I N° 47. Achttiende jaer. 24 November 1864. Dixmude, Donderdag, Verslag I :k, 420-00 per- fr. 5,082-82 cl. r. 11< A 11*» ;r. tot 4 zy esclt i Os, «lag. aen hut 300-00 54 09 bliek 1,201-25 ker, unis- aen- nkel van eren zen ui zyne r de i in li de zytte oen, alle tca- uw- 'ak- om der igge» jr by ruil - im- aeu Dus in ontvangsten fr. 5096-59 ct. De ontvangsten zyn gedaen geweest als volgt 1° Over 2,128 hectoliters koleji met onkosten van vervoer en lossen fr. 3,854-69 ct. 2° Over 25,800 kilos aerdappelen en onkosten van lossen 3° Over drukloon ■o. i hebben zich voor hun gewoon aendeel te laten inscbryven. TITEL V. Eeredienst. Gy hebt iu uwe zitting van 24jnny I8G4 de hoeren Verwilghen en Vandenbussche leden be noemd der kommissie voor het nazien der builen- gewoone heistellingen aen de kerk, in vervanging der beuren Dcbreyue en Vanderheyde, wiens man- dael geëindigd was met hun ontslag als leden van den Geineeiite-iaed. De herstellingen aen de uitwendige gedeelten van onze schoone parochie-kerk worden altoos voorlgezet. Twee afgeveerdigde leden der koninklyke kom missie van gedenkstukken hebben deze werken komen bezigtigen den 17 augusly laelstieden. Wy bemerken, in bel verslag welk den heer Minister van juslicie over dit onderzoek toege- sluerd wordt, dat de kommissie den wensch uil opdat de kerk zou ontbloot worden van de ge bouwen die er liet zigt van beletten, byzonderlyk langs den kant tier Gioole markt en dal zy de lusschenkomst van hel Staeisbestuer voor deze ontblouling inroepen. (Te vervolgen). Mynheer Debreyne is wonderlyk ongelukkig ge weest in den keus zyiier mannen, belzy dal er kwestie was van een’ uitvoerder te benoemen zy- ner bevelen en besluiten tydens zyue regering, belzy dal by een man moest kiezen om in zyn Weekblad zyue heerschappy te verdedigen of om zyne politieke tegenstrevers aen ie vallen. Hiervan kunnen wy menigvuldige bewyzen aetihalen. En vooreerst Niet zoohaesl was de nieuwe Gemeenle-raed aen ’t bestuur van stads zaken gekomen, ol by hield zich onledig met 't vet beleren van stads graen- en an dere maikteu; overigens is eenieder overtuigd dal de heeren Vanwoumen, Verwilghen, Ghyselen en DeTahaye, sedeit meer dan een jaer, zich met den grootste» en prysbaerslen iever aen die (aek hebben toegelegd. De heer Ghyselen heeft zelfs eene zekere som geld ter beschikking gesteld van de kommissie der maikteu voor hel uildeelen van pryzen aen deogene die gedurende een jaer helmeesl graen op onze markt zal gebragl hebben. Men moest dus verhopen dal hel blad van M. Debreyne len minsten T versland zou gehad hebben van te zwygen. Maerneen; het trekt die heeren door den modder, het weêr houdt de land bouwers van met hun graen ter markt te komen, hun doende vreezen dat ze hetzelve tegen een ver minderden piys zullen moeten afzellenhel dryft den spot met de middels van aenmoediging ge bruikt door M. Ghyselen; meteen woord, de ad- vokael-redakteur wil niet van de ontwikkeling der Totale uitgaven Batig slot 15 fr. 77 ct. leder werkend lid beeft boven zynen inleg 17 °/0 winst ontvangen; zoo dat hy die 50 cent, per week of gedurende geheel de spaerlyd 15 Ir. gestort heeft, vergoed geweest is met 780 kilos kolen of 500 kilos aerdappelen. De overigen hebben ontvangen naer evenredig heid hunner inleggelden. In de gewoone jaerlykscbe algemeene vergade ring der maetschappy zyn de heeren B. Verwil- ghen, A. Vanderheyde en R. Degroote als leden der besturende kommissie gekozen geweest, in vervanging van de heeren Feys-Kesteloot, onder voorzitter en tresorier, *Desouller Ch., sekretaris, en Wyllie Ch., ontslaggevers, en de heer P. Van- duyfhuys in vervanging van den heer Debrevue- Dubois, wiens mandael verschenen was. Vervolgens de kommissie bestaligd hebbende dal de heeren Feys-Rooryck, Ch. Pelgrim en J. Vandenberghe van hun mandaet afzagen, is er in eene buitengewoone vergadering der eerleden ovgrgegaen geweest lol hunne vervanging, en de heeren Ch. Debreuck, Ad. Doolaeghe en Ad. Delheye wierden als besluerleden gekozen. Graenrnarkt om dat men tiigï zonde kunnen zeggen dal onze tegenwoordige fsodsheeren eenen dienst aen stad bewezen hebben, en dit alleenlyk om dat Papa eu zyne kinderen te gemakkelyker weêr aeu ’l roer van stad zouden kunnen geraken Echter had de redaktcur zich moeten herin neren dal, tydens de eerste kiezing van Juny 1850, - Dixmude eene wekelyksche beestenmarkt bezat die de fortuin onzer stad moest uitmaken. Welnu, ’t geval wilde dat M. Desmaisières en niet M. De btevne gekozen wierd; immers Lóo en Nieuca pelle, wiens markten grootelyks gekrenkt waren door de ontwikkeling van den Dixrnudschen markt, hadden rnaer heel weinig bygedragen lot de herkiezing van Mynheer den burge meester van Dixmude. Maer de kiezing van juny wordt gebroken, en ziet, men verslael zich met Loo en Nieucapelle, de wekelyksche beestenmarkt van Dixmude wordt geslagtollërd, M. Debreyne wordt herkozen in december van hel zelfde jaer, en daetuil volgde T geen voorzien was geweest, namenllyk dal de beestenmarkt van Korlryk zich verhief op de ruienen van dezen van Dixmude, Loo en Nieucapelle. Moet men uit dit alles niet be sluiten dat M. Debreyne nooit de voordeelen ge kend heeft noch ooit zal kennen, die eene markt aen de ingezetenen eerier stad kan opleveren? Had nu de advokaet van het Weekblad daeraen gedacht, voorzeker zou hy nooit van geene markt meer gesproken hebbenhy zou de edelmoedige mannen wal meer geëerbiedigd hebben, die hunne zorgen, hunnen tyd en hunne geldmiddelen ge- btttiken lol de ontwikkeling van onze graen-en andere markten. Een ander bewys In 1836, toen M. Debreyne de plaets van burgemeester met geweld veroverd had, toen bezat Dixmude uitzonderlyk goede waterputten in het Westen, en allerbeste steenputten ter ooslzyde van stad. Ilewel, hy heeft tie eene door zyne. laeldttn- kenheid laten bederven, en de andere dooi zyue onwetenheid laten droog loopen. Wy zeggen, door zyne onicelenheid, want eenieder weel dat bet kon- duit van de Noords rael niet dieper had moeten aetigeie.gd worden dan de steenpullen van daer omtrent, om gelyk nu, van eenzelfdep dienst te zyn aen de stad. Welnu, ten dien gevolge bevindt zich Dixmude zonder water, zoohaest hel in cenige dagen niet regent. Maer de nieuwe administratie maekt eenen waterput, en wat doel de beer ad vokaet? In plaets van te zwygen en of hy hier alwéér redens had om te zwygen dient wel niet gezegd te worden in plaets van te zwygen, zeg gen wy, zoekt hy den raedsheer Vandenhusschc bespottelyk en verachtelyk te maken, en zulks om dal deze heer beloofd had dat de nieuwe water put 500 hectol. water per dag aen de stad zou kun nen opgeleverd hebben; hy vertelt schimpenderwyzc Ook heeft de kommissie den heer B. Vei wilgbe» genaemd als onder voorzitter, den heer Vandttyf- huys ais kassier en den heer Reynaert als sekretaris. Met spyt moeten wy ÜEd. te kennen geven dal velen onzer ingezetenen dezen jare geweigerd over de beheerende zaken der stad Dixmude van 1’ October 1865 tot laelsten September 1864, gedaen aen den Gemeenleraed, in zitting van 5 Oef. 1864. Spaermaelsckappy. De rekening der Spaermaelschappy voor het dienstjaer 1865 door UEd. goedgekeurd in zitting van 19 april 1864 geeft den volgenden uitslag 205 huisgezinnen hebben als werkende leden te samen eene som gestort van fr. 4,522-50 cl. 104 persooaen hebben als eerleden in ontvangsten bygedragen De stad, de Burgerlyke godshuizen en het Bureel van weldaed hebben elk eene hulpsom vau 100 fr. vergund, dus Hel batig slot van 1862 beliep lot Zuster, leg va ft ynde ken, Ilers, .azyft 20 50 20 50 15 25 4G 90 BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wrlgemlykslract, N“ 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12 cenlimeu. 20 50 54 hi ?n 15. !9. 12 50 12 50 10 15 Fry naer Mathilde Bourdon door Erideel Wion. 7de Vervolg. i INSCHRYVINGS-PRYS. Buiten stad, fó franks. Mel Suppl. 8 Het Boterkuipje verscLynt den Donderdag in geheel blad eu den Zondag in haIMJad. SS. Debreyne en het WEEKBLAD. VII. De Wederkomst. Be schoone brik De (loop, dour eenen gnnsiigen. wind voortgedreven, vaerde met volle zeilen de Schelde op en Zou in de haven van Antwerpen binnen loopen. in ’s vaer- tuigs schoonste vertrek zalen twee mannen nevens eene hangmat waerop een persoon door eene gevaerlyke ziekte bedlegerig wierd gehouden. Zyne gryze hairen, naer achter gevallen, lieten een gelaet zien, door de zon verbrand en thans met een loodvcrwig kleur bedekt. Zyne oogen bleven gesluien, zyne lippen bewogen zieb om eenige onvatbare 'voor(|en te laten ontsnappen, en bywylerl maê.kte hy stuip trekkende bewegingen alsof by zyn bed wilde Verlaten. Eensklaps gevoelde men eenen liglen schok en onmidde- «aerop. zegde de scheepskapitein wyl hy naer hel dek stom Wy landen. Twee uren later lag de ridder de Tricaslel op een zacht FEUILLETON VAN ”i' BOTERKUIPJE. (5* Vervolg, zie ons vorig nummer). bed in eene frissclie cd stille kamer van Antwerpen’s hos- pitael, waer eene gasthuisnon hem met de grootste zorg be- waekte. Gedurende tien dagen bevond hy zich in doodsge- vaer, doch dal leven, dat hy zo» dikmaels aen alle slach van gevaren had prys gegeven, bezielde een sterk ligchaera dat eindelyk de ziekte, overwon. De eerste dag op welken hy hel bed mogl verlaten, plaatste men hem in eenen grooten zetel voor het venster dat zigt op den bof gal, al- waer de zusters, te midden hunner geneeskundige planten, bloemen plukten, welke zy iu twee tuilen bonden die be schikt waren om bun allaer te versieren. Dé zieke hield eenen merkelyken tyd hel oog naer den hof gerigt, en zeg de lerwyl een zweem van genoegen zyn gelaet bedekte iets gausch buitengewoon, daer by steeds droefgeestig en zwaermoedig was Deze zyn Europeaensehe bloemen, veel schooner dan de Amerikaensche cactus, ztedaer witte roozen zoo als er te Naarden warenMy dunkt ik zie er haer nog pluk ken, zy vermaekle zich in den Lof, en was zoo onschuldig, zoo lieflyk als de bloemen eu de vogelen De zusler, die deze woorden had opgeval, scheen ver wonderd zy stapte de kamer uit en kwam welhaest terug met eenen roozeutak, waerop de morgendauw nog in kleine peerlen glinsterde. Ziedacr, mynheer, sprak zy zachtjes, van die roozen, welke gy zoo zeer bemind. Hy aenveerdde de blnemen en bezag het meisje dat hem dezelve aenbood, en dal zelf zoo schoon was, en «ene ziel bezat zoo blank als die roozen. Hel is toch zonderling, dacht hy, ik zie ze altoos en overal. ’s Anderendaags wilde by by het venster wederkeeren en, door de zuster ondersteund, begaf hy zich naer zynen zetel. Wanneer hy zyne krachten een weinig had herwon nen, zegde hy <t Ik wou wel dat men my den gedenkpenning teruggaf, welke ik op my droeg toen men my bier binnen bragt. Mynheer, antwoordde de zuster, ik dacht dat het eene relikwie mogt wezen en heb hel in eene geheime kas onzer sakristie gelegd. Straks breng ik hel u. Welhaest kwam zy terug met een zeer plat gouden doosje dal wonderlyk gewrocht was. Hy nam hetzelve en trachtte, doch vruchteloos, de veer er van te openen. Ik kan niet, zegde hy, ik ben te zwak.... uw vinger ecus hier eu druk er stevig op... De zuster gehoorzaemde, het doosje sloeg open en liet hel afbeeldsel zien van Claudia, door eene bedreveoe hand verveerdigd in den bloei harer schoonheid. De zuslei had ter nauwernood het portret bemerkt of, in al hare lidma-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1