l Üixinude, 14 July 1864. o De grrroote diensten Een Donderdag sblad- >E. 50 1 I en er t- le :b 5h n- 'g re 5ft ii- an li n de He an en or en y i- I die M. Debreyne aen het land bewezen heeft. Mogten wy den heere Debreyne-Peellaert eenen raed geven, wy zouden hem aenmanen geen hulp geld meer toe te staen aen het Weekblad, dan op voorwaerde dat het zich van alle politiek zou af houden en den volksvertegenwoordiger niet meer aenranden zou welken hel dislrikl Dixmude zich op 9" juny 1864 gegeven heeft; immers alsdan zou de achtbare patroon van het Weekblad de vergely- king niel meer te onderslaen hebben met zynen opvolger, den heere Ridder de Coninck. Hel Weekblad beroept ons zonder ophouden hel werpt sutaed en laslerlael legen M. de Coninck en roemt de diensten welke M. Debreyne aeu ons dislrikl zou bewezen hebben, maer welke inder- 'h*ied nog'te bewv**»n zvn znn v mAQiAn uit zyn Weekblad, hetwelk nog nooil de minste duedzaek aengehaeld heelt. Wy zullen onzen konfraler volgen op den terrein die voor hem zoo slibberig is. En in afwachting dat hy ons M. Debreyne’s diensten opsomme, zul len wy de bemerking maken dat de diensten welke wy kennen niet groot zyn, want bel gezag van onzen oud-vertegenwoordiger bleef immer zooda nig klein by hel ministerie, hoe liberael het ook was, dal men hem nooit iets toestond dat aen de schatkist van den Slaet eenen duil zou gekost hebben. De ministers hebben zich nooit geweer- digd op zyoe ondervragingen te antwoorden. De geldmiddels wierden verleend aen representan ten die meer gevreesd waren dan M. bebreyne, van het ministerie; immers de Slaet heelt er be lang in zyne magtige vrienden en vyanden te on dersteunen; de dwergen laet men loopen, en men vergenoegt zich met hun persoonlyk die kleine diensijens te bewyzen, waerdoor de represenlant- werktuig de gunste behoudt van zekere klasse van ambtenaren door hem van niel tot iet gekomen. Alzoo heeft M. bebreyne nooit geene moeijelyk- heid gehad om voor zich-zelve en zyne vrienden openbare ambten te verkrygen. Burgemeesters en notarissen deed hy noemen waer het hem beliefde; daerin was hy magtig, nog eeos omdat zulke diensten de beurze van het land niel ontknoopten. ’T is hoogslwaerschynlyk alzoo gekomen dal M. de burgemeester Debreyne, M. de volksvertegen woordiger Debreyne, M. de voorzitter van den yzeren weg Debreyne, M. de voorzitter van wate ringen Debreyne, zoowel gezorgd heeft voor zich- zelve en voor zyne kozinagie dat zyn heer zoon, die geene andere titels had dan dien van M. Gustaf Debreyne, provincial raedsheer wierd en eenen voel zette in het Bureel van weldadigheid; dal zyn zwager M. de doklor Woets, voorzitter wierd van de landbouw-maelschappy, en voorzitter van eene walerioge, en voorzitter van de Morgennieten, en eenige doklor van de Godshuizen en van het Bureel van weldaed, en voorz. van de medikale- kommissie der provincie; dal kozyn Dautricourt, voorzitter van hel Armbesluer wierd> en kozyn Holvoet, voorzitter van de Burgerlyke godshuizen; dal kozyn Castelein, ontvanger wierd van de wa- wanueer de budgetten door het Senaet gestemd zyn. (U,stenm moest de regterzyde wederopi verga deren by M. Nethomb, om lezing te hooren van een Manifest door M. Deéhamps. Er is 'onder de leden der regterzyde eene kom missie benoemd oin desnoods maelr egels te nemen in 't belang der katholyke zaek. Deze kommissie besteel uit de heeren Dechamps, Nothomb, De Naeyer, B. Dumortier, Royer-de-Behr, Jacobs, Delaet, Coomans, de Liedekerke, Tack enDebaels. WIT EN ZWART. Van tyd tol tyd drukt het Weekblad zyne verwon dering uil omdat wy soms eene «eek of twee laten verloopen zonder hem te noemen, en zonder, zelfs onregtslreeks, op zyne drogredenen te antwoorden. Wel konfrater, onze lezers zouden zeker niet begeeren dat wy hun alle weken voorhouden hoe gy deinst voor het licht, hoe gy de daedzaken ver- valscht, hoe gy u zelve onophoudelyk tegenspreekt. Moesten wy al uwe gezegden oprapen, onze lezrys zouden, gelyk de uwen, sedert mei 1863, gedurig dezelfde variat’en gehoord hebben op den onuit- putbaren thema M. De Breyne, oh! dat was een Jan! M. De Coninck, eilaes! wat dwerg is dal! Ons voormalig besluer De Breyne, dat was progres! Ons onaf hankclyk besluer, wat kruipersbestuer! Wanneer wy by toeval de haudelwyze van het Weekblad in de bedoelde zaken aen het daglicht brengen, is hel maer om met tegenzin te bewyzen, niet gelyk Hymans zegde dat liet bladje den voor en den tegen met gelyke welsprekendheid bewyst» maer dal het met een even groot talent zyne voor standers in den grond helpt en zyne tegenstanders verheft. Alzoo is het dal het Weekblad tydens het stads- bestuer De Breyne hevig tegen ons uitviel, wanneer wy somwylen zegden dal de stadhuisheeren alle beraedslagingen geheim hielden, terwyl het nu, wanneer de dagorde aen de gazetten meêgedeeld wordt, raest en schreeuwt dal die openbaerheiil oogverblinding is, al heeft het nog nooit de zittin gen van den nieuwen gemeenleraed