Dixmude, 21 Augusty 1864. Achttiende jaer. ‘ren Wanorders en oproerige be- toogingen te Brugge. Gemeeftfëvaed der stad Bixmude. SUPPLEMENT VAN rr" ~r r j K DDE. NCK, er. 'jy de kkety, -essen- iiibliek during en en leuren etslel- 9, te al Ity leken zeer Jagt- likels “rseh llood dol-, jder- >ude. lier-, orgd ?hoon kken, lond- Zondag hebben le Brugge wanorders en oproe rige beloogingen plaets gehad ten gevolge der kie- zing van 11 dezer. Zondag avond was er vuer- werk, verlichting en bal populaire gegeven op de groote markt. By honderde en duizende lieden van de laegste klas waeronder helmeest vrouwvolk, wierden op de markt dronken gemaekt want men had zorg gehad voor het volk twaelf hectoli ters bier in ’t midden der markt te leggen, en van ’s middernachts tol ’s morgens ten 5 ure, dat is op den dag zelve van O. L. V. Hemelvaert, doorkruisten geheele benden woeste en bedron- kene lieden de eene en andere straten, roepende en tierende: Leve de liberalen! Weg met de papen ol de ontstichtenste liedekens zingende. Des anderendaegs, om 5 ure’s namiddags, kwa men met eenen byzonderen trein een 600 tal Gen- lenaers, met den vrymetselaer-solidair De Kerck- hove -De Limou, burgemeester van Geut aen het hoofd, in de statie van Brugge aen. De heer Boyaval, burgemeester *an Brugge, die van de komst der Gentenaren wist, (rok in gezelschap van de nieuwgekozen represeutauteu van Brugge de Gentenaren le gemoel, en niet muziek aen ’t hoofd deed die heerlyke stoel, gevormd uit alle slach van volk, waervan de vvi zesden uit priester* ■O AINE. O 2 4 25 5 9 50 2 31 5 54 4 54 UV. 9 60 5 79 O 75 5 52 0. 1 50 O 00 7 50 8 50 5 6 O 2 82 bet maiten van eenen steenput. D» beer Delahaye treedt vooreerst de bemerkingen by van den heer Vandenbnssche voor wat de voorkeur be treft aen eenen openen waterput of vyver. Vervolgens drukt by den wensch uit dat, gezien de Hospicien zich ver zetten tegen het maken van eenen openen waterput op hel bun behoorende perceelke land dat thans gebruikt wordt door den heer Ghyselen, dat de kommissie der Hospicen by dringendheid zouden byeengeroepen worden om einde- lyk te beslissen of, gezien de gegronde redens door den Raed bygebragt lol het maken van eenen waterput, zy vau bun eerste gedacht niet zouden wederkeeren en, ingezien de pachter van zyne pacht wil afzieu, dit perceelke land, voor eene zaek van openbaer nut aen de stad vcrkoopen. De heer Ghyselen drukt zich volgender wyze uit. te weten of het gedacht zoude kunnen aengenomen worden strekkende narnelyk om eenen looden darm ie leggen van den ouden Yservaert, afgezonderd door het verleggen van den Yser, en alzoo het water van daet naer 't center van stad te brengen. De hceren Vandenbussche en Delahaye hestryden dit ge dacht om dat de looden darm, door zyne overgroote lengte (ongeveer 1000 meters), het water zou vergiftigen. Beter ware het, zegt de beer Delahaye, gefiltreerd water van de vaert naer stad te brengen. De heer Vandenbnssche vindt dal Ie dier plaets geenen filter uit zand en kei- of steenbrokken zoude kunnen ge maekt worden om dat, indien ge dezen filter te hoog legdet, het water natucrlyk van de vaert naer stad niet zoude kunnen opklimmen, en ingeval gv hem leeger dan op eene zulkdanige boogie legdet, gy alsdan noodzakelyk op de zaudplaet zoudl wedervalleu eti vervolgens geen vaert- water maer grondwater naer de stad leiden. De lieer Verwilghen zegt tegelooven dat men ten eersten, hel allen ééns is over de uoodzakekykbeid van eenen put te hebben welken driukhaer water kan inhottden, en ten tweeden, dat liet insgelyks algemeen is aengenomen dal een opene put veel grootere en bétere voordeelen opleverl dan eenen steenput. De vroegere putten, de Halve-Jiane pul, de Klare put, het Spaujaerds putje en nog andere pullen hebben over lyd vau jarèn van een allergrootste nut geweest voor de stad, gezien in drooge j.tren, zoo als nu, de geheele stad met bet water