BRANDGEVAREN, Luchtreis van den Géant. Diliyencie-dienst op Yper, van L. OEVOS-CAKBO.XXEZ, Huerkoelsier. BERIGT. Vr 2° I Gruoti De diensijs van 11 in or in ui 3* privat 4’ een si De 1865 van 1 in over de Octal aen d P Sedc volgent biedenf gacn ra 1° H wekelyl van Ir. 2° H ook op 5° 11 op de voor Ir En l andere Deze meerdi De I wed. F bare r houdet eene s< De diensij gewon 1° I Ilooge 22 25 a - 18 75 a 21 I 12 25 a 15 I 12 a 12 75 15 a 14 I 11 50 a - I 9 50 a 10 50 I 15 50 a 15 - I a I 28 50 a 28 54 a 54 Ij j 48 a 48 1j i; Gevestigd te Brussel, goedgekeurd by Koninglyk I besluit van den 2 juny 1850. abonnements-prys op Burgemeester en Schepenen der stad Dixmude maken bekend dal de delving van eenen waterput in het hoveken langst de Groene-Wandeling, in pacht gehouden door den heer Ghyselen, by sou- missie zal aenbesleed worden. De gadinghebhenden kunnen zich van heden af aeuhieden in het Sekrelariael len einde kennis der kondilien le nemen. Zy moeten uiterlyk legen dynsdag aenslaende, om elf uren ’s morgens, hunne geschreven soumissien aldaer inbreu ken. Met den Is1'" October maekt hy bekend dal zyne diligencie zal vertrekken ten 6 uren en ball uit de afspanning den Groenen Boomgaerd le Dixmude, in korrespoudentie met bel konvooi van Poperingbe. Terugkomst uit Ypere len 2 uren en half uil de afspanning den Olifant te Ypere, in korrespon- deutie met liet konvooi van Ltcblervclde op Veurne. h «SÖS IE E li M IJ« A UI .4 I. Ei» a verschcideue welke met duiken en revolvers ge- IIET BOTEBKLTPJE. Belgische Maetscliappy van algemecne assurantiën tegen Zarren Eesseu Dixmude. Oosikerke Avecapelle Veurne (aenkomst). Vyl door bare Lode gerat byzot beliei mam gedai bega! volgt w ieu was hel zwar dage 11 55 12 (1-2 12 10 12 "20 1-2 50 12 40 1-2 50 12 55 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 5 50 5 57 7 45 8 8 05 8 15 8 25 8 55 8 42 8 50 9 7 25 7 52 7 40 7 50 8 8 10 8 20 8 25 1NSCÏ Builen Met Hel Br len Dom o den Z Eerste kwartier der Maen, den 12, Volle maen, den 1®> I 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 5 07 5 15 5 25 25 Sept. kwetst .waren. Ten 11 uren wierd de rust hersteld. Een nieuw ministerie is gevormd. Mreiidng is te Amsterdam de derde zitting geopend van hel kongres der internationale vereeuigitig tul bevor dering der sociale wetenschappen. Vele persoenen, zelfs de rockers, van stiel weten nog niet dat de beste Havana tabak in bladeren in eene oplos sing van opium gedopt wordt. Ite tabak en bladeren in zy- ueu natuerlyken siaet, In-ell den zelfden geur niet, wanneer hy in eene pyp gerookt wordt Hel is de opium en niet de tabak, die, in de cigareti van eerste kwaliteit den hcbleii ronk en den getirigeit damp geeft die hen dompelt in de zalige gewaerwordingen van liMl ronken. Er zyu in Havana fabrieken waer men voor 20.000 iloilaers opium *s j.iers verbruikt. I Lichtervelde (vertrek). Curlemarck Handzaeme 6 05 I 6 15 6 25 6 55 6 45 6 50 Het driekleurig vaendel wierd op het uiteinde van hel huis opgesteken. Kapitein Nadar bevalzyne medegezellen de stille aen, op den zeilden oogenblik nam hy zyn hoed af, groette de koni.iglyke familie die zynen optogt in een paviljoen bywoonde, gal het uiterste bevel aen de 200 sol daten die de koorden vasthieldenLaches lousklonk het. De gespannen koorden vielen, en kapitein Nadar en zyne gezellen met hunne hoeden zwaeijende verlieten met den Géant de aerde, onder T gejuich van een half miljoen inetisclieti. Boven tie hoogte van den Planten-luin gekomen, ont rolden de luchlreizigers verscheidene wimpels der helgj. sclu: en Italische kleuren, en trokken door eeneti zachlen nimnl-oosten wind voorlgestiterd hel luchtruim in. Nu was hel de beurt der verrekykers. Men zond de reizigers die de stemmen der aerde niet meer hooien konden, een een symplialisch hoezeeten hooge, en een half uer later was de kolossale reus, die de rigliug van Frankryk nam, met zyne bemanning uil bel oog der aerdbewooners verdwenenI Onze lezers weten hoe en waer hy te lande is gekomen. I.a.... «o—,. De lotgevallen die den Grant op zyne laelsle reis van lange luchlv iert zyu ten deel gevallen, konden niet nalaten eene ontelbare volksmenigte uil al de gedeelten ties lands, zelfs uil den vreemden, nil te lokken om zondag te Brussel zyne luchtopslyging by te wuoneu. Dit was mik alzoo /‘waul van alle riglingen waren er oneindig vei I meer reizigers bygestroomd, om den kapitein Nadar le zien opgaen, dan wel de vorige dagen om de Septemberfeesten by le wuoueti. Ouoplioudelyk kwamen er treinen le Brussel .nngesloomd, allen geliókkeu .Ivor twee stoomtuigen, dié sji'yls hüime dubbele kracht, kuch ten ouder den last die hun achterna sleep. Ten 12 ure wierd de luchtbal aeugebiagl met hel huis op de plaels der oude Scliaerbeeksche poort. Spoedig war. ti al de oml.ggemie stralen door ceue saèmgepakle menigle bezet, eu men schat bel getal der aetiwezigeti op nagenoeg 5110,0110 inau. De volksltumii stond vin aen de Place Royale lol legen de Sint Mariakerk le Schaerbeek, en op nou boulevard vau den Allee-Verle lol aen bel Observaloi ium. Iu den dierentuin was men ingelaten mits 5 fr. per persoon. Ei zat volk op al ne balkons, daken, schouwen eu op al de torens waer men de plaels der opslygiug zien kon. De opvulling van den Géant begint. Nemen wy de gelegenheid waer om iu de tusscbenruirn- te dit kulossael gcvaerle act) onze lezer» te doen kennen De Géant verbeeld met zyu getuig iu het klein eene peer waeraeti een leeiltug batigl. z.ie bier welke de proportion van nil peel keu tyii lie Géant beval 6000 meiers kubiek gaziu zyne giootste breedte lieetl by ecu omlrek Van 90 meiers, hy t» gemarkt uil 20,.-00 meiers wille zyde en heelt eene kleur vju blonde iiavaua-stiikerop twee, drie plaelsen ziet men groole wille plekken er op. Deze heriti- ueren de plac'.seii, waer de Géant op zyne laelsle reis gekwetst wierd. Met liet hui» dal er beneden aeiihangi loeit de reus nagenoeg de hoogte van de torens der ■Si Jortskerk, van Antwerpen. Hel huis dat ouder den ballon hangt kunnen wy niet beter vergelyken dan aen een wagon v. i den yzercti weg; bel heelt ceue deur eu ver scheideue kleine vensters. Hel is verdeeld iu verscheidene kamerketis, een trap leidt uaer hel dak of piatlurme, Tyvidk omringd is door eene balustrade. Aen die balu strade komen zich al tie koorden verbinden, die boven hel verzekeiitigsiiel uilniakru. Hel alles is op zulke vtyze in- geiigl dat men op liet balkon staemle er oumogelyk af vullen kan. Wy leggen de uitleggingen ter zyde vau al wal de reizigers, die 10 in getal zyu, mede nemen; enkel zullen wy melden dal zy eene menigte duiven hebben medegevoerd, wc.Rc zy Vau lyd lol lyd zulley allalen, om lydnigeti le brengen aen de wereld, die er mei belang stelling op wacht. De operation der opzwelling, len 12 ure begonnen, hebben gedcurd lot 5 uren. Ten 4 1/4 ure is men begonnen eene menigte kleine balluunekens op te laten, om de rigliug le kennen die de Géant zou volgen, alsook om de kolossale vormen vau oen reus nog meer le do. ii iiitscliyueii. Ten 5 1/2 ure wierd hel publiek zeer ongeduldig, de opslygiug moest ten 4 ure gebeuren, eu men bedenke dat er misschien 500,000 man sinds 12 ure rond de plaels der opslygiug zich verdrong. Eindelyk begon men toch ballast te leggen. De (lichtbal v.ierd van plaels verschoven, men hing er 't huis aen eu liet den ballon eetnge voeten uaer omhoog. Nadar klom in bel getuig; hy beval al zyne medegezellen zich op de banken der plalforme le rang schikken. Eene oubescbrylely ke stilte lieerschle op dien slouu, hel plegtig oogenblik naderde. Gent. Per hectoliter. 16 Septemb. Witte en mode tarwe fr. 22 18 75 a 21 15 a 14 15 a 14 15 a Il li 50 a 12 3 - 15 50 a 15 a 28 50 a - guhl 55 10 a 56 49 a - De Maelsehappy verzekert legen brand, het vurr da hemels daer onder begrepen, en dit aen zeer geringe pre- mien, alle roerende eu vaste goederen, ingeoogsle vruchten, beeslialcu, enz. Ingeval van brand u-ordl het beloop der vcroorzaekle schade, zoohaesl dezelve geregeld is, betaeld. Kapilael der Maelsehappy VIER M1LLIQENEN 200 I DUIZEND FRANKS. Om andere inlichtingen le bekomen, men gelieve zich le I begeven by ClntrleN Aanhiile, byzondcreu Agent da I Maelsehappyle Dixinude. Openbare zitting van <ien Genieeiile-ractl. Op Maenday, 5 October 1861, out 2 1;2 ure namiddag. Zaken aen de dagoiiue. I° Verslag over de bpsluerlyke zaken 1865- 1864. 2" Nedei legging begrootingstael 1865. N. Tarwe- Kogge N. rogge Geerste Nieuwe geerste Haver Boekweit Nieuw Koolzacd Lytrzaed l oolzned-olie Lytizaed-olie Rondom den bouw is eene bovenlysl uil gesneden hout werk. Zoo dat het voor vreemdelingen wel de moeite woerd is eetr watrdelingske tol daer le doen. By koninklyk besluilzyn 10 franks beloonnig gegeven aen Karei Saitvage, schrppersgast te Dixmude, Pieter Ben del, werkman le Sluyvckeuskerke eu liendtik Conssé, werkman te-Couckeiaere, voor drenkelingen uit vaerlen en waterputten te hebben gered. M. J Verbrugghe, ontvanger dor registratie regteri le Nienporl, gael iu dezelfde hoedanigheid over uaer Jfaeseyek. By koninklyk besluit is M. L. Coiivreur. van Vetirtte, ouder-iientenaul by liet 6e liuie-regimeul tot lieutenant bevordenrd. M. Emile Ghesquière is schepen benoemd van Kort- ryk in vervanging van M. lierman. Te Moeskroe.n is een zinnelooze die hel lokoui'iliel' in zyne. vaert wilde tegenhouden en van de riggels werpen, onder hetzelve gerockt en gedood geworden. De verledene week is een priester van het bisdom Brugge vertrokken uaer Engeland, om aldaer te gacn wer ken aen den voortgang der kalholyke religie, voor de be keuring der Protestanten. Hy had reeds in Engeland eeueu broeder, die Kedemptorist is, en geheel Engeland dooi be kend en bemind is onder den naeiii van Fralher Leo. Die priester is de heer Van der Slichelen, gewezen opziglt-r in het fiollegie vau Sl.-Lodcwyk, le Brugge. Over eenige weken is ook vertrokken een andere priester van onze gewesten, zoon van een barbier v:m Rousselacre, niet uaer Engeland maer uaer Y»land, verre in ’t Noorden van Europa, een eiland dal wel bekend is aen de vlaentscbe vissehcra van Heist, Blankenberghe, Oosl- duinkerke, Duiukerke, enz. Zyu naem is De Kiere. Volgens wel gegronde inlichtingen kunnen wy verze keren dat .Meehelen welliaesl eeneu nieuwen burgemeester en schepen zal bekomen. De burgemeester is stellig M. Verhaghen, thans schepen, welke in deze laelsle hoedanig heid zoude vervangeu worden waerscliyulyk door M. De Jode of M. Ragheno. (Gazel Mechelen). Men leest iu la Paix: Wy vernemen met eene pynlyke verwondering dal sommige personnel), welke spyl Itebhen eene verbintenis voor Mexiko le hebben geleeketid. be dreigd zyn van als deserteurs behainleld eu als dusdanig gestraft le wordeu, byaldien ze weigeren van zich iu le schepen. Reglsgeleerileti vau Brussel hebben de meetiiug uilgebragl dat deze operatieu der departementen van oor log en justitie onwettig zyn. Hel zelfde blad kondigt een belangryk feil aen een jon ge Belg, die voor liet korps vau Mcxiko geleeketid had, heeft zyn kontrakl verbroken, de vyf franks premie en hel uniform terug gegeven. Meu dreigt hem nu met de gen darmerie te doen aeuboudeu. hetgeen volgens de wellen oumogelyk is. M. Coumaus scbryil iu zyn blad, dat hy zich gelast mét al wat cr uil die zaek kan voortkomen, de kos- -tett der verdediging er iu begrepen. Middelcrwyl is de jou- gélingun zyn vaders huis terug gekeerd eu meu wacht de gevolgen af. Een der treffendste voorvallen vo ir welke er meda- liesvan moed en zelfsopoffering doorliet gouvernement vrydag laelsl te Brussel zyu uiigedeeld geworden, is wel de volgende Een kind vau vijfjaren omi, gemiemd Jo- seph-Napoleou Tassel, vau Tm.De out vangt ceue bronzen medalie, om de volgende reden Een bram! wasmitgebotsten den 2 augusly 1865 te Tu- bise. Dc jonge Tassel ziende de vlammen de kamer over meesteren iu welke hy zich met zyn broeder van 9 maeu- den-oud bevindt, wierd met schrik bevangen eu vlugl hei buis uit; maer met eene tegenwoordigheid vau geest zeei ze.hlzaem iu zyne jareu, komt hy terug op ZMie slappen, dringt doofden rook tot aen de wieg van zyn broei ije, neemt hem iu zyne armen, en redt bcm van ceue zekere dood. Een encycliek is aen de poolsche bisschoppen gezon den geworden. De P.rns doel er het talcreel der russische vervolging in op. Hy beveelt de onderwerping aeu de aeu- gestelde overlieden. Maer ten zelfden lyde schandvlekt eu keurt hy de over- dadeu van ’l russiscue gouvernement wegeus de katholie ken af, alsmede de onlrooviugeu, de alzeittngen en den ongehoerdeu aenslag die den aci lsblsseliop vau Varsovie van zyn reglsgebied ontblootte. De Palts verwittigt de geestclykheid eu de geloovigen dal zy aeu geene mactregels moeten gehoorzamen die stry- dig met hun geweten eu ue goduelyke wellen zyu; by be dreigt de vervolgers met de beiiielsche geregligheid welke weldra haer werk doen zal, want de lyd derbermlieriig- heid is kort eu de uiagligen zullen sterk gestraU worden. Meu sehryfl uil Loearuo, 25 september: Meu verneemt uil Turyn dat de troepen gisteren, na langdurige uitdagingen der volksmenigte, welk het hotel der politie belegerde, verscheidene chargen hebben ge- daen. Er zyu vele gekwetsten. Er is een giool getal per soenen aengehotlden. Ouder de gevangenen eu gekwetsten, waren er verscheidene welke met dolken en revolvers ge- Buitenstad, Franks; met hel Supplement, franks Men schryll in ten bureele yVilgeudykslrael, N“ 20. Annoncen, den drukregel, 15 eentinien. Alle AllicGen by den Uitgever dezes gedrukt, worden onverguld in I"1 Rot. geplaèlst. Daerenboven worden er wekelyks een groot tiental nummers verzonden, om des le meer publicilc'1 aen de bekendmakingen le geven. Yzeren weg van Uchtefvelde op ïeurne. Vertrek-uren der treinen. 1 O^ober 1864. Veurne (vertrek). Avectipelle Oosikerke Dixmude Dessen Zarren Hatidzaeme. Corteinarck De Uitgevers, VION en Zonen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2