willen bywoo- nen. Van zulke handelwyze zeggen de klaerziende lieden Het gazeije vreest het licht even als de nachtuil. Alzoo is het dat het Weekblad in het verslag waer in het den farceur wil maken en welk hel over de zittingen van den stedelyken Raed geelt, aen de raedsheeren den naem geeft van elf burgemeesters dit is hel schoonste kompliment dal de mannep uwer tegenparly ontvangen kunnen, lieve konfra- terimmers dal bewyst dat men daer geene koord aen den kin geringeld is om ja te knikken wanneer M. De Breyne het koordeken trekt; dat bewyst, zeggen wy, dal elk zyn gedacht mag irjggco, iels tering, en kozyn de Vrederegier en Dauiricourt kommissarissen wierden van den yzeren weg; en daerenboven dat ieder lid van zyne familie, voor zitter geworden was van de eene of andere maelschappy in Dixmude, uitgenomen van die der Blinde Vinken. n j Aldus ruiin voldaen en verzadigd, zag M. De breyne met rustig oog op al de voorstellen van het ministerie,en het was hem teenemael onverschillig dat hel Staetsbestner de belastingen verdubbelde; dat de provincie Luik nog zooveel hulpgelden ontving als Westvlaenderen, of de wegen van het distrikt in goeden of slechten staet waren, ten zy die naer of op den eigendom van den eenen of anderen kozyn liepenonverschillig of de bruggen stonden om in te vallen, en de landbouwers uren op uren omweg moesten doen om hunne vruchten in te oogstenWal ging dal den verzadigden heer kozyn loch aen? Ziedaer ons gevoelen over de diensten van M. Debreyne. Beineestering en uildeeling der open bare ambten ten voordeele van kozyns eu bescher melingen; slavelyke onderwerping aen een ministerie dal ons geene vergunningen van open- baer nut doen kon noch mogt, omdat zyne gunsten niet gevraegd wierden door wien het bé- hoorde, en omdat er andere volksvertegenwoor digers «aren welke vooraf moesten bevredigd worden. Een brief aen de Gazette de Liége meldt dal de werken aen dë forten van Antwerpen opgeschorst zyn. De kompagnie-Paiiwëls heeft geen vertrouwen genoeg in het Goevernement, om ze op krediet voorl te zetten, Naer men beweert, zou de maet- schappy legen bel Gpeveruemenl een proces in spannen, bevattende 27,6 punten van aeuklagl! DE TOESTAND. Men kondigt bet oveilydetr aen van den heer Cumonl, yplksvertegenwoórdigjer van liet disliikl Aelst. De toestand vin hel kabinet is dus deze geworden voor de ministers,' 58 stemmen, daeronder be grepen de stemmen van vyl ministers zelven. Tégen de ministers, 57 stemmen. Van alle kanten zal de vraeg ontstaen, wat het Ministerie nu verrigten zal? De regier kant zal geenen voet in het Paleis der Natie stellen, zoo lang het schandelyk voorstel-Orts niet worde inge trokken. De linker zyde alléén kan niet meer be- raedslagen. Dus bel Ministerie moet buigen of bersten. Hel moet, en hel zal zich voor de vier schar der Natie aenbieden, om zyn vonnis te hooren 'uitsproken. i Wy denken dat hel geradig is, merkt te dezer gelegenheid de Beurzen-Courant op, hier aen eene opwerping te beantwoorden die zou kunnen ge- maekt worden. Hel getal volksvertegenwoordigers, thans door de wel bepaeld, is 116. n Krachtens paragraf 5 van artikel 58 der Grond wet mag niet eene der beide Kamers een besluit nemen, len zy voer zoo veel dat de meerderheid harer leden vereenigd zy. Als dus de 116 vertegenwoordigers levend zyn, kan de Kamer niet beraedslagen, teuzy er ten min sten 59 aenwezig zyn. Maer indien er van die 116 leden een of meer kwamen le sterven, hoe moei alsdan hel woord meerderheid verstaen worden? By voorbeeld, in het tegenwoordige geval beslaen er thans maer 115 Volksvertegenwoordigers meer de meerderheid van 115 is 58. Kunnen de 58 doklrinairen wet- tiglyk beraedslagen? Op hel eerste zicht zou er twyiel kunnen beslaen maer weldra komt de be merking voor, dat liet tegenstrydig zou zyn aen de gezonde reden, dal de doklrinairen meer magl zouden verkrygen mei leden hunner party le verliezen. Gelyk de heer Bivort in zyne uitleggingen over de Grondwet, aenrnerkt, moet hel woord meer der- \heid verstaen worden, als zynde de meerderheid van het getal leden door de wel bepaeld. T is alzoo dat het lot hiertoe altyd is gepleegd geworden. Dus moet de Kamer ten getalle zyn van 59 om te kunnen beraedslagen. 1 Bezitting van den Senaet van vrydag, is ganscli aen de stemming van het budget van binnen- landsche zaken besteed geworden. De kommissie der Juslicie heeft zaterdag hel beroovings-ontwerp over de studiebeurzen aenge- nomen met 5 tegen 4 stemmen. De heer Gheldof is verslaggever benoemd. Al de amendementen, door de minderheid aen- geboden, zyn verslooten gewordep. De Monileur van gisteren kondigt aen dat de Koning eenen Miuislerraed heeft voorgezeten. Men zegt, en dit is aller waerschynlyksl, dal men de onmiddelyke ontbinding der Kamer besloten heeft. Het konioglyk besluit zou eerst verschynen I, it IE. 50 i i CD 00 ge ret i. r w I fi i. i- S» S, De Senaet.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1