B •1 I I 1 J N° 4G. Achttiende jner. 15 November 1864. 1> üixmiide. Zondag, 15 17 J ■ms*» MU DE. die in ’t byzonder wierd A. ,1 Te Brugge gaen de liberaters de kerkfabriek van Sinl-Salvators een proces aendoen, omdat tydens de laetste plegtigheden der wyding van den bis schep, er in de kerkvoorbehoudene plaelsen waren De uitleggingen die de fransche Moniteur komt te geven over de fransch-ilaljaeusche konventie, laten dit stuk zoo duister als voren. In dezelve wordt niets klaer of duidelyk bepaeld nopens Ro men, die voorts bet mikpunt blyft van'de aenran- diugen der italjaensche en fransche liberaters. De heer Jacobs bekwam 25 en de heeren Ch. de Coninck en Tack bekwamen elk 22 stemmen. Des anderendaegs zyn de bestendige kommissiën samengesteld geworden, waerua de Kamer is uil- eengegaen lot dal hel onderzoek derbudjetten door eenige der midden-kommissien geëindigd zal zyn, dus waerscbynelyk lot diugsdag. De groote gazetten schryven dat de speelbank van Spa dit jaer maer 1 miljoen GOO duist franks gewonnen heelt. En hoeveel ongelukkigcn hebben zich ter gelegenheid van die speelbank, gczelf- moord?... In hel Parlement vanTuryn wordende debat ten over de fransch-ilaljaensche konventie vooil- Te Brussel gaen ze met eene petitie rond, om te bekomen dat de militairen geen deel meer zouden mogen maken van de procession of andere gods* dienstige plegtigheden. Ergó, alwéér een bewys dat de liberaters den godsdienst niet vyandig zyn «SG2. Te Gent, alwaer de liberaters bet lyk van hun nen bisschep uil de kerk willen weg hebben, zullen de belastingen voor 1865 honderd en negen duist franks verhoogd worden, dal is van vïftien ten honderd. Gentenaers, maekl maer uwe centen gereed Terwyl in ons land van langsom meer de cen tralisatie wordt ingevoerd, wordt die in Amerika van langsom meer vervangen door een soort van libei alismus dat gelyk slaet met vryheid. Het goevernement aldaer komt byna voor niets in 't onderwys dat aen de kinderen wordt gegeven, maer het initiatief daervan laet liet aen de ge meenten en de byzonderen en hel moet zoo zyn. Totael fr. 66,400,000 Dus, meer dan ZES-EN-ZESTIG MILJOEN FRANKS in vyf jaren tyds, in afwachting van hel overige Ook in den Senaet zyn al de vorige leden van hel Bureel herkozen geworden. Hel zyn lot Voor zitter, Prins de Ligne; lot onder-Voorzillers, de heeren d’Omalius d’Halloy en de baron de Tor- nacotot Sekrelarisseu, de heeren de Rasse en L. de Robiauo; lot bygevoegde Sekrelarisseu, de heeren de Labbeville en de Looz-Corswarem. De Senaet heeft aen zyne dagorde van morgen, maendag, de dievenwel. gebragl op de studie beurzen. Onder de gebouwen ten dienste gesteld van het goevernement van Turyu in zyne nieuwe hoofd stad Florencie, telt men vyf kloosters. Het kloos ter San-Firenze zal de Kamer der Volksvertegen woordigers worden; bel klooster van Santa Pa terna'l ministerie van ’l inwendige; hel klooster van Sanla-Annunziala, ’t ministerie van openbare werkenhel klooster van Barbetli, ’l ministerie van oorlog; eindelyk hel klooster der zusters del Maglio, is voor de Rekenkamer bestemd. Dat belooft! En dat heeten de liberaters De vrye Kerk in den vryen Staet. Te Aelsl hebben de liberaters op Allerheiligen- avond op hunnen theater een komediespel gege ven, dal maer geheel weinig geschikt was om aen God en de overledenen le denken. Nogtans, eer biedigen de liberaters den godsdienst; ten minsten vindt men nog onnoozelaers die zulks de men- schen zouden willen wys maken. minglyk n De Voorzitter der Kamer heeft