i 1 ■I Achttiende jaer. Oixrnude, 10 July 1864. SUPPLEMENT VAN ROOMSCHE LEEXIXG 5 0/0 VAN 50 M1LLI0EN FRANKS, De Kamers, 28. J I 11 meer it- en iiderc Obligatien aen den drager van 100 fr., 500 fr., 1000 fr., welke eenen jaerlykschen intrest op- brengen van 5 fr., 25 fr. en 50 fr., belaelbaer aen den drager by halfjaersche conpons den 1" October en 1° april, te Romen, Napels, Parys, Brussel, Antwerpen, Amsterdam, Londen, Du- blyn, Francfort, Weenen, Munich, Berlyn, Lu cerne, Madrid, Lisbonne. Wederbetaling in 56 jaer by jaerlyksche trekking. Woensdag heeft men in de Kamer der volks vertegenwoordigers, eene nieuwe uitgave gehad van hetgeen er in zitting van dingsdag was voor- f)e diskussie over de ministerieele krisis wor den in den Senaet voortgezet. In -zitting van dingsdag hebben de heeren Malou en d’Anelhan de handelwyze van het kabi net en van de geheele linker zyde deftig over den hekel gehaeld. In zitting van woensdag waren het de heeren Dellafaille, de Woelmont, Pirmez en Osy aen wie de beurt kwam om het Ministerie zyne ontrouwe handelwyze voor te stellen. De debatten worden voortgezet. Het schyn-liberalismus zoekt de manifeslatien van 1857 te hernieuwen. Zoo is ’l dal de Ge- meente-raden van Brussel, Sint Joos-len-Noode en Gent uit hoogdringendheid vergaderd zyn gewor den om eene petitie op te stellen vragende dal het wetsvoorstel-Órts in uitvoering zou gebragt wor den en het getal representanten van zes en dit der senaleurs van dry vermeerderd worden. Ziedaer dus eene nieuwe inbreuk op de weer- digheid en ’t gezag van de lasthebbers van ’t volk. Dat dit alles aen de regter zyde lot eene les diene! dezelve bekomen onvergeld by de Bank van Grond- krediet en iïyverheid en by derzelver korrespon- dentén in de provintie en by den vreemden. Zich te bevragen voor de inschryving der obliga tien en voor alle inlichtingen, by de Bestuerders der Succursalen en, in de provintien, by de agenten der Bank van Grond-krediet en Nyverheid, Straet des Doczes Apótres, n° 24, en by dë persoouen die gelast zyn* met net plaetsen der obligatien van gemelde Leening. In de stad Sinl-Truiden bestaet een overoud ge bruik, namelyk van de armen welke onderstand genieten van de hospicien, te begraven met het baerkleed waerop in grove letteren de woorden VOOR DEN ARME zyn gedrukt. Onze konfrater van het Regt verze' zich met goede reden tegen dit schandelyk misbruik. Hel goed der hospicen be hoort den armen toe; en de heeren der hospicen zyn maer de bestuerders van dit goed, gevolgent- lyk hebben die heeren het regt niet, by de begra ving dier onterfde leden der maetsebappy, hen een laelste brandmerk op ’t voorhoofd te duwen met ze, in ’t opeubaer, als arme te doen begraven. Te regt, herhalen wy, verzet zich onze kollega tegen dat ergerlyk misbruik. Maer bet schynt dat de hee ren der hospicen te Sint-Truiden alzoo despoliek zyn als het onze heeren stadsbesluerders vttn de kliek Debreyne waren, want zy weigeren kortaf de woorden voor den arme van het baerkleed weg te nemen. Doch het Regt heeft in zyn nummer met een argument ad hominem, in eenige woorden, al het hatelyke van hun handelen hun voor oogen gelegd. Zoo spreekt het Regt 1’ De obligatien van 1000, 500 en 100 franks 1 zullen tegen pari uitgegeven worden. De betaling 1 zal geschieden by de ontvangst van den titel. De voorwaerden zyn dezelfde als voor de lee ning van 1860; op de inschryving volgt onmidde- lyk de betaling. 