Be sch het ene ten no- der ail- tot lin en ien velr Ro tjes de' oo- ikie lest I die jgen den, in er en ulke iets iren ?ffe- Ell> den men feit il de den De nlig ;ven eel, iger ten- >en. zju wyl stad tot aet- arn- it is /res. ick. co. 16 Aug. 20 66 18 96 277 19 47 17 Augusty. Tarwe 27 a 28 50 9z. Rogge 17 a 19 56 z. Suer. 19 50 a 20 00 9 z. Haver 14 r- a 15 50 BURGERSTAND DER STAD DIXMUDE, fan den 28 July tot den 4 Augusty 1864. Rogge Sucrioen Haver Boonen ALGEBIEENE TYDIKGEM. I Een liefhebber can’t balspel. Veurne. 1Ü0 De bekroonde is mei luister onthaeld geworden. Drie il a 14 35 25 08 I om rent 11 91 9 41 17 57 2 52 11 51 8 59 15 05 2 38 i dal eefl, prj- aer- g»*- n <Je ‘regt eide n i- nb- en yke on- i er elft en u il- fr. V no- we. De volgende brief is ons dan beden in ons blad te kunnen verschynen. i LOO, 17 Oogst. en terzelfder lyde als den heer P. Wylhe, die den be- aen den heer Pie- Pcr hektoliler. Tarwe, 1' kwaliteit, ft. 205 zakken tarwe van 45 liters waren ter markt. 4 z. Boon. 21 50 a 25 De verkoop ging kalm. Bergen. 22 Augusty. 20 05 18 78 1072 19 58 muziek omtrent liet dorp te naderen, anders IK zal zien By gaet zoo ver van zelfs brieven rond te schryven om de uitgenoodigde sociëteiten legen te houden; doch, in weerwil van al zyn gebabbel en zyn geschryf, acht socië teiten beslaende uil omtrent 500 leden komen deel nemen in hei leest dal zondag, den 14 dezer, plaets had. Ouder deze was de onze, ook degene van Merck'-m vergezeld van haer fraei muziek en aen welker hoofd zich M. de Ridder bevond. Toen de stoet zich byeen gevoegd had en de dorpplaets ging dóórtrekken, verschynt eensklaps de grrtooie man met zyne twee knechten en grand tenue, twee gendarmen en garde-champetler mei den sabel in de band, om den doorgang op den publiekeu weg te beletteninaer, hola! men toont den slouteryk een klein papierke waerop er eenige letteren van den ABC te lezen stuen, en de stoet trekt' onverlet voorby. ’T' was spy tig voor dezen grrrooten man, en wat doet hy? Hy wilt bongré malgré al uitwendig feestvertoog beletten. Elke sociëteit bad trommel en vaen- del mede; hy verbiedt de trommels te slaeu, inaer neen, de trommels roefielen nog luider op. Hy gebiedt de vaen- dels op te rollen, inaer neen, de vaendels dryveo nog meer open, en daer! de groote bevelgever slaet te zien lyk nen uil door een gole-gatWie zou niet denken of de man zou er nu reeds zynen huik van hebben vol gehad, inaer neen, nog niet geraèn, hy wil kost wat kost zyn kop uitvoeren. By de terugkomst van den stoel in ’t mid den der dorpplaets, verschym hy alweer met zynen élat- nuijormet meeuing van 'l muziek te beletten zyne stukken te spelen hy steekt, gebiedender wyze, de vuis ten opwaeris om teeken van silencie te geven, en och Heere! ’l muziek speelt van langsom zoeter voort; de stoet irekl luisterlyk voorby en de ontzaghebbende wordt met geheel zyn batailjon door de menigte van volk mede- gesleepten, kluchtig om zien, hy geraekt aen den steerl van den sloel, scliynl er als deel te willen van maken, en volgt deuzelven op niet meer wetende waer zich draeijen of keeren, geheel veriiesteli en confues, tol dal eiudeling T muziek gael stil houden in eene herberg, alwaer de man van gezag geheel ontstelt en verbleekt by M. De Coninek komt en hem al stamelen, den hoed in de hand, verzoekt van zoo luide niet meer te willen op zyne trompetjes spelen. Hy kreeg heel bevalliglyk voo: antwoord Ja .T i$ wel; en daermeè, Jan stak het al slinken op even als neu hond die nen schop in zynen koker heeft gekregen. Er - —maa ei»- Openbare zitting van den Gcineente-raed, Op Vrydag, 26 Augusty 1864, om 10 ure 's morgens. Zaken aen de dagorde. 1" Verslag over het maken van een waterput. 2° Voorstel verleggen dammen Weststraet. 5° Mededeeling van stukken. HCWELÏKEN. 17 augustyEduardus Carolus Vanalderweireldt, wedu- waer met kinders van Juliana Dekeirel, kleermaker, oud 51 jareo, 4 maenden, 18 dagen, geboren en woo ncode te Dixmnde, met Ludovica Kimpe, jonge dochter, dienstmeid, oud 29 jaren, 2 maenden en 50 dagen gebo ren te Beerst en woonende te Dixmude. OVERLYDENS. 