De ti Combatbolling Te IVinnen Francies Claeys, geltlpremien te gaen hestryden. 'T wierd reeds donker en HeurkOetsier te Dixmude, Beerststraet de vlugge kampers moesten nog aeu l werk. Fakkels ver- Iichteden hun slrydend oog. Om 9 1/2 ure wierden einde- lyk de overwinnaers gekend Wercken, Lao>peruisse, Óestkerke, enz. hebben sehoone geldpryzen behaeld. renter en PERVYSE, den 8 Oogst 1864. protestanten toe, zyn intrede in Viaeoderen's tyds van volk een liedje voorzong waervan wy tweede eu derde koupleet laten volgen. op Kermis-WOENSDAGter herberg de Oude Barrière, by Am. Vandecasteele, te CAESKERKE. op KERMIS-Woensdag 24 Oogst 1864, in het Gemeente huis te Caeskerke, by Albert Vaustechel- Dus, triomf t Goed welk h rieele k bewarer hebben n* 44, heeft de eer het publiek bekend te maken dat l-y den aenkoop gedaeu heeft van eene sehoone VIGILANTE, met plaets voor zes man binnen en twee in den coupé, alsnog van eenen sehoone» en zeer gemakkelyken CHaR-A-BANCS. De scl viklorie Oogst, luisterlyl zoo hard zingen. I halen di kunnen dal ze ai ven wat onderzot kan zyn. steund i Aen d vers doe altoos is dingsda^ ziet e?ns kiezinge ééne stei de kiezit sleintnei zeker en veroordt T volk, de politi En zit hel Wee der laels Volge een gro< wy voor Volge het land de politi oordeelt Volge gerust s den god ten mee hunne kunnen ALGEMEENE TYDINGEN. (1) M. bekomen haters, sólidairen, franmatjons, vrydenkers. ja lot 'estarjieu toe, zyn intrede in Viaeoderen’s eer- zcyó kalholyke hoofdstad, onder hel geroep Lete de liberalenLeve de Bruggelingen Op/de markt gekomen defileerde de stoet voor het liplel van den Goenerneur onder het spelen van bet natiooael lied en het herhaeldelyk geroep van Leve de Koning Leve de liberalenen trok van daer naer de hal.alwaer een viertal kopstukken van het solidairenliberalismtis eeneredevoering hielden tot het volk, waerin zy de katholyken afschilderden als de grootste vyanden onzer conslitulionuele vry- heden. Het was toen ook dat zeker Cies van Ghendt het hier het ’s A-vonds om rond 6 ure, nadat eenige dier genlsche solidairen de Processie van Blindekens met goddelooze uitvaller? hadden achtervolgd en ge tier gemaekt voor 't klooster der Roode Zusters, stelde zich de stoet ter groote markt op weg naer de statie. Doch, aleer aen de statie le komen moest dezelve voorby de vergaderzaei der katholyken, en daer hield hy stil onder hel op nieuw herhaeld ge roep vanLeve de liberalen van Brugge! Echter moet het zyn dat eenige dier woestaeis geloofden nog geen genoegzaem uitwerksel op hel volk te maken, want die stormden hel gebouw op eu wil den het lokael binnen, toen op dit oogenblik zeker heer Cauwe te peerd kwam aengereden, eo eens klaps de algemeene aendacht op zich trok. De Gentenaersgeloolden in hem een kalholyke te zien, zelfs een lid der kalholyke associatie van Brugge, en zulks was genoeg om de woede dier tnaunen op hem te trekken. Het schynt dan dal de eenen of de anderen vau hen het peerd van den beer Cauwe met hunnen gaenslok eenige slagen zouden toe- gebragt hebben, anders verslael men niet dat eensklaps hel peerd van den heer Cauwe schichtig wierd en half verschrikt zich plotselings eenen weg baende midden door hel volk, waerhy twee of dry menseben wielden omgeworpen, doch gelukkiglyk zich niet sterk bezeerden. Dit voorval koelde een weinig den geestdrift der Gentenaers; ook begon rumoer ouder het volk te onlstaen, eu uti zette de stoel zynen weg voort naer de statie, alwaer de trein gei eed siaettde, de Genlsche religiehaters, ten glooien geuoege van alle weldenkende lieden, Vlaenderens hootdslad onder hel op nieuw