f t it I Hf I i ft I Achttiende jaer. SUPPLEMENT VAN l't Gemeenle-raed der stad Dixmude. 28 Augusty 1864. Dixmude, li 55. 1 il i' I A 1 3 'essen- •ubliek during •en en •leuren erslel- v. i' usty. 20 50 12 25 1,1 Openbare zitting van 26 Oogst 1864. Aenwezig de heereu Parel, burgemeester, Rem- hry. schepeue, Steverlynck, Verwtlgen, Ghyselen, Delahaye, Vanwoumen, Aug. Vanderheyde, R. De Groole, en Vandenbusscbe, raden. Afwezig de heer Vermeesch, schepene. Na lezing en goedkeuring van het proces-ver- hael der vorige zitting, gaet men lol de dagorde over, te welen 1" Verslag over het maken van venen waterput. De heer Burgemeester kondigt aen dat de eerste zaek aen het order van den dag hel verslag is over den waterput en geelt het woord aen den heer Vandenbussche, vetslaggever, die zich uitdrukt in dezer voege ’1 1V 1 JE. ranks komen wy seffens tot ons doel, dezer dagen hadden de kalholyken van kiland voorgenomen een standbeeld op ie regten lei vereering van hunnen verlosser, O'Connell. Dit standbeeld is op- geregt geworden te Dublin, leiland’s hoofdstad. Maer te Belfast, hel lersche Athenen, zoo als men het noemt, namen de kalholyken deel aen de be- tooging hunner broeders van Dublin, doch dit be viel de protestanten niet en ze maekten oproer. De overheid van Hellast, allen protestant, lieten de oproermakers hunne geweldeuaryen jegens de ka- tbolykcn plegen, nogmaels zoo als by onze libera len, en deze, niet te vrede» met de kalholyken in hunne beloogingen te slooren, gingen tot geweld dadige middels over en maekten zelfs gebruik van wapens. Verscheidene kalholyken zyn te Belfast doodgeschoten en vermoord geworden, waeronder de vrouwen en dochters niet gespaerd wielden. En dit alles onder den dekmantel der vrijheid! Men ziet wel dat onze tegenstrevers overal de zelfden zyn. Hun grondslelsel is vryheid voor ons en de verslaving voor alwie een gedacht belydt dat niet overeenkomt met het onze. Dat onze kalholyken dus waekzaem zyn de geschiedenis is de groole leerschool die ons in de toekomst doel zien. Het is gemakkeiyk onkundige menschee te verleiden, maer mensclien die eenig- zins met de begrippen der wereld bekend zyn, verleidt men niet. Nog ecus, kalholyken, een oog in ’l zeil gebonden, anders mogl ons ecus hel lot te beurt vallen waervao Ierland thans hel slagt offer is. Aen ons riogthans zal hel mei te wuen zyn wanneer ongelukkige dagen moglen aenbre- ken op welke gy met belraende oogen hel ver- ledeue zoudt inzien; wy voorkomen u en op ons zal geeue veraolwoordelykheid wegen. Wy zullen den troost hebben onzen phgt gekweten te hebben. Mogl Beigie legen alle rampen behouden worden Onze lezers moeten eenigzins verwonderd zyn van heden onze gewoone uitgave met een politiek overzicht te zien beginnen’l is dat eenige onzer vrienden hun verlangen hebben uilgedrukl om van tyd lot tyd een zoo niet breedvoerig, toch een beknopt overzicht te hebben van ’t geen er builen ons landeke gebeurt. En zy hebben gelyk. Ook wa ren zy van over lang van zin hun hierin te voldoen, maer de kiezingen van li dezer zyn oorzaek geweest dat wy niet eerder ons voornemen ten uit voer hebben kunnen brengen. Dus heden be ginnen wy. Alhoewel de buitenlandsche politiek voor het oogenblik niet veel nieuws opleveit, gezien de eenige kritieke kwestie, namelyk de deensche, voor zooveel als vereffend is, zullen wy dit artikel aen- vangen met eenige byzonderheden nopens de on lusten welke de verledene week in Ierland hebben plaets gehad, al is het dal dezelve thans een einde hebben genomen. Alwie eenigzins bekend is met de geschiedenis van Engeland, weet dal sinds de scheuring in En geland, begonnen in de zestiende eeuw door ko- ning Hendrik den achtsten, en voltrokken door koningin Elisabeth, zyne onwettige dochter, geen land slechter behandeld is geweest dan Ierland. Zoo als Polen, 't veisloolen kind van Rusland, na dal dit ryk het onder vele schoone beloften had geanexeerd, is Ierland