11 augusty. Carolus Joannes Tibergem, schoenmaker, oud 64 jareu. 6 maenden en 25 dagen, van Dixmude, zoon van wylen Maria Verhelst, wedttwaer zonder bin ders in 1€ huwelyk van Sophia Theresia Billiau en iu 2' huwelyk van Blandina Neyrinck. (HospitaelJ. 14 id. Richardus Amandus Vandcumessiuck, steenhak- kersgast, oud 18 j,. 8 m. en 20 d., geboren en woonende te Beerst, zoon van Petrus Joannes en van Virginie Van- thournout, zyne huisvrouw (Hospitael). 16 id. Pelagia Parmentier, oud 2 j., 4 m. en 2 d., geboren en woonende te Dixmude, zoon van Leopoidus en van Coleta Vanlerberghe, zyu huisvrouw (Oostvesten. 20 id. Romania Hughebaert, oud 6 j.. 4 m. 11 d., geb. en woon, te Dixmude dochter van Philippus en van Colom ba Denylt. (Barakstraet). 25 id. Regina Constantia Sinave, werkvrouw 82 j., 10 m. en 6 d., geb. te Alveringhem en woon, te Dixmude, dochter van wylen Simphoriuus en van wylen Maria Kerckbove, weduwe mei kinders van Josephus Fraocis- cus Hughebaert. 24 Augusty. 402 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 27 50 a 28 50 10 z. Rogge 16 a 19 115 z. Sucr. 16 50 a 18 24 z. Haver 14 a 15 50 2 z. Boon. 15 a De verkoop ging spoedig. telings den wyn van eer aengeboden geworden. Ziehier den uitslag vau den pryskamp te Korlryk. Tweespraken, Deftig vak, eenige prys, aen de beeren Fagel en Verhaeghen, van Yperen. Idem, Boertig vak, eenige prys, aen de beeren Buseyne en Mortier van Yperen. Alleenspraken, deftig vak, 55 mededingers, prys, be- staende in eene gouden uiedalie, groot inoduel, aen den beer Aug. Pil, van Dixmude; 2'prys, Iers, van Rousselaere. Idem, Boertig vak, prys, aen den heer De Raedt, van Rousselaere; 2V prys, aen den heer Buysens, van Tldeil. Idem, eervolle melding, aen den heer Verhaeghe, van Yperen. De genaemde Francies Tuylten, zonder beroep, le Clercken, is door ooze regtbank van enkele politie vereor- deeld geworden lot 2 dagen gevang en om daetna overge- bragi te worden naer het bedelaers-gesücht te Brugge, wegens bedelaiy le Dixmude. By de peerdenloopeu welke zondag te Oostende hebben plaets gehad, is dejockei van den baron du Mesnil van zyu peerd gevallen op hel punt dal hy de zege ging behalen. Hy is op den slag gedood geworden. De jongeling lelde maer 14 jaren. Dit voorval verminderde by de aen- wezigen een weinig de liefhebbery voor dit halsbrekersspel. Zondag namiddag zyn onze beide prinsen van Oost ende een uitstapje gaen doen naer de zeebaden van Nieupoort. De zoon van den heer Cauwe, te Brugge, dien de Journal de Bruges beschuldigde als een bode des doods door de geutsebe liberalen le zyn gereden toen deze oproe rige betoogingen maekteo voor hel lokael der katholyken te Brugge, is in vryheid gesteld, niets ten zynen laste kunnende inbrengen. Koning Willem I schonk papa Devriere, vanPope- ringhe, den titel van baron, om hem geen pension de re traite le moeten het ministerie Rogier-Frère geeft een jacrlyks pensioen vau 5,000 fr. aen baron De Vrière, den zoon vau papa Devriere, en de plaets van representant op den hoop toe Te Brussel zyn 1000 solidairen en 1500 franma^ons. Te Belfast, in Ierland, hebben groote onlusten plaets gehad, ten gevolge van het opregteu le Dublin van een standbeeld voor den grooten O Connell, den zoo ieverige voorstaender der lersche katholyken. De protestanten zyn in die stad lot de grootste geweldadigheden overgegaen. Te Limoges, in Frankryk, is een heel kwartier van de stad afgebraud. De pryz.cn en medalien worden ten lesten uitgedeeld, maer jammer dat degene die by voorkeur er <le schoonste van allen verdiende, niets bekwam. Deze hau nogthans door zyne vieze, boerachtige en btiiimgewoone loeren, door zyne onstekende kleeding, vooral door zynen ge kleurder! buikriem en kazak met aengezelle slep, de uogeu gezouderd, plaets namen. De trein vertrekt dus met vollen der menigte op zich getrokken eu elkeen heueljk doen ---a - -- i.. 1 |agC[)en j.