wen der Knockebrug, en Ly scbryfl deze verachte- schoftheid te ting niet aen de oeodzakelyklteitl toe der studiën of onderzoek welke ik heb aengewez.cn, maer aen werken. liet is wacr dat de brielwisselaer van ge- zorgelooslteid; ik weel niet aen «ie hy deze zorge- X'rden1':"» Awee^nië" k Vdu'aeroï"^ loosheid toeschryft; is hel aen T opperbestuer’? Het is niet gevoegelyk. Wat doet ze wanneer een ontwerp haer toekotnl? Zy ziel enkel na en bepaelt het kohier van lasten en besprekken; het zou dan maer aen de zorgeloosheid zyn der bouwmeesters? Hewel, ik moet protesteren tegen deze onjuiste be schuldiging. Nooit op welkdauig lydstip sinds der tig jaren heeft hel korps vau bruggen en wegen zooveel studiën te doen gehad en heeft het zich van zyne taek met zooveel iever, kunde en veiknocht- heid gekweten. Wy hebben voor 40 miljoen water werken uitgevoerd zonder een bygevoegd agent voor de vooralgaende studiën is niet een eukel be diende by hel korps van Bruggen en wegen gevoegd geworden, eu deze deftige mannen die aireeds eene ernstige bezigheid vonden in hunne gewoone werk- zaemheden, hebben nog den tyd gevonden om zich met deze bttilengewoone overgroole bezigheid te gelasten. Ik zeg dal hel niet regl is het korps van bruggen en wegen van zorgeloosheid te beschuldi gen wanneer men daerentegen de gelegenheid zoude moeten te baet nemen ên ik doe dit met genoegen, het is my eene pligt om hulde le be- wyzen aen deszei fs iever en werkzaemheid. Verscheidene stemmen Heel wel Zoo als hel beloond is in de bewysstnkken welke in de Kamer zyn neêrgelegd, heelt men een eerste voorloopig ontwerp gemaekt. Er was kwestie van ae n de Brug vau Ivnocke zekere verbeteringen, verandetingen te brengen. Men had 11,000 fr. gevraegd; het krediet is door de Kamer gestemd geweest. Wanneer het de uitvoering van ’t werk gewaegde, bevond men dat men zich te nauw bepaeld had. Men is een jaer later teruggekomen en 25,000 fr. gevraegd. Alsloen zyn de belanghebbende plaetselykheden tusschen gekomen om metkelvke «yzigingen te vragen; nieuwe studiën moesten gedaen worden. Thans is men lol een eindelyk resnltaet gekomen, en wy vragen 40,000 Ir. voor de uitvoering dezer werken. Het achtbaer lid heeft gesproken van het ma ken eenet brug in vervanging van eetteu bak op den Yser. Deze zaek is onderzocht geworden en er is be vonden dal die brug op eenm simpelen beurtweg zonde komen en dit een ;asl is der gemeente. ’T is dan aen de belanghebbende gemeenten van zich de zaek aen te trekken, eu de kosten op zich te nemen die deze wet king zal benoodigen, behalve de medehulp le verzoeken der provincie en des noods die van het departement van binnenlandsche zaken. hamer gevoerd moeien worden. Geen wonder dan of vallen de ministeriele gazetten den heer De Cuuinck op hel lyf; de heet Debreyne zou in deze omstandigheid de weerde kunnen gehad hebben van een Minister van justicte, alhoewel hy hel paer zoude hebben uilgemaekl met den glimmen Bouvier. Uelligl zou dit toen de fractie Bouvier Debreynezyu geweest. vat scl is i op de is an ge bo lai ap Ji al et VI •jc d beloonen dan de vertegenwoordiger van Dixmude er beloond heelt, in zitting van gisteren, dingsdag, jegens den heer Minister van openbare onbeschoftheid duchtig over Zoude het Weekblad niet willen zeggen of M. Debreyne zich zeer beleefd toonde tydens het proces met Madame Vanderheyde, en of hel om zyne beleefdheid of om zyne «onbeschoftheid» was dat hy toen de les vanwelvoege- lykluid kreeg welke hem een zulk aerdig gezigt heelt doen trekken? De Senaet heeft gisteren zyne zittingen hernomen. De heer d'Anelhan breit er verklai id dal hy uitleggingen wilde vragen betrekkelyk de ministerieele krisisen verzocht dit punt op het volgend dagorde te brengen. De Prins de Ligue, Voorzitter van den Senaet, heeft daerna een verlof gevraegd voor geheel den duer van den zittyd. Men weet wal dit te beduiden heeft De konfrater verstaet niet en schynt