N° 54. Achttiende jaer. Dixmude, 23 Augusty 1864. Een Donder dag.sbbid. De triomf van 11 A ugusty en het Weekblad. t do E. 1 too 721 H, <>y me en iet» - it H 2’ Het land heefl de politiek der klerikalen veroor deeld. Twee woorden zyn hier genoegzaera om hel tegendeel hiervan te doen uiischynen. Vooreerst, wanneer men zich tegenover twee partyen bevindt, waervan de eene al de drukking ten haren dienste heelt welke een ministerie op de kiezers by middel van 's lands bedienden kan uitoefenen wanneer die party tot de geweldigste middelen haren toe- vlugl neemt om de kiezers te dwingen voor hare mannen te stemmen, en daerby nog een 73tal I - valsche kiezers op de kieslysten doel brengenein- delvk, wanneer die party zich niet schaemt uit te loepen, zoo als de Eloile beige, dal de kwestie alzoo moet gesteld worden, te weten, als hel land wil zien dat de massa kloosters in ons land weder opkomen zoo als vóór 1793, ze voor de kalholyken moeten stemmen; en wanneer zeggen wy, die par ty maer 228 stemmen meer bekomen heefl dan de katholyke party die, zonder al die middelen aen de hand le hebben, door hel land by de tweeen-veerlig duizend stemmen gegeven wordt, kan men wel zeg gen dat het land de politiek der kalholyken heeft veroordeeld Ergó, hel land heeft de politiek der kalholyken niet veroordeeld. Konlraler Weekblad, wilt ge dat eens tegenspre ken? Maer vergeet vooral geene cyfers, zulde, want klappen is niet bewyzen. De schyn-Iiberale gazetten zingen voortdurend viklorie óver den uitslag der kiezingen van 11 Oogst. Volgens hun schryven, is nooit zegeprael luisterlyker geweest en zyn de kalholyken nooit 3“ De kathoiyken mogen zich gerust stellen no pens de politiek der liberalen, die den godsdienst eerbiedigen. Ziedaer den ouden zaeg onzer tegenstrevers wy eerbiedigen den godsdienst! En ten bewyze zegt onze slimme konfrater, wie is er al getyruuiseerd geweest in de zeven jaren dat de liberalen aen 't roer zyn? Zoo dal men maer den godsdienst vervolgt wanneer men eens begint de menschel! levend het vel af te stroopen en op brandende pviibatiken te leggen; enfin wanneer de menschen voor hun geloof niet gelyraniseerd worden, dan wordt de godsdienst niet vervolgd. Alzoo spreekt het Weekblad, doch wy, die wel is waer nog een beetje ten achteren in progres zyn by onzen koufiaier van de visebmarkt, wy spreken anders en vinden dal dil niets zegt om te bewyzen dal de religie in geen gevaer is, namelyk dat de liberalen kerken en pasloryen als paleizen bouwen en de pensioenen der geeslelykheid hebben verhoogd. (Weekblad van zondag laetst). Vooreerst, voor wal het bouwen der kerken als paleizen beitelt, de liberalen als ze aen ’t hoofd zyn, kunnen er niet van tusschen omdat, wanneer ze jaerlyks by duizenden franks geven voor het bouwen en ondethouden van komedie-zalen waer de onzedelyksle theaterspelen ter verlooning aen hel volk worden gegeven, ze heel heiland legen hen zouden hebben indien ze daerby de kerken lot scheuren lieten vervallen. Ten anderen, wal zegt dit nog in voordeele der religie, dat men eene kerk als een paleis bouwe waer het woord Gods wordt aengekondigd, wanneer men nevens die kerk eenen anderen tempel bouwt waer hel volk de slechtste driften worden ingeboezemt en bet van den godsdienst afgetrokken wordt? Een woordeke op die vraeg, Weekblad? Ten tweeden De liberalen