v* l .EN, N° 25. 25 J tiny 1864. Achttiende jaer. Dixrnnde, en en De Kamer, komische HUDE. DE. ’oort. worden i'll i >umen ren as- breede act ter), raineer- )ak- en andere I en. voor re- gekomea le Dix- 64, om aen de >vei rig- aris le October ■IGRA- i in de t, Caes- itkerke. de ga- EVEB- htingen 1 tvanger I 50, 50, Eindelyk heeft de diskussie over de ministe- rieele krisis in de Kamer een einde genomen. Hel was tyd, want het doelwit dat de doktrinairen by dezelve beoogde, was lastbaer veor eenieder. Ze wilde eenen nieuwen parlementairen Staelsaenslag voorbereiden om, nogmaels als in 1857, de kalho- lyken uit de Kamer le verdryven. Daerom heeft ze niet opgehouden tot de woeste volksdriften te spreken met, in het Parlement, de schrikbeelden der midden-eeuweii te ontgraven, de jesuiéten en kloosterlingen op de hatelyksle wyze aen het land voor le stellen, de Kerk le beteed'rgen en de katho- iyken als gevaerlyke mannen af le schilderen. Alreeds juichtle bet volk in de tribunen der Kamer deze eerloosheden toe en drukte het zyne verontweerdiging uit legen de meeste godsdiens tige instellingen, en de schyn-iiberale dagbladen zongen al viktorie in de hoop dat de veroulweer- diging der tribunen zich weldra in de stralen der hoofdslad zou vertoond hebben. Kortom, bel Mi nisterie twyfelde niet meer aen de verwezenlijking zyner ontwerpen, hel zag alreeds de katholyken onder de verontweerdiging van bet verleide volk gevallen. Maer onze politieke vrienden hebben onze tegenstrevers getoond dat ze ditmael kasteden in Spanje bouwden, en de katholyken geene tweede mael het slagtoffer zouden zyn van onweerdige kuiperyen. Het was aen M. Nothomb, dezelfde die in 1857 minister van justicie zynde, by het verlaten der Kamer door hel straetvolk wierd nageloopen en uitgejouwd, het was, zeggen wy, aen M. Nothomb dal de laek was voorbehouden de doktrinaire kliek eens duchtig de les te spellen. Inderdaed na dat, in zitting van vrydag, de godsdiensthater Bara op nieuw tegen de Jesoielen, legen de kloosters, de Kerk en de katholyken was uitgevaren, en na dat, in zitting van zaterdag, de heeren Rogier en Vanden Peereboom de Pauselyke Encycliek hadden ingeroepen om te betonnen dat de katholyken vyandig zyn aen de Konstilutie en zy 's lands instellingen noodzakelyk moeten veroor- deelen, sprak de heer Noiboinb in volgender wyze tol het Ministerie en zyn verslaefden aenhang Op het oogenblik dat wy gekomen zyn, is hel noodig deze diskussie op eene weerdigere wyze te eindigen dan als de heer Orts bel vootstelt te doen. Wy aenzien n voor eene overwonnene party, het land heelt u veroordeeld, en ik stel aen de Kamer voor dit op eene klare en duidelyke wyze vast te stellen met de volgende motie, in dien zin, te stemmen De Kameraenschouwende dat het Ministerie hel vertrouwen des lands verloren heeft, gaet over tot de dagorde. De heer Nothomb vervolgde De heer Mi nister van builenlandsche zaken heeft den lof ge sproken van het Kabinet, zegde hy by is op hel kapitolium geklommen en heeft luid uitgeroepen dat hy het vaderland gered had. Ik herken uw talent in ’l spreken, maer gy zyt geene Stads mannen. Het land heelt u veroordeeld, bet heeft u overwonnen. Met de godsdienstige kwestien aen le raken hebt gy de oneenigheid in ’l land gebragt, gy hebt bel tot een slach van regeringloosheid gedreven, gy hebt een geheele stad verbitterd welke de laet- sle hoofdslad van ’t Ijnd moet zyn. Gy zyt geene Stadsmannen. Ziedaer waerom gy aen hel gezag niet blyven zult. Hierna geeft de Voorzitter lezing van het orde voorstel van M. Nothomb, hetwelk in stemmen wordt gelegd. 115 nemen deel aen de stemming. 