2’ De rente van 5 0/0 zal loop hebben begin nende met 1“ april laetst. Zy zal betaelbaer zyn by de helft, den 1” October en 1” april van onder ander by het Besluer der Bank van Grond- krediet en Nyverheid, te Brussel, in hare hulpge- stichten by de Agenten en by de gewoone Bankiers van het roomsche goevernement. De inschryvers zullen alzoo de interesten genie ten te beginnen van 1" april laetst. 3” De oplossing zaltegen pari gedaen worden, - r- - -r— by jaerlyksche trekking op 1Djuly, en de terug be- ANDRÉ LANGRAND-DUMONCEAU. (Men kan is M. de Voorzitter nogmaels gedwongen geweest te verklaren, dal de vergadering te weinig in getal was om te mogen beraedslagen, en by gevolg, dat de vergadering tot den volgenden dag, ten 2 uren, verschoven zou worden. Woensdag gelyk den voorgaenden dag, hebben al de leden der regter zyde zich onthouden in de zillingzael te verschy- nen; 56 leden waren er maer tegenwoordig. De te kort gebtevenen waren M.M. Tesch, minister van justitie, Cumonl en de Macar. M. de Brouc- kere was tegenwoordig. Eenige heethoofden der openbare tribuen hebben hem met handgeklap begroet, toen hy de zael binnen kwam. Talryke groepen nieuwsgierigen stonden voor het Paleis der Natie; maer alles in de meeste orde B de gekendste en hoogst gewaerdeerdste van allen gebleven. In 1857, was hel wel verschillig bel - - - -- - - slraetpubliek wierd door leden van de doktrinaire minderheid uilgedaegd, die van groep lot groep het vuer opstokte, terwyl M. Frère den opstands- brand in het inwendige der Kamer aenstak, roe pende met eene geveinsde veronlweeraiging Weg met de kloosters! De regter zyde onthoudt zich op eene weerdige wyze. Zy gael in de stralen niet, om het volk op te hitsen legen hel goevernement en deszelfs revolulionnaire meerdcihi’.id, omdat bet haer doel niet is door de hulp der kasseisleeueu in de wet gevende Kamers te komen. Nu, eergisteren, donderdag, voor de derde mael, heeft M. de Voorzitter der Kamer van volksver tegenwoordigers bestatigd dal de vergadering niet in getal was om te beraedslagen. 55 leden hebben by de naemoproeping geantwoord. Waren afwezig MM. de Brouckere, Cumonl, Tesch en Crombez. De openbare zittingen zyn thans uiigesleld tot dingsdag, dag op welken de ministerieeleu geloo- ven in genoegzaem getal te zullen zyn om hel voorstel-Orls te doen stemmen. Welk eene komedie! taling der uitgekomen certificaten op 1° oclober I volgende. Daerloe is, te bekomen met 1865, 1 0/0 I van het kapitael bestemd, alsook de interesten der I obligatien welke zullen afgelegd zyn. De keus die Z. H. heeft geweerdigd te doen I van de Bank van Grond-krediet en iïyverheid, als middelaer ter verhandeling der roomsche leening, I bemagtigt deze instelling de inschryvers der eerste twintig millioenen dezer leening, dewelke hunne I stuiting voer 10 july zullen doen, een zeer aen- merkelyk deel aen te bieden in het kapitael der I Sociëteit van inlernationael Grond-krediet, geslicht onder het toezigl der Bank van Grond-krediet en |l Nyverheid, te Brussel, en van The general Crediet gevallen. Na twee opeenvolgende naemafioepingen I and Finance Company, van Londen. Slechts honderd vylïig hanks worden gevraegd l| op de aktien der Sociëteit van inlernationael Grond- krediet, welke aktien met zonderlingen by val ge il nomen worden te Londen en te Brussel. De weerde dezer titelen moet van langsom meer