hebben pastoryen als paleizen gebouwd. Waerom doen ze dil? Ze be schuldigen de kloosterlingen dal ze kloosters zoo groot als geheele gehuchten bouwen, en zy, libe ralen, bouwen pastoryen als paleizen? De pastoors vragen dit nieten wy vragen het nog veel minder want wy vinden dat de pastoors geene huizen als paleizen moeten hebben, het is genoeg dal ze be- hoorlyk, als een treffelyken burger, kunnen ge huisd zyn. Dus, konfrater Weekblad, alwéér geen bewys dat de liberalen den godsdienst niet legen zyn. Ten derden en nu hebben wy het vast de liberalen hebben de pensioenen der geestelyken ver hoogd. Voor de fransche revolutie, dat is voor dat de fran- sche liberalen van de jaren negentig de kerkgoede ren aengeslagen hadden, trokken de geestelyken niets van den Staet; het is maer sedert dat de iran- Uil dezelve blykt dan dat hel maximum of liet hoogste getal der stemmen die de minister ieele kandidaten hebben bekomen, Inloopt tot 42,541, ett het hoogste getal tier stemmen <lte de kandida ten der bewarende gezindheid hebben bekomen lol 41,592. Dus, een verschil van 949 stemmen meet derheid die de liberalen door geheel hel land zou den bekomen hebben. Maer wanneer men nu de middenmaet neemt van het getal stemmen die elke kandidael heeft bekomen, dan vindt men 41,191 stemmen voor de logiemannen en 40,849 voor de mannen van onzen kant. Hel kleinste getal van hel grootste afgetrokken, en er blyit 542, of ’t getal stemmen die onze tegenstrevers meer zouden be komen hebben dan de katholyke kandidaten. Zoo dal de liberalen in ’t geheele, op 41,191 stemmen, drie honderd twee en veertig stemmen meer zouden bekomen hebben dan de kalholyken. Groole triomf, niet waer? Doch dit hebben ze nog niet. En ten bewyze M. Pirrnez, representant van Charieroy, wordt onder hel getal der liberalen gerekend, maer ’t zyn niet allen libeialeii die voor hem gestemd nebben, ■i. Pirrnez is immers door de twee pailyeu, zoo wel door de kalholyken als door de liberalen geko zen geworden. Zoo dat men hel getal stemmen die M. Pirrnez bekomen heefl (2,586) niet allen voor de liberalen rekenen moet, maer de micdenmael genomen van dil getal met bel getal stemmen die de liberale kandidael, M. Sabatier bekomen heefl (2,129), en de uitslag geeft hel getal 2,129 of 457 stemmen minder voor de liberalen. Diesvol- gens dal het wezenlijk getal stemmen die de dok- triuairen bekomen hebben beloopt lot 42,084, ol... twee honderd achten twintig stemmen meerderheid die de liberalen in 't geheele en door het geheele land op de kalholyken bekomen hebben. En ziedaer nu dien GROOTEN triomf! Konfrater Weekblad, leg ook eens uwe lezers uil, alsgeduift, hoe uwe mannen, zoo als ge zegt, 120,000 stemmen op 170,000 behaeld hebben in den kiesstryd van 11 augusty? Maer hel bladje zal zwygen als een visch, om dat liet alsdan met meer zoude kunnen uitroepen, dat hel logie-liberalismus de schoonste zegeprael behaeld heeft welken het ooit behalen kou. Dus, 1° Hel schyn-liberalism heefl een grooten triomf behaeld. Goede lezer, hier laten wy eene tabel volgen welk hel getal stemmen opgeefl die de minisle- rieele kandidaten en dit welk de kandidaten der bewarende gezindheid by de kiezingen van 11 dezer hebben bekomen. Konservaleurs. zoo hard geklopt geworden dan by deze laelste kie- ij zingen. Maer ze wachten zich we! van cyfers aen te