGEH. --- Jammer dat er honderden feiten bestaen die juist hel tegendeel hewyzen van hetgeen M. de Minister heefl verklaerd. Wal hel diskoers van den heer Delré betreft, wy bepalen ons met de volgende antwoord op deze Ml— 1 roosekeke. Cortemarck. PJE: Franks V 20. Aflichen it in het en groot ibliciteit Draf, 2' klas. Zéphyr, 5 j., pommelé, bezeten door M. Vcrschaeve, Oostcamp. M. Vankinderen, Caneghem. M. Vanhoverbeke, Caneghem. M. D. Missenne, Cortemarck. De heer Do Coninck heeft tol hel geven van dit feest 700 fr. geschonken. De Gacibollingwelke door hel gild de Ware Vrienden-herncming zondag alhier gegeven wierd was zeer luisterlyk648 bolders namen er acn deel. De stoel die de boiling voorafging was prachtig, en was samenge steld als volgt 1. Gendarmen. 2. Stadsmuziek. 5. Dixmude, Vereenigde Vrienden. 4. Veurne, Mild en Gespaerzacm. 5. Clercken, IVa re Vrienden. 6. Wournen. 7. Merckem, Ware Vrienden. 8. Thourout, Hare Vrienden. 9. Vlamertinghe. 10. Beerst. 11. Hooglede. 12. Fessen. 15. Caeskerke. 14. Handzaeme. 15. Kemmel. 16. 18. Oudenburg. 19. Ramscapelle. 20. Vla’dsloo. 21. Eernc- gheni. 22. Zarren. 25. Couckelaere. 21. Wercken. 25. Brugge, St. Andries. 26. Dixmude, Ware Vrienden-herne- ming. 28. Kommissat is en bedienden. De medalien van schoonste intrede zyn toegekend de 1’ acn de maelschappy van Brugge, St. Andries, de 2e aen deze van VlamertingheZarren bekwam de medaüe voor het meeste getal bolders, en Brugge voomeemd voor het verslkomendehet eermctael voor den komiekslen zot wierd behacld door Eernegheni. De oppervogel wierd afgebold door Ch. Vanparys, van Eessetide zydvogel. n" 1, door de Ware Vrienden, van Thourout en de zydvogel, n° 2, door Pb. Seys, te Eessen. Het gild was tot hel geven dier boiling door onzen volksvertegenwoordiger, de heer De Coninck, eeue hulp- som van 200 fr. geschonken geworden. Morgen belooft de prysbolling, la Oostkcrke even luis terlyk te zyn. Daer ook heeft de lieer De Coninck aen de gemeente eene toelaeg van 150 Ir. geschonken, lol het geven van het feest van morgen. Mgr. vikaris-kapitnlaris van het diocees Brugge beeft den heer Somyn, pastoor van Wervick, benoemd tol pas toor van St-Maertens parochie te Korlryk. De heer Verhaegbe, pastoor le Caeskerke, is benoemd lol pastoor te Brielen. Te Merckem, by den hoer onderpastoor Vander- baegen, hebben wy dezer dagen een merkweerdig oud heidkundig voorwerp bewonderd, namelyk eene boogkas van het gild Sinl-Sebasliaen, alhier, dagleekencnde van den jare 1675, dus over de honderd ncgen-cn-lachenlig Thourout, Bryelcrs. 17. Dovekerkc. jirenoud. Adclf Dieryckx, Thourout. Neptune, 8 baeide merrie, bez. door M. Léandre Vandamme, eigenaer, Moorseele. Genièvre, zwart iul. ruinp., bez. door M. J. Dewilde, eigenaer, Hooghlede. Fany, 6 j., zware merrie, bez. door M. D. Missenne, De Spaeriarielsehappy. In de biiitcngewoone vergaderng der eerleden van de Spaermaelschappy dezer stad, welke zondag laetst alhier plaets had, wierd een verslag over den toestand der Maet- schappy algeluzen. Uil dit stuk nemen wy hel volgende over In 1865 telde de Spaermaelschappy 206 werkende leden, onder welke er 186 zyn die wederom ingeschreven zyn voor hei jaer 1864 daerby zyn nog 56 ni< uwe werk lieden ingeschreven geworden. Dus to samen 242. Het getal eerleden welke door eene jaerlyksche bydrage van dry franks de Maelschappy ondersteunen is daeren- tegen verminderd 16 der 140 eerleden van 1865 hebben opgehouden van de Maelschappy deel te maken door over- lyden of verandering van wootiplaels; 47 hebben zich niet willen laten inschryven5 hebben hnn gedacht nog niet laten kennen en 72 zyn in de Maelschappy gebleven. By deze laetsten heefl zy 41 nieuwe eerleden gewonnen, niaekl ts samen 115; dus 27 min dan 1865. Er wierd in die vergadering ook overgegacn tot de ver vanging van dry leden der besturende kommissie die van hun mandaet afgezien hebben. De volgende litcren zyn met algemeene stemmen be noemd geworden 1° De heer Dellieye Ad., in vervanging van den beer Feys-Rooryck 2* de heer Doolaeghe Ad., in vervanging van den heer Pelgrim; 5* de heer Debreuck Cb., in vervanging van den heer Vandenberghe. drandsarl-Courlois. Donderdag heeft de vermaerde goochelaer Grandsart- Counois eene luistcrlyke vertooning gegeven in bel Pen- sionnaet St. Louis, alhier. De bilslag is buiten alle ver wachting geweest. Wy herinneren ons over eenigc jaren *cne zitting van Grandsart le hebben bygewoond, doch ze kan in geene vergclyking komen met de zittingen welke hy thans geeft. De kunsttoeren welke door hem worden uitge- werki, zyn waerlyk verbazend; om er zich een gedacht te Jinuen van maken, moei men ze gezien hebben. Men 1 enkc ook niet dat men erby zich verdrieten moei om der- zelver eentoonigheid er beslael eene groote variatie in de uitwerking van het programma dal gisteren in de meeste huizen van stad is uitgedeeld geworden, en welk wy, om deszelfs grootte, in ons blad piet kunnen opnemen. De avondvertooning wordt geëindigd met de voorstelling van prachtige lafereeleii door kunstvuerweik verlicht, en door duizenderlei immer beweegbare, gekleurde en verlichte ro zetten. Alwie een genoegclyke avond wil doorbrengen, zal voor zeker niet nalaten morgen avond de eeltige zitting die de heer Grandsart in onze stad zal geven, by te wonen. De zelve begint om 8 en half ure, in de groote Sint Joris-zael, Woumenstraet. De pryzen der plactscn zyn vaslgesteld op 1 fr., 50 cl. en 50 cl. Ryke verlichting derzael en Muziek. Zaterdag had te Merckem eene acndoenlyke plegtigheid plaets. Het gold de ter aerdebestelling der stoffelyke over- blyfselen van den heer Modest Vanbee, leerling in filosofie in het Klein Seminarie van Rousselaere. Sedert eenigc maenden zivkelyk, was do jongeling over een zestal weken veel gebeterd en men geloofde hem zelfs hersteld hy was zyne studiën gaen hernemen, met ge noegen de toekomst inblikkendc die hem zoo lachend voor den geest kwant wanilty zott doktoer worden in mede- cynen, hy zon den arme en ongelukkige in zyn lydcn kun nen troosten hebben, hy ware de steun geworden van den zieke, de leniger van 's tnenschens kwalen. Dit was T ge dacht welk hem iever inboezemde voor de studie, dit was de toekomst die hem toelachle. Echter kwam onverhoedse!) eene onverbiiidelyke magldie edelmoedige ontwerpen voor immer in den wind slagen do ziekte hernam met iorsch geweld, eii die sleepte den jongeling ten grave. Hel was tins wel eene aeudoeulyke plegtigheid die men zaterdag te Merckem vierde. De heer Superior van T Klein Seminarie, met eenigc pro fessors en de studenten in filosofie, had ztcl), benevens talryke ingezetenen der gemeente en van den omtrek, met de familie <les overledenen vereeuigd om eene laetsle hulde aen du gedachtenis van den vriend en medeleerling te wyden. Ook was hel met een diep gevoelen van eet bied en godsvrucht dat, na den kerkelsken dienst, de menigte rondom liet graf geschacrd, op de redevoeringen luisterde die over hetzelve wierden afgelezen, de eene door den heer Vande Woestyne, van Oostcamp, uit name zyner me- de-sludenten in filosofie, de