8 N, oningtyi; if 4 I iV 49. Achttiende jaer. 4 December 1864. EN, Dixmude, Zondag, Algemeene Vergadering in de groote zacl van het Stadhuis lol de her- inr’gtiog en den vooruitgang onzer vveke- lyksche GraenuiarLt. a d. evel van aen J. R. r Belgen, jogte van le 11 cm- tintelers, »Leid van drongen- lere slack t maken enmuren, laken van ?gen van elsehvetk aen Jixmude. n° II, Mi dal hy scltoonê nnen en sclioonen 15 a 9225 i roorzaekh 'NEN 200 il. 15 •ve zich le Ajenl far 2 45 3 54 2 IS vurr der rings pre. vruchten. 43 50 27 54 6 51’, 5 I* 98 50 BEKENDMAKINGEN. 15 ct. den drukregel. Bureel Wileendykstracl, N* 14. - Voor elk afzonderlyk num mer, 12 centimen. INSCIIRVV1NGS PRYS. Buiten stad, €5 franks. Met Suppl. S Het Boterkuipje verschynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. Nov. a- a 30 - a a 18 - a-- 10 a- 10 a- welk de bewoners van’t Oosten enT Zuiden moeten, om zich naer ’t Westen en ’i Nftorden te begeven, en vicc- versa. Nogtans, ’k moet het bekennen, is de berinriglmg onzer groenmarkt geene ligle en gemakkelyke zaek. Men moet vooreerst rekening bonden van den tegenwoordigen stad van zaken, en oude- gewoonten moeten uitgeroeid worden; nu, oude gewoonten uiiroeiji-ii is altoos moeijelyk. Wanneer, ten eersten, een brouwer aen eetien landbouwer graen koopt, levert de landbouwer het groen aen den brou wer, en daermedc is alles gedaen. Maer zoo is ’t niet als de landbouwer zyn graen ter markt te koop wil stellen; daer komt hy moeijelykheden legen, moeijelykhedcn welke by ontziet; en ziedaer de roden waeroni by naer de markt niet kooml. Ten tweeden, T is gekend dal de land bouwer schier vry van alle onkosten wil zyn wanneer hy met zyn graen ter markt gaet en dit besmet hier niet. De verkooper heeft immers bet eene en andere te betalen vooraleer hy zyn graen heeft kunuen leveren. ’T is waer dat al hetgeen er ie betalen valt maer eetiige. kleine baga tellen zyn, maer het is toch anders wanneer hy zvn graen by den brouwer leveren kan daer komt hy geene moeije lykheden legen en heeft ook geene kosten. ’T geen hy hy den brouwer te betalen heelt, is wat drinkgeld aen de knechten, en dat doel hy geer.;, daer hy integendeel met tegenzin den gedwongen taks hei.ull aen vreemde am bachtslieden. Van daer ook dat bel voor den brouwer zelve eene sacrificie is, graen te koopen op de markt. Dan nog bestaen niet zelden misbruiken, en T is bewezen dat de arbeiders, voor den dienst der graenmarkt aengesleld, wel somtyds oorzaek zyn geweest lier moeijelykheden welke in ’t verledene tusschen kooper en verkooper zyn ontstaen. Onder andeie bewyzen, zal ik u aenhalen dat T eens ge beurd is dat een landbouwer die met graen ter markt ge komen was, zynen wagen niet deed lossen maer met zyn graen naer huis terug keerde, en zulks omdat de dienst doende arbeider van’lhetn eenen buitenmatigen, onrede- lyken prys geëischt had voor ’t lossen van zyn graen. Dit nu alles ing< zien, doe ik het voorstel om markttarieven te doen drukken, ze onder de landbouwers die ter markt ko men te verspreiden, en van ze ook wyd en breed in onze omstreken te zenden. Ik zou daerenboven wenschen dat ook de stad eene zekere som in het budjet zoude brengen, ten einde lu i lossen van T graen] op onzen wekelykschen marktdag geheel gratis zou geschieden; maer gezien de bud- jetten alreeds zyn opgemaekl, kan zulks voor *1 oogenblik niet verwezentlykl worden. De heer Verwilghen ycrklaert dat er van de bemerkingen van den heer Vandenbussche nota zal gehouden worden, vooral voor ’t geen den taks betreft op T lossen van hel gr.icn. Volgens den beslaeuden tarief, vervolgt de spreker, beloopt hei losgeld maer 2 centiemen per zak en dan nog staet het den verkooper vry zyn graen zelf, alleen, of met behulp zyner knechten, le lossen, of daertoe den dienst der aengestelde arbeiders in te roepen. Hierover laet bet regle ment hem den vollen keus; zoo dat hel den landbouwer, verkooper van graen, wel werkelyk niets moei kosten om zyn graen te loss.cn als by zulks verlangt. Echter is ’t na melijk dat alwie werk doet doen door vreemde handen, den arbeidloon-bctale. Maer is de taks voor T lossen van graen, aen 2 centiemen per zak, te hoog gesteld? ’K peize van neen. Voor wat het ander feit betreft door den heer Vandenbussche aengebaeld, namelyk dat dienstdoende arbeiders hebben misbruik gcmackl van hun regt en van den landbouwer een overmatig loon geëiscbl voor ’t lossen van zyn graen, dit is een misbruik, Mynheeren, dat zich thans niet meer verwezenlijken kan, gezien er bestendig, tydens den gcheclwn duer der markt, eene kommissie van loezigl zich ter maiklplaets bevindt. Dewyl wy dan hier aen T beramen zyn over de maat regelen welke dienen genomen te worden om den voor uitgang en bloei onzer markt te bespoedigen, geloof ik het van geen belang ontbloot een klein overzigl te doen nopens den toestand der groenmarkt welken eerst over vyftien jaren bier wierd ingerigt. Het was, ja in 1819 dal onze graentnarkl eerst lol stand kwam. Men begon met omzendbrieven uil te zenden, en korts daerna kwamen er by honderde zakken graen ter markt. Om u te beloonen hoe voorspoedig onze markt in korten tyd geworden was, is ’t genoeg le weten dat, in de driejaren en half van haer bestaen, er boven de zestig duist hektolilers graen zyn veikocht geworden, of voor eene weerde van ongeveer I Nov. >2 a 18 61 II a 42 76 >3 a 12 71 b9 a 9 66 53 a 16 55 a-- a 56 a 81 a >,55. Nov. a 50 - 64; 102. a 50 - a 28 - 50 a 26 50 a 19 50 a a 75 a a a 50 a 84 Out kwart voor 8 ure wordt de vergadering geopend door den heer L. F. Parel, burgemeester, die in weinige woorden het voorwerp der byeenrooping te kennen geeft alsook het doelwit hetwelk by ’t houden der vergadering wordt beoogd. Een aental persoenen zoo brouwers als kooplieden, bak kers en andere belanghebbenden woonen de vergade ring by. Na de openingsrede van den heer Burgemeester, wordt het woord verleend aen den heer Verwilghen, voorzitter der kommissie gelast met de regeling en ’t bestuer onzer graentnarkl, welke heer in eene geïmproviseerde aenspraek zich volgender wyze uitdrukt Mynheeren, de kommissie onzer graenmarkt heeft gc- radig gevonden van op heden eene algemeene vergadering te houden ten einde, niet alleen de brouwers, stokers, en bakkers, maer alle burgers die belang stellen in den bloei onzer Graentnarkl, aen le moedigen om zoo veel inogelyk hunne medewerking te leenen tot den voorspoed dezer markt. Inderdaed, de gracnmarkt moet wel zekei als eene der belangryksle inriglingen onzer stad gehouden worden. Vroeger was eene associatie gevormd ten kapitale van 16,000 franks door derzelver zorgen wierden omzend brieven gedrukt, en de larfdbouwersen kooplieden wierden uitgenoodigd, de eersten om hun graen ter markt te stellen, de anderen om hunnen aenkoop in onze stad te doen. En om des te zekerder in hare poogingen te gelukken, be- paelde zich de associatie niet by de aenvracg gerigl tot de landbouwers en kooplieden, moer ze noodigde ook stads ingezetenen uit, namelyk de bakkers, de brouwers en an dere belanghebbenden om insgelyks het hunne hy te dra gen tolden aengroei der nieuw ingerigte graenmarkt. Echter toen, MM.,gelyk nu, had men by den wekelykschen marktdag moeijelykhedcn te beslryden, moeijelykheden die uil verscheidene oorzaken ontstonden. Vooreerst deden de burgers opmerken dat de kommissie te vroegtydig graen aenkocht. Om de burgers dan in dit punt regt te doen, wierd er voorgenomen dat de kommissie voortaen maer ge kocht zou hebben na dal alle anderen ttlrcê waren be diend, en daerenboven liet dezelve hare aengekoebte gra nen over aen ai wie liet beliefde. Zoo wierd deze eerste tnoeijelykheid weggenomen en de markt begon allengskens aen te groeijen. Het nieuwe sfadsbestuer, Mynheeren, gezien dien eer sten goeden uitslag, heeft het g'-oote belang begrepen die eene w'ekëlyksche graenmarkt voor de stad aenbiedl. Daer- om heeft hel hy dcszelfs heroprigting nieuwe middelen be- raetnd om meer dan ooit, gemak le geven cq non den koo per èn aen den verkooper. Het heeft, ten eersten, T stand- regl afgescbafl, ten tweeden een korps arbeiders ingerigt en ten derden, eene kommissie van toezigl of surveillance benoemd. En nieltegeuslaende bet reeds gevorderde jaer getyde, is er nog eene zekere hoeveelheid graen ter markt gekomen en verkocht geweest. Do' h heel anders is bet nu gelegen; de landbouwer heeft nog zyn graen te dcrschcn en de burger moet nog zynen voorraed opdoen. Het oogen blik is dan nu gekomen op ’t welk de middelen behooren le worden genomen ten einde onze graenmarkt op eenen goeden voet kunne ingerigt worden. Dacrioe, geloof ik, is’l vooreerst eene noodz.akelykheid van, door omzendbrieven of ttttderzins, zoo vele ruchtbaerhoid te geven als inogelyk aen de beslnitselen die wy desaengaende nemen zullen en van. len anderen, de heeren brouwers en bakkers aen to be velen van huunen voorraed van graen lor onze, markt Ie koopen. AVaerschynlyk bestaen er oog andere middelen om den bloei onzer graenmarkt le bespoedigen daerom gevca wy nu T woord aen de andere leden omdat zy ook hunne aenmerkingen aen de vergadering zoutleh voor dragen. De heer Vandenbussche spreekt vervolgens en doet uit- schynen dal Dixmude in der waerheid de best gelegene plants is voor het houden eener wekelyksche gracnmarkt. Door zyne ligging, zegt hy, is Dixmude de sleutel van keurnambacht, van de streek van T sucrioen Dixmude is daerenboven als liet ware T bindingsleeken tusschen den verkooper en den verbruiker; het is hel middenpunt door 600,000 Ir., alhoewel de granen op dit tydslip leeg in prys stonden. Dit inaekt dus daeromtrenl 20,000 hekto- lilcrs by jare. En wil daeruit opmerken, Myulieeren, dat de beweging die de verkooji van dit graen in onze stad met zich medebragt, ten eersten, hoogst voordeelig was voor de algemeenheid der neeringdoeners, zoo als been houwers, bakkers, herbergiers, enz... en ten tweeden was ze niet minder voordeelig voor de brouwers en bakkers. Wil ook niet gelooven dal de Kommissie der graenmarkt alstoen liet meeslendeel van het le koop gestelde graen voor eigene rekening aenkocht, neen de Kommissie heeft in den tyd, in T geheel, op onze markt tusschen acht en negen duist hektolilers graen gekocht, en boven de vyflig duist hektolilers, dus de 5/G gedeelten, zyn aen andere verbruikers verkocht geworden. Maer waerdoor is toen de markt te niet gegaen? Ziehier het standgeld dal door de stad gcéischi wierd, had groote moeijelykheden doen ont staen zoo was 'l dal de