herhaelde geroep van Leve de Brugsche liberalen! verlieten. Ziedaer hetgeen waervart wy zondag en maendag ooggetuige zyn geweest en hetwelk wy, nog onder den indruk der voorvallen van dien dag, hier neêr- schryven. Dat men dan nog zegge dat onze doktrinaire liberalen geene godsdiensthaters en revolution- nairen zyn. Ongelukkig de Vorst die zynen steun moet vin den by volk als onze dokinnairen. Mogl onze Koning het lol niet le beurt vallen vau koning Katel X; ook was het in zynen naem dat, in 1827, delratische revolulionnairen den oorlog verklaerden aen de katholyken van Frankryktoen riep men Leve de Koning! Wegmei de Jesuielen! en onze Liberalen roepeu nu Leve de Koning! heg met de katholyken! De vergelyking is dezelfde; mogt de uitslag ver schillend wezen want, drie jaren later zonden de fransche revolutionnairen Karel X in ballingschap! V.. a—i Zy wilden melde kloosters, Ons laud heel doen vergaen, Maer dat en wilde Belgie In ’l heele niet verslaen. Wy willen bier fabrieken En scholen overal Want kloosters, paters, nonnen Eu deugen niemendal. Dixmude. Drukkery ran VJfKY. den heer graef Ferd. de Meeus konden gewag tua- aeu de Kamer toegezon- Mynheer, Het valt onmogelyk voor alwie geen ooggetuige geweest is, van zich een ware denkbeeld te vormen over de voor- treflelykbeid van hel bolfeest dal wy zondag lae 1st in onze gemeente gevierd hebben. De overschoone luchtsgeslelle- nis van den dag beeft voorwaer veel bygebragl om die boi ling luister by te zetten. De inwooners van ons dorp had den het tricoiorium tol leeken van algemeene verblyding uitgehangen. Daer zal een te wapperen boven op de kaef van eene herberg. Juist geen jammer van dalby uitzon dering hel was duister, vuil, zwaer, grof en heel gesteld om le lyden. Om 1 1/2 ure na middag zyn de vreemde lief hebbers van bel trabolspel vlylig aengekomen de maet- sehappyen van Pollincbove, Merckem, Wercken, Dixmude, Lampernisse, Caeskerke, Leke, Ooslkerke, enz., enz. Alle waren voorzien van vaendel, trommel, gildeknaep, prael- wagens en uitgedoschte ruiters. Om 2 ure zette de volle stoel zich in beweging rondde dorpplaets, plaets die met man, eene zeer schooue GILET, eenen NEUS- hare vier hreede steenwegen zoo wel geschikt is om iels DOEK en andere Pryzen, aen 10 cenlipoen inleg. in orde voort te zeilen. Omtrent 3 ure wierden de honderd pelotons bolders verdeeld om in acht welgeleide boliraen de verschillige Ze eerbiedigen de Religie Wy roepen de aendachl in op een stuk, dat onder andere le Brussel en le Geul verspreid is door eenen solidair, zekeren Voglet, en dal doet zien hoe die lieve jongens over de religie denken eu de guillolien zouden willen plaelseu, waer oude boom der vryheid stael! Hel stuk is geleckeud met Voltaire's woord legen Christus De heer Hocke, pastoor te Dickebuscb, is pastoor be noemd tc Gullegliem, en de heer Bylo, pastoor le Wulver- gem. is pastoor benoemd te Beveren, by Harelbeke. De heer Daubresse. professor in hel bisschoppelyk kol- legie te .Meenen, wordl onder-pastoor in Sl.-Jans-kerk, le Poperinghe, en de heer Willemyns, professor in het klein Seminarie vau Rousselaere, is onder-pastoor benoemd le Rumbeke. De korrektonneele regtbank van Veurne heeft de vol gende veroordeelitigen uitgesproken Tuytten Hendrik, oud 22 jaren, metser le Eessen, 1* tol 41 fr. boel of 5 dagen gevang, 2* lol 16 fr. boet ol 8 dagen gevang en de kosten, voor nachtgerecht en scheldwoorden jegens den veldwachter van Eessen, in de uitoefening of Ier gelegenheid der uitoefening zyuer bediening, le Ei^eit. Caueele Hendrik, oud 25 jaren, Catieele Francis, oud 27 jaren, werklieden le