|t j,y was bevalligste vcrieaek van geheel bet leest. En deze rare klucblenaer was de zot der gemeente, dezelfde die gepoogd had het feest te doen mislukken, cn die daerdoor bet voorwerp vau alle slach van gekkerny geworden was; deze was, zeg ik, de zot der gemeente, ik durf niets meer zeggen, want indieu ik hem moeste noemen hy zynen naem, wie weet of misschien bruintje my geen leelyk proces zou kunnen aemloen.... Maer ho la!.... ’k geloof dat ik reeds le ver gesproken heb.... pardonneer hel my, ’k wiste pourtanl nog ai veel le zeg gen op zyne rekening id. 3' id. Getal hektoliters Tarwe (middenprys) Vlas, de kilo 1/2 Wille boonen Erwten, blauwe Winter koolzaed. (1) De thermometer Fahrenreiih is 180 graden, deze var» Réaumur, 80, en de thermometer centigrade, 100 graden. Oiola Bolerkuipje. ^7 I X - te lael geworden om eerder De heer Hocke, pastoor te Dickebusch, is pastoor be noemd le Gullegliem, en de heer Bylo. pastoor le Wulver- gem, is pastoor benoemd te Beveren, by Harelheke. De heer Daubresse, professor in hel bissclioppelyk kol- iegie le Meeneu, wordt onder-pastoor in Sl.-Jans-kerk, le Poperinghe, en de heer Willemyns, professor in het klein Seminarie van Rousselaere, is onder-pastoor benoemd le Rumbeke. De heer Cuvelier, onderpastoor le Woumen, is pastoor benoemd te Dickebusch. De beer Herman, onderpastoor le Voormezcele, is pas toor benoemd te. Wuiverghem. De heer de B iflts, professor in ’l kollegie St. Louis te Brugge, is onderpastoor benoemd te Voormezeele. De prys van een byzonder nummer van het Boter- kuipje, ten onzen bureele genomen, is twaelf ceuiimen. Het viaemsch genootschap de Van Duyse's Vrienden, alhier, heeft een schoone zegeprael behaeld. Een van des- zelfs leden, de heer Aug. Pil, beeft op den letterkundigen pryskamp, uilgeschreven door de Maelschappy onder ken spreuk De vloeijende herten tot Maria, le Korlryk, zondag den eersten prys behaeld in bet vak der deftige alleeu- spraek, met hel stuk De arme moeder by de wieg haers dpiubh, LJivi llvl blUK Uv hadden er aldaer kinds, door Jan Van Beers, eenige yolksfeestjes plaets, welke zoomen zegde met te f" v““‘ ten nadeele van eenige herbergiers ge- inaetschappyen zyn iu stoet hem aen de statie gaen afha- houden wierden, niettcgenslaende deze teu laste der ge- len, cs :cr;c!ldcr tyde als des heer P. V.’yü.c, die bc- uieente gegeven waren. Eenige der ingezetenen hierdoor kroonde in hel vak der deftige uiigalmïug op dë goede misnoegd, namen de vryheid zich by M. den ridder De baeu gebragt heeft, is hem door de maetschappyen beur- Coninck, onzen nieuw herkozeu representant, te wenden, - --- en bekwamen van hem al ’tgeen er noodig was tot het I opreglen eener nieuwe leest. Wie zou met denken of dit j moest zeer wel bevallen aen elkeen, doch ’l was zoo niet. Ken man die te Pollicbove ue grrroole jcailé wil zyn, stelt er zich tegen eu dal niet weinig; neeu, neen, zegde hy, er zal hier geene feest op de gemeente plaets hebben, neen, geene vreemde sociëteit zal hier mogen komen, dat meti zich wei wachte van nog met vaendcl, Hummel of 1 zZ-HI _.—J-_-!= mynen neus kome insteken, en u zegge dat ik door eene i beleefde hand verschelde nieuwsbladen van Belgie heb ontvangen, waeronder liet klein schoon Bolerkuipje, welks graenije zout verdwenen is maer myne vrouwe zegt dat het de beste boter is die hare bryne drinkt. Ik heb dus met veel gevoeligheid gezien dat ons katbolyk landeke zoo jam- werlyk verbastert en naer het protesiantism leidt. En zoo aen, ziedaer al hetgeen ik u over Belgie’s toestand te ver klaren heb ik ben gevoelig verrast geweest by het lezen der aenslagen die er in myn vaderland legen den gods dienst gepleegd worden. Wy weten hier niét yan, want de protestanten honden aen hunne godsdienstige vrylieden en wy aen de onze, en wy, katholyken, zyn en blyveu allen ’i akkoord, ’t is te zeggen dat, wanneer een kalbolyke hier iets wilde voorstellen, gelyk uwe liberalen doen, dat in stryd is met onzen edelen godsdienst, wy hem seffens onder de protestanten zouden zetten. Want wy verstaenhier door protestant alle degenen die op de eene of andere wyze pro testeren legen bet