de kiezingen van de toch het ministerie ten hunnen voordeele gedaen heeft of doen zal, om hen over te halen tot zulke eene sehandigc daed men voortaen in de kerk geeae geldinzamelingen j meer godsdienst. Dus geene inzamelingen neer voor de Univer- siteil van Leuven, voor geene geldinzamelingen M. A I Passchei - T en ze h Om den geest der nieuwe wet op de Kerk-1 vokael fabrieken, welke aeu I Toen de Limburgsche pastoor dit op den land de koning op aen, die wel in (tag verleide, moest gy eens gehoord hebben, wat veroutweerdiging erin de vergadering ontstond! Ter dood veroordeeld, en geen woord weten van zyne veroordeeliug! Geen woord verstaen hebben, van alles wat er tegen hem gezegd wierd Zal men dan nog zeggen dat er gelykheid be- staet voor den Vlaming als voor den VVael en dat de grieven der Vlamingen niet gegrond zyn? niet in grondbegtn af, Z II. is voorslaender onzer Grondwet zoo als ze door de katholyken en niet door de liberalers is gemaekl geworden; hy ge doogt of tolereert zoo als men ’l noemt, de vryheid voor hel kwaed, voor zooveel nogtans dal de slechten van hunne vryheid geen misbruik maken, dal is tot zoo lang dat ze door de vryheid van hel kwaed de vryheid van hel goede niet willen doodi- gen. Maer dal is juist hetgeen de liberalers heden- daegs doen. Zy beslryden de Kerk niet zoo zeer omdat de Ketk de vryheid wil voor haer gclyk ze die voor hare tegenstrevers wil, maer omdat ze de eeuige bezitster is van de eeuwige Waerheid en zy hun uit dien hoofde in den weg staet; de francma- rjonriery, die de liberalers leering is, wil de Kerk vernietigen, ze wil haer alle regl ontnemen, alleen omdat ze haer eene hinderpael gewoiden is tol de uitvoering van hare goddelooze plannen. De toe komst is aen ons! roept de francmaijonnery uit, en alwie niet met ons is, is legen den vooruitgang. Alzoo parodieert de liberators sekte de woorden van den Zaligmaker Alwie niet met my is, is legen tny. Oh begrepen de katholyken wèl waer naer toe het liberalismus ons wil leiden, voorzeker zouden zal ik nog soiuwyfeu myü kind zien, zeivcti. dacht hy by zich- De Kamer heeft 1" hel budget van ontvangsten en uitgaven gestemd met 77 stemmen tegen 8 (d.Vi. Delaet, Deuaeyer, d’Haue Sleeuhuyze, Hayez, Jacobs, Tbibaul, Goomans en De Conittck)2° het budjel van birilenlaudscbe zaken met 67 stemmen tegen 5 (U d. Tlnbaui, Goomans, Delaet, Hayez ei; Jacobs), e.u 5” liet budget vat) ooi log, met 79 stem men legen 5 M. Hayez, Thibaul, Goomans, de Güuiiick en Dulaei). Zondag laetsl acht dagen is te Antwerpen de Icmentairen meineed, leder viaegl zich af wat Landdag voor het vlaemsch gehouden geworden. Men zag er buiten de afgeveerdigden vau vele vlaem- sche maetschappyeu, leden der Kamer, provintie- en gemeente-raedsheererr, enz. Ten 12 ure 20 minuten juist wierd de zitting geopend. Meer dan drie duizend menschen woonden de vergadering by. Onder andere sprekers was er een priester van Hasselt, M. Grove, afgeveerdigde van de Vlaemsche Broeders van Limburg, die zich omtrent op deze wyze uildrukie Mynheereo, zegde hy, over eenigen tyd was er een arme sukkelaer die ze ter dood veroordeeld hadden. De vent had geprob' erd om eene scliuer in brand le steken, maer ze wierd in tyds gelduscht, zoo dat er voor geene tien centimen schade was. De brandstichter verscheen voor hel hof van as sisen, en daer hy geen fransch verstond, gaf' men hem een gezworen vertaler. En na dal de beschul- d.gde zynen naem, voornaem en woonplaels had gezegd, begon het openbaer ministerie hem zoo danig zyne zalighed te zeggen dat de menschen er van allemael schrikten en beefden. De arme drom mel luisterde nogtans met de grootste aendachl Onmiddelyk na bel stemmen der bndjelten, zul len de leden der regleizyde, van hun leglvan ini tiatief gebruik makende, dry zeer belangryke wets ontwerpen op hel lapyl brengen. Hel eerste, be- irekkelyk de vtyheid der drukpers, wierd reeds door M. de Ba is ontwikkeld. Hel tweede beeft voor doel bel lot der gemeenle-sekretarissen le verbeteren, een weis-otrlwerp dat dit jaer nogmaels door het ministerie vergelen wierd. Hel deide stiekl lol eene kieshervorming, iu eeoen bteedereu zin begrepen dan dooi hel ministerie. nootschappen en andere goede wei ken. Zullen nu eiudeiyk de strekkingen duidelyk ge noeg zyn voor die mannen die niels haleiyk zien in de akten der liberalers? De ongehoorde bandelwys der Senaleurs van Antwerpen, AIM. Joostensen Michiels, is nog allyd ui de vergaderingen hel voorAerp aller gesprek ken nergens nog heelï men hun hooien verde digen. Mannen, die als hevige verdedigers der ministerieele politiek gekend, zyn, laken dien par- oordcell. Eveutwel dtong er t’ le trekken, en de bewarende gezindheid voldeed ’s Konings verlangen. Eu wal zien wy nu met de dievenwel op de Slu- die-oeurzen? Maeium dringt er de Koning ook niet op aen by de Liberalers, om die wel in te trek ken die door de meerderheid van den Senaet afge keurd en door byna T geheele land veroordeeld is geworden? af, want myn hoofd wordt duizelig en vermydelyk in den afgrond nederstorten Katholyke lezer, overweeg... en spreek als wy geen waerheid zeggen. De Kamer heeft in eene barer laetsle zittingen alweer een opregt schundael opgeleverd. De lieer De Lael, representant van Antwerpen, sprak over de kommeicleele belangen van Antwerpen. Daer legen niets gegrond kunnende iubrengen, hebben de liberalers zich geamuseerd met bem iedeien ougenldik le onderbreken. Doch die zoo liberale bandelwys heefl den heer De Lael geenen schrik aengejaegd, en hy heefl hel mitiisierie eene harde les gespeld. Het is nogtans goed om hel aen le mei ken hoe de zoo genaemde vooislaeuders van het try onderzoek te werk gaen. ongelukkiglyk zoo vele katholyken verleiden, en ze zouden uitroepen met al den angst die een mensch gevoelt wanneer hy zich op den booid van eenen afgrond ziel Myn God, leidt my van den dwaelweg 'k moet on- Waerom zou men het algemeen stemregt niet kunnen inhrengen in de Gemeenten? Hel bestond wel oudlyds in onze gebruiken; de daghueilieden (hommes d gages) alleen waren ervan uitgesloten. Dil algemeen stemregt in de gemeente-kieziugen zon eenen p in voebe te brengen voor provintie en de Kamers. De gemeente is trouwens de wieg der natie. Hel is ir. de Gemeente dal wy onze regten eu vryhedeo zy schrik hebben van die^ liberalers gazetten die genietende Provintie en de Staet zyn maerver- ■u-- ------ dichtsels, de Gemeente alleen is eene wezenl ijkheid. zal mogen doen, dan alleenlyk voor den schuddebolde, want hy vond dat de eerste advokael de prokureur des konings hem veel beter en met veel meer vuer verdedigd had dan de ad- bet kristelyk onderwys, vokael die zoo maer eindigde met spreken. Nogtans meer voor den Paus, zej by niels. geene geldinzamelingen meer voor liefdadige ge-Nu sprak de voorzitter Interpréte, demandez d 11l’accusê s’il a quelque chose d ajouter pour se dé/en- dre. De laelsman vertaelde die woorden, maer de beschuldigde keek eens en zegde niets. 11 n’a plus rien d ajouter, zei de taelsman, en de jury verklaerde hem inliet fransch pliglig en veroordeelde hem ter dood. Interpréte, zei de voorzitter, dites d l'accusé qu’il est condamné a mort. Vriendje, zei de interpréte, die waerschynlyk - - honger had eu haestig was, vriendje, ge zyl ter goeden leertyd zyn om hetzelve aer na j0(Mj veroordeeld, zullen, zegde hy, en hy was "eg. Wal zegt hy? vroeg de beschuldigde aen eenen gendarm Dal ge lien dagen moet vast zitten, zei de ha ren muts, die het niet over zyn hert kon krygen hem deze slechte lyding aen te melden. De veroordeelde wierd naer het, kol gevoerd om zyne straf af te wachten. Toen de Limburgsche pastoor van wien er hier boven kwestie was dil vernam, dacht hy in zyn Die ongelukkige is een myner parochianen Iedereen kent de pleglige beloften die hy deed eigen voor hel geheele land in den brief aen den mi- I ^*e ongelukkige is een myner parochianen nisler de Decker tydens de beraedslaging op de geweesthy woonde in mynebuert: ik ken zyne wel van liefdadigheid. Men trok die wet terug, niet omdat zy slecht was, maer omdat zy, verdraeid en slecht uilgeiegd door de liberalers,' kloosterwet wierd genoemd en aen de katholyke opinie. Dit er geen woord van klooster in die wel gerept wordt, en dat de ware en liberaelsle vryheid die wel had iugeboezemd en j voorgedragen, blykl voor iedereen wie die vvels-vangene niet zegt, dat hy ter dood verwezen is; voordragl zonder vooringenomenheid leest en want hy weet er oog niets van 1 Toen de Limburgsche pastoor dit op den Jatid- I een advokaet d'office was, dal wil zeggen dat de Kamers wordt voorgesleld, h'v niets kreeg voor zyne pleitreden, trok hy het Da te doen kennen, zullen wy enkel aenstippen dat tuerlyk al zoo kort als’t maer zyn kon. De