.V Si. Achttiende jaer. ■hout. hout, Verslag we- EY, le i Nov I Onder den titel Het Tooneel, kondigt hel Weekblad een artikel af aen de Toekomst van St-Nikolaes ontleend, io welk het de katholyke dagbladen verwyt van het vlaetnsch tooneel niet al en geheel goed te keuren. Er zyn geene slechte vlaemsche toooeelslukken, roept het bladje uit; allen strekken maer om de deugd le wreken over de ondeugd. Wy willen hier niet onderzoeken tot hoe ver hel vlaetnsch tooneel voor goed en beschavend mag aengeprezen worden, maer wy zullen toch een feit vaststellen. ’T is dal een onzer meest gekende vlaemsche tooueelschryvers, maer kor telings zelfs, een heel slecht, ongodsdienstig drama heeft uitgegeven onder den titel De wereld binnen duist jaer. Dit stuk is niet alleen door de kriliekers van hel vlaemsch tooneel, maer door de vrienden zelve van den schryver, om deszefs zede- looze strekkingen, afgekeurd geworden. Maer lact ons nog niet streng zyn over deze slof. Wat ons hiei by hel meest verwondert, ’l is dat bladen als Het Weekblad valt onzen Gemccnteraed aon omdat, nimmer de openbare zittingen van onzen Gemcenteraed bywooneude, deszelfs uitgever zich ten stadhuize beeft begeven (en einde den uitslag eener geheime zitting te kennen, en er hem geanl- het Weekblad, welke uXoil geen woord afkeuring vinden voor hel sleCyte, het de katholyke dag bladen gedurig lol eejre grief maken het goede en beschavende niet genoegzaem voor te slaen Heeft onze konlraler, onder andere, wel Ooit de fran- sebe zedelooze looneelslukken algekeurd, welke op de theaters onzer groote steden worden voor gesteld? In’t geheel niet. En nu zegt hel bladjedat liet vlaemsch tooneel maer voor doelwit heeft het bygeloof en de vooroordeelen le bestryden. Maer wal verstaei de konlraler eigentlyk door bijgeloof? Wy vinden niet dal de bevolking in de grooie steden van België waer 't tooneel beslaet, zoo by- geloovig zynintegendeel zien wy, en met ons alle lieden die hunne vyf gezonde zinnen hebben, dat nimmer de onverschilligheid in zake van gods dienst zoo zeer de geesten heeft ingenomen als hedendaegs. Of hel blad moei voor bygeloof hou den, de leering van de Kerk, of hel moet zyne medeburgers allen voor goddeloos uitgeven; of hel moet, wanneer het spreekt van volksver drukkers, het op de kalholyken hebben gemunt, of het moet zoo dom zyn dat hel zelf niet weet wal het schryft of uil andere bladen overneemt. Wy hebben liever aen deze laelste veronder stelling le gelooven. liet Weekblad valt onzen Vertegenwoordiger aen, M. De Coninck, en den Vertegenwoordiger van Veurne, M. Jules Desmedt. Hierin gaet hel op dezelfde wys te werk als zyn konlraler van het liberaler Adverlenlie-blad van Veurne. Over eenige dagen maekte dit blad M. Desmedt hel tot eene ertuf vm L'nnaor niet aenwezig te zvn ge weest wanneer er'W over hel hooge inkomregt dal op den zeevisch is gesteld; nu, het is bewezen geworden dat M. De smedt toen juist door eene zware onpasselykheid was te huis gehouden, en eenige dagen later heelt de Vertegenwoordiger van het kiesdislrikl Veurne, door zyn- diskoers in de Kamer genoegzaem getoond dal hy de belangen zyuer kommetlanten zeer ter herte neemt. Maer dit doel er nids aen voor die mannen die eenen stelselmatigen oorlog voeren tegen alwie in hunne bekrompene gedach ten niet deelt. MM. De Coninck en Desmedt zyn eerder vyanden dan voorslaenders der belangen van hunne kommettanten, dal zyn ze en dat zullen ze blyven, al konden zy ookal de bewoners van hunne respectieve kiesdislrikten eenen berg van goud bezorgen. Ware het M. Debreyne geweest, oh! T zou anders gegaen zyn. M. Debreyne, die nooit iets van belang in de Kamer heeft uitgezet, zou niet per voiluer naer de Kamer getrokken zyn om er de belangen van zyn volk te verdedigen, maer... il y aurait count de toute la force de son chetal. (Historiek). Wy zuilen cans op hel parlementaire leven van M. Debreyne terug komen en dien BEDS dan naekt en bloot voor het publiek ontkleedeu. Het publiek zal toen kunnen oordeelen, al is ‘t dal het Weekblad nogmaels, als naer gewoon te, zal uitroepen dat wy een eerlyk man, die zyne parlementaire loopbaen heeft geëindigd, door den modder willen trekken met oude koeijen uit den gracht te halen. Echter moet hel bladje wel «eten dat zyne