vermeerde- ren, dank zy de uitgestrektheid der betrekkingen der Sociëteit van inlernationael Grond-krediet in geheel Europa; dank zy ook aen bare grondstel- B lingen en inrigting, aen de zekerheid hater opera- 1 tian, en eindelyk aen hare talryke verhandelingen f van kapitalen van het eene land naer hel andere. Er is voor deze aktien inderdaed niets te vreczen i: in vergelyking gesteld met degenen van alle ande- B re hoegenaemde gelvkslachtige inrigting, zelfs met r r w a hel Grond-krediet van Frankryk welks aktien aen 2 den huidigen koers, voor de eerste inschryvers I omtrent 1500 fr. ten hoogsten weerd zyn. Zy ver- I beelden van den eenen kant dezelfde vaste gronden I van voorspoed. Zy bezit daerenboven, van den I anderen kant, den grond van winst waervan het B Grond-krediet van Frankryk niet geniet, en die B spruit uit hel vermogen van aenkoop en verkoop der grondeigendommen. De Bank van Grond-krediet en Belgische Nyver- heid stelt, ten pryze van 200 fr. (helzy met eene hoogere weerde van slechts 50 fr.) ter beschik king der inschryvers der 20 eerste millioenen der romeinsche leening, een bepaeld getal van de aktien der Sociëteit van inlernationael Grond-krediet, als Eene aklie (kostende 200 franks), voor den in- schryver op eene roomsche obligatie van 500 fr. Twee aktien (kostende 400 fr.), voor den in- schryvér op eene roomsche obligatie van 1000 fr. Eo zoo voorts, berekend op den voet van twee aktien ten gelyken betrekkelyken pryze met die eener loomsche obligatie van 1000 fr. Veronderstellende dat deze tweeaktien, inde eerste jaren, maer 60 fr. interest (dal is 30 fr. per aklie) opbrengen, deze som voegende by de 50 fr. opgeleverd door de roomsche obligatie 5 0/0, men bereikt eene inkomst van 110 fr. voor 1400 fr. ge stort, hetgeen tot omtrent 8 0/0 beloopt. De aktien der Sociëteit van Inlernationael Grond- krediet alzoo bekomen, zullen moeten onver- vreemdbaer blyven tot 31 maert 1865. Voor uitgebreider inlichtingen rakende de Socië teit van Inlernationael Grondkrediet, men verzoekt dezen der inschryvers op roomsche obligatien, die elk jaer, zouden begeeren de voordeelen te genieten welke de Bank van Grondkrediet en Nyverheid hun aen- biedt, vei handelaerster der roomsche Leening, de brochuer na te zien getiteld Exposé pratique des operations fonciéres de la Société de Crédit Fon- cier International et de la Banque de Crédit Foncier et Industriel, aperyu de leers consequences économiques dans le présent el dans favenir, par 2 f. BOTERKUME duist. 50, st. (Cedekretccrd by Pauielyke breve van 26 ilaerl 1864 J :cht 25 I I 75 75 .0 ;o o 0 •eter u. 00 a Jen, kan >ee- i> zy van Ivry ■—DOUW II -- De groote en goddelyke Arme stierf aen het kruis; Joseph van Arimalheën bezorgde zyne begravenis. Beeft Pilatus dat kwalyk genomen? Wat hebben wy dan anders gedaen dan voor dei begravenis der armen geschreven en gesmeekt? I Pilatus deed geene opmerking aen Joseph van Ari- matheëu en zeide op het eerste woord Begraef uwen vriend gelyk gy het goedvindt. Hadden wy in St-Truiden met Pilatus te doen, dan waren deze woorden reeds lang van hel baerkleed weg genomen. Maer niets zoo droevig Byzonderste voorwaerden der Leaning. Voor- deelen der inteekening. i N Voordeel en door de Bank van Grond-fórediet 1 en Myverheid voorbehouden aen de inschryvers I der twintig eerste miljoenen, tol IO July 5 j J>

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1