56 zeggen ja. 57 antwoorden neen. By gevolg wordt het orde-voorstel van den heer Nothomb verworpen roet eene stem. Enkel drie leden der Kamer waren afwezig, te weten de heer jj. Dumortier, van de bewarende •party, en de heeren minister Tesch en Debrouc- kere, beide minislerieelen. Men moet hier echter opmerken dat de heeren Ministers gestemd heb- --- - hen en alzoo als beoorooelers zyn opgetreden in hunne eigene zaek. 'T is wel hun regl, als men wil, gezien zy leden zyn der Kamer, maer is het zeer gevoegelyk als regter van zyne eigene daden op te treden. Zoo dat toch het Ministerie door het land ver oordeeld is; 56 leden der Kamer hebben die veroordeeling uitgesproken, terwyl enkel 55 leden, de Ministers niet medebegrepenhet tegendeel houden staen hebben. Ziehier de namen der 56 leden die liet Ministe rie hebben veroordeeld Volgen nu de namen van de leden die het orde voorstel van M. Nothomb verworpen hebben Iedereen kent den moeijelyken toestand waerin de gebeurtenissen het Pausdom gebragt hebben. Bres geschoten door de revolulionnaire passien wordt bet oud gebouw waerop de kristelyke be schaving gesteund is, slechts staende gehouden door de onoverwinnelyke standvastigheid van den opvolger van Petrus. Sinds verscheidene jaren is de heilige Vader, onregtveerdiglyk beroofd van het meestendeel zyner Stalen, verpligt aen de milddadigheid der geloovigen de noodige geldmiddelen te vragen om den groolen stryd te ouderslaen, waerin de regten en de belangen van hel krislendom zyn te pand ge steld. lederen keer dat bet hoogachtbaer Hoofd der Kerk eenen oproep heeft gedaen lot de krislene wereld, hebben de katbolyke volkeren met eenen algemeenen geestdrift daeiaen beanlwooid. Ons land, wy mogen bet met trotschheid herin neren, beeft zich steeds doen uitschynen door den iever dien het in die omstandigheden beeft doen blyken en door de godsdienstige vurigheid, welke het heeft getoond om zyne^gevoelens vau erkente nis te bewyzen jegens het Pausdom. T is gewis om die beweegreden dat de Heilige Vader geweerdigd heeft ondei ons dengenen te verkiezen dien hy byzonderlyk wilde belasten met hel uitgeven der nieuwe leening van vyltig miljoen, algekondigd by eigenhandig schrift van 26 Alaert 1864, en die hem moet in stad stellen om te voor zien in de voorbygaende noodweudigbeden van den krisis waerin wy ons bevinden. Door eene uitstekende gunst, heelt Zyne Heilig heid Paus Pius IX geweerdigd het negocieren van die leening in de katholyke wereld toe te ver trouwen aen M. André Langtand-Dumonceau, be- sluerder der Bank van Grond en iXyverheidskrediet, te Brussel. Dewyl die leening zoo goedkoop mogelyk in om loop moe' gebragt worden, heeft M. Langrand- Dumonceau gelooft zich daermeê kosteloos te moeten gelasten. Wy twyfelen niet of de katholyke faroilien zul len het zich tot eere rekenen aen den Heiligen Vader eene getuigenis le geven van hunne toege negenheid, terzelfder lyde dal zy eene billyke vol doening geven aen hunne lydelyke belangen. Zy kunnen inderdaed de vreemde titels welke zy be zitten en die slechts 4 en 4 1/2 geven, uitwisselen tegen titels der pauzelyke leening, welke 5 t. O/O geven en aflosbaer zyn in 56 jaren by trekking. Het is niet noodig de nauwkeurigheid te herin neren met dewelke het roomscli gouvernement ge woon is eer te doen aen zyne verpliglingen. Zyne vyanden zelve betwisten ze niet, en de regelmatigheid van den Staet om aen de vcrpliglin- gen te volkomen acngegaen in de slechtste dagen der roomsche omwenteling, die voor eenen oogen blik zegepraelde, bewyst beter dan al andere daed- zaek de getrouwigheid van het pauzelyk goeverne- ment om de belangen te beschermen dergenen die hem hunne kapitalen toevertrouwen onder den vorm van inschryving aen zyne