dier puiten geriefd koude worden. Wat wy thans moeien benogen, ’i is van aen onze ingezetenen een diergelyk gerief te verschaffen. Daervoor hebben wy geenen lyd te verliezen, want de nood aen water doel zich zeer gevoelen. Men ziet een aental burgers langs alle kanten buiten de stad water halen. Ik doe dus hel voorstel dal de Raed eeu besluit zoude nemen van zoohaest mogelyk de middelen in ’t werk te leggen om de zaek lol een goeden uitslag te brengen. De heer Vanwoutnen doel hel voorstel te onderzoeken of het nietgemakkeltker en onkostelyker zou zyn eenen put te maken naby den Keizer, in hel hovenierbof gebruikt door den heer Notaris De Seek. Hel is gebleken, zegt by, dal men daer goed drinkbaer water zoude kunnen vinden. De heer Verwilghen maekt hier de opmerking dat de grond aen den Keizer te verheven ligt, hetgeen maekt dat men daer van twee tot drie meters dieper zoude moeten delven dan op de bedoelde plaets vooraleer water te kun nen hebben. Dat meer is, vervolgt hy, met de aetde die men uil den pul zal trekken welken men zoude maken op het perceelke land door den heer Ghyselen gebruikt, kan men gemakkelyk en spoedig den Halve-rnaenput opvullen, en langs daer aen de stad eene winst opleveren van min stens duizend franks, de voormalige Halve-rnaenput nu kunuende verkocht worden als bouwgrond. De heer Delahaye drukt zich uit in dezen zin wy zyn hel allen eens, zegt hy, over de noodzakelykheid van eeuett waterput, en eenen openen walerputof vyver te ma kenalleenlyk zyn wy het nog niet eens nopens de plaets waer die put zou dienen gemaekt te worden. Nog- taus is hel gebleken dat hel perceelke land aen de Hospi cien behoorende en tegenwoordig door den heer Ghyselen gebruikt, bet best geschikt zoude zyn voor het maken van stad ligt, ten derden, omdat hel l oukostelykste zal zyn aengezien men met het delven van d»n eenen put den anderen zal kunnen vullen, en eindelyk ten vierden, omdat na 't vullen van den Halve-rnaenput, men met de over schietende aerde de schoolplaets zoude kunnen verhoogen en alzoo maken dat de gemeenteschool in geenen put meer staet en er aen't verzoek van M. Reynaert, narnelyk om in de mogelykheid gesteld te worden van zynen kelder keuken te kunnen missen, in 't korte zoude kunnen vol doen worden. Daeroin doe ik bet voorstel dat aen de Ho«- picien den verkoop van hel perceelke land in kwestie zon der verderen uitstel zoude gevraegd worden. De heer Verwilghen verzoekt de stemming over de vol gende voorstellen Ten eersten, dat er in princiep zoude aengenomen wor den dat liet nuttigste voor de stad thans hel maken is van eenen openen waterput. Dit eerste voorstel wordt met algemeene stemmen aen- geuomen. Ten tweeden, dal de kommissie van openbare werken erkent dat liet perceelke land thans door den lieer Ghy selen gebruikt, de eeuigste en best gesebikste plaets is voor het maken van eenen waterput. Dit tweede voorstel wordt ook roet algemeene stemmen aengenomen. En ten derden, dat er eene kommissie zoude benoemd worden gelast met aen de heeren der Hospicien de redens voor le leggen waervoor gemelde grond, groot 7 aren 16 centiaren ol 48 roeden, hel best geschikt is voor hel ma ken van eenen waterput, en vervolgens aen die heeren den verknop le verzoeken van dien grond, de noodige onder- haudelingen hiervoor te doen, en deze ter goedkeuring van den Raed voor te dragen. Dit derde voorstel wordt insgelyks met algemeene stem men aenveerd. Zyn benoemd tot leden dier kommissie de heeren Paret, burgemeester, Vanden Bussche en Delahaye. 