in zyne bedan- kingsrede aen de Leden der Kamer, gezegd dat hy «metkrachtdadigheid, met regten onpartydigheid te werk zal gaen. Als’l maer waer is; de liberaters immers be- looven zoo veeljammer dat de ondervinding ons zoo weinig goeds leert van al die liberaters be loften en schoone woorden i Naer men zegt, zou minister Tesch den gent- schen Gemeente-raed de weet hebben gelaten dat dezelve aen de ontgraving van den bisschop niet meer roeren mag. Desniettemin gaet M. B. Du- mortier in de Kamer, en zulks wel by eene eerste gelegenheid, den Minister, nopens die kwestie der ontgraving van de hken onzer bisschoppen, in terpelleren. In de drie bestendige kommissiën, de eene van finantien, de andere van nyverheid en de derde van naturalisatie, de twee eerste bestaende uit negen -en de laelste uit zeven leden, is de bewarende party in elkeen derzelve door een enkel barer leden vertegenwoordigd, namelyk in de eerste door M. de Naeyer, in de tweede door AL Janssens, en in de derde door M. Tliienponl. Pontius Pilatus wil absoluel niet dat men hem beschuldige den Paus in handen zyner vyanden te hebben geleverdHerodes, integendeel, wil van zyne regten op Romen volstrekt niet alzien en be kent alleenlyk dal hy in plaels van tot brulael ge weld tot schynheiligheid zynen toevluglzal nemen. Hetgeen niet belet dal Pilatus en Herodes, achter de schermen van ‘t polichinellenspel, de beste vrienden van de wereld en het volkomen eeris zyn nopens de overlevering van den Onschuldige! Al onze liberaters gazellen verhellen hemelhoog de liberale vrouwenschool van mej. Gatj de Ga mond, eene school waeruit alle godsdienstig on derwys gebannen woidl, waer men §eén kruis beeld wil, en waer de leerlingen zelfs'de vryheid niet hebben van bet heilig kruisleeken le maken. Zulke school voor liberale wyven kan niet missen onze liberaters met vreugd en hoop te vervullen. De afgrond in welken de zedeloosheid en de ver geten heid van God de hedendaegsche maelschap- py dreigt te storten, is nog niet diep genoeg; 25 onwettige geboorten op honderd die men, jaer in en jaer uit, te Brussel aen te teekenen heeft, schy- nen in evenredigheid niet te zyn met de beschaving der hoofdstad, en het middel is gevonden om eenen goeden stap vooruit te gaen. Gelukkiglyk dat er tegenover dien stroom van goddeloosheid die de Samenleving tot in hare grondvesten tracht le ondermynen, eene instelling bestaet omhel kwaed legen le houden en te be lemmeren. Er bestaet, zegt Mgr. Dupanloup, een leger van 4 a 500 duizend heiden van beide ge slachten, ingerigt om aen onzindelyke kinderen hel gebed en den A B C te leeren. De helden en de heldinnen moeten kuisch, verduldig en volherdend blyven, 10 uren daegs werken en niets dan belee- digingen voor loon ontvangen. Een ééuige meester is dat leger komen iurigten en bezielen; hy ligt het, werft hel aen, wapent en beveelt hetzelve se dert 1800jareu, en hel verlangt geene andere be- iooning dan zyn glimlach, zyn zegen en zyn gezel schap. Die inrigter, voor wiens komst men noch onderwyzer der armen, noch gast- of godshuis ken de, is de vriend der armen by uitmuntendheid; die leermeester, ’l is Jesus-Christus. Het is die goddelyke meester die in onze dagen gelasterd en verloochend wordt, en het is zyne leering die de hedendaegsche liberaters uil de school willen verbannen. En nogtans, dat men eenen valer, eene moeder, eenen koning, eenen staelsman, eenen generael, eenen rector, eenen zeevaerder, eenen nyveraer, eenen grondeigenaer, in een woord, eenen raed van