beschuldigde luisterde opnieuw; maer hy Wy hebben hel nog over drie weken gezegd het is genoeg dat de liberaler gazetten het minste kwaed ontdekken dat door een priester of een kloosterling gepleegd wordt, oin Barrabas te-roe pen op alles wat godsdienstig is. En ze doen dat, zeggen ze, om de zeden le wreken. Huichelaers! die ge zyl. Ge doet het om schande en laster le werpen op de godsdienstige instellin gen, ge doet het om den priester haleiyk le maken aen hel volk, om de driften der volksmenigte op te wekken legen den kloosterlingGe wilt de misbruiken uitroeijen, roept ge uit, die in de kloosters besiaen, en ge eerbiedigt de katholyke religie. Maer als ge de katholyke religie eerbiedigt, boe komt bet dat ge zelfs niet handelt met den pries ter en den kloosterling zoo als ge handelt met uw eigen volk? Wy hebben gezien hoe gretig gy u op de debatten neêrwierpin de zaek van pater Huy- ghens, beschuldigd van eene zekere misdaed, maer wiens volkomene onpligtigheid tot twee mael toe voor de regtbank bewezen is geworden; wy heb ben gezien, en dil is ook niel lang geleden hoe uwe agenten in de gereglszael te Gent bin- neuslopen om er een schandalig debat af te luiste ren en hoe gy dan al het zedelooze van de zaek in breede Hekken in uwe liberaler dagbladen be- schreell tol groote verergernis van het lezend publiek En thans dat te Brussel, geen kloosterling, geen priester, maer een van de kopstukken uwer anti- katholyke party zich aen een schandalig feit heeft pliglig gemaekt en uit dien hoofde bel land ver- I laten heeflthans dal een ander uwer kopstukken z zich dezer dagen te Brussel gezelfmoord heeft om zyne familie niet in schande en rouw te brengen,, en was zelfs verwondert, te zien dat de menschen thans ZWygt ge stil alsof er niets gebeurd was hem zoo stiaf bekeeken I Spreek dan, is dit eerlyk gehandeld? Nu nam de advokael hel woord eu, daer die ad- i De Koning had in 1857 beloofd nooit eene wet te laten voorstellen die de onderdrukking van eene of andere gezindheid mogt te wege brengen. den brief aen den mi- I geheele familie, fk moet hem eens gaen bezoeken en trachten hem te troosten en moed le geven. m uv mvvo.c. En de pastoor vroeg om den veroordeelde te aeuzien als le zeer voordeelig tfi°gen spreken. Dit wierd hem toegestaen, en hy ging naer de gevangenis. Wanneer hy daer aeu- kwam, zegde men hem M. Pastoor, neem u in achl, dat gy den ge- M Sedert pondenlei Gepass Biy geeue men, loe bemerkte nienagère hebben nil vond dal maer zag nienagère de rimrai draeijen, Lael in dal want) mengd m rapen zondag In adres aet waer; dl In zittii politie dezi Oesauva l’9l!8fr. Ii en Xaveria Won men, opiigietis i Darras bo boel, vooi wootiaclili M. Fn te Dotlig M. Da; le Ploeg: M. Ag noemd l M. óöjarigei Ma Westroo ken begi daele, I ging op te boude klaegde broeden eeue wa messen, bi igadie dierveL ghem et inkt zyn polilie-i gekrege keel gej zingen I de geud Alleen geregls- 'andael be moe l'eurd. roosebe latagt te - K met bel - D Kerckbi Seuael, hun pU Zyl <1 te word Veurne Gi legenw overled in I I Wanneer hy zich alleen bevond lid hy zich door eene te hevige gemoedsaendoening beheerschen, en slorlte oenen vloed van iraneiiz; zyne ongevallen en misstappen kwamen hem voor den geesl zweven hy beweende hyzonderlyk zynen God miskend en velgelen te hebben, die God die hem zoo menigmael uil de dreigendsle gevaren had gered, en die, aen den boord van liet graf gekomen, lierii in den persoon van zyn kind, den engel der bermberligheid en des gebeds zond. De tranen van een reglzinnig leedwezen worden ge- vvoo-ilyk gevolgd van edelmoedige daden. De ridder schonk zyne goederen aeu de armen van het hospilael en behield slechts liet noodzakelyké tot zyn bestaen. Zvbe eeuigste uit spanning, zyn eenig v'ermaek was hy zyne dochter le ver- blyven, hare lieve stem gedurende de gewyde zangen uit de andere stemmen le o'tderse.hi'iden, en dal blanke voor hoofd waerop reeds een sprankel der eeuwige vrede slrael- de le bewonderen. Ily stierf in hare armen, duur haer be weend en acngemoedigd. EENDE. E)e Ë.auddag voor hel 'Inemsch. In ziilin I bank van Desiiupi I voor slagt brugge-lh Verlaillie boete, voi SSel eeue en andere. De gei I schuldigd tie, liuisv by Sorlry tiseu van Na de v Ie» le Bri ter, by v< voor bedr de zaek u Es dit eerlyk gehandeld!’

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2