il.XTS A'u 29. Een Donde^dagsblad. (uner. 2! July 1864. De Ministers, Ch. Rogier, V. Tesch, Frère-Orban, Baron Ghazal, Jll. Vander Stichelen, Alph. Van den Peereboom. Achttiende jaer^ HET WEEKBLAD WELGEZIND. Ontbinding der ilixintide, de gevolgen eenei voorzien, ■RC.KEM. patelots. YNCK, de terug- ogel ins- de schot- pylrapcis j ben wan let Hour- Blomme. e oamid- fcchoon ukken, lalond- Gegeven te Laeken, den 1G july 18G4. LEOPOLD. WE Franks aen den belreurlyken toestand waer Belgie zich in bevindt, ware eene ulgemrene en gelylitijdige ontbinding der beide Aumers geweest. kleine vo- er waerde ie schie- 's zal te GY RAESKALT, WEEKBLAD! Be katholyken zyn revolulionnairen. Ziedaer den geliefkoosden thema waerop het Weekblad van zondag laetsl een artikel schreef, waerin er goed De Kamer is dus ontbonden, en denl! oogst zullen de kiezers over hel gedrag van T Ministerie hun oordeel vellen; doch dit besluit geelt maer eene halve voldoening aen de wenschen van bel Land. Hebben wy besloten en besluiten Artikel 1. De Kamer der Volksvertegenwoor digers is ontbonden. Art. 2. Wouden byeengeroepen, op donderdag, 11 Augusly aenstaende, om 9 uie des morgends, de kies-kollegiën van al de arrondissementen des koningryks, ten einde elk hel gelal Volksvertegen woordigers le kiezen, aengeduid op de bygevoegde labellen. Art. 5. De Senaet en de Kamer der Volksver tegenwoordigers zyn byeengeroepèn- op dingsdag, 25 augusly aenstaende. Art. 4. Onze Minister van binnenlandsche zaken is gelast met de uitvoering van hel tegenwoordig besluit. luidt als volgt De Honing heelt het regt de Kamers, hetzy gezamenllyk, helzy afzondetlyk, te ontbinden. De onlbihdirigs-akt houdt de byeearoeping in der kiezers binnen de veertig dagen, en der Kamers binnen de twee maettdeu. Op voorstel van onzen Minister van binnen landsche zaken, en op berigt van onzen Miuisler- raed, Leopold, Honing der Belgen, Aen alle tegenwoordigen en toekomenden, heil! Gezien hel 71° artikel der Grondwet, hetwelk kome T uit gesproken word van revolutie, bel budget van iorlog, deu voortgang, de ontbinding der Kamer, de militie-loling, de aenstaende kiezingen, de versterkingen van Ant werpen, de paters der klerikale party, en eindelyk van M. De Conirtck, op welke) naem de kop- en sleertlooze artikel van het Wekblad noodzakelyk moest uitkomen. Zoo wy zulkdanig artikel in zyne stoute en onbe dachte betigtingen willen volgei, doen wy dal al- leeulyk om le toonen met welkeonbeschaemde dom heid (het woordenboek geelt getne gepastere woor den) bet Weekblad zyne lezers kiekt te misleiden. Wy gelooven volgeern dat zy»e hewysredens som migen zyoer lezers overtuigei, want de domheid kan, zoowel als het verstand, ter( verscheidene per- soonen behooren en, gelyk het Spreekwoord zegt Pares cum paribus (soort nel soort) heeft het Weekblad nooit ongelyk by zyne even verstandige lezers. Laten wy, in T voorbyjaen, nog zeggen dal de manier van diskuleeren weke het gazelje volgt niet loyael mag iieetenwant, al is men politieke tegenstrever van eenen konlriter, men moet van den politieken grond niet afwjken, klappen als een straeljongen en hel woordenboek der scheldwöör- peo leu rade gsen, meeuende daermede zynen tegenstander le overtuigen. Laten wy dan het Weekblad overlezen. De katholyken zyn revolulonnairen, omdat zy in tegenwoordigheid van bet vootslel-Orls door hunne onthouding teweeg gebragl hebben dal het getal der representanten niet kou onuieuiglyK vei- mcerderd worden. Onwetliglyk, zeggen wy, immers 1“ de organieke wel van 1858 stelt vast dal de eerste vermeerdering, het geval zynde, maer mogl geschieden ua tien jaren, dus in 18GG; 2° de wet bepaell dat de vermeerdering voor grondslag ne men zal de tienjarige volksoplelling, en