sinds gemeld tydstip altoos hel verslooten kind gebleven van Engeland. Enge land is immers protestant, en Ierland is katholyk. Eene reden dus voor onze tegenstrevers om hunne medelandgeuooten ais parias te behandelen. Wie heeft niet heoren spreken van den grooten O’Connell, den zoo edelmoedigen verdediger der grieven welke Ierland inriep in voordeele zyner miskende regten, in voordeele zyner godsdienstige vryheden. O’Connell wordt te regt de vader van Ierland geheeten, gelyk tydens haer leven Marie- Louise de goede moeder van Beigie wierd geheeten. Onder een ander opzicht mag O’Connell vergele ken worden by den II. Vincenlius a Paulo, wiens liefderyke instelling in voordeele der liefdadigheid, by den beginne in Franktyk langen tyd onaenge- merkl bleef, maer die nu in de geheele wereld door de meeste uitbreiding bekomen heeft. Inderdaed, tpen in 1804 O’Connell zyne vermaerde katholyke associatie inriglte, telde dezelve by den aenvahg nauwelyks twintig leden, doch zes jaren later was die door geheel Ierland bekend, dat zich aen de zelve aenslool, en dank zy het initiatief van haren verlosser, wierd die verslootene natie, in 1829 in hare regten ten deele hersteld en mogl zy kalholy- keafgeveerdigden naer de Gemeeute-Kamer zenden. Die afgeveerdigden schetsten getrouwiglyk den ongelukkigen toestand van het verslootene Ierland af, doch bekwamen maer halve voldoening voor hel ongelyk dat Ierland van wegens de engelsche protestanten te lyden had. Even als onze liberalen hebben de engelsche protestanten altoos den dek mantel der vryheid aengetrokken om des te beter de kalholyken te kunnen verdrukken. Zoo ver is het ge'gaen dat de engelsche lords, die onmeetbare eigendommen in Ierland bezitten, in deze laetste jaren geweigerd hebben hunne gronden aen de Icelanders te verhuren, alleen omdat ze aen hun geloof getrouw bleven, en ze hun alzoo genood- zaekl hebben om ten getalle het is schier onge- loollyk, en nogthans is hel zoo van omtrent de twee miljoen hun vaderland te verlaten en uil te wyken voor Amerika, alwaer ze thans in grooten getalle, ten gevolge van den atnerikaenschen oor log, meestendeels van honger omkomen of zich lot kanonncuvleesch verkoopen moeten. Welnu en om niet te breedvoerig te zyn In hare zitting van gisteren heeft de Kamer het onderzoek over de geldigheid der kiezingen van I I dezer geëindigd. Alle zyn goedgekeurd gewor den en de reklamalien, hoe wettig en klaerblvkend ook, als deze voor de kiezingen van Nyvel en Gent, zyn kortweg van de hand gewezen. Nopens de kie zingen van Ypere, zyn er geene reklamalien naer de Kamer gesluerd genot den. Daerna zyn de leden van het Bureel gekozen geworden. Het is hetzelfde gebleven als te voren. Voorzitter, de heer Ern. Vandenpeëreboömonder voorzitters, de heeren Morean en Crombez; sekre- larissen, de heeren Thienpont, Florisoone, De Moor en Van Humbeeck. Zitting op woensdag aenstaende. Mynheeren, De heer Burgemeester gelooft dat, gezien de overdrevenheid van de heeren der hospicien, bet eenigsle middel ware van den ceinspacht op de voorgestelde voorwaerden te aenveerden. De heer Verwilghen zegt dat de noodzakelyk- heid van hel maken van eenen waterput welken “BBS Hlï 1 1)103 - I 31 5 31 1 54 •sfy. 19 66 15 79 10 75 15 52 usly. 52 - 28 1«®. 1758 3975 5181 >608 >176 5269 5856 15 15 10 •5-10 28 92 <7-45 >0-50 ‘2-60 11-55 210-65 555-82 774-11 4-81 6-52 70. 