Alveringhem, eik tot 10 fr. boet of 0 dagen gevang en gezamenlijk tot de kosten, voor naclnge- rucht, voor wederzydsche slagen en voor slugen op Pieter Verleene. Maendag lest is te Clercken overleden, de heer Pe trus Vandenbussche, burgemeester dier gemeente. Hy was 67 jaren oud. Den zelven dag is le Eessen overleden, in den gevorder den ouderdom van 86 jaren en half, joufvrouw Eugenia Bedeel, weduwe van den beer Engelbertus Hosten. M. Benoit Bernolet zoon van den heer Notaris Berno- lel te Pervyse, heelt dingsdag met de grootste ouderschei ding zyn exaem van advokael algelegd voor den vereeuig- den jury Brussel-Lnik. Geneesmiddel legen den kanker. Een geneesheer hoeft hel volgende recept voor hel genezen van den kauker voorgeschreven Men legt in eenen verlakten steenen pot een heelen schapenkop mei vel, wol, oogen en hersens, uien doet en kel de hoorns af. Men vult den pot met water, bestrykt denzelven met leem, vervolgens legt men den pot met den schapenkop in eenen ketel vol water dal men gedurende 48 uren laet koken. Daerna legt men den iuhoud op een vryfdoek en na hem in denzelven gekneed le hebben, ver- krygl men eene soort van pommade. Men vryft die pom made op eenen linnen doek welken men op de zweer legt, en men vernieuwt die plaesler eiken dag. Men heeft alzoo de meest gevorderde kankers van borsten en lippen ge nezen. Te Mercer in westelyk Canada woont eene vrouw, die sinds vier jaren lyd aen eene zonderlinge ongesteld heid in de maeg. Dit vreemd gevoel deed zich hel eerst bespeuren door eene prikkeling, die zoodanig toenam, dal men den raed der geneeskundigen inriep, die verklaerden van oordeel te zyn, dat de ongesteldheid hel gevolg was van hel groeijen eener slang, welke zy by hel dunken van water als een onmerkbaer diertje moet hebben doorgeslikt. Wanneer de slang honger heeft, of wanneervleescli of vis< h gebraden word, klimt zy tol den slokdarm op, eti veroor- zaekt de vrouw eene benaudheid, die haer seiner doet stik ken. De geneesheeren durven geen middel lot verdryving van het dier aenwenden, omdat het leven der vrouw er mede gemoeid konde wezen. Peerdenloopslryden van Waereghem. De inschry- ving voor den groeten Steeple Chase-handieap vau Vlaen- deren, te Waereghem op Dingsdg 30 dezer maend, gael in verwachting al de vorige jaren le boven, zoo onder betrek van getal als onder betrek van keus en itilgelezeuheid der kampers; de vermaerdste Sleeple-cbase peerden van Bel gië en Frankryk, zeventien in. getal, zullen aen dezen (oopsiryd deel nemen. De tweede ziltyd der algemeene Vergadering van katholyken in Belgie zai geopend worden le Mecheleü, den Maendag 29 augusty aeustaende, ten 10 ure voormiddag hy zal 6 dagen duren, eu gesloten worden den Zaterdag 5 September. De persoonen die zouden begeeren daeraen deel te nemen, worden verzocht zonder uitstel hunne na men aen te geven in hel sekrelariaet der komiteilen die beslaen in tie veornaetnste plaelseu des lands. Degenen die zouden wachten tot den laetslen oogenblik van zich aen le geven in de zelelplaels der Vergadering, zouden in gevaerzyn van, by gebrek aen plaets, niet te kunnen acn- veerd worden. Brussel, Leuven, Nyvel, Si Antwerp! Mechelen Tiiriihoii Luik, De Hoei, De Verviers, Wa return Brugge, I Kortryk, Dixmude Veurne Oostende Roussela Thieit, B Yperen, Aelsl, Dc Audeuaei Eecloo.K Gent, De Ecrasons l'infame (verpletteren wy den eerlooze). Plus de religion, plus de eharlalanisme. Plus de ciel, de bon Dieu, de saiuts, de caléchisme, Plus de cloitres inaudits (Geen godsdienst, geen charlatanism meer; geen hemel, geen goede God meer, noch heiligen, noch kristelyke