verwonderd dat wy bel nog durven wagen over Irancmarjons en solidairen le spreken, eil vraegl óus of wy hierby de bekeeriug beoogen der mannen uil de klikke van den Leeuw. Dal de konfrater vooreerst niet verstaet hoe wy daer over i vvy heei goedbuilen dil zyu er immers nog veel dingen waeraen hy zich mei verstaetmaer dat zulks hem ver wondert, ziedact wat ons zonderling voorkomt en ons een Mgr. de heeft den I Yperen, er schoppelyk deken van De heer vangen dot De heer Oostende^ De heer noemd te De heer benoemd I Het van Gent lyd dal M| teele van Coninck 1 Wy ringen dii Vlaendert lied tigheid d Lechein, waren de rigl wacr was sierl neer de Zot welk wy niet een menigte wasoiuti aen T m persfort trekken, was opg wierd g< Volgden Merckei door di voldoen geëindi aengest tyd lanj ganisee der kot in alles vernon hoewel Leke n Onz' de hee van Y| J De wel ee eene I te gar kaerl, Sap Boven Alles is bal is er den. gever en de zinge nouti kano schic Hi oord Ti kryg scbi stad trap D heel een !M aen onz aen sin Oorlog in Denemarken. De duitsche Mogendheden zetten met kracht den oorlog voort in Denemarken. By de inneming van het eiland Als6’ door de Pruisen, hebben de Denen 2,500 tol 5,000 m311 verloren. Een leger van 70,000 Pruisische en Ooslenryksche S'J dalen is in Denemarken opgerukl. De Roonische l.eening. Men bespreekt voortdurend twee byznndcre feilen, welke van groote beteekeuis worden geacht, namelyk de St. Pieters penning en de Roomsche of Patiselyke leening. Wal de pauselyke leening bt treft, deze zegl aen de revolutie maer al te duidelvk aen welken kant men ver trouwen scheukt. Reeds op 25 mei kondigde de Iransclie Monileur aen dat een gedeelte dier leening aen paer ge- plaetst was. Te Romen, zegl men, vindt men kristelyk eergevoel, zekerheid, in een woord, soliditeit in de groot ste beteekeuis van lipt woord. Nog nooit ontbraken de Pausen aen hunne verpliglingen. Zy zullen als altyd de schulden van den H. Stoel betalen, omdat de geioovigeti hun daerlue immer de middelen zullen versterken. Een joodsche financier zegde onlangs De Paus is de eenige honing die niet failliet kan maken. Op den troon of in ballingschap zal liy in de liefde en opoffering der katholieken onverwachte hulpbronnen vinden. Zyne ar moede zal middelen hebben boven alle fortuin verheven. Hel is daermede als met zyne nederigheid in deze be- wonderensweerdige formuel geschreven Servus scrvoruin Dei, welke maekl dal hem eeröewyzen gedaen worden, die I men aen geen ander op deze wereld bewyst. Wy wilden dan pokdal aide katholieken doordrongen I waren van de zwaerwigligheid der pligt die hun is opge-1 legd in de tegenwoordige omstandigheden nopens den I H. Stoel. Die pligt mag niemand verzuimen, en wy I twylelen geenszins of de leening die de H. Vader heeft6 aengegaen zal den grootsten byval vinden in on«i Vlaenderen. die altyd zoo genegen zyn geweest voor bril welzyn der H. Keik. De leening die wy aenkondigen levert daerenbovMIj stoffelyke voordeelen op die men genpegziem zal kunnen^ waerderen by hel lezen van het berigt welk wy wekely^ in ons Supplement al kondigen. De doktriuaire binden en de redevoering van MS. De Coninck. De verslaefde tolken van liet Ministerie, van de Indé- pendance tol hel Vischbladje van Dixinude toe, kunnen hel niet verkroppen dal onze jonge vertegenwoordiger de keer- zyde niet is van M. Debreyne, welke laelste zich in de Kamer zoo schitterend wist le onderscheiden, door zyn ver- tnaerd diskoers over de kievileijers en zyn Verslag over de gebeurtenissen van 1850, Ivdens welke hy uil aide magl liep van zyn peerd' (Historiek). Hel is dan heel naluerlyk dat die bladen het op onzen vertegenwoordiger gemunt hebben en wel byzonderlvk in de omstandigheden op welke hel bestaen van hel Ministerie van eene enkele slem kan afhangen. Oh had M. Debreyne maer nog in de Kamer gezeteld en er een dis- koers-Bouvier uitgesproken, dan hadden de ministerieele i