onze stad van twee eeuwen achteruitgaen. ikblad! vlugt heelt genomen. imen lude. ralen slim- ussel t zegt i niet reven euven rekla- egden sl wa- iraclè- zegden ‘t alle- icralen M. De- voor- >or de :t kics- de lia- n stem- en zyn ple hel ing der red iels- zegge franks blad land kon kel iezer enen voor t aen ge in ten van langsom meer zien langs welken kant hare ware vrienden zich bevinden. Onze lezers zullen zich herinneren dat de libe ralen in 1847 zegden dal M. deTheux de oorzaek van de aerdappelplaeg was en dal M. Rogier de Vlaendren had gered met boerescholen op te reglen. Hewel, hel Adverlentie-blad van Venrne, de weerdige keerzyde van hel Weekblad, heeft nu ge vonden dat niemand anders de schuld is van hel slecht water in Veurnambacht dan de vertegen woordiger van hel arrondissement Veurne, M. Jules Desmedl!.... Wat zegt ge, lezers, van zulke argumenten inge- bragl om een tegenstrever te weerleggen? Is hel hier niet eerder de haet die spreekt? En voor wat soort van lieden moet het Veurnsche Adverlentie- blad zyne lezers houden? Ongelwyfcld voor de meeste onnoozelaers van de wereld. Wy weten van overlang dat de kieschheid geene deugd is waerdoor het Weekblad zich weet te on derscheiden. Het is niet noodig voor dit bladje dat een persoon, welken in de bekrompene gedachten van deszelfs redacteur niet deelt, eenen publieken akt daerslelle om tot mikpunt te dienen van kwaedaerdige aentygingen; het is genoeg dat hy den uitslag eener door hem genomen proef eene vergadering voorlegge om door het visclibladje lot voorwerp eener spotterny te dienen. Zoo zien wy deze week ’t orgaen onzer visch- markl een lid van onzen gemeenle-raen aenvallen en hem eene spotterny naer ’t hoofd werpen, en waerom? Omdat hy voor den gemeente-raed had verklaerd eene proef genomen te hebben naby hel perceelke land waer de stad van gedacht is eenen waterput te maken en den Raed te hebben voorgc- legd dat de proef welke hy genomen had, met een goeden uitslag was bekroond geworden Wat moet de burgery, en wat moet vooral de arme klas van stad oordeelen, ziende dal deze die zy gekozen hebben om hunne belangen voor te staen, om de moeite die zy zich geven ten einde hun, in drooge jaergetyden, goed drinkwater te verschaffen, lot prys voor die moeite door het Weekblad nog op den hoop toe worden bespot?.... Eenieder steekt zyne schouderen op en roept met medelyden uitHet komt van 'l Weekblad!!! Gisteren dingsdag, is het katholyk kongres te Mechelen geopend geworden, ondei bet voorzit terschap van den baron de Gerlache. Tyd en plaets ontbreken om er heden over te spreken. Tot don derdag dus, of wel tot zondag. -- ken tyd I te Dix- I r water. I oestanil I jronnen I als de I e Klare I iel water I stad, by I irdschen I m dezen I alle hoe- I der zich 1 ;r water I geweest I de stad I gemeld61 ■en zulks n niel 1 oedorven t zegge°| ter dagen Ie vraeg eveelheid dry, vief ienagie°' Het weekblad kan er niet over dat, telkens dat het onze mannen van verre of van by wil aenran- den, wy het als het ware een maelslot op den mond leggen, zoo dat hel ’t bladje niets anders te doen valt dan te zwygen, ofte ratelen als een viscbwyf. Donderdag zegden wy dat, wanneer er buiten verwachting eene samenscholing van volk plaets heeft in den een of anderen wyk van stad, al ware het zelfs op de Groote-markt, zoo als dit hier over veertien dagen het geval is geweest, hel alsdan Maer wil de stad den grond van den Halve Mane de pligt is van den kommissaris van politie, vooral put verkoopen, hewel, dan doet ze de industrie in wanneer HY ter plaets iszoo als het alle dagen kan bewezen worden dat hy er over veertien dagen was den burgemeester die er niet is, en dat meer is, om de eene of andere oorzaek welke onafhanke- lyk is van zynen wil, hel huis niet kan verlaten, dat, zeggen wy, hetin dit geval, het aen den kom- missaris van politie is den burgemeester het feit te gaen vermelden, betzy hy zich zelf ten huize van den burgemeester begeve, hetzy hy een zyner agen ten met die taek gelaste. welnu, de kommissaris heeft by het voorval van maendag laelst acht dagen in onze stad het eene noefc het andere gedaen. Aen wie nu de verant- woordelykheid van die zaek, aen den burgemeester, of aen den kommissaris? Men moet geenen A uit eenen B. kunnen onder scheiden om niet te zeggen dat hier in deze zaek, even als in vele voorgaende, al de schuld op den kommissaris moet gelegd worden. s aj --- -- aide brouweryen en fabrieken van stad voorts] kunnen geriefd worden van al het water dat ze noo dig hebben; en bezorgt dit gerief zonder daerdoor de stad in zware onkosten te moeten brengen. Welnu, alles doet voorzien dat onze adminis tratie in hare opsporingen is gelukt. De heer Van- denbussche heeft, in zitting van den Gemeenteraed van 9 oogst laetst, op de klaerste manier bewezen dat bet bronwater, voortkomende uil ouden zee- zandgrood waerin kalkachtige en gazeuze stoffen in ontbinding zyn, zich van gemelde stoffen ontmaekl wanneer dit water aen de opene lucht is blootge steld, getuige hiervan, zegde hy, hel water van den Halve Mane put vooraleer men het bederven had, dit der Brykepnlten, het water van de gewezen Klare- en Spanjaerdsputten en van het afgeleide deel van den Yser, in 1859, voordat hetzelve in gemeenschap gesteld wierd mei den vaert. Overtuigd door de gegronde redeneeringen van bunnen kollega, hebben de raedsheeren eenparig het voorstel gestemd strekkende om eene aenvraeg aen de administratie der Godshuizen te doen, ten einde zy een perceelke land, tol dien dienst be- noodigd, aen de stad zoude verkoopen. Doch het antwoord van het Besluer der Godshuizen op deze vraeg was zoo weinig voldoende, dat de Gemeente raed geradig heeft gevonden eene deputatie naer de kommissie der Godshuizen te zenden, om eene overeenkomst met het Bestuer ie sluiten. En, wat denkt ge dat dit Bestuer geantwoord heeft? Volgens ’l verslag der deputatie blykt hel dal de kommissie der hospicen hel partyken land van noode tot het maken van eenen waterput, aen de stad maer wil verkoopen tegen 42,000 franks de hectare, of wel, het aen de stad verceinzen wil tegen eenen jaerlykscheu prys van honderd franks, al is’t dat dit perceelke, by openbare vei pachting, nooit hovende veertig franks verpachtisgeworden. Zoo dat, op deze wyze, wanneer hy de stad be giftigen wil meteen goed en overvloedig water, de Gemeente-raed, of zich belagchelyk moet maken met zulk eenen overdreven prys (twee-en-veer tig duist (ranks de hectare!) te betalen, of zich wenden moet tol de Permanente deputatie, om de hospicen tol goede reden te kunnen brengen. En ’lis tot dit j,„. laetste middel dat de Gemeenteraed nu zyn’ toe- blad. Wanneer het er zou op aenkomen vlugt heeft genomen. konfrater welen dat M. De Coninck het eene noot Ergo, de burgery van Dixmnde zal allengskens zoude kunnen te kraken geven die hel niet gemak- - kelyk zou doorbyleii. Nu, om ter zaek te komen, herhalen wy dat het gezegde van liet Weekblad weerom een leugen is van het begin lol ’t einde. Hel is niet M. De Coninck, maer M. de baron Van der Stichelen de Maubus, zoon van den voorma- figen burgemeester van Ypere, welken, groote eigendommen in Merckem bezittende, eenige zyner weiklieden aldaer gevraegd heeft om, ten dage der kiezingen, zich naer Ypere te begeven,niet, zoo als ’t Weekblad zegt, om er de liberale kiezers eens goed af te ranselen, maer alleen om, ingeval de libei alen met hunne honderde gehuerde mannen eene manifestatie zouden gemaekl hebben tegen de katholyken eene legen-manifeslatie te hebben kunnen maken. En wat ergs is daerin gelegen? Daereuboven waren die mannen die de konfrater STOKSLAGERS heel al is 't dat hy niet zal kunnen bewyzen dal die slokslagers in onze stad, op den dag der kiezing een enkel persoon HET MINSTE WOORD miszegd hebben, niet allen mannen van Merckem, maer hel grootste deel van hen was van Roosebeke en Staden. Is ’t niet schreeuwend van alzoo te liegen als het Weekblad? Dal meer is, het Weekblad haelt de namen aen van eenige Merckemsche slokslagers die ten dage der kiezing te Ypere zouden geweest zyn, en als bet bladje het begeert, zullen wy donderdag de namen in volle letters noemen van die Merckem- naers die hel aenduidl als le Yperen le zyn geweest, en die op den dag der kiezingen alhier, in onze stad, het noenmaeï hebben genomen. Maer bet bladje zal zich ook daervan wachten; ’t is immers zyn gewoonte van te lasteren. ALGEMEENE TYDINGEN. La t by ,757 neu, Onder den titel Nogmaels de stokslagers, valt het Weekblad onzen volksvertegenwoordiger, M. De Coninck aen, niettegenstaende ons gezegde van donderdag, waerby wy klaerlyk beloond hebben dal, ten dage der kiezing, M. De Coninck, niet te Ypere, maer den geheelen dag in onze stad verbleven is. Het bladje beweert niettemin dal de Merckem sche stokslagers (sic) van M. De Coninck, dien het spotsgewyze naer het Office de Publicilé den edelen heer baron de Mitouflet heet, op den dag der kiezingen te Ypere zyn geweest met het inzigt van aldaer de liberalen eene ranseling te geven. Dit is weêr een schaemtelooze leugen van het Weekblad. Ten anderen, wy dagen het blad uit zyn gezegde te durven herhalen, want dan zou het wel kunnen te doen hebben met M. De Coninck die, wel is waer, zich weinig gelegen lael aen den armen klap van het Weekblad, maer die toch, gelooven wy, de verdraegzaemheid niet zóó ver dryven zal van alles ongestraft op zyne rekening te laten uitkramen wat in T zin valt van den schandschryver van het Week- - moet de konfrater weten dat M. De Coninck hel eene noot Vele burgers doen zich de vraeg wat het Stads- bestuer met den Halve Mane pul zal doen, wan neer eens die put geheel opgevuld zal zyn? Er wordt gezegd dat dezelve alsdan verkocht zal wor den voor bouwgrond; het schynt zelfs dat, volgens T verslag van eenen gemeenle-raedshcer, het geld dal van den Halve Matiepul zal komen, dienen zal om de onkosten te betalen voortkomende uit den aenkoop van den grond waer de openbare water put gemaekl zal worden. En, nota bene, ik twyfele of de stad dien grond zal kunnen verkoopen tegen 42,000 franks. Hoe dit zy, ik zou willen wat meer vooruitzicht zien by onze besluerders. Inderdaed, wanneer wy rondom ons eenen oogslag werpen, staen wy ver- baesd over den vooruitgang van koophandel en nyverheid. Van af Gent lot aen Dixmude verheffen zich tot in de lucht by honderden rookende schou wen welke alle van deze waerheid getuigen. Welnu, wat ontbreekt aen onze gebuerstad Rousselaere om de koningin der Nyverheid te worden van ons Vlaenderen? Wel zeker anders niets dan een be- vaerbaer water. Dixmude is op den Yser gelegen het komt in gemeenschap met de Noordzee, en in ’l midden van stad loopt een gedeelte van den vaert waervan de heerlykste haven gemaekt zou kunnen worden. De Kleinen en de Grooten dyk, dienende lot loskaei, zouden in de toekomst bet Kwartier van koophandel en nyverheid ge- heeten worden. Gy twyfell? Hewel, veronderstel eens dal er le Dixmude eene nyverheids-socieleit lol stand kome, denkt gy dat zy zich van den vaert ’erwyderen zal, welken haer ’l noodige water voor kaïe stoomtuigen kan leveren en hare produkten Semakkelyk en goedkoop vervoeren? En dit nu zoo z.'nde,‘zoude het Sladsbesluer niet beter doen met eei>e slrael door te trekken op dien grond, en eone draeibrog over den vaert le leggen? Dil ware don grondsteen leggen van de toekomende be- laogrykheid der Dykstraet waermede de grootheid van Dixmude eens in nauw verband moet staen. - Ti go o i - Kolsbrcgge, 5U Aug. 1864. Mynheer, Wilt gy eens aen het Weekblad vragen welke bynaem aen de volgende daed van den burgemeester bebruyne, van Pollindiove, en zyne twee schepenen, Vaneccke en Pil, moet gegeven worden? Op 24 july wierd in de kerk van Pollinchove, na de hoogmis, op dezelfde wyze als de vorige jaren, de, verjaer- dag* van Zyne Majesteit Leopold I gevierd. In de tegen woordigheid der heeren Burgemeester en Schepenen voor- noemd, wierd plegtiglyk de Te Deum gezongen. Nu, eenige dagen nadien, wierd de heer pastoor by den heer Gocver- neur aengeklaegd door de heeren Burgemeester en Schepe nen als de Te Deum niet te hebben gezongen. Hoe heet die daed Ik vraeg het aen u niet Kuipje, want ik wil niet dat men nog eens van u zeggegy zyt een onbe schofte botterik; niaer ik vraeg aen hel Weekblad welke do beleefdste toenaem van zulk eene daed is. Aenveerd, Mynheer, de verzekering myner volkomen© achting. L. D1NGE. Openbare zitting van den Gemeente-raed, Op Try dag, 2 September 1864, om 10 ure 's morgens. Zaken aen de dagorde. 1° Mededeeling van stukken. - 2’ Voorstel verleggen dammen Weslslraet. 3» Werken aen het stadhuis. 4” Petitie plaveyen wandeling. Enkwesl putmaker. 6° Opzicht en uitvoering der openbare werken. g n C - -- Ziehier den uitslag des pryskamps van hoornvee, die I heden alhier, door de maetschappy van landbouw- en ho- venierkunde is gegeven geweest I Jacrlingsticren. 7 ingeschrevenen. 1' prys 100 fr. Pieter Mesdach, te Lampernisseid., 60 fr. August Troost, vet jmt, elke EJe ESalf JHane put en de toekomst.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 3