praktische lieden vereenige die op de wereld eene strenge verant- woordelykheid hebben Dal men drie boekverzamelingen vorme, name lyk in de eene al de nieuwe hoofdmannen der toekomst Hugo, Littré, Sand, Quinet, Béraiiger, Comte, Taine, Renan In de andere, de beste des voorleden tyds, de Wyzen, namentlyk Plato, Aristoleles, Descartes, Leibnitz, Pylhagores, Zoroasler, Confucius, enz In de derde een enkel boek, namentlyk het Evangelie. Ik doe eenen oproep lol al de moeders, tot al de koningen, tot ai de vaders, tol al de man nen van 50 jaer, en een kind by de hand ne mende, vraeg ik met eerbied en aendoening aen dit koncilie van hel menschelyk geslacht, iny te zeggen welken dezer drie dranken ik in die klei ne ziel moet gieten! Er zal maer eene kreet zyn, een enkel geroep, en’t zal zyn: Het Evangelie! Het Evangelie! En men stelt voor den godsdienst van het lage re onderwys te scheiden En men begint hel voor stel ten uilvoer le brengen Te Parvs, alwaer bel fameuze dèkreet van prai- rial jaer XII op oe begraefplaelsen is uitgegeven, is dezer dagen het lyk begraven geworden van den aertsbisschop van Santa-Fé dus een vreemde bisschop in de kathedrael van O. L. Vrouw, en IN DEN KELDER TOT BEGHAEFPLAET8 BESTEMD DER OVERLEDEN BISSCHOPPEN. Komt de Gemeente-raed van Parys ook daer tegen? Wel zou hy wel; dat is maer de laek van de godsdiensthaters, en onze liberaters alléén zyn in slaet zich daer tegen le verzetten. Alen doet zulks te Gent, alwaer de liberaters den godsdienst den groolsten eerbied loedragen, maer men ptisl er niet op te Parys De zifting van donderdag is geheel besteed ge weest tol bet samenstellen van ’t Bureel. Al de vorige leden z\n herkozen geworden. De beer Ern. Vandenpeereboom lot Voorzitter, met 56 stemmen op 85 aenwezige leden der Kamer; de heer Moreau tot eerste onder-Voorzitter met 45 stemmen; de beer Crombez tot tweede onder- Voorzitter met 51 stemmen; de heeren de Flori- sone, Van Humbeeck, de Moor en Thienponl tot sekretarissen, de twee eersten met 54 stemmen, de derde met 50 en de vierde met 44 stemmen. Jwa betaeld. De Kerkfa brieken, roepen de Dijspier kwelgeesten uit, mogen niet meer dan eenJj/cenl eischen vooreenen kerkstoel, en hierin slewuen ze zich op de orga* nieke wet van 30 december 1809. Ziedaer alweêi een middeltje om godsdienst en Kerk hatelyk te maken. Weet ge hoeveel de konlribuabeleu in de laelste vyf jaren hebben belaeld voor de voldoening van het liberater-ministerie? Luistert Voor de fotlificalien van Antwerpen, (1» mael), 48,900,000 (2« mael), 5,500,000 Nov. a 18 62 a- 9 51 I i 54 id. id. Voor Wahrendorff-kanonsen toebe- hoorlen, 12,000,000 tic oorzaekle YEN 200 roe. 727,15 it. 145611 5 0129,97 >697,16 SG3. 1819,21 122,08 >U88,O8 zieh le yenl der vuer det inge pre- vruchten, SG9. 550-15 67-14 999-88 46-10 15-80 BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, N" 14. Voor elk afzonderlyk uuin- iner, 12 cciilimeu. ,679-07 19,198-45 52,442-85 16,927-90 ,755-62 ,270-53 11758 9975 15481 16608 16176 15269 16856 18847 19140 7521 i LAIIVE. Oct. 1 59 7 50 a a a a a a a 5. Uberalery. De Senaet. Minister Tesch heeft gesproken 1NSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, 4» franks. ifet Suppl. S Hel Boterküipje verscliynt den Donder dag in geheel Idad en den Zondag in half blad. Pontius Pilatus en Bierosies. De Godsdienst moet van het lagere onderwys gescheiden worden De Eianier. Oei. a 18 75 a 12 a 15 25 a 15 75 a 19- 12 59 5 65 I 2-1

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1