halen die alleen de grootheid van hunne viklorie kunnen doen uiischynen. Hetgeen haesl bewysl dat ze maer schryven voor lieden die alles geloo- ven wat op T papier staet, dat is zonder ooit te onderzoeken of hetgeen ze lezen waer is of waer kan zyn, of zelfs eenigzins op eenen grond ge steund is. Aen de zulken inderdaed kunnen onze tegenstre vers doen gelooven dat de katholyke party voor altoos is ter neergeslagen met de neder laeg die ze dingsdag laetst gekregen heelt. En ten bewyze ziet eans hoe wy staeu, roepen zy uit vóór de kiezingen van 11 dezer telden de klerikalen maer ééne stem minder dan wy in de Kamer, en nu dat de kiezingen hebben plaels gehad, zyn wy twaelf stemmen boven. Zoo dal de klerikale party wel zeker en vast in den grond geboord is, gezien ze veroordeeld is door de groole meerderheid van T volk, welke zich plegtiglyk verklaerd heelt voor de politiek van hel Liberaiismns. En ziedaer ai hetgeen de zoo liberale gazeljes, hel Weekblad niet uitgezonderd, over den uitslag der laelste kiezingen welen te zeggen. Volgens die bladen heeft hel schyn-l'beralismus een grooten triomf behaeld; die triomf houden wy voor geheel klein. Dat is ten eersten. Volgens die bladen heelt de meerderheid van het land de politiek der klerikalen veroordeeld; de politiek der klerikalen is in ’t geheel niet ver oordeeld geworden. Dat is ten tweeden. Volgens die bladen mogen de kalholyken zich gerust stellen nopens de politiek der liberalen, die den godsdienst eerbiedigen de kalholyken moe ten meer dan ooit op hunne hoede zyn, willen zy hunne staetkundige en godsdienstige vryheden kunnen behouden. Ziedaer ten derden. i I 1 1 Ik 5062 3254 (1) M. De Coninck heeft niet 652 maer 664 stemmen bekomen. ’K er t I» c ti r r 1071 861 6412 4830 1415 2466 990 524 771 724 4591 505 420 245 284 494 442 476 4028 2586 4463 1128 4151 2051 iet el- S- ‘g- 5028 729 4162 441 4514 1010 an en g; ts en a lie en cb in :D- y- tl- in ik er li en 11 IS n I., b Sl-Nikolaes, Van Overloop, 1409 Denderinoiide, De Terbecq, 1502 Eyerman, Ath, Smits. Charleroi, Dechanips, Bergen, Soignies, Faignart, riiuin, prins lie Chimay, Doornyk, De Lannoy. Hasselt, Thonisseu, Maeseik, Vilain XlHI, Tongeren, Julliot, Aerien, Bastoyne, Van Hoorde, Marche, Pely de Roseii, Neulcbateau, Virton, de Gerlache, Dinant, De Liedekerke, Namen, Hoyer de Bebr, Pbilippevilie, 41592 42541 Brussel, Capiaumont, Leuven, Schollaerl, Nyvel, Snoy, Antwerpen, De Laet, Mechelen, d’Ursel, Turnhout, Noihouib, Luik, Deiriónceau, Boei, De Liedekerke, Vervier», Wareuiine, Deborchgrave, Brugge, Soeuens, Kortryk, Reynaert, Dixtnude, De Coninck (I), Veurne (meerd.) Desmedl, Oostende, Rousselaere, Rodenbaeh, Tbielt, De Muelenaere, ïperen, Van Reuynghe, Aelst. De Naeyer, Audeuaerde, alagherman, Eecloo.Kervyn deLelleuhove 678 Gent, De Baels, 5252 Jacqueiuyns, k’inislerieelen. Van Humbeeck, i 2525 Fizeuue, 1495 Mascart, 5486 De Boe, 4510 Berguiann, 971 1284 Dupont, i 556 De Macar, David, 446 Delexhy, 1227 De Vrière, 1476 Coucke, 652 455 Behaegbel, Van tseghem, 4025 766 4654 Vandenpecrebooni,1088 1725 Cuiuoni, 4078 Liefmaus, Briconrl, Pirrnez, Laubrv, 4931 Jou rei, 915 VVarorqué, 1137 Cfoiubez. 1041 540 857 De Renesse, Teseh, 289 Berger, 241 Orban, De Moor, 565 Bouvier, 775 1476 Lelièvre, Le B.iillel-Latour,

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1