I 1 NÏVERHE1DS-KREDIET RANK, ingerigt te Hofs KOOPDAG van MENAGIE-GOEDEREN, HERBERG-GERIEF, BEESTIALEN, ENZ., TE By Verhuizing en Uitscheiding. LOO. NOT AR geslaen om 9 n Amand bier-, li deksels ten. lep lepels, kaders, ven k lelloore dwalen, einden zeven b vertrek koffers haene-r voitnre voorn Op i koopen van den ten 2 Sidroen van ME en VRIJ in EE? RAPHAEL DER BANK 50,000,000 FRANKEN, —o BESTIERDER IN BEWARING GESTORTE GELDSOMMEN AEN 4 GEWAERBORGD >HM)R DE GRO11D- i:v BRUSSEL, RON1NGLYKE STRAET, 28. Met r M. Lefe Vanderl Beernae Bernard Euph. 1 en volgende dagen, telkens otn 9 ure ’s morgens en 2 ure na middag, in d’afspannitig het Stadhuis, bewoond door sienr Deschodt, te Loo, zal deti Notaris SYOENJ, aldaer openba°r verknopen Veel koper-, tin-, yzer-,‘blik-, glas-, steen-, porcelein-, gleis- en aerdewerk, 1 cotïlisse en andere tafels, stoelen, schnvltafel, berbergtoog en loket, bierpomp, kristalynen glazen en karaffen, De geldsommen welke men volgens art. 4 der Statuten van de Grond- en Nïyerheids-Krediet Bank ter bewaring plaetsen kan, worden onder de volgende voorwaerden aenveerd Men mag de eerste mael niet minder storten dan vyl honderd franks (500). De volgende stor tingen moeten geschieden met honderd franks of sommen door honderd verdeelbaer. Men mag het geld te Brussel of by de succursalen en agenl- schappen storten. Men geeft voor het gestorte geld eenen gelyk- vormigen intrest van 4 7» welken inliesft begint te loopen Den 11“ der maend voor de stortingen gedaen van den 1" tot den 10". Den 21“ der maend voor de stortingen gedaen van den 11" tot den 20“. Den 1“ der volgende maend voor de stortingen gedaen van den 21" tot het eiade der maend. De intrest-rekeningen worden verrflend op den 51" december van ieder jaergang. Rond dat tyd- stip wordt aen elk tytelhouder een uittreksel zyner loopende rekening toegezonden, met verzoek van binnen de vyflien dagen, de misrekeningen keu- baer (e maken, telkens zulks voorvallen mogt. De intresten voor de gestorte geldsommen, zul len op het einde van elk jaer afgerekend worden by middel van kwytantien, welke den stempel der hoofdbank zullen dragen, en tegen kwytschrifl der tylelhoudets, by alle agenten betaelbaer zyn. De in bewaring gestorte sommen zyn weder gegeven op eerste verzoek en insgelyks, met som men door honderd verdeelbaer. Nogthans vond de hoofdbank zulks geraedzaem, zal zy mogen ciscben van vyftien dagen te voren gewaerschouwd Ie zyn. Voor sommen die nog geen maend geplaetst zyn wordt er geen intrest betaeld. De Bank van Grond- eu Nyverheids-Krediet behoudt zich het regt van ten allen lyde hare loopende rekeningen te sluiten of derzelver vooi- waerden te veranderen. Zich te bevoegen voor de bewaring-fondsen en voor alle inlichtingen by M. VANDKRIIEYDE- GHEWY, Directeur der succursale te Veurne, en M. J. DELHEYE, agent voor het kanton Dixmude, die ook panddrieven alleveren van hel Interna- tionael Grond-Krediet, aen 4 1/2 p. Vü°t' vyf jaren en 5 p. 7® voor l*en jai'vn. Men kan ook alle inlichtingen diens aengaende bekomen by M. RAYMOND DE GROOTE, te Dixmude, lid van hel Komiteit. 4 der Een po gediend, den groot schen die heeft Cor het voerh gebroede plaets bel stoelen is van Thou '’oor dit i sierlyke e "oordige geesielykl genomen, tu 'l brav 1 2’ prys, 100 fr., temarek. 5* prys. 50 fr., aen M. Ch. Delanoy, van Lichtervelde. 4e id., 50 fr., aen M. L. Messeyne, van Corlemarck. 5' id. 20 fr., aen M. Aloics Vanuesle, van Wevelghem. Honderd vyf-en-twinlig ruiters zyn ingeschreven. 