snoevery ons geenen schrik acnjaegt. Wil het eens op de ribben gegeeseld worden, het moet maer redeneeren, maer zoolang hel zich met armen prael ophoudt, kunnen wy het onmogelyk te huis wyzen. Dal spreekt van zelfs. Meer dan iemand en vooralle anderen hebben <lekalholyken de noodzakelykheid van het onder- "ys erkend en voorgchoudcn. Onze liberators Bladen vertellen geene nieuwigheid wanneer ze 2°ggen dat de on welenheid de oorsprong is van allerhande rampen èn dolingen èn misdryveu. De •nensch moet onderwezen worden om de wcer- digheid van zyn’persoon te kennen, om vreed- zanie en voordeelige betrekkingen met zynen evenmensch te kunnen onderhouden. Over eene eeuw waren de.liberalen by hunnen naem nog niet gekend, en reeds dan wat en de kalholyken oude )ec. kampers in het vak van onderlys. Wy waren acht tien eeuwen en nog meer vooint Wy welen dat de goede Gjd de God is van de wetenschappen, zoowel als ik de God is van de stoffelyke zaken, en alzoo hibben wy geene leuschappen, geen onderwyse duchten. Wy weten dat ’s menschen geest moet ontwik keld en bewerkt worden even als een akker, die, al ware by van den besten {*röud, zonder arbeid en bebouwing, anders niet kan vóórtbrengen dan onkruid, distelen en doornen. Ryken en armen moeten onderwezen worden om eens gelukkige menschen te worden voor zich zelven, om eens nuttige menschen te worden voor bet huisselyke leven en de maetsebappy. En die waerheid is ten alieo tyde door de ka lholyken begrepen en bewerkstelligd geworden. Nauwelyks had de Zaligmaker het vermaerde: Gael en onderwyst alle volkeren! uitgesproken, of men zag scholen opryzen in plaetsen zelfs waer de beschaeïdste heidensche volkeren nimmer aen gedacht hadden. De beroemde scholen van Ephe- siën, van Alexandriën, van Cönstantinopelen, enz., zyn daer om die waerheid te getuigen. De geschiedenis toont ons hoe de bisschoppen, in versebeide kerkvergaderingen, aen hunne pries ters een bevel hebben gegeven om scholen lot in de kleinste dorpen op te regten en er goede zorge voor te dragen. Iedere kerk had hare school. Waren het de monikken niet die, tydens den inval van de Noordmannen, gansch alléén en met een onvermoeijelyken iever de boeken en gedenk stukken der wereldscbe wetenschappen aen eene schier algemeene vernieling onttrokken? Stael de geschiedenis open en ziet. Waren hel de kiistene Koupis en Koningen niet die de grootste voor slaenders wierden van wetenschappen én stnoone kunsten qo scholen? In Frankryk stichtte Karei de Grooie de universiteit van Parys; Alfred de Grooie slichtte de universiteit van Oxford, in Engeland, en Paus Martinus V en Jan IV, hertog van Braband, vereenigden hunne middelen om de vermaerde universiteit van Leuven tot stand te brengen. Hoe zouden de kalholyken dus het onderwys ver zuimd of ooit kunnen gevreesd hebben? Zag men uiet in de voorgaende eeuwen en ziet men nog niet hedendaegs eene menigte van onder- wyzende korporatien die hun gansche leven slagt- ofleren aen de opvoeding van ’t volkskind? Wy hebben scholen in China, zegde .Mgr. Dupan- loop in T katholyk kongres van Mechelen; wy hebben er in Senegambië, in hel eiland Bourbon, in de Cayenne, in de Kaep derGoede Hoop, overal... Tevergeefs zou men naer een enkel onderwys- geslichl in die streken zoeken, dat door de libe rators is opgeregt geworden. Wy herhalen hel dus Zyn de kalholyken voor hel onderwys? over de beheerende zaken der stad Dixmude van 1n October 1865 tol laelslen September 1864, gedaen aen den Gemeenteraed, in zitting van 5 Oct. 1864. TITEL VUL Militie en Burgerwacht. De rekening der Burgerwacht voor hel dienst eer 1865 is gesloten geweest In ontvangsten met fr. 149-23 cl. In uitgaven met 85-80 Batig slot fr. 65 45 cl. Hel budget voor het diensijaer 1864 is vast gesteld geweest in ontvangsten en uitgaven op fr. 165 45 cl. De vyfjarige kiezingen voor de Burgerwacht hebben alhier piaels gehad den 10, 24 april en 8 mei lestleden. Deze kiezingen door de bestendige deputatie van den provincie-raed vernietigd geweest zynde voor onregelmatigheid, wy zyn in slael niet UEd. de veranderingen in hel officierenkorps voorgevallen le laten kennen, aeugezicu er tot dus verre geene nieuwe kiezingen hebben plaels gehad. 36 Loteliogen dezer stad zyn dit jaer ingeschre ven geworden. Slechts dