J I I I I I I a 50 - I a 28 - a 26 50 a 19 a 15 50 a 27 50 6 59 5 18 a 98 50 a 84 - I j l 1V’ 48. Achttiende jaer. November 1834. 'i ■ai Dixmude, Zondag, «e wetsontwerp op en >viucicB, pryzen jociani Jij- I Eene zeer belangryke stemming heeft eergis teren in ’t Senael plaets gehad. Na dal in de vorige zittingen de 48 eerste artikelen van de dievenwet op de sludie-beurzen aehtervolgens gestemd en de wyzigingen door de heeren Malou, d’Anelltan en Dellafaille voorgesteld, zonder genade verworpen geweest waren, kwam het Ministerie schipbreuk te lyden op ’l artikel 49 van ’l wetsontwerp, dat namelyk welk voorstelt dal de nieuwe wet zal moeten toegepast worden op de alreeds beslaende studie beurzen en deze dus in handen van den Slaet zullen moeten overgaen. liet ailikel 49 is verworpen geweest met 28 stemmen tegen 28 en eene onthouding, deze van M. de Lahbeville. Ziedaer wal geene kleine nederlaeg voor het Ministerie was. Datgene wat de liberaters wilden, ’t was de bestaende sludie-beurzen vry en onge straft aen de kalholyke onderwys-gestichlen te mo gen ontstelen om ze te geven aen hunne ongods dienstige Stadsscholen. Hewel, ée Senael heeft in zitting van eergisteren door de verwerping van ’t art. 49 vastgesteld dat de nieuwe wet, indien ze gestemd wierde, maer toepasselyk zou zyn op de beurzen die inde toekomst geslicht zonden worden. liel Ministerie had dus dacr eenen doodsklop r ibaer te He slack lottinen, choenet) Onze lezers zullen niet zonder verontweerdiging vernemen dat een ongelukkige priesler-apostaet, die van over twintig jaren in zyne bedieningen was opgeschorst, dezer dagen te Btussel als solidair Eene groole menigte nieuwsgierigen, schryven de brusselsche dagbladen, omringden den lykstoel. Maer wat hier nog meer de verontweerdiging gaende maekt, ’t is dal de franema^ons en solidai ren zich om het meest beieverd hébben om dien ongelukkige by zyn doodsbed te bewaken en hem den toegang van eiken prieslerte beletten. Eenigedagen voorzyne dood, verlieten de solidairen zyn bed niet meer en de priester die den apöstaet op zyn doodsbed met God wilde verzoenen, wierd onge nadig aen de deur gezet of zyn bezoek wierd dadelyk gevolgd van dit der solidairen. Geen mid del om den afgedwaeldc zytien ongelukkiger) slaet voor oogen te leggen, daer by hern waekten im mers de zendelingen der hel. En zy hebben geze- gepraeld over God! De apöstaet is gestorven als verworpeling, de laelste kreet van ’l geweien in zyn hert verdoovende. En zoo hebben zy als op 'l gral van Verbaegen kunnen uittoepen <r Vaer- wel, broeder, wy hebben lol hel einde toe onz^n pligt gekweten! Ziedaer hoe ver men reeds gekomen is in ons katholyk Belgie. Maer zullen die menschee die nog den godsdienst niet verloochend hebben, lan ger in hunne verblindheid voortgaen, nieitegen- staende zy nu zien en hooren hoe die mannen, die beweeren katholyk te zyn, de hand leenen tot alles wat den godsdienst vyandig is en zelfs de eer be- wyzen aen eenen ongelukkige die niet meer weer- dig was den naem van priester te dragen? Wy zien met genoegen dal by het steeds toe nemen van den iever voor het kwade by onie te genstrevers, onze vrienden ook nietten achteren blyveu. Onderdo vlaemsche dagbladen die wy ge regeld ontvangen en die zich beieveren om zooveel mogelyk hel hunne by te dragen tol de zegcnprael van het goede, moeten wy noemen de Gazelle van Thiell, 'l Jaer 50, de Vrede, het liegt, de Üna/han- kelyke, de Denderbode. ’l Land van Aelsl, de Belg, de Byte- en Demerbode, de Veurnaer, de Gazette van biest, de Waerheidsvriend, T Land van IFaes en hel Algemeen Nut. Al deze bladen zyn met kun de en in den goeden zin opgesteld. Wy zullen ons ook dus veroorlooven eenen oproep te doen tol deze onzer parlygeuoolen die ’t Bolerkuipje voor hunnen huisvriend houden. Véle menschen denken er niet aen welk goed ze kunnen slichten met hunne vaderlandslievende en godsdienstige gevoe lens aen een dagblad mede te deelenwaerom bly ven zy toch zoo slaperig en zenden onze vrienden niet soms T geene goed en nut |kan stichten, zoo als alle plaetselyke nieuws dat vooral een gods dienstig karakter heeft, aen ’t Boter kuipje"! Die zelfde klagl zien wy doen door velen onzer Lollegas der kalholyke drukpers. rbakker, r tennis on aen- 1 winkel •ach van a f’eeren De Kamer zet de diskussie voort over de arti kelen van hel budjet van wegen en middelen. Aen hare dagorde was het voorstel van M. Hymans, strekkende om de afschaffing te bekomen voor onze nationale vissebers van bel inkomregt dat zy nevens de vreemde vissebers aen hel goevernemenl moeten betalen. Doch op T voorstel van M. Fiére is deze zoo belangryke kwestie voor onze vissebers van de Panne en elders, lol lateien tyde verschoven ge worden. Onze representant, M. De Coninck, die liever onze vlaemsche vissebers onmiddelyk vry zou zien van de hooge en zware reglen die zy by hunne aeukomsl op onze zeekusten aen 't goevernemenl moeten betalen, beeft tegen de veiscliuiving ge stemd, voorgesteld door M. Fièie. Daer waren 40 stemmen legen en 53 voor. Dan, om eene tweede reden heeft M. De Coninck tegen de verschuiving gesteuid van hel voorstel-Hymans. ’T is dal hy deti zeeviseb, alsaberdaen (moluwe), slokviscb, haring, enz., welke de spys zyn van ’l volk, in allen gevalle wat minder hoog gelaxeerd zoude willen zien hel tegenwoordige stelsel der donaetiregten den verkoopprys van den zeevisch doende verlioogen van 40, 50 en zelfs GO ten honderd des te meer daer het goevernemenl eene vermindeiing van reglen beeft loegeslaen van I I ten honderd op de oesters en kreeften, welke viscii toch maer visch is voor de lekkerbekken. de |CPr> eu Staet vende, ij 1 lle‘ ge. met hct 'Cl'-effen JOmen; le lied er. voorgeven, waerom doen ze deze andere onre;l- veerdigheid niet verdwynen, namelyk dal de kiezer van eene groole stad zes, zeven, lol elf represen tanten in eens naer de Kamers mag zenden, lerwyl de kiezer van eene kleine idealiteit er maer eenen mag zenden? Inderdaad, te Brussel zendt de kie zer die geen grooleren kiescyns betaelt dan deze van Dixmude, elf representanten naer de Kamer lerwyl wy er maer eenen mogen zenden. Waerom le Biussel niet elk representant in ’l byzonder doen kiezen, dal is, waerom Brussel niet in elf kies arrondissementen vejdeelt? Zie dus daer alweer eene onreglveerdigheid, maer die de liberaters zich wel zuilen wachten te doen verdwynen, en zulks om de eenige reden dal hel daer ook in hunne kans troef is. ehe- of Tarwe- •ekomen Allo, lezers van T geei\ó,goep en nut kan stich ten, onlwaekt uil uwe slffpetjgheid, en zegt eens by u zeiven Ik ook, ik wjjjftl myne bydragen lot voordeel van Vaderland en Godsdienst. Als elke lezer vaneen katholyk blad, aen wien het aen vernuft noch lyd ontbreekt, alzoo handelde, voorzeker zouden wy onze tegenstrevers zoo veel zegeupraleu niet zien behalen, welke hoogst nood lottig zyn aen Vaderland en Godsdienst. Er zyn, melden de verslagen die laetstmael in de Kamer’zyn afgelezen geweest, gepensionneerden van bet leger, die iu de diepste armoe verkeeren eu zelfs alle veertien dagen geen vleesch op tafel krygen. Waerom dan niet wal mindet soldaten onder de wapens gehouden en wat anderen gepensionneerd, dan diegene te laten gebrek lyden welke hun gansch leven aen den dienst van T land hebben loegewyd! ov. a- a 29 50 a 27 - a 18 - j a- Ziehier eenige der voornaemsle schikkingen welke voorkomen in hel ni het kiesbedrog, dat de vcr^dSie week iu de Kamer is neêrgelegd geworden. I Hel papier dal lot slemiriefke moet dienen zal door het goevernemenl a\cteveid worden, ge zegeld zyn en te bekomen by den ontvanger van hel enregislremeut. Elke kiezer zal by zyn konvocatie-biljet vyf vier kante slemhriefkens ontvangen, waervan hy een dier vyf briefkens dat hy in de stembus wil steken, zal moeten vouwen zoo als liet door’i goever e uent wordt vto"geschreven, dat is, met den zegel van boven. Op hel stembriefke zal alleen de naem van den persoon die men kiezen wil, mogen geschreven staen en, in allen gevalle, zal de voorzitter van ’l bureel niets meer dan puer en simpel den naem van den kandidaet mogen af lezen. De burger die zich, zonder regt er toe te heb ben, op de kieslysl zal doen biengen, zal gestraft worden met eene boet van 2/ lol —00 banks. gestorven en begraven is. Gedurende de kiezing zullen de kiezers zich op twee meiers afstand moeten houden van hel bu reel, en de persoon die in de zael nota zoude hou' den van de stemmen die algelezen worden, zal ge straft worden met eene boel van 2G lol 200 franks. Geen geld, drank of eetwaren zullen aen de kie zers mogen gegeven worden met het inzicht om er invloed op le winnen. Ook de belofte aen de kie zers gedaen van postjes of geldelyke voordeelen, zal strengelyk gestraft worden. De plaelsing van ’t bureel zal zoo geschikt we zen, dat niemand zal kunnen bemerken of de kie zer dit of dal stembriefke in de kiesbus steekt. De vervalschtng der stembrief keus by de op neming zal gestraft worden met eene gevangzitting van diie maenden tol twee jaren. Eindelyk zal aen de openbare ambtenaren die zich aen hel eene of andere misbruik piigtig ma ken, hel hoogste der straf loegepast worden. Ziedaer een wetsontwerp dal, wierde bel alzoo door de Kamers gestemd, voorzeker geschikt zou Zyn om de liberaters vooraf de meerderheid der stemmen by elke kieziug té verzekeren. Het getal der kiezers in de steden is immers, in evenredigheid van de bevolking, diiedubbel by dit der kiezers van ten lande. Toen minister Frère de belasting op den verkoop der sterke dranken, als genever, brandewyn, enz., zoo buitenmatig hoog deed stel len en dezelve, ofschoon ze geene direkte belasting is, deed tellen voor den kiescyns, wist hy wel, zoo als hel dezer dagen in de Kamer nog heihaeid wierd, dat hy daerdoor liet getal der kiezers, waer van het meestendeel in de sleden, van zes duist zou vermeerderd hebben. Nu, gelyk hel bewezen is dat de landelyke kiezers niet ligt gereed zyn om vyf,. zes uren reis af le leggen om een slémbrieljc in de kiesbus te gaen steken wanneer ze boven hunne reiskosten nog hunne maellyd moeten betalen, zyn ze zeker dat de buitenkiezers, dank zy hunne wel op het kiesbedrog welke de maellyden verbiedt, naer de stemming niet zullen komen en ze alzoo, de stedelyke kiezers door hunnen invloed aen hun nen kant hebbende, vooraf van de zegeprael by elke kiezing zullen verzeketd zyn. Dan nog, waerom, gezien onze tegenstrevers zoo zeer voor de vryheid en gelykheid zyn, geene gelykheid gebragl lusschen den kiezer van den buiten en dezen van de steden? De kiezer van de stad heeft geene de minste kosten hy hel uit oefenen van zyn burgerlyk regt, terwyl de kiezer van den buiten èn daghuer èn reis- èn verblyfkos- ‘eti te betalen heeft om een gelyk regt uit te oefe nen als de stedeling. Waerom dan niet elke kiezer in zyne gemeente laten stemmen? Ten anderen, waerom ook, als ze zoo zeer voor de uitoefening van ’t burgerlyk regt zyn als ze ■ieder. i .1 a a BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wibeuilvkslraet, N“ I l. Voor elk afzonderlek num mer, 12 cenliuien. Nov 00 15 75 55 50 i 15 ov. a 50 102. INSCHRYVINGS PR VS. Buiten stad, franks. Mel Suppl. S Bet Boterkuipje verscliynt den Donderdag in geheel blad cu den Zondag in half blad. 6êe Scnact. Biel Ministerie les oenen li-itieken toestand. Eegenprael van ’t Sünislerie Nor. a 18 62 a <2 76 a 12 76 a 9 66 a 16 55 a a a a 5. ev. a 18 75 a 12 - a 12 50 a 15 25 a 9 50 Hleuwe zegeprael tier Solidairen. Een beetje goeden wil. ÈJe Einnier. Waerom niet wat minder soldaten onder de wapens gehouden 2 45 5 50 I 2 18 as EEct nieuwe wetsontwerp bp het kiesbedrog. Wat er uil Je stemming van die wel moei volgen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1