9 en half ure. De Colonne du Progrès is verlicht. Op *t verzoek van eene goede kennis blyven wy te Cortemarck, ten huize van den heer Aug. Ketele, vornachten. aen M. Constandt Vanhoutte, van Cor M ti lier, S0. A. E.angi'and-Uiinionceaagrondeigenaer. 12 ure. IV y trekken weer de dorpplaets in en drukken eenige nieuwe kennissen vriendelyk de hand. Ondeilusschen be geven wy ons ten huize van den beer Aug. Ketele voor- noemd, die ons de eer gedaen heeft ons ten zyneut tot het noentuael uit te noodigen. Toch vóór een ure kunnen wy aen tafel niet en middelerwyl gaen wy in gezelschap met onze nieuwe «tienden nadere kennis maken. 1 en half ure. Wy bevinden ons weer in een’ familiekring. De kleiue en Soulié het boek Jesus, Mazes en Mahomet, door den baron OriachLa vie de Jesus, door Renan les Moeurs de l'Eglise, door den aertspriester Salvoniles Dissertations sur la Divine comcdie, door Mancini. Te Brussel en in de omstreken zyn dezer dagen weer talryke zelfmoorden begaen. Onder andere noemt men een 14jarigen kuaep, welke zich doar verhanging van het leven heeft beroofd.Een zelfmoordcnaer van 14 jaren! Dal men nu nog zegge daler geen vooruitgang bestaet I De Europe, aen wie wyde verantwoordelykheid laten, meldt over hel treurig einde van Couty de La Pommerais nog eene byzonderheid. Hei blad zegt Van deze onthalzing, op eenen vroegen morgen op eene afgezonderde plaets gedaen, juist op den oogeublik dat de zon aen den gezigteinder verschynl en dat de hoornen trillen onder de opkomende levensdampen, zal er niets overblyven.... dan eene proefneming, die bevvyst dat hel gevoel nog oenigen tyd na de onthoofding leeft. Toen hel lyk van La Pommerais ter bestemde plaets kwam, nam een doktoor hel hoofd, plaetste hel voor zich, en riep in het linker oor <t La Pommerais! De scheel der lin ker oog verroerde, ging half open, en door de oogwimpers wierd de ondervrager het half doodc oog gewaer van La Pommerais, die, reeds dood, hem nog aeustaerde. -^^rrcv^ samen i Bene' der gein interest Donderdag 9S July ISöfi, Kwart na 4 ure. Daer is de stoet! De geheele dorpplaets krielt van volk. Aen liet hoofd van den stoet staet 't lanfaren-iuuziek van de gemeente; volgen omtrent een honderdtal poerden, een zestal ryinigen, de hoeren der kommissie van inschryving, de burgerlyke overheden der gemeente en eene brigade gendarmen te peerd van Thouroui. Zelden heeft uien te Corteiuarck schoonoren stoet van ruiters gezien. 12 ure. De politie doet de ronde en weibeest zyn alle herbergen ruim. Enkel twee glazekens verlichten nog de Colonne du Progrès, Dechamps, id., oud minister van openbare werken, volksvertegenwoordiger De Decker, oud minister van inwendige zaken, volks vertegenwoordiger Notiioub, oud minister van juslicie, volksverlegenw. Graef A. du Val de Beaulieu, grondeigenaar; Baron d’Anethan, Staets-minisler, oud minister van juslicie, seuateur Graef H. de Liedekerke Beaufort, volksverlegenw.; Graef dTLaxe-Steesiiuyze, grondeigenaer; Javsskns, volksvertegenwoordiger; Van Overloop, id. vierjarige kennen, kleine gu hoofd en Schoon h hoed gael in een ho Ouder1, groote be Onze voll de Mercki I trein van I «Ie markt I nemen, o oudsten 1 een pudd veel frezen te eten, de kozyns kwyt geraekt. De peerdenloopen te Waereghem zullen dit jaer op zondag. 