andere door den eerw. heer Vanliove, Superieur van liet vermaerde opvoediugs-geslicbl vau Rousselaere. Deze laetsle vooral muntteuit door verhevene gedachten. Na <le goede hoedanigheden van den overledene te hebben doen utischyiien, vervolgde de eerw. spreker Ja, zeker is ’l bedroevend een’jongeling wien eene scheone toekomst stad le wachten, meleens, hy den ingang zyner loopbaen, vi rbryzeld te zien worden het is bedroevend deu jonge ling, die rondom ons is opgegroeid, eensklaps ons te zien ontrukt worden maer is de scheiding bitter, het Geloof geeft hoop cn verligt bel lydun. De scheiding immers blyft niet altoos dureu, ze is maer lydelyk, ecus moeten wy ons allen wederzien in een ryk waerlyileu noch bitterheid meer heerschen. Wy zyn zoo gelukkig geweest onzen leerling die godsdienstige princiepen in le boezemen die den man van eer en deugd vormen, en dit ook maekt nu onze troost uit; wy zyn overtuigd dal, luidde hy zyue loopbaen kunnen voorUellen, wy hem gerustelyk deze woorden hadden mo gen toesturen Ga, beminde leerling, de gevoelens van Geloof en godsdienst hebben in uw hert diepe wortelen ge scholen, de fakkel des Gcloofs zal u in alle uwe onderne mingen raed en licht bybrengeu, en na een weldoener der Maelschappy te zyn geweest, zult ge eens hel loon voor uw weldoen by den Heeregaen ontvangen. Maer die woor den hebben wy hem niet moeten toespreken, de Hecr im mers heeft zich vergenoegd met de edelmoedige ontwerpen van den jongeling, en Hy heeft voor hem liet uer der be- looning verhaest. Vaerwel dus, Modest. Na de ryke improvisatie van den eerw. priester, van dewelke wy enkelyk eenige gedachten mcdedeelen, scheid den de omstaendsrs diep getroffen uiteen, en de plegtigheid was geëindigd. Nog denzclfden dag keerden de studenten met hunne professors naer Rousselaere terug. Feest le Cortcmarek. Te Cortemarck zal er op Zondag 28 juny, een groot Riiigsteekspel, en op Macndag 27 juny, luisierlyke Loop- slrydcu plaets hebben. Do pryzen voor het ringsteckspel zyn le prys, 200 fr. 2' id., 100 fr.5' id., 50 fr.4' id.,'50 fr.5' id., 20 fr.. Deze voor de loopstryden zyn Voor de ren, galop, (1" klas peerden), U prys. 500 Ir.2' id., 50 fr.. (2' klas), prys^öO fr.. Voor den draf, (1c klas peerden), 1' prys, 80 fr.2' id., 40 fr.. (2' klas), prys, 80 Ir. Byzoadere treinen aen verminderde prysen zyn op 26 cn 27 juny toegestaen waervan de vertrekuren zyn als volgt uil. Veurne naer Cortemarck om 12 uren *s middags, en uil Lichlervelde om 2 u. ’s namiddags; des avonds, uit Corte marck naer Lichlervelde om 10 u., en uit Veurne, om Hu. Voor de loopstryden zyn alreeds ingeschreven Galop, 1' klas. Gusettc. 5 jaren, voortkomende van saus pareil. bezeten door -M. D’hotil. eigenaer, Oostroosebeke. .Mina, 5 j., voorikomcude van Hemeroil, bez. door M. Verhougsuaele, Pitthem. Artaban, 5 j., normand, baeide, bez. door den eigenaer. Galop, 2' klas. Hina, 6 j., zwaer merriepeerd, aen M. Vandemoorlele, Oostroosebeke. Mimi, k j., vosde merrie, aen M. Meurisse, Rousselaere. Lite, 5 j., pommelé merrie, aen M. Masureel, Bavichove. Flou, 5 j., merrie, aen M. Vanspeybrouck, Oostroosebeke. Draf, 1* klas. Crcdry, 5 j., baeide merrie, bezeten door M. Vankinde ren, eigenaer, Caneghem. Suzanne, 5 j., zwart merrie, bez. door M. Vanhover- beke, Caneghem. Mirza, 4 norniandsch draver, bez. door 11. De- marrez, Wielsbeke. Paul, 5 gekr. normand, bez. door M. D’hont, Oosl- roosekeke. Flèchc, 10 j., zwart liolliandsch ruinp., bez. door M. r

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1