51 50 50 00 27 50 18 50 15 26 0 2 82 n 19; II 5 20. lie ben in het groet iciteit ity. I k' m m wwiiriw siwimi» ijHKMvnHoscMKrw POLITIEK. OVERZICHT. Onlusten te Eïel- fasl (Ierland). n U«e kommissie heeft zich gisteren ter zael begeven <ler vergielei ing van hel Bestuer tier Godshuizen, alwaer tegenwoordig waren <ie heeren Scliottey, De Groot“-Paret, Jan vVnets, bygesluen door den heer Louvrier, sekretaris. De lieer Burgmeester, voorzitter uwer kommissie, legde in eene korlbondige redevoering nil hoe de Gemeenle-raed hel voorstel niel aeirveerden kan voor hel maken van eenen steenput in den grdml welken bet Besnier der Godshuizen wil verceinzen aen de stad; dat de Baed integendeel aen het gedacht houdt om bemagligd ie worden in gemelden grond eeuen vyver le delven. Een van ons. liet woord nemende, heeft met de klaerste bewyz.en vastgesleld dal al de sleenpulten tol lieden in onze stad gemaekt, geen drinkbaer water opgeleverd hebben, daer integendeel een opene pul, gemaekt in den bof gehruikl door Al. Ghyselen, len vollen ons doelwit moet bereiken. Overtuigd door de gegronde redens welke haer wierden voorgelegd, zag de administratie der Godshuizen af van haren etsch lot hel maken van eenen steenput. en gaf hare toestemming voor hel delven van eenen vyver. Daerna vroeg een lid uwer kommissie legen welken ptys dil bof ke le knopen was op deze vraeg antwoordde id. Jan Woets dal hel Besloer 'O -r basis zyner sebaïting de som van a een duisl franks genomen had. of de som welke hetzelve door den heer Claus wierd aengeboden voor eene hoeveelheid van 16 roeden bouwgrond, waerop thans zyn magazyn en olie-fabriek staendezyn; dal hel Besluer gevolgeullyk dry duisl franks vroeg voor drie mael 16 roe de n, of circa 4y roeden, de grootte van het hof ken ge bruikt door den heer Ghyselen. De heer Delahaye deed hier met reden opmerken dat, bouwgrond gelegen langs eene strael, eene verkoopweerde heelt l>y welke loopeiide land, ten uitkante gelegen, niet kao tiiieli mag vergeleken worden dal hel bol ken van den In-ei Ghyselen niel als bouwgrond kan aenzien worden. t'e heer De Groole deelde ten vollen in het gedacht van M. Delahaye; men «leed verders m>g opmerken dal hel gedacht om drinkbaer waler le verschaffen aen de inwoo- m-rs van stad, mei erkentenis zoude moeien aenveerd worden door de bestuurders der Godshuizen, aengrzien men daerdoor allerhande besmettende ziekten, spruitende uit hel gebruik van slecht water, zoude kunnen vermydeu; men eritinerde de schroomelyke koorts van 1859, loen er overal gebrek aen drinkbaer waterwas; men deed op merken dat hel ’oo wel de pligt is van de kommissie der Godshuizen als die van hel Stadsbestuur, te zorgen dal er aen de belmefligeu drinkbaer waler verscliall kunne worden. Op al deze redens antwoordde de heer Schottey dat hel bestuer der Godshuizen moest zorgen om geene blaem op zich le trekken met het goed des armen beneden den prys le verkoopen maer er wierd dien heer geantwoord dal de Gemeenteraed ook moest zorgen om zich niet be- lagchelyk te maken mei loopende land, in de Hernis ge legen, aen te koopen tegen lieee-en-ceerliy duisl franks de hectare. Hél voorstel, door ons gedaen, van gemeld bofken te koopen legen 2l) duist franks de hectare, wierd verworpen zonder diskussie. Er wierd toen gevraegd tegen welken prys de admi nistratie der Hospicen dit hofken, dat tot nu toe nooit boven de 40 franks verpacht was geworden, aen de stad had willen verceinzen om dit nuttig werk met spoed te kunnen voorlzelten; en hel antwoord was dat de stad het hofken in ceinspacht mogl nemen tegen den prys van honderd franks’s jaers, voor eenen termyn van 27 of 18 jaren, met last van na de pacht hel land in zynen vorigen stael le erstellen. Het voorstel om scheidsmannen aen te stellen welke gelast zouden worden mei bel vaststellen van den koopprys, wierd iusgelyks, zonder diskussie, verworpen. Mynheeren. de eischen van hel Bestuer der Gods huizen komen uwe kommissie zoo overdreven voor.dat ze als eene volstrekte weigering om in underhandeling le komen, moeien aenzien wordenen wy zyn van gevoelen dal deze zaek lot geenen uitslag zal leiden zonder ze aen eene beslissing le onderwerpen van expertery, of zpndar eene hoogere tusschènkomst in te roepen. niettegenMaende de dringende noodzakelykheid eai alle de voordeeleu welke stads ingezetenen, in hel algemeen, en de werkende klas, in hel byzonder. van eenen goeden waterput zouden ge noten hebben.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1