28, maendag, 29, en ditigsdag, 50 van oogst- maend plaets hebben. Te Brugge zal er op 19 september naest eene alge- meene tentoonstelling plaets hebben van landhuishoud kundige werktuigen. Om welhaest te verschynen La dèlivrance del’agri- cullure d l'usage des proprietaries, cultivateurs. etc., un volume broehc grand in 8“ de 265 pages, avec plusieurs ta bleaux.Prix franco 10 francs. Dit boek geeft de ge- makkelyke middelen te kennen om van bet land eenen vier keeren grooleren opbrengst te hebben dan gewooulyk eu zelfs om van eenen oogsi, alle kosten vry, eenen opbrenst te hebben ten minsten zoo groot als de weerde van het land dat de opbrengst heelt geleverd. Men schryfl in ten kantoore van ons blad. Men leest in de statuten en hel reglement der franc- matjouslogie van Luik I ingangdeur niet verlaten of ze tegenaengestoken laten; van deze deur lol aen de z iel waer de vergadering gehou den wordt, slaen er dienstbroeders (niet ingewyde dienst boden,) van afstand tol afstand op wacht. In den tempel zelven, is er eenen melselaer gelast met den ingang te be waren treed ze binnen dan na hel ordewoord gesproken of eeu byzonder onderzoek te hebben ondergaen voor eenen broeder voornatnelyk gelast met de bezoekers te stryken. Deze binnen gelaten zynde, wordt de deur aen- slonds gesloten en de sleutels ervan uigegeven aen eenen officier der.Logie die, alleen, oorlof mag geven om de ver gadering te verlaten voor ze gesloten is. Waerom al dal geheim? vraegl den Amidel'Ordre. Man nen voor een goed werk vereenigd, hebben de gewoonte niet zich van zooveel geheimenissen te omringen en aldus de openbaermaking te vreezet» van hetgeen er in hunne vergaderingen geschiedt. Ter gelegenheid der kermisfeesten te Antwerpen zal er dees jaer, op 22 augusty, in die stad eene algemeene pryskamp gegeven worden voor tooneel- eu deklamalic- kuusl. De Kongregalie van den Index heeft wederom 15 slechte boeken veroordeeld en derzelver lezing verboden Les Miserable*, door Victor Hugo; de romans van Balzac 4 en half. De renloop neemt aenvang. Eene schoone estrade, af gezet met groen en seboone bloemtuilen, is voor de ren- baen opgerigt. Het moet zyn dat het bureel gelast met hel afleveren der kaerlen, weinig met hel gebruik van aen de gazettier» eene kaert, 1' plaets, gratis al le leveren, bekend is, want een der persoonen lot bet afleveren der kaerten aengesteld, heeft de complaisance van, ondanks onze ver- toogingett, ons op zoek te zenden naer een van d’heeren der kommissie voor het vragen eener kaert. Daer wy nu dien persoon ten onzen opzigte voor al te complaisant houden, gaen wy rustig een pintjen drinken en eene pyp op zyn Jan Van Ryswyck’s rooken, tot wy een halt uer later eenen van de heeren der kommissie ontmoeten die zich i verhaesl ons een paer kaerlen ter hand te doen. Een schoon gezelschap bezet de eerste plaetsen voor de renbaenc peerden volgen elkander in den loop beurtelings op onder I zigl het gespel van muziek en het meermalen hcrhaekl geroep 'l“ van Bravo! Een twintigtal gemeenten nemen deel aen den sltyd welken met den avond eindigt. De pryzen worden loiegekend aen de volgende persoonen 1,,< prys, 200 fr., aen M. Modest Vanneste, van Wevel- gheai.Deze prys is geschonken door M. De Coninck. Onze Lezers ontvangen met dit nummer een Supplement behelzende de vosrwaerden l&ootnsche ILeeairig aen I» per honderd. ’t gemoed laten. Hel is de tombe ter gedaclihmis opgerigt van drie zusters-redigieuzen, van welke de eorste is ge storven in den ouderdom van 50 jarrti, de tweede aen 51 en de derde aen 51 jaren. Alle dry, zegt men ons. zyn op een zelfde lydstip overleden en zulks wel ten gevolge vat» het verplegen en waken nevens hel bed van arme zieken welke leden aen cholera en rotte koorts. Gelukkig de gemeente die zulkegrootsche zielen ouder bate ingezetenen telt! Onze vriend trekt onze acndachl op twee andere graf zuilen; hel zyn, de eene, deze van zyn vader, denbeer doktoor Van Glielderen, de andere, die van zync moeder. 