flfi 1 Bi ;.g ij' N» 26. Achttiende jacr. 50 Juny 1864. Een Donderdagsblad. en Dixmude, B fNCK, aincer- ak- en andere ichoon ukken, lafond- HET FEEST TE CORTEMARCK. essen- ubliek during en en leuren erstel- leven van eenen mensch, hoegenaemd geene ge- maelschappy lot stand gekomen zy. Wy spreken hier niel alleenlyk van de katholyke landen, maer ook van deze, waer onze Religie niel heerschl, waer de kalholyken eene kleine minderheid uil maken tegenover de andere eerediensten wanl hei valt le bemerken dal de sekte der Solidairen niet alleen, ofschoon byzonderlyk, gerigt is legen den kalholyken Godsdienst, maer wel legen al- wie eenen God belydt en vereert En r.oglhans, hel goevemement van het kalho- lykste land der wereld moedigt de afschuwelyke sekte der Solidairen aenhel verleent haer den oflicieelcn bystand't is om haer aengenaem te zyn, dal het de katholyke kerkhoven doet schen den dat het de gemeenle-besturendie deze heiligschendingen plegen goedkeurtdat het opentlyke aenslagen doet op de vryheid van den kalholyken godsdienst; dal het in de Kamer zich stellig verzet tegen alles wat de sekte der Soli dairen zou kunnen tegengaen. Inderdaed, zyn het onze liberale ministers niet, die van het katholyke kctkhhcf een beenderhuis gemaekt hebben, waerin overhoop geworpen wor den de slerfelyke overblyfsels van alle slach van lieden? Goddeloozen, godsloochenaers, zelfmoor- ders doen zy begiaven nevens deugdzame kriste nen, die gestorven zyn in de vrees des Heeren, en met den naem des Zaligmakers in den mond En zie, hoe de ministerieele dagbladen de eer vergeten sekte der Solidairen aenmoedigen met vreugde stippen zy den voortgang aen dien zy doet, en wanneer er een ongelukkige sterft, na dal men van zyn sterfbed verwyderd heeft alles wal hem op God kon doen peizen, kondigen die gazetten met genoegen aen dat men dezen in de aerde gaet steken zonder tnsschenkomst van den priester; zy wekken het volk op, om dit spel le gaen zien, om de menigte daeraen te gewennen, en zy schryven dat die godsloochenaer met den grootsten moed gestorven is. Hunne arglistigheid gaet nog verder wanneer zy rekening geven van de begraving van eenen liberael, die zich met God verzoend heeft, wachten zy zich wel die verzoening te meldenzy zeggen zelfs niet éen wooid van de kerkelyke be graving, ten einde eenen twyfel te laten over de wyze, op welke hy gestorven is. Zie daer de handelwyze van bet liberael minis terie ten opzigte van de gntwelyke sektedie Belgie besmet. Kome de ontbinding der Kamer, dan zal het volk de ministerieele kandidaten toe roepen Weg! weg! want gy zyt maer de ver tegenwoordigers der Solidairen! ALGEMEENE TYDINGEN. DE VRMEGEXWOOR DICERS PER SOLIDAIREN. Wal altyd de deftige lieden zal doen walgen, is de afschuwelyke sekle der Solidairen, welke hel liberael Ministerie onder zyne bescherming neemt, en door zyne dagbladen doel verdedigen. Men weet het, die sekle wil dat de mensch leve en sterve gelyk een dier, dal by by zyne geboorte, by zyn-huwelyk, by zyn afslerven, nooit iets gemeens hebbe mei God, dal hy op de wereld kome en ze verlate als of hy een verworpen wezen der schepping ware. Het bestuer alleen van de sociëteit der Soti- dairen, zegt een parysch dagblad, is wel zeker de afschuwelykste samenzweering die er ooit bestaeo en legen den mensch; T is eene godsloochening, die gedurende heeft tegen God vereeniging van het leven den mensch aen God onttrekt, cn hem, dood zynde, als een brutael dier in de kist nagelt. Zoo is’l! Men moet in opentlyke vyandschap leven met zich-zelven, om zich aldus te vernede ren, om te willen dat er, gedurende gansch het meenschap besta tusschen hem en God; dat bet schepsel vry zy van alle verpligting jegens den Schepper; dat de ziel gelyk worde gesteld met het lichaet», de geest met het stof. ’T is slechts de ongebondenste der goddeloos heden die het gedacht van zulk eene vereeniging heeft kunnen opvatten, en wy meenen met dat er in geheel de beschaefde wereld eene dergelyke Hi ,i 3 randen bliek. 