•'j lil 49. S December 1S64. Achttiende jaer. Verslag 'ill i''I \il Dixmude, Donderdag, ieder. mude. ningen 1 en de g werk versie- laine. “9 ingiyk c. ”nan in 1. udende ERVE, Huide- oorter, ewalle, belas- im wh er in de ooneit, geza- 2 c. rvoege land- ntoore xmndf, oesters Jen go- irekend de her- Ire- o. Tarwe- ekomen Pijlen ociant •e ont- gut. fen aett zelve te 1 ovèrt de beheerende zaken der stad Dixmude van 1" October 4865 tot lae'lslen September 1864, gedaen aêh den, Gemee'n{eraed, in zitting van 5 Oct. 1864. Akademie van Teeken- en Bouwkunde. Het mandaet van de heeren A. Antriqiie, R. Zants en A. Dekeyser als leden van bet besttier der akademie is door den Raed vernieuwd gewor den in-zitting van 5 October 1865. De begrooliogs-slaet van de akademie voor het dienstjaer 1865-1864 is vaslgesleld geweest in ontvangsten en uitgaven op negen honderd franks. De begrootings-staet voor hel dienstjaer 1864- 186a hebt gy op dezelfde som bepaeld. In zitting van 25 septembei hebt gy het man daet van de heeren P. Vanderheyde en Fr. De- groote vernieuwd, en den heer P. Vandenbussche, lid van den Gemeente-raed, in vervanging van den heer Debreyne-Dubois genaemd. Het onderwys in de akademie is by voortduring gegeven door twee leeraers, den eenen voor- de bouwkunde en dep anderen voor de teekenkunst. Het onderwys der bouwkunde is verdeeld in 5 afdeelingen, het onderwys der teekenkunst ook in 5 afdeelingen- en de lynteekening in 2 af deelingen. 98 leerlingen hebben zich laten inschryven om de klassen te volgen gedurende het dienstjaer 1864-1865. De akademie van teeken- en bouwkunde is een der nuttigste onderwys-gestichlen voor onze wer kende volksklas en brengt voordeelige uitwerksels voort. Het bestuer heeft in haren budget van het toe komende dienstjaer eene som van 150 franks gestemd voor eenen nieuwen leeracr der lynleeke- ning; gy hebt geradig gevonden deze som niet toe te stacn omdat gy hel projekl hebt alhier eene nyverheid-school op te rigten en dezelve -in ver band te stellen met de akademie. Wy denken dal dit projekt welhaest gedeeltelyk zal kunnen ver- wezenllykl worden. Sludie-beurzen en aenmoedigingen. De twee sludie-beurzen van 108 fr. 56 cl. ieder, ten laste van het Bureel van weldaed en ge slicht door wylen den heer Antonius Decoster, zyn by voortduring eenoten de eerste door den heer Julius Rabaul, een der bloedverwanten des stich ters, leerling hy de hoogeschool le Gent, en de tweede door den heer Julien Viaene, onze stad genoot, student in hel bisschoppelyk seminarie le Brngge. Sieur Guslaef Dewyz.e, aen wie eene jacrlykschc liulpsom van 125 hanks loegestaen was om de lessen te volgen van de hofbouwschool le Vil- vorde, heelt dezen jarc zyne studiën geëindigd en Zicdaer wat de liberaters ons sedert meer dan twintig jaren naer bel hoofd werpen. H’t/, katho- lyken, zyn de vyanden van onze Grondwet! Omdat wy verslaefd zyn aen de Kerk knnnenlwy onmoge- lyk onze Grondwet lief hebbenwy zyn zelfs ge- noodzaekl dezelve te bestryden. Heeft immers Paus Gregorius X'l, in zyne Encycliek, onze Grondwet niet veroordeeld? Ett kannen wy goed keuren wal bel Opperhoofd der H. Kerk heelt afge keurd? Hel is inderdaed verleidend. Alwie met de tak- tiek der liberalers niet bekend is. moet voorzeker by zyn eigen zeggen ’t is zoo, datgene wat ik lees is waer, een goede katholyke kan nie.t goedkeuren wat hel Opperhoofd der II. Kerk heeft afgekcerd. Maer wie by ’t houden dezer lael het inzigt kent vau ouze tegenstrevers, wie T doel hegrypt welk zy beoogeti, oh! voor dezen heeft die tael niets meer dat verleidend is. Toen, in 't Kongres van 1850, de katholyken de vryheid inriepen voor allen en in alles, waren een zestigtal liberalen die met M. Defacqz en een ander lid van het Kongres, Camille Desmedt, eene opent- lyke oppositie maeklen en jnaer zegden de vryheid te willen voor zooveel de burqerlyke vryheid de overhang had op de godsdienstige vryheid, deze laetste door de katholyken ingeroepen. Echter wa ren de katholyken in deze roernryke vergadering in overgroot getal, zoo dat de liberalen zich by de uil- spraek van ’I