gazellen zoo stil gezwegen alseenvisch; M. Debreyne ware hun altoos een verslaefde jaknikker geweest en zou dus hebben mogen aenspraek maken op hunne verknochtheid I aen zyn’ persoon; doch anders start het met M. De j Coninck. Niet verslacfd, zoo als M. Debreyne, aen hel dry- manschap van een uitsluitend Liberalismus, verwerpt De Ei nosers. Onze Lezers kennen het orde voorstel van den heer Orl», Het strekte namelyk om hel.getal der representanten van zes leden te vertneerdeteu, en hel getal der Senateurs met de belli van zes, of enkelyk dry leden. Nu, dil voorstel is. niet grondwellelykhelslrydl met de wel van 2juny 1856, welke zegt dal hel getal der volksvertegenwoordigers, ge steund op eene vermeerdering van bevolking, alle tien jaer zal verhoogd worden. Ook heeft de heer B. D imorlier dit in zitting van zaterdag klaerlyk doen uitscbyiien, waerna hy de vei klaring deed dat, zoo dit voorstel niet wierd inge trokken, niet een lid der regter zyde nog de zittingen der Kamer zoude bywoom-n. Wy hebben de budgetten gestemd, zegde de heer B. Dumorlier met kracht, om met orde, of zonder eenig geweld te werk te gaen met mannen die niet opgehouden hebben liet land le bedriegen telkens dal ze gevaer liepen van ’l Bestuur af te geraken; eu thans mi neemt ge uwen loevlugt lot eene schending der wet om aen roer te kunueu blyven na vyf-eu-twintig maei ber- haeld te hebben dal ge van T Ministerie niet nieer wildet! Doch dit zal niet zyuof hel wetsontwerp Oils zal worden ingeirokken, of wy woouen geene zittingen meer by. Nietlegenslaende de kraiblvolle lael van den beer Du morlier, zegde het Ministerie aen het voorslel-Orls le houden. Inderdaed, in zitting van gisteren was dit voorstel aen hel dagorde, maer al de regter banken waren ledig. Enkel 56 leden zyn afwezig. Nu, om le kunnen over een voorstel beraedsiagen, moet, mier luidt de Grondwet, minstens de helft der leden van de Kamer en één lid aenwezig zyn. Er ontbraken dus dry man de heeren Tesch, Debrouckere en Cumoiit. Na eene eerste naemoproeping ging de Voor zitter een kwartier later tot eene tweede en eindelyk nog een kwartier later lot eene derde naemoproeping over, doch niemand kwam, en de Voorzitter verklaerde de zit ting verschoven lol 's anderemlaegs, of heden woensdag, De heer Tisch is sinds eenige weken op reis uaer Italië, en men verwachtte hem gisteren avond te Brussel. De heer Debrouckere lydl aen eene geweldige oogziekte en mogl tol gisteren de lucht niet zien; En de heer Ctimoul kan niet gaen Hoe spytig dat M. Debreyne nu geen representant meer is Dan hadde men om M. Tesch niet moeten schryvett mier Italië, of M. Debrouckere zou in geene gesloten als over andere dingen nog durven spreken, gelooven litière gedragen of M. Commit in geen rytuig nuer de hy zich niet verstaetmaer dat zulks hem ver- aerdig gedacht doel opvatten van hel bladje van de Visch- markt. Gcloolï de konfrater misschien dat wy zoo ver- slaefd zyn aen onze mannen als hy het aen de zyne is? Wel, daerin is hy abues. Wy eerbiedigen elke denkwyze, hoe verschillend ook met de onze en hierdoor toonen wy ons vyandig aen alle uilsluiletibeid. Dat alwie ons leest niet ten vollen in onze manier van zien deelt, dezelve wel- ligl veroordeelt, welen wy zoo wel als onze konfrater; maer wat bewyst dit overigens? Dat bewyst anders niets dan dal die mannen die ons lezen evenmin als wy, uitslui tend zyn dat, zoo als De Potter, die zyne kinders niet liet doopen, en nngthatis gemeene zaek maekte met de kalho- lyken ui 1829, wanneer het de omverwerping gold vau Lel hollaudsche despolismus, eenige heereit van de zooge noemde klikke van den Leeuw iusgelyks met ons gemeene zaek hebben gemaekt om hel despolismus van T bestuer- Debreyue omver le werpen. Nu, gelyk de vrienden van De Polier, en het Weekblad, hel dien heer nooit tol eene grief gemaekt hebben destyds met de kalholykeu le hebben ver broederd, maer de aenhangers van het orangismus