5” Riool Vanderheyde. Do Raed staet Mm* Vanderheyde toe den vryen water loop welken sinds oubeugelyke lyden hel water uit haren kelder loste, in zynen vo'igen staet te herstellen, mits zelfs de noodige kosten daertoe te doen, onder toezigt van hel stadsbesluer. Openbare Zitting van 19 Oogst. Aenwezig de heeren Paret, burgmeester, Vermeesch en Rembry, schepenen, Verwilghen, Ghyselen, Delahaye, Vanwoumen en Vandenbnssche, raden. Afwezig de heeren Steverlynck, De Groote en Aug, Vanderheyde. Na lezing en goedkeuring van hel Proces-verbael der vorige zitting, gael men tol de dagorde over, le weten 1» Vaststelling van hel getal kinderen in de scholen. De tabel door den heer Schoolopziener aen den Raed medegedeeld, en dewelke bet getal der arme knechtjes en me sjes vastslélt welke alhier kosteloos hel onderwys ont vangen, le weten 160 knechtjes en 96 meisjes, wordt door den Raed zonder bemerkingen aengenomen. Alleen de beer Delahaye uil zich by deze gelegenheid in dezen zin, dal er zooveel mogelyk gezorgd moet wordett dat al de arme kinderen der stad worden onderwezen, en men diesvolgens geen vast bepaeld getal van kinderen mag stellen, maer daerenlegen, dal alle arme kinderen die zich aenbieden voor hel onderwys, moeten kunnen aen- genomen worden. De heer Burgmeester doel bemerken dat het getal der kinderen die zieb jaerlyks aenbieden, nooit het gestelde cyfer te boven gael. 2“ Daerstelling van eenen water- of steenput. De heer Burguieeder verk’aert dat het antwoord van de Kommissie der hospicen op de vraeg van den Raed, be- trekkelyk den verkoop van het perceelken land, thans door den heer Ghyselen gebruikt en kunnende dienen tot hel maken van eenen grooten waterput, in dezen zin spreekt, narnelyk dat genoemde Kommissie, alhoewel de noodzake lykheid voor het verschaffen van drinkbaer water herken nende, zegt dit perceelken land niet te kunnen verknopen omdat bet te midden van andere eigendommen der Hospi cen ligt, maer hetzelve wil verceinzén voor eenen lermyn van 29 jaren, legen 100 Ir. by jare, voer het maken van eeuen steenput, en mits daerby eenen uitweg te geven en de aenpalende eigendommen der hospicen met goede hagen af te sluiten. De heer Vandenbnssche zegt dat, de hoSpicen op zekere voorwaerden toelatende eenen steenpul op haren grond te maken. Iiy hierby moet doen bemerken dat een steenpui op ver na diezeltde voordeelen met oplevert als een opene waterput. Vooreerst, zegt hy, kunt gy in eenen gedekten steenpnt geen goed drinkbaer water behouden, daer ge in eene soort van openen vyver altyd drinkbaer water kunt hebben. In de gronden voormalig overstroomd door de zeewaters bevinden zich verscheidene kalkachtige zelfstan digheden welke door het aenwezen van zekeren gaz, (koolstjfztier gehecteu) in ontbinding gehouden, het water oudrinkbaer maken, vooral wanneer er schaerschheid is aen water. Maer daer, waer er overstroomitigen hebben plaets gehad, zooals in T westen en ’l zuidwesten dezer stad, vindt ge in den grond, behalve gesmolten kalkach tige zelfstandigheden, daerenboven plantgewassen zooals darink, in verrnttinggistende en stinkende gazen uitwaze- mende, welke eerder ’t water bederven dal meer is, er zyn door de stad alreeds zooveel onkosten gedaen geweest voor bet maken van sieenpiillen cn hel plaetsen van koslelyke pompen, en tot uu toe heeft nog niet een steenpul drink baer water kunnen opleveren. Een tweede reden dus waerom men de voorkeur aen eenen openen waterput tnoet geven, waervan het water in onophoudende aeura- king met de lucht zich zuivert en niet bederft De heer Ghyselen verklaerl dat, toen hy als verslaggever der kommissie van openbare werken voor deze zaek wierd aengosleld, by met eene boor voor hel buis van Ch. Debai d'-n grond gepeild heeft, en hy daer op drie meiers diepte op eene laeg schoot) zand gekomen is gemengd met water, «O dat, op vier meters en half diepte gekomen, hy zyn onderzoek möest slaken, doordien op die diepte het zand in den lepef uiet meer hield. De heer Ghyselen besluit met te zeggen dat, gezien de gegronde aentnerkingen van den heer Vandenbusscbe. hy van zyn gedacht afziel voor I.. L I.JI idiMiS» van een slack van vyver, vooreerst omdat er de grond vast is, ten tweeden, omdat die grond te midden

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1