Kongres, met of legen dank, onder werpen moesten aen de besluitselen die genomen wierden. Deze besluitselen waren niet zoo zeer in voördeele van de eene als van de andere magt. De vryheid wietd uitgeroepen voor allen eu in alles de katholyken eischten niet meer vryheid voor zich zelven als zy die voor hunne tegenstrevers wilden. Dit was wel zeker edelmoedig zyn jegens zyne tegenstrevers, die niet geaerzeld hadden uit te 'l, ‘I het diploma van hovenier bekomen. De Raed heelt onk in zitting van 5 december 1865, eene htilpsom van 75 franks toegestaen aen sieur Edmond Declercq, die hel vet leden jaer den 1° prys van de le afdeeling der bouwkunde in onze akademie bekomen badten einde Item in slaet te stellen de koetsen le volgen van de ko- uinklyke akademie te Antwerpen. Declercq heeft getoond dat hy deze hulpsom weerdig was, want hy beeft zich ia de nyverheid- school op eene eervolle wyze onderscheiden in de volgende takken van onderwys weteuschappelyke lessen, de 5’’ in de uitmuntendheid en de reken kunde en de 2e in de stelkunde, de geschiedenis en bel boekhoudenbouwkunde (metselwerk), groot zilveren eermetael in de uitmuntendheid en dry pryzen in de teckening en de uitvoering; we- tenscbappelyke lessen, de 2® in het meeste getal punten. (Te vervolgen). roepen Wy willen van geene godsdienstige vryheid, de burgerlyke magl moet het hooge gezag hebben over alles wal van verre of noby met den godsdienst in verband slaet. En toch wierd onze grondwet op dien breeden voet en zonder voorhehouding door de katholyken gemaekl en gestemd. il dat zeggen dal, iudien onze Grondwet te hermaken ware, wy heden zoo edelmoedig jegens onze legenslievets zouden zyn als ouze partygenoolen van 1850 bet waren? In T geheel niet. De ondervinding heeft geleerd wat onze tegenstrevers verstaeu door vry heid voor allen en in alles, en daerom zeggen wy regtuit dal, als onze Constitutie opnieuw tema ken ware, wy geen voorstaemlers van dezelve zou den zyn. Eene o bepaelde vryheid geven aen man nen dte men vooraf weet te zullen misbruik ma ken van die vryheid om ons zelven le benadeelen, ziedaar iets wat nimmer onze goedkeuring verwer ven zou. NogXans veroordeeleo wy onze mannen niet, die onze Grondwet hebben gestemd zy heb ben ter goeder tróuw gehandeld en wy eerbiedigen hun werk, al is ’l dat bet aen de verwachting niet beantwoord heeft. De goede trouw is eene hoeda nigheid die de katholyken eigen is, maer die onze tegenstrevers nooit gekend hebben. Zoo is T dat zy den geest onzer Grondwet hebben miskend en heden meer dan ooit de godsdienstige vryheid den oorlog aendoen. En 't geen zy inroepen tot de mis kenning der godsdienstige vryheid, T zyn de prin ciepen van 89. Welnu geene princiepen zyn meer anli-constitulionneel en ongodsdienstiger dan de princiepen van 89. Wy deelen hierin ten vollen in ’t gedacht van den schryver van ’t verdienslelyk blad: La science sociale au point de vue chrélien. AA al ziel men inderdaed hedendaegs gebeuren? Onze (egenst’evers, deliberalers, roepende Grond wet en de princiepen van 89 in om de katholyken in hunne godsdienstige belangen, in hun geloof, in alles wat ze dierbaer hebben, le vervolgen! ’Tis in naem der princiepen van 89 cn met de kreet Vry heid voor allen en in alles op de lippen, dat zy onze kerkhoven, ce rustplaets onzer douden, komen schenden; ’lts in naem van de princiepen van 89 en met die zelfde kreetVryheid voor allen en in alles in den mond, dal ze de beurzen|jdoor de katholyken gesticht, ons komen ontstelen om ze te geven aen hunne ongodsdienstige Universiteiten en wy zouden onze Constitutie, zoo als de libera lers ze verstaen, kunnen aenoemen? Onmogelyk. Gy zyt de vyanden van onze Grondwet! roepen zy ons toe; ge moet gehoorzamen aen uw Opperhoofd dat te Romen woont, en de Parts heeft onze Grondwet veroordeeltHy keurt onze Constitutie af en gy zoudl ze goedkeuren? Maer dit kan niet zyn. Inderdaed, onze Grondwet zoo als ze de libera tors verstaen, keurt het Opperhoofd derll. Kerk af, hy moet ze afkeuren, bet kan niet anders zyn, des te meer daer wy zelf, die de zaken van zulk geen hoog en