'l duist. FEUILLETON VAN T BOTERKUIPJE. I er op OEDE- agazyn sten zal blyvcn gr anil aiduin win ge er glas, getail- 'n eer- mdscht voor t, ent., :elw, De aengekondigde peerdenloopen te Cortemarck hebben zondag en maendag aldaer op de luislerlyksie wyze plaels gehad. Wy laten hier onze aenteekeningen volgens uer en date volgen. duist l en beu orden 25,000 worden niet kaï van mee willen zj ren) van rracbtvry »rd. ietknecht n, den Ui den 4. Londen. Aen de onzydige schepen zal de nondige tyd wor den vergund om zich uit die geblokeerde havens te verwy- deren. Van den anderen kant scbryft men aen Pruisen de uiter ste ontwerpen toe; onder andere strooperyeu, zou het ge heel den oogst op ’l eiland Jutland willen verbeurd verkla ren. UIPJE|: 8 Frankt N" 20. Ie Afïichcn ;eld in het een groot publiciteit 2 ure en half. De stoet, zegt men, zal maer rond 4 ure uiigaen. Wy slaen de strael in langs welke hei nieuwe hespitaei een allerfraeisl gebouw en de Weezenschool zyn opgerigt, trekken eene andere strael in en wandelen een hall uer verte midden der schoonst begroeide velden. Van afstand lot af stand ontwaerl men langs de wegen op Cortemarck-buitcn, schoone kapellen aen de Moeder Gods gewyd, hetgeen der eenvoudige godsvrucht en der oude vlaetuscbe zeden getuigt dier brave buitenlieden. Ook ziet tnen nog eenige dier stille buizekens, ron dom afgezel met eene doornhaeg en waer vroeger het spin newiel van den morgend tot den avond ruisebte. Andere lyden hebben wel de zeden en gewoonten van deze huisge zinnen eenigzins veranderd, inner de witte traditionnele lelie, de stokroos en de blauwe bioenikens die met zorg in bet voorhofke worden aengekweekt, zeggen genoegzaem dat zuiver huisgeluk en vrede daer voorts in familie heer- schen. geheeten, is zeer lief; alleenlyk, volgens de beweering van eenigen der omstaenders, komt de grootte van hel peerd niet in evenredigheid met die van den ruiter. Maer die kritiek vinden wy niet gegrond, oin dat hel peerd van de Colonne du Progrès aen het ras behoort van T zeberdier, of den gestreepten ezel. Ergo, er bestael evenredigheid tus- schen den ruiter en hel peerd. 2 ure. De menigte gaet uiteen en trekt de herbergen binnen; wy verlaten insgelyks de marktplaets en gaen den eerw. heer Buyse, onderpastoor der gemeente, een vrienden bezoek afleggen. Cortemarck, 26 juny, 1 1/2 ure. De trein, om 1 ure uil Dixmude vertrokken, loopt de statie van Cortemarck binnen. Eene samengepakle menigte stroomt uil de lalryke rytuigen die den express-treiu uilmaken. Kanon- en geweerschoten kondigen in de verte de komst aen van den trein, en het aengebragte volk, vergezeld van eenige voorname ingezetenen der gemeente, trekt langzaem naer het dorp. Overal steekt hel drie kleurig vaendel uil de huizen; houten tenten mei zeildoek bespannen, zyn hier en daer langs de baen opgetimmerd. Men kan er Iambic, faro, leuvensch- en bruin bier verkrygen. Vele buitenlieden die geene trouw hadden in hel weêr en zich by gevolg van hunnen regenscherm hadden voorzien, dragen dien nu onder den arm, verheugd dat de lieve zon zich niel meer als eene kwade zuermuil achter de wolken verduikt. Ter dorpplaels gekomen houdt het volk eens klaps stil en blikt opwaerts; tnen zou zeggen dal de- menigte naer een luchtverschynsel uitziel, maer ’t is uaer den man le peerde die, als een ander Godfried de Bouillon, op eene verhevene kolom le midden van de marktplaets prykt. Hel uitwerksel dier kolom, la Colonne du Progrès De heer Lechcin, onderpastoor te Wytscbaete, is be noemd lol pastoor te Caeskerke. De heer Van Touiine, pastoor te Corncn, is pastoor be noemd te Wervick. De heer De Ceuninck, onderpastoor te Dranoutre, is onderpastoor benoemd le Wytscbaete; by wordt vervangen te Dranoutre door den heer Van Eecke, coadjutor van den beer Directeur van het Institiiet van Stom-dooven le Brugge. Het Festival le Leke, van welk wy hel Programma in een vorig nummer hebben meégedeeld, zal zondag