landbouwers, om geen standgeld te moeten betalen, bun graen by 'l inkomen van stad in de Jierbclgen losten en ervan maer een of twee zakken lor markt stelden om alzoo het standgeld te vermyden. Dat de markt dus op die wyze moest te niet gacn, is iets wat ligt begrepen wordt. Er wierd dies ten gevolge het Stadsbestuur verzocht om ’t standgeld op de graenmarkt af te schallen, maer T Sladsbestuer gaf ten antwoord dal dit regt, gedurende voormeld tydslip van 5 1/2 jaren, by de 24 honderd fracks hail opgebragt en diet om die reden het zelve niet afgeschaft zou hebben. Echter, is deze opbrengst van jaer tot jaer verminderd, zoodanig dal hel enkel nog beliep in hel jaer 1865 van 10 lol 15 franks. En daerom, Mynheeren, hebben wy, zoohaest wy aen 'l bestuer geko men zyn, dit regt afgeschafl en liever andere en voordeeli- ger middelen betracht. ’T is alzoo dat nu <!e Kommissie, ten einde onze graenmarkt weder in te rigten, de brou wers, bakkers en alle Irelanghcbbenden vriendelyk ver zoekt van voortaen hunne provisie van graen op onze markt te koopen. Hel Sladsbestuer kan immers niets doen zonder ondersteuning, en 'l is die ondersteuning die wy u heden komen vragen. Vooral nu, met den yrerweg, biedt de gelegenheid zich voor ’t op nieuw iurigten onzer graenmarkt veel schooner aen dan by derzelver eerste inrigting. De uren der wekelyksche markt zyn immers zoo geschikt en vastgesteld, dat de expeditie ten allen lyde en heel gemakkelyk geschieden kan, de havermarkt begin nende om 9 ure, de sucrioenmarkt om 10 ure met de aenkomsl van *1 konvooi, en de tarwemarkt om 11 ure. Aengezien ook de trein van Lichtervelde vertrekt om 12 1/2 ure, kunnen de kooplieden met dit laelste konvooi hunne granen aenstonds verzenden. De heer Ghyselen dei t opmerken dat, sinds eenigen tyd, hel 'l gebruik geworden is van ’t graen by 't gewigt te verkoopen, en hy stelt voor dat er'voor de belanghebben den eene wcegschael op de markt geplaetst zou worden, ten einde le voldoen aen den wctisch van koopers en verkoopers. De heer Verwilghen zegt daer nota van te zullen hou den en geeft tevens zyn verlangen te kennen opdat aen voormeld besluit de meeste ruchtbaerhcid zoude ge geven worden. De heer Rob. Vanwoumcn gelooft dat het beter en voor- dceliger ware van eerder de kooplieden dan de verkoopers te bewilligen om naer onze graenmarkt te komen, on Stelt voor dat eene premie zou gegeven worden om konknrreutie te maken onder de koopliedenhy verzoekt ten 2" dal de landbouwer die zyn graen ter markt brengt, van alle onkos ten vry zou zyn; ten derden, dat de dienstdoende arbeiders der graenmarkt door de stad zouden betaeld worden; ten vierden dat er geen lakt op ’l lossen van T graen zou be staen, en ten vyfden dat, zoo als op de gracnmarklen van Brussel, Antwerpen, enz., er een opziener zou aenge sleld worden om de zakken op uer en plaets te doen be stellen en dat, indien er voor de verzending geene wagons in gereedheid zouden zyn, dat alsdan, onder de verant- woordelyklieid van den opziener, het graen in een enlrcpól gelegd zoude worden. De heer Verwilghen ondersteunt het voorstel van den heer Rob. Vanwoutnen voor wal aengaei dat de landbou wer by zyne komst met graen in stad vry zou zyn van alle kosten, tot zoo ver nogtans dat hy geene andere kosten heeft dan deze die hy zich zelven wel wil aendoen. Verders vindt hy bet hoogst noodzukelyk dol er eene ernstige waer- Nov. 5 a 18 50 15 a 12 25 -a 12 50 a 15 -

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1