liet minis terie wilde de gemeentelyke stalen der bevolking voor basis nemen, alhoewel M. Frère, daegs le voren, in de Kamer gezegd had dal die staten kriel den van onnauwkeurigheden. Daereuboven wal ge- waegde aentyging de kalhoryken zyn revolution- nairen!!! Waer dan, als het u belieft, koufraler? Is het in Italië, waer zy de sciandigste der revolu tion tegenwerken? Is het in Duitschland, waer zy de verdrukking der protestanten onderslaen? Is hel in Engeland, in Ierland, waer zy, katholyken, den proleslaiilschen eercdiensl helpen betalen, ter- wyl de hunne NIETS geniet til de milde stadskas? Is het in Frankryk dat zy rcvolutionoairs waren? Waren hel de kalholykeu die in 1789 Frankryk’s grands etc., de ïsenlées «lerorle, du pays bloed allapien en Europa op zyne grondvesten deden wankelen die ordusleti stookten in (talie, .o Spanje, in Zwitserland, in Duilsclilaiid, in de Nederlanden? Waer hebben zy dan revolutie ge maekl? Iu Polen... Ha! daer maken wy revolutie; maer wal is de revolutie by ons? Hel gebruik van dwango iddeleu tegen onregtveirdigt potentaten, die godsdienst en vaderland hardiiekkiglyk zoeken le vernielen. In Belgie, in 1850; ja, wanneer uwe vrienden, wy zullen het stille zeggen, uwe palroo- nen, Weekblad, orangisten waren. En waeioin die revolutie? Was bel om eenen Frans den tweede, eenen Pius den IV, va» den troon te werpen? om eene edelmoedige natie als Polen le verdiukken cn le vernietigen? om twist eu tweedragl le verwek ken in aenpaleude landen, gelyk uwe vrienden, de fiansche revolulionnairen vau 1789, 1850 en 1848, altyd gedaen hebben? Verder zegt hel Weekblad De klerikalen hebben nooit iels geleerd en zullen nooit iets vergelen. Zy welen dal de revolulien altyd tegen hen gekeerd hebben, hoewel zy dezelve verwekt hadden. Genoeg over bel laetste punt. Maer hebben de omweu- leliugen door uwe vrienden verwekt bestendig tegen ons gekeerd. Is 89 niet gevolgd geweest van een 1801, wa-neer eeu der uwen, Napoleon I, deu kalholykeu godsdienst zoo pleglig herstelde door zyn konkordael met den Paus? Doch wat behoeven wy over zulken praet langer le spieken? Velen onzer lezers heben 1850 beleefd en weten wel dat de godsdienst na de omwenteling meer vrybeid ge noot dan io vooreu, wanneer Willem moeijelykhe- den by moeijelykheden met de katholyken verwek te door het sluiten der kalholyke scholen, de op- rigliug van philosophische eu andere kollegien, de schending der vrybeid van den predikstoel, enz., enz. Weekblad, gedoog dat wy hel u zeggen, leer wal historie, gy die alleenlyk niel weet wal 1850 was. Dan ten minste moogt gy groole staelkundige kweslien aenraken, eu dau nog maer ler loops. Na al de bewyzen van belangloosheid welke de katholyke party tol dus verre gegeven heelt in zake der minisferieele krisis, nadat M. Dechamps en zyne vrienden eerst de samenstelling van een katholyk ministerie hadden afgeraden, spreekt het Weekblad nog van de heerschzuchlige kotery van M. Dechamps en Cie. Dal ware wel, konlraler, in dien uwe lezers, boe sul- en sukkelachtig zy ook zyn mogen, uw gazeljen alleen lazen. Dal is u zelveu al te klaeilyk uitgeven voor een’sebryver die de politieke gebeuiteuissen verzwygt om zyne party met le benadeelen. Zoo is het ook gekomen vooruit ompagnce V-iREH. tK vuur ucrfcr. no FEUILLETON VAN T DOTERKUIPJE; don 19 J V. j> i Sektettrd ru. enz.. ektunie- a 50 a 56 10 a 54 5 JDoor dtn Koning, HET BOTERKUIPJE -* I dal gy overtuigd zyl van soiulyds wal overtoll^ge- we«**l le zyu? Hel Weekblad. Myne ineenitif! inaer is bet niel by iedereen bekend dal M. De Ctuinck een beleefd, edel moedig eu meedoogeiid man is? iiewcl, ik moete, ik ben vekpi.KT om hem Ie doen aeuzien ais een oubesehoflen, gicrigen en ambilieuseu