eene of andere artikel van onzen gods dienst. En als er hier een katliolyke is die door de publieke opinie aengewezen wordt als te protesteren legen de uitoe fening van hel eene of andere onzer leering, dan verliest hy zyne regten als kalbolyke en moet maer naer de protes tanten overzeilen. Beter een kleine goede hoop dan een groote slechten. Maer Mynheer, in uwe hoedanigheid vangazeitier, zotidl gy my wel vragen wal nieuws ik u te vertellen heb? Ik zou ti geern iets geestigs en goeds vertellen, maer by gebreke daeraen zal ik u een paer echantillons mededeelen van nieuws dat my veisch in de memorie is en ik met eigen oogen heb gezien. ’K en zal dan de nieuwsbladen van hier niet naapen of I de telegrammen die ons alle uer van den dag komen toe gevlogen met nieuws van den moorddadigen en schande- lyken oorlog in de Staten. En zoo aen, sla uwe oogen naer de zon; wat mag haer rood koletir beteekenen? Het is juist alsof men door een berookt glas naer haer zage; en deze duisternis in hel midden van den dag, by beider weder, zonder eklips, en dal gedurendeversebeidedagen.... Een weinig geduld de elektrieke zeerlooper komt ons aen- melden dat eene onmeetbare hoeveelheid bosschen iu brand staen en de vlammen, door den wind en de droogte voort gedreven, spoedig van het eene town lot het andere zich verspreiden - en op hunnen doortogt oogsten, gebouwen, zelfs geheeie familien vernielden, en waervan de rook in zoo dikke wolken opsteeg dat dezelve, boven onze groole wierden nog eenige stukskens gespeeld, doch uit compas- en volkryke stad hangende, ons gedurende eenige dagen j sie voor den vent en uit vreeze dal hy van aendoeniug het licht der zon beuam. hadde kunnen in zynen broek kak..., speelde men zoo luid Nauwelyks was de ontroering door dien verschrikkelyken j liet meer. Na dal men nog eenige serenaden had brand verwekt, een weinig gestild, of een duistere iele- gegeven, eindigde het feest op eene wel vermakelyke wy- gram meldt ons een ongeluk op den yzerweg. Nog eens wal i ze nieerinaels was het onderbroken geweest dooreen geduld en wy zullen welliaest de waerheid kennen; hel feit algemeen vreugderoep van Leve .If. De Coninek! brengt de drukpers in beweging, de belanghebbenden en nieuwsgierigen op de been, en de finale uitslag is dal op 18 Mei laetst het schip Neacker van Hamburg vertrok met 554 landverhuizers, zoo Pruisen, Noorwegers als Polakken. Den 28 Juny, ’s avonds, kwamen zy le Quebec aeu, en namen een specialen trein waerop allen, een dertigtal uit doom en zonder ergens halte te makeu lol wanneer hy op kleinen afstand van Montreal aen de Zwyu-brugge komt, welke over de snelloopende rivier Richelieu ligt. Nu, die brug was juist open om zes boutbargien door te laten, zoo dat het iokomotief al meieens met eene versclirikkeude rasheid in den afgrond slootte en gevolgd van elf toege- sloteu cbar-a-baiics vervuld met emigrantenHier scheid ik uit, Mynheer, alhoewel ik eenen geheelen voca- bulair van woorden ter myner beschikking heb, aen u overlatende u een gedacht te makeu van bet tafereel dut naby onze stad plaets had. Aileenlyk zal ik u nog zeggen dal onze hospitalen opgevuld liggen met zieken en ge kwetsten en er alreeds meer dan honderd lyken op ons kerkhof zyn begraven. De Compagnie vau den yzereuweg werkt ueerstig om alles le vergoeden, uitgezonderd ’lieven van de verongelukten, en zoo aen. Nu, Mynheer, veroorloof my van u afscheid te nemen, wat’k moet nog eeu slapke verder. En om van de politiek te spreken vau den Canada, ik ken er niets van. Myne politiek is van inyne kleene affairens wel gade te slaen, cn ik bevind er inygoed mede, misschien beier dun de politieke mannen, want doorgaeus zyn ze mager en droog als een koekoek of als eeu gerookten haring, endaerom geloof ik dat de pralyk van deu keuken beter is. Myne vrouw beeft het my vau eersten af gezegd, en zoo aeu. Uw zeer onderdanige, LEON COOL. Mynheer de Opsteller, Tydens de kermis le Pollinchove veel partygeest en 11 av i> a- -- J

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 3