zich alleen daerlegen len allen lyde hebben verzet, zoo ook is hel maer hel' Weekblad eu zyne aenhangers welke ibaus onze vrienden bel lot eene grief maken gesympathiseerd le hebben mei mannen in wier godsdienstige gevoelens zy niet al en geheellyk deelen. Echter, wie heeft ooit geleerd, of wacr stael hel geschreven dat, om een vryheidmiunend bestuer in te riglen, men de zelfde gevoelens, onder op- zigl van religie moei belydeu? Kan ik, jood, by voorbeeld, nïel zoo wel hel regl inroepen ten voordeele van een be- leedigdeo burger als een kathoiyke, en wederzyds? En waetom zouden wy moeten onze princiepen verloocbeuen eu ophouden onze’ godsdienstige gevoelens le verdedigen legen den geesl van ongodsdienstigheid? Zouden wy mis schien heden moeten aeubidden wat wy heel ons leven hebben veroordeeld, namelyk de sekte der vryinelse- laers eu die oer solidairen? Hebben wy van onze manuen gevorderd dal zy hunne gevoelens zouden verzoekt Lebben óm de onze aen le nemen, wanneer zy ons voorsteiden gemeene zaek met ouste maken om den yzeren band die Dix- mude omknelde, le verbryzelen? Dil zouden wy beneden onze weerdigheid van vrye mensch geacbl hebben, en om die zelfde redens laten ook ouze vrienden ons onze vrye deuk- wyze. Vryheid voor allen en in alles, dal is onze leus, eü’l is ook de leus van onze vrienden, lerwyl integendeel de leus oer manuen van bet Weekblad altyd geweest is en nog Aen ons de vryheid, aen udc slaefsche onderwerping openbare feesten zal verschynenreeds zou hetzelve M De Coninck allen geesl van overtieerschin" en uitslni- leloos op hel Stadhuis alle de kartons om hel programma gemeester, hel verleden jaer Leefi uilgeschreven. Eu uer- ..„.o. o.w.m .c leen, geus ontwaeri men ielsdenkelyk heeft M. Debreyde de- Ziehier in welke bewoordingen hel Antwerpsclte blad zich zt‘lve medegenomen tydens zynen aflogl, om er zyu kabinet uiidrukt*°l eeBe eeuwige gedachtenis mede te versteren. Het is niet mogelyk, zegl het, eene meerdere onbe- - i i - vertegenwoordiger van Dixmudc, gesproken heeft, maer dit doet niets aen'de zaek, hv zal welligl aen dehouding van M. De Coninck bemerkt hebben dat hy onbeschoft was, en van dan af is T een feit dal geene wederlegging duldt. Ten bewyze onze konfrater, dieuil de regelen van de hoofd organen van 'l Ministerie daerenboven hel besluitsel trekt dal onze vertegenwoordiger om zyne jegens den Minister door dezen laelste den hekel ii geliaeld geworden I... Is het niet om le schokschouderen van medelyden wan neer men zoo iets leest eu zulks nog wel iu hel Weekblad! Een man als M. De Coninck, die met den titel van edelman, over eene kolossale fortuin beschikt en van jongs af in de hooge wereld is opgeRweekl geweest, zou zich aen onbe schoftheid pliglig ncjkeu, en zulks wel in opene Kamer eu jegens een Minister des Kotiings'.... Ook hebben wy maer liever gehad de redevoering van M. De Coninck alsmede het antwoord van den Minister in zyn geheel, en lelterlyk naer de Annales parlementaires, in ons blad over le nemen, iels waervah hel Weekblad zich wel zal wachten. Hierdoor zal het publiek kunnen oor- deelen hoe arm en ellendig de middelen zyu welke onze tegenstrevers gebruiken om zich, helaes! over eene nedcr- l.i eg te wreken Hel Weekblad is ernstig bekommerd melde aenstaende kermis, daer liet nog geen programma van openbare fees ten heeft zien in T licht komen, en hel bladje drukt hei- melyk zyn verlangen uil opdal onze feeslweek eene week van rouw zou zyn. Doch wy vernemen uit goede bron dat er een programma i van r sinds lang zyn uitgehangen, maer im-u doorsnuffeil vruch- ■nanschap van een uitsluitend Liberalismus, lo 1. -1.ki.._ tenheid, en van dan af wordt hy een... onbeschoflcrykJa, der feesten Je vinden hetwelk M.^Debreyne, gewezen bur- het is het woord van den Précurscur. vau Antwerpen, het 1 woord dat zondag laelst in ’t Weekblad stond te lezen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2