vyand van de burgery; ik ben er byua de viclime van geweest onlangs ging ik een maeigras gaeu zien, eu van daer deed ik eene wandeling naer de Kuucke; daer zag ik dry vaerluigeu geladen mei hooi, die onniogelyk door de Brugge konden passeren, welke niel mogl opgebaeld worden; daerby meer als dertig hooiwagens, langs den Yperselteu dyk, waervan al hei hooi met schuitjes over de vaerl moest varen vele landlieden iu de herberg zegden dat zy hun hooi gingen halen langst MerckeulWoumeu Dixmude Oudecapelle naer N'ieucapelle; daer tierde men legeu my omdat ik den spot gedreven had met M. De Coninck die zyn misnoegen te kennen gegeven had in de Kamer der volksvertegenwoordigers, omdat dit spel reeds vyi jaren duerde; gelukkiglyk kende iny niemand want zy zouden my voorzeker ouder de Knockebrugge ver smoord hebben, in tnyuen angst liep ik, zonder te weten waer-, langs de Boterpotsiraei naer Loo. Hel lioleikuipje. Bah dat zyn kleinigheden. Hel Weekblad.Ja kleinigheden! gy nacmt dal kleinig- Temps. !S, es salols Pannée I s, Pères 1 avés par Ioncker. iilé. V 20. Aftichen I in het en groot blicilcit heden van eenen anderen kant kreeg ik het ordey van den spot te dryveu met onzen Gemeeuleraed, omdat hy lieu duizend franks der gemeentekas ten inlreste ge glaceerd had; eu ik wiste in de ziel, Kuipje.dat in onzen budjet. van dezen jare, opgemaeki door M. De- breyne in 1865 er 500 franks in rekening gebragl waren geweest, als moetende voortkomen van het placement der gemelde tien duizend franks liegen eu alles ver- valschen is, gelyk gy Ziel, myn ambacht. Hel Bolerkuipje.Naer indien de Gemeenteraed van Dixmude kan placementen doen van tien duizend fran ken, ik zeg dal gy gelyk gehad hebt van onze raeds- beeren spacrpollen le namen, als zy de bagatelle van 500 franks weigeren aen den heer Glorieux van Kou- baix, om eene luclilbal in de kermisse le doen opgacu. Hel Weekblad (terzyden). Zou ik spreken ik wil voor de eerste mael van tnyn leven regizinnig zyn (tuid op) ik zie. Kuipje, dal gy weinig van de stadszaken kent. Hoor, die tien duizend (ranks, waervan ik koom le spre ken zyn geene gespaerde penningenzy zyn in legendeel hel restje van een kapitael van veertig duizend Iranks, welke M. Debreyne geautoriseerd was geweest om op le nemen aen eenen grooleo intrest, om de eerste onkosten le betalen van eeu nieuw te bouwen stadhuis. Van die veertig duizend franks zyn er negentien duizend begra ven in bel kouduil van de uoordslraet eu de markt, dal Het Weekblad. Liegen eu altyd moeten liegen, liegen in I dagiiren. liegen sedert byua 20 jaren, dal begin ik moede te worden. Pe Bolerkuip. Weekbladje, wat hebt gy dan, zyl gy zoo I ziek geworden dal gy begint uwé conscieucie pil Weekblad. En altyd moeten gereed zyn om alwie I eerlyk man is door den modder le slepen, om den Gods- I dienst en zyne ministers te hoonen om al wat regt is, I krom, en al wal krom is regt le maken; neen, ik kan I niel meur; dal liegen en bedriegen helpdn koude! maer I hoe meer ik werke eu zweete, en liob meer ik zie onze I party te gronde gaeu. Voor den 9“ Juny heb ik gelogen I dat de zou verduisterde, en noglans M. Debreyne, die I vaster op zyne voeten scheen le staen dan den Chimbo- I raijo, is leu gronde gevallen later onze Geinoenleraed I die gemaekl was uil eene myslericuse Elfvuldigheid van Elf persoenen in eenen reus, is verbryzeld geweest ge lyk liet standbeeld van Nabucliudonosor. En, och God! I boe gael hel gaeu met onzen Gustaef iu de naeste I provinciale kiezing; ik mag er niet op peizeu of ld Bolerkuipje. Vriendje is dit waerlyk uwe meening Het eenige hulpmiddel uly. a a 22 75 a a 11 75 a 14 50 a 11 a 17 ratoires, ré. morlèles

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1