10 en half ure. Wy begeven ons naer de plaets voor de peerdenloopen bestemd. Dezelve is op een kwartier uers der dorpplaets afgelegen. Te midden eener uitgestrekte weide rond «elke de wegen liggen voor de koersen, zyn twee teuten opg1- slagen. In den Salon des Fleurs kunt ge alle dranken kty- gen even als in den Petit salon d'Oporto. De peerden heb ben juist opgeliouden zich te oefenen in T loopen en ef staet ous niets te doen dan een dier salons in te trekken eu er op zyn oudenmans eene pyp te rooken. KOMMISSARISSEN De portier der logie tnag. op pcene van afstelling de MM. Mercier, Staets-minisler, oud minister van fmantien; Des anderendaegs, 9 ure ’s m. Wy bevinden ons tc midden eener kleine lieve familie; een drietal kindjes huppelen om onze beenen heen terwyl de vrouw van den huize ons eenen goeden pot koffy op schenkt. Na een smakelyk onibyt, onder welk de eene en andere grap van den vorigen dag verleid wordt, gaen wy de kerk en hel kerkhof bezoeken. De kerk is maer onlangs ten geheele of gedeellelyk vernieuwd geworden; dezelve is niet ryk aen schilderyeu eu bezit een aental voorwerpen, .„w. alsook een predikstoel, die de Kerk voornemens is alle de tweede en derde zyn geheel vervuld. De door nieuwe te vervangen. Overigens, de kerk, onder op- van bouwing en netheid van onderhoud, trekt op zich de aendacht van den bezoeker wal de schilderyen eu or nementen betreft, die moeten er nog komen. Het kerkhof is eenvoudig en schynt niet uit door de pracht zvner monumenten. Wy bemerken nogtans eene gedenkzuil waervan de naem eu de ouderdom der over ledenen in T monument gebeiteld, een zekeren indruk op De liberale associatie van Ypercn hooft M. Titeca, notaris te Boesinghe, tot kandidael gekozen voor de kie- zingvan den 50 «lezer, lol bet benoemen van eeu provin- ciael raedslid in vervanging van wyleu M. Comyn. De Figaro bevestigt dal de schryver van den Maudit en la Pteligieuse niemand anders is dan Louis Ulbach, eeu jood, die nu en dan een zoogezegde iellre Parisienne .in de Jndépcndance schryfl. Het is dus niet te verwonderen dat gemeld blad met zoo veel lof over die twee schaemtelooze romans beeft gesproken; het was de schryver zelf die zyn eigen lof uittrompette. Op zondag, 4 september, is er een pryskamp vsn letterkunde eu «iterlyke welsprekenbeid uilgeschreveu door de maetschappy De Moederlael, te Rousselaere, en op zondag, 28 oogst, is een pryskamp van letter-, bybel-, loo- n«*el- en zangkunde uilgeschreven door de maetschappy Vlamingen vooruit, te Gulleghem. W y raden al onze vrienden eu geëerde lezers aen, zegt de Denderbode, geene belastingen meer voorop te be talen zoolang den oetelachtigen toestand van ons land blyft voortduren. De katliolyke vereeniging te Brussel heeft in eene hater laetsle zittingen, onder bel voorzitterschap van gene- ra'el Greindl, beslist dat, in geval de Kamers ontbonden worden, zy eenen oproep zal doer, aen al de vrienden onzer onafhankelykheiil eu van de vryheid, zonderonderscheid van godsdienst 6f denkwyze. Daeruit Idykt dat de katholyken in alle steden in het strydperk zullen treden. Daer zyn eenige doktoors die beweeren dal men, met

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2