leering, geene gevloekte kloosters meer D« sangdu sang d pols pour laver lanl de crimes Que le sol soit jonefié de cadavres infimes Qu'une vaste catacombe, aux siècles éionnés. Appreune qu'aujourd’hui les peuples soul vengés! (Bloed! bloed met stroomen, om al die misdaden uit te wasseben; dat de grond gedekt worde met lyken! dat eene uilgestrekle kalakumbe aeu de verwonderde eeuwen leere, dal de volken heden gewroken zyn O Prêtre, que je hais! comme nul homme au monde, Ne saurait te baïr de haiue plus profonde Vienne ce jour pour nous, et si grand el si beau Et puissé-je utre, moi, ton juge el ton bourreau (O priester, dien ik haet, gelyk geen ander mensch ter wereld u zou kunnen halenkoine die zoo sehoone en groole dag voor ons, en moge ik uw regler en uw beul zyn En nu vragen wy aen ieder onpartydig man, aen ieder mensch die nog een greintje eergevoel eu moed bezit Is er, onder het doktrinair ministerie, nog eenig regt in Belgie? Is het roepen om de guillolien, door Voglet, of hoe de schryver ook heele, geen oproep lot moord? Is 't een en 't ander niet straf baer? vrede en welvoegelykheid is afgeloopen. Er is wel mis schien kwestie geweest van liberael of katholiek, u.ta't de Pervysenaer geeft voor antwoord Zyt gy wal gy will, ilt ben ooit wat ik wil; en daermeê uit eu Amen. Protestatien tegen de kiezingen van Yperen en Nyvel. Wy vernemen dat er zeer ernstige en gegronde protesta tion aen de Kamer gaen toegezonden worden legen de kie- zing van M.De Florisoune le Yperen en van M. Lehardy, le Nyvel. Zie hier waer op die protestalien steunen Te Yperen is M. De Florisonne gekozen verklaerd mei ééne enkele slem boven de volstrekte meerderheid. Die meerderheid beliep lot 1018 stemmen. M. De Florisonne kreeg er 1019, en men nep hem uil als Volksvertegen woordiger. En hel blykt uit de proteslatie den 1“ Dal dc chef der statie van Meulebeke, aldaer gehuis vest, en er nog gestemd hebbende den 25 mei voor den provincialen raed, deel genomen heeft aen de stemming van 11 augusty te Yperen. 2° Dal een jongeling, nog geen 25 jaren oud zynde, don derdag laetsi le Yperen gestemd heelt. 5“ Dal de regencic van Yperen drie kiezers uit de lyst geschrabl heeft, zonder hun die uitlating tc notificeren. Voorzeker verbreekt zulks de kiezing van den lieer De Florisonne, eu hel regt vereischte dat er eene ballotage plaets hebben moest lusschen hem eu den beer baron De Vinck, katholyken kandidael die 1045 stemmen, ui 5 min dan de volstrekte meerderheid had bekomen. Te Nyvel was die meerderheid 1591 de heer graef Ferd. de Meeus bekwam maer 1388 stemmen, omdat het bureel geweigerd had hem een grool getal briefkens aen te rekenen, waerup slechts <V. de graef de Meeus geschreven stond. Daerlegen is gereklameerd geworden en verschei dene dier briefkens zyn aen het proces-verbael gehecht geworden. Tenzy de Kamer eene groole ongeregligheid wille be- gaen, moelzy de ballotage, die plaets heeft gehad tussclien den beer graef de Meeus eu den heer Lehardy vernietigen, en den eerstgenoemde gekozen verklaren want bel is zon- neklaer dat bovengemelde briefkens van niemand anders dan van ken. De bisschop mag wel zeggen Dat hy de kloosters wenschl, 'T is zeker dat elk Vlaming De kloosters ver verwenschl. O pakt een goede pint. Uw cents daeraen besteêu, Dat zal veel beter wezen Als aen den paus le géén. Pollincbove wierd drie gouden eermetalen toegerekend, eene voor hel schoonst inkomen, eene tweede voor verst afgelegenheid en nog eene andere voor den gilde-paillasse. Ik ben gelukkig van te mogen verklaren dat alles in

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2