naesl- koinend plaels hebben. Alles voorspelt dat dit muzikale feest allerluislerlykst zal zyn. Voor hetgeen de byzonderheden betreft over bot feest le Cortemarck, men zie ons feuilleton. Zondag zullen er, ter gelegenheid van de wyding der zee, pleziertreinrn vertrekken uit de verschillige statiën van Doornyk, Mouscroen, Poperingbe, Yper, Meenen, Kortryk, Roussehere, Deynze, Thiclt, Vcurne, Dixmude, Liclitervelde en Thouroui naer Oostende. Pryz.cn voor Cortemarck, Handzaeme, Zarren, Eessen en Dixmude 1 kl. i fr., 2 kl. 3 fr., 5 kl. 2 fr.cn voor Oost- kerke, Avecappelle en Veurne 1 kl. 5 fr., 2 kt. fr. 3-75 en 5 kl. fr. 2-50 (voor heen en weêr). Vertrek uit Dixmude, om 7 n. 55 m.aeukomsl te Oos tende. om 10 tl. 15 m., en terugkomst uit Oostende, om G u. 15 m. ’s avonds. De Science sociale i s ons de verledene week niel ge worden. De Senaet zal den 4 july aenslaende byeenkomen. De korrektionnele regtbank van Veurne heeft den 1G en 17 dezer veroordeeld Hoorclbeke Blondina, oud 52 jaren Despeghel Theresia, oud 50 j.Despeghel Karei, oud 28 j., werklieden le Clerc- ken, de 1° en 5'elk tol 5 fr. boel of 5 dagen gevang; de 2C tol 10 fr. boel of 7 dagen gevang, en allen gezamenlijk tot de kosten, de Iwee eersten voor slagen (by middel eener kloef) op Idonia Bogaertde 5* voor slagen "op Karei Hoorelbeke. Plancke Livinus, oud 25 jaren, dienstbode te Pollin- chove, tot 23 fr. boet of 8 dagen gevang en de kosten, voor eenen slag, by middel van eenen slok, le hebben toe- gebragl aen Servaes-Lodewyk Pauwels, in den avund van 16 mei lest, le Polliucliove. De aktien van den yzerenweg van Lichtervelde- Veurne slaen thans aen 509 fr. gekwoteerd. 50, 0, 4 ure. Een droevig nieuws loopt in ’idorp Een meisje van 22 jaren zou zich gezelfmoord hebbentnderdaed, eene jonge dochter die zich eene gapende wonde aen de keel had loe- gebragt, wordt naer het hospitael gedragen. Men scbryft die zinnelooze daed toe aen de overmant van zielsverdriet waeraen het meisje lydl sinds het van een welstelletiden stael tol eenen slael van armoede is vervallen. Ze zou naer hel feest gekomen zyn mei duizend anderen en vreugde hebben genoten mei hare gezellinnen, maer haren slael van vernedering, hare arme kliederen, de verlatenheid, hel bleeke zicht der armoede, helaes! tegenover de ge dachte aen vroégeren welstand!.... ja, zulks kan een oogenblik den geest bedwelmen van den mensch en hem aendryven tol het plegen eener zinnelooze, wanho pige, altoos beklagensweerdige daed. 1CTCU vuu vvmvm - 3 ure en half. liet is nog een half uer eer de stoet uitgaet. Middelerw-yl trekt een trommelslager de eene straet uit cn de an dere in, waerschynelyk met het doel om de herbergmans uit de herberg te trommelen. Ondertusschen maken wy kennis met den heer C. Vanhoutte, een voornaem pianist, die ons hel genoegen aendoet een paer stukken uit zyn ryk repertorium te spelen. Deze heer, die zich onlangs voor een lalryk auditorium le Rousselaere en Veurne liet hooren, heelt eene kostbare verzameling van klassisch muziek en muziek van fatiiazy, alle voortkomende van de uinniin- tendste meesters, als Beethoven, Mendelsonn, Hüttien, Prudent, enz. Cortemarck mag Cer zyn over zulke inge zetenen, want de heer Vanhoutte is kunsteuaer. SEcrneining van den eorlog in Denemarken. De Konferencie heeft zaterdag hare helste zitting gehou den, en de opschorsing der vyandelykbeden is zondag ge ëindigd. De bedroevende en hatelyke oorlog lusschen Duitschland en Denemarken is dus hernomen. Eene tienvoudige over- magt zal mei geweld eene kleine natie willen verpletteren de worsteling zal nog heviger en hardnekkiger zyn dan vroeger; Denemarken heeft zich voorbereid om de bloke- ring der pruisische bandelhavens te hervatten en de toe gangen langs zee tol de hertogdommen met zyne schepen le bezetten. Hiervan is reeds ofliciëel kennis gegeven le t- - - luny. a- a 22 a- I a 12 5» a 14 I a 11 - a 18 - -a-- a-- - a 56 - - a 10 - i A

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1