vet heven standpunt inzien als onze H. Vader, dezelve af keuren. Maer Z. II. Leurt ze V, e rzaekle FEUILLETON VAN ’T BOTEBKUH’JE. UN 200 V 26 46 uer du ge pre- uchlen, lith U ml der f s cn over- r diep 12 50 12 50 10 15 BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wikendykstract, N* 14. Voor elk afzonderlik num mer, 12 cent 20 20 15 - VS9S» Vry naer Mathilde Bourdon dear Fideel Vlon. gsie Vervolg. andere, familie meer d in bier die geeslelyke dochters diu hacr hadden aengeiiomen. Myne gezellinnen en ik, wy be minden het meisje teederlyk, nooit verliet het ons, het m’tiekte de voldoening nil van het huis, en liet deed de zieken waerlyk genoegen dal lieve kind in den hof te zien huppelen en springen, of liet in de kapel *s Heeren lof te liooren zingen! Wanneer zy dejaren bereikt had wierd zy door menige dame, die haer kende, voor haren zoon ge zocht, doch alle vragen wierden van de hand gewezen zy wilde zich aen den Heer toewyden, en inderdaed God’ alleen was eene zoo edele ziel weerdig! Thans zyn er zes jaren verloopen sedert zy het gcestelyk kleed aenveerdde dit zyn zes jaren van geluk voor haer en van stichting voor ons geweest. Ik kan ze u niet terug geven, mynheer, tuaer ik mag tl verzekeren dat zy steeds gelukkig en bemind was, en dat nooit een dag voorby ging zonder dat zy den lieer voor u een gebed stoeide. De Tricastel scheen in gedachten verslonden; eindelik, na ccue langdurige slilzwygendheid, vraegde hy aen de overste Zoudet gy my de katner waer myne Claudia stierf niel, nacr uw beliefte, willen verhoren of veikoopen? Ja wel, antwoordde zy verwonderd. Qoed, is het zoo, daer wil ik leveu en sterven.... Daér •’I1* INSCHBYVINGS PllYS. Biqlen stail, G franks. Mel Suppl. S Hei Boterkuipje versclivnt den Donderdag in geheel Id.id en den Zondag in hall' blad. (7e Vervolg,’’zie ons vorig nummer). tuigd, een gesprek aetlvin» in dez< r voege Zon ik ti’niet te zeer vermoeije, dan doe ik u in korte woorden het verb.iel door welke oorzack gy hier uwe doch ter hebt wedergevondi ii. Ik ook ben in Holland geboren, mynheer; myne ouders waren uitreden van Vcrinacg- sch.ippiug en het geloof ninerlyk aen de familie Gheldof verbonden; na de overpaid dor stad Naarden (vergeef mv deze bittere herinnering) trachtte Jacoba haren broeder en hare nicht te overleden om te Antwerpen eene schuilplaels le zoeken. Zy overwon hen en ik acnveerdde hen melde grootste vreugde in dit huis dal ik toen reeds bestuurde. Welhaest had ik eene kamer doet! opsél.ikken welke zy betrokken. Uwe jeugdige vrouw scheen langzamerhand on der den last van een lang verdriet weg te sterven zoo- haesl ik met haer leu vollen had kennis gemaekl, hechtte ik my aen haer als aen eene beminde zuster.... en weinige maenden n.i de geboorte van hacr kind moest ik haer in myne armen zien sterven. Haer grootvader overleefde haer niet tang. Jacoha scheen met moed haer kruis te dragen, en wyde hare nog te levene dagen aen de zorg der moeder- looz.e kleine toe; maer de ouderdom, de strengheden van een boetveerdig leven en het verlies dal zy geleden had, maelden haer af die grootsche ziel keerde tol den Heer terug, eu de nog zoo bitter kleine Claudia kende geene Gy zyt de vyanden van onze Grondwet k Gedurende deze omhelzing slapte de moeder-overste van het hospilael de kamer bimieii, en vernam van Claudia wat daer even gebeurd was. De moeder scheen niet 'zonjler be lang dit verhael le aeuhooren, en verzocht Claudia zich Baer de kapel le begeven om er God te bedanken. Myne dochter, zegde zy, begeef u ter hidplaeti bedank er deu Heer over liet geluk, dat Hy u heden zendt, van uwen veiloren vader weèr le vinden uw r geschokt gemoed vergt rust; uw hert heelt zoo noodig zicli roar de voeten van onzen Zaligmaker uit te storten. Nadal Claudia de zacl had verlaten schoof de overste eenen stoel bv den zieke en zette zich neder; inlusschen- tyd bragl de Tiicastel ccnige brieven te voorscliyn, ont vouwde dezelve en gaf ze aen de moeder, die. na eenen 'lugtigen oogslag op de papiereu, van zyne identiteit over-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1