I Wi L 1 -I I i I I De liberaler» hebben het program van M. De champs niet willen aenveerden, omdat hy voor stelde den kiescyns voor de provinlie en voor de gemeente van een derde te verleegen. En zy hebben op de kiezerslyst voor het kies- distrikl Gent drie-en-zevenlig kiezers voor de Ka mer gebiagl die geenen cent betalen! En hel Weekblad spreekt van het algemeen slem- geregt in te voer enliet wil den kiescyns aen zijn hooyen laks behouden zien en terzelfder tyile het algemeen stemregl invoeren Knoopt dat aeneen. M. Frère heeft het goed aengelegd. In zitting der Kamer van vrydag heeft hy een nieuw krediels- ontwerp aengebodefï van 5,531,000 fr., zegge er// miljoen drie honderd een-en-dertig duist franks voor de fortifikatieu van Antwerpen. Dat beloofl al de b kunnen dig heb de stad Wek tralie in denbust van 9 o dat bet zand gr c ontbind wannee steld, g den Ha had, dil Klare- deel va gemeen Over hunnen het voo aen de einde z noodigi antwoo vraeg v raed ge de kom overeet En, heelt? dat de I van not de stad hectare tegen e al is’t d nooit b Zoo t giftiger Gemeer met zu duist Ir moet te tol goe laelsle vlugt h Erge van lan ware vi de kiezingen van 11 Oogst de liberalen 201,757 stemmen bekomen hebben op 461,591 stemmen, gegeven sen de kalholyken. Welnu, wilt ge welen hoe het doornyksch blad zyne rekening maekt? Er zyn in geheel bel land maer vyfen-tachtig duist kiezers (85,000), kon frater, spreek eens als wy mis zyn? en het doornyksch blad stelt op dezelfde lyn de kiezer van Dixmude, by voorbeeld, die maer voor eenen kandidaet stemt by dengenen van Brussel, die voor elf kandidaten stemt. Ergo, de liberalen die aen den representant van Dixmude 100 stemmen ge ven, geven er elf honderd aen de representanten van Brussel. Zoo dat de liberalen van Brussel 1000 stemmen boven zullen zyn by de liberalen van Dixmude. Noglans zullen er te Brussel maer 100 liberalen gestemd hebben gelyk te Dixmude, maer bel slim me Weekblad rekent dat het ministerie te Brussel op 1000 liberalen meer mag rekenen. Wal zegt ge van zulke rekening? Weekblad, een woordje daerover 1 Wy zouden wel geern zien dat, wanneer ht Weekblad een artikel uil een ander blad over neemt, het ten minsten wete wal het over neemt. Hel bladje praell nu met eene reek cyf'ers welke het overgenomen heelt uil hel liberael blad La Vérilé, van Doornyk, en dil om te bewyzen dat by Het land heeft onze tegenparty veroordeeld, verpletterd, VERNIETIGDroept onze kon frater zoo trotschelyk uil als baes langoor die zich in een beerenvel gehuld had. Nu, zien wy eens hoe zeer onze party vernietigd is; daer kan maer eene verpletterende nederlaeg beslaen waer eene schitterende viklorie is. De viklorie der liberalen is besloten in deze wei nige woorden By de kiezingen van 1857 verkregen zy eene meerderheid van twee-en-vyflig stemmen, en in den tyd van zes jaren is die meerderheid gezonken op eene stem. By de kiezingen van 1864 verkrygen zy eene meerderheid van twaelf stemmen, maer op welke wyze? En hoeveel heelt hel gescheeld dat die meerderheid niet aen de kalholyken kwam? Te Gent heeft hel in ’t geheel zeven stemmen gescheeld boven de volstrekte meerderheid dal de kalholyken in plaels van een kandidaet er geen vyf naer de Kamer zondenle Nyvel heeft het aen dry zoo gezegde geschreven brief kens gescheeld dat M. de Meeüs, katholyke kandidaet, niet gekozen is ge weest, en le Ypere heeft het eene slem gescheeld dat baron De Vinck niet naer de Kamer wierd ge zonden. Totael 14 stemmen. En ziedaer de katholyke party VERNIETIGD door het missen van veertien stemmen Men moet daervoor bet Weekblad zyn om zulken armen piael uiteen te doen. Hel is onderden indruk van een pynlyk gevoel dat wy de volgende regelen schryven De lieulenant-generael graef De Lannoy, aide-de- camp van Z. M. Leopold is AFGEZET omdat hy te Doornyk eene katholyke kandidaluer aenveerd heeft tegen deze van den godsdiensthater Bara. De schyn-liberale Journal de Gand lael dil nieuws van de volgende regelen volgen Zoo dal koning Leopold geen koning meer wil zyn der Belgen, maer alleen der liberalen. Wy hadden die afzetting kunnen aenveerden, indien de giaef De Lannoy in werkelyken dienst ware geweest en betaeld door het goevernement; in dit geval zou het ministerie kunnen zeggen heb ben wy hebben hem afgezel omdat hy zich tegen ons stelde. Maer het is geheel anders. Graef De Lannoy is geheel onalhankelyk van het ministerie, hy wordt betaeld door den Koning, even als eene meid betaeld wordt door haren meester en gelyk de Koning hem afzet, is dit een teeken, zoo als de Journal de Gand zegt, dal de Koning geene kalho lyken in zynen dienst meer hebben wil. Te slechter voor Z. M.want, indien hy van de kalholyken niet meer wil, die allytl zynen gelrouw- sten steun geweest zyn, hy moet zich aen niet veel goeds verwachten van den kant der liberalen. Lodewyk Philip liet zich ook lot zoo ver verblinden dat hy in 1846 de katholyken, die van zyn hof deel maekten, weg zond, en in 1848 zonden zyne vrien den van 1846 hem in ballingschap Onze Koning is, wel is waer, een wys man, maer ware hy dry mael zoo wys als Salomon, toch zal hy het niet goed houden met de schyn-liberalen, die maer zoeken den Koning in achting le doen ver liezen by de katholyken, om zynen troon te genaak- kelyker te kunnen ondermynen. Want de frahe- maQons hebben voor grond-t egel Geene troonen meer! Geen altaer meer! En het schyn-liberalismus is anders niets dan een uitvloeisel der logien. Wy zouden wel kurieus zyn te weten wal hel Weekblad hierop zal antwoorden? 01 het zal ons uilmaken voor vyanden van den Koning, en dan zullen wy het bladje weer in den boek zetten, of liet zal wéér zwyged als een visch. Vele besluet neer ec wordt i den voi T versl dal van om de aenkoo put ger of de sl 42,000 Hoe zien by rondorr baesd nyverlu zich tol wen iv( wat on om de Vlaend vaerbat het kor ’l midd vaert w kunnen dienent Kwai heeten eens da lol star, verwyd hare sti gemald zynde,* eene st eene dt den gr ,aogr yli van Di: Hier maekte Mgr. Malou wel zeker geene allusie aen de kalholyken, maet wel aen de liberalen.... Wat zegt gy, Weekblad? Een woordeke als ge er weg mede weet. De klerikalen, zegl het Weekblad, zyn voor geene gewelddadigheden achteruit gegaen by de laelsle kiezingen. En tol preuf: z’hebben te Bas- togne den vei l wachter die in eene herberg een glas bier dronk, waer een priester met eenige katholyken genever zat te drinken, dood geslagen. De Echo du Luxembourg zegl het. Dat is een leugen zoo groot als een kemel. De waerheid is dat de garde van een byzonderen heer, en niet de veldwachter van Bastogne, voor eerst in de herberg geen glas bier dronk, waer een priester met eenige kiezers genever zal te drinken op hel oogenblik dal hel voorval, waervan de kon frater spreekt, plaets had. De garde in kwestie bevond zich op den weg van Longchamps naer Bastogne, wanneer een dronken kerel, die al ver scheidene malen uilgedaegd geweest was, met eenen steen den wachter naer hel hoofd smeet, ten wel ken gevolge hy tien dagen later overleed. Die dronkaerd is vooreerst geen kiezer. Heeft nu de genoemde garde met den dronkaerd woorden gehad nopens de politiek, dit weet men niet, er is zelfs groolelyks aen le twvfelen. Zoo dat het Weekblad oubeschaemd moet zyn om na de scbaenilooze Echo du Luxembourg, de katholyke party een feil ten laste te leggen, welke zy de eerste is om, indien hel bestond, te veroordeeleu. In het kalholyk tongres, het verledene jaer te Mechelen gehouden, zegde M. de Montalembert, die de katholyken aenmaende om gematigd te zyn De katholyke drukpers van Belgie zou doen gelooven dat de slechte trouw eene godsgeleerde deugd is, indien ze deed als hare tegenstrevers. En het Weekblad op zyn peetd gereden en uit geroepen dat de katholyke organeu, en het Kuipje in het byzonder, van langsom meer de vervloe- king hunner eigene mannen verdienen. Maer zullen wy den slimmen konfrater gedurig op den regtea weg moeten zetten? Zullen wy hem moeten zeggen dat de Indépendgnce, in haer num mer van 29 oogst van het verleden jaer, gezegd heeft dat M. de Motilalemberl geen katholyke is, maer een baslacrd liberael, die zyne redevoering moest verbranden wilde hy kalholyk blyven? Konfrater, herzie eens dit nummer der Indépen- dance en dan een woordeke daerover, zulde, ten ware gy nog eens zoudt zeggen dat wy LIEGEN. Wanneer het gedurende eenen merkelyken tyd I van hel jaer niet regent, bevinden er zich le Dix- I mude een 700tal menagien zonder drinkbaer water. I De voormalige administratie heeft dien toestand I onverdragelyk gemaekt met al de waterbronnen I die zich in hel Westen van stad bevonden, als de I Halve Mane put, het Spanjaerdsputje, de Klare I pul, te laten opvullen ol toegroeijen, met het water I van al de steenputten van de oostzyde der stad, by I middel van eenen reusachtigen onderaerdschen I waterloop, naer de vaert le leiden. Nu, om dezen I zwaren misslag le herstellen, deed zy op alle hoe- I ken van de stad sleenputten maken zonder zich H erom te bekommeren of de grond aldaer water 1 geven kon ol niet, of bet water zou gezond geweest I zyn of bedorven. Hieruit volgde dat, na de stad I beroofd te hebben van haer goed water, gemelde I administratie de burgery begiftigd had (en zulks f wel met eenen groeten luxe van onkosten a1611 eenen overvloed van slecht stinkend bedorven I water. Hel Weekblad alleen zal hiertegen zegge° dat wy LIEGEN. Hewel, de nieuwe administratie heelt dezer dagen de oplossing le doen gehad van de volgende vraeg Levert aen de stad eene zoodanige hoeveelhen gezond drinkbaer water dat, in geval van dry, yiel naeenvolgende menden droogte, al de menagien. Hel Weekblad zegt dat Z. Em. den aertsbisschop van Mechelen gezegd heeft dat de geestelykheid en de getrouwe geloovigen zooveel voordeel gelroh- ken hebben uit de grondwettige vryheden, dat in geen tydperk hunner geschiedenis, de Belgen den. godsdienst zoo bloeijend gezien hebben als heden si daegs, Ziehier ter welker gelegenheid Z. Em. deze woorden uitgesproken heeft De liberalen hebben allyd Paus Gegorius XVI aeugevallen om zyne encycliek over onze Consti tutie zy hebben gezegd dat deze Paus onze Grondwet gedoemd had, dewelke gemaekt is ge weest door de kalholyken en niet door de libe ralen, zoo als menig liberael prulbladje het beweert, want de weinige liberalen die zich alstoen onder de kalholyken voor het maken onzer Constitutie bevonden, als Verhaegen, de oude Voorzitter onzer Kamer, Defacqz en anderen, hebben geweigerd de vcornaemste artikels onzer Grondwet te aenveer den. Nu, in eene briefwisseling lusschen M. De- champs en den Aertsbisschop van Mechelen heeft Z. Em. gezegd dal de Paus Gregorius XVI nooit Belgie’s Grondwet gedoemd heeftdat meer is, dal deze Paus gezegd heeft dat de geestelvkheid en de GETROUWE geloovigen zooveel voordeel getrokken hebben uit de grondwettige vryheden, s> dat in geen tydperk hunner geschiedenis de Belgen den godsdienst zoo bloeijend gezien hebben als hedendaegs. Hewel, rekent het Weekblad de schvn-liberalen onder de geestelykheid en de getrouwe ^eloovi- gen? Is T van hen dat de Paus destyds heeft willen spreken?.... Ziehier, d propos, wat onze overleden bisschop, Mgr. Malou, hel verleden jaer schreef, Tgeen in al de kerken is afgelezen geworden 11 O- Het Weekblad is geheel modest wanneer het zegt dat de 490 betwiste stembriefjes te Leuven niet gedrukt, zoo als het beweerde, maer geschreven geweest zyn. 'K geloof het wel. Zyne vrienden van Leuven waren zoo oubeschaemd geweest van eene rekla- malie naer de Kamer te zenden waeriu zy zegden dat de stembriefjes in kwestie gedrukt geweest wa ren by eenen drukker die zy noemden, met caractè- ren die zy aenduidden, en met eene pers die zy zegden te behoor en aen zulken persoon. En na onderzoek is bet gebleken dat het alle- mael leugens zyn, uitgevonden door de liberalen om die kieziug te verbreken. Spreekt dan nog vau reglziunigheid, Weekblad! I W j o Dal is wel besteed, en de Koning, dezen akt van regt- veerdigheid doende, loont eens le meer dal hy mei de kleri kale kliek niets gemeens hebben uil. I ten voordeele van het kalholyk onderwys gemarkt, al met eens af te schaffen, om dezelve, ten minste teu groeten deele, lot een onkaiholyk onderwys te doen dienen. Eindclyk, hetgeen, sedert hel beslaen van Belgie, nooit is gehoord geworden, heeft men onlangs, in onze Ka mer der Volksvertegenwoordigers, den wcnsch hooren uit drukken van den val van Pius IX, ’t is te zeggen van den ONDERGANG DER KATHOLYKE KERK.... a Vruchteloos zou men het zich zoeken te ontveinzen, hetgeen in de aensiaende algerneeiie kiezingen in ’l spel is, het is de vryheid van Consciëntie, het is hel beslaen van den Katholyken Godsdienst, bel zyn de heiligste reglen der christenen, de onafneuielyke regten onzer H. Kerk. Terwyl Wy u deze woorden schryven, zyn onze Ka- mei-, bezig mei le beramen over een wetsontwerp, het welk lol oogwit heelt al onze oude katholyke iondalien, I L

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2