leeningen. Mynheer de Opsteller van het Boterkuipje, Door hel Weekblad van zondag 12 juny uitge- daegd om de titels van eigendom der Kerkfabriek op het kerkhof le doen gelden, heb ik den uit gever van dit blad den volgenden brief toegezonden welken hy weigert, ik weet niet om welke reden, in het Weekblad op te nemen. Gelief de goedheid le hebben denzelven in het Boterkuipje te drukken en te activeerden de verzekering ruyner achting. P. VANDENBUSSCHE. i n, den 191 deni. LAINE. UIPJE-’ S Franks N» 20. ie Aflichen ;eld in he* een groo* publiciteit 3 't duist. J> t duist. D B r en beter /orden. 25,00(1 a :i worden, i niei kan van mee- (willen zy >ren) van vrachlvry >ord. slerknecbt 1 j De heeren Beeckman, Coomans, Coppens, De Baets, De Clercq, De Coninck, de Decker, De Haerne, De Laet, Delcnur, de Liedekerke, de Mérode, de Montpellier, De Muulenaere, de Naeyer, de Ruddere van te Lokeren, De Siuedt, De Terbecq, de Tbeux, D’Hane-Steenbuysc, du Bois d’Assche, B. Duinoriier, d’Ursel, Faignarl, Hayez, Jacobs, Janssens, Julliot, Kervyn-de-Leitenhove. Kervyn de Volkaersbeke, Landeloos, Le Bailly de Tilleghein, Ma- gherman, Moncheur Nolelteirs, Nolbomb, Bodenbach, Royer-de-Bebr, Schollaerl, Snoy, Soenens, Tack, Thien- pont, Thonissen, Van den Branden de Reeih, Van der üonckl, Van Hoorde, Van Overloop, Van Renynghe, Ver- meire, Verwilghen, Vilain Xillt, Visart, Wasseige, De Champs en Thibaut. De heeren Allard, Ansiau. Bara, Bouvier-Evenepoel, Braconier. Carlier, Cromhez. Cumonl, David, de Baillel- Lalour, De Bronckart, De Florisonne, De Fré, De Ker- chove, De Lcxtiy, de Macar, De Moor, De Paul, De Rongé. De Renesse, Dolez, Fière-Orban, Frison, Goblet. Grand- gagnnge, Grostils, Guillery, Hymans, Jacquemyus, Jamar, J. Juurel, M. Jourel, Lange, Laubry, C. Lebeau, J. Le beau, Le Hardi de Beaulieu, Lesoiune, Mascart, Moreau, Mouton, Muller, Mélis, Orban, Oils, Pirinez, Pirson, Pié- vinaire, Rcigier, Sabatier, A. Van den Peereboom, E. Van den Peereboom, Vanderslichelen, Van Humbeeck, Van tsegliem, Van Leempoel de Nieuwmunster, Van Volxem. Heer Opsteller, Ik meende dal ik niet meer zou moeten terug keeren op de zaek van bel kerkhof, zoo klaer schenen my de regten der Kerk bewezen in mynen brief van 5° Juny. Gy zelf, overtuigd door de duidelykheid der feiten, vcrklaerdet dat gy aen de Kerk de reglen lol eigendom niet wildet betwisten. Doch, in uw nummer van 12” juny, tegenstrydig met uwe verklaring van 5’juny, roept gy op eenen zegevieren den toon uit dat hel len onregte is dal ik de regten der Kerk heb doen gelden, en dal gy bewyzen voor oogen ga'et leggen dal het kerkhof de eigendom van stad is, enz. Daerop verzendt gy ons naer de kerk-rekeningeu waerby hel kerkhof in 1857, en het huisje van den grafmaker in 1855, door de kerkfabreek aen de slad afgeslaen worden, kerk-rekeningen berustende op hel Stadhuis. My dunkt, heer Opsteller, dat de schryver van uw be doeld ariikel zyn antwoord in het geheel niet overwogen heeft; immers langs welken kant ik bet inzie, hy is bezy- den de waerheid en het regt gy zult oordeelen. Eerst en vooraf besialigen wy dat ER GEEN AKT BE- STAET WAERBY HET KERKHOF AEN DE STAD AFGE- STAEN OF VERKOCHT WORDTook meen ik dal gy niet hebt willen beweeren dal er zulke aki van verkoop zou be- staen. Maer ik denk dat gy u steunen wilt op zekere aentee- keniugen ‘in de kerkrekeningen betrekkelyk de betwiste zaek. Deze aeiHeekeningen, hel eenigsle dat hier van passe kan komen, zyn de volgende 1° In margie van de kerkrekening van 1855, nevens de in rekening gebragle pachtsom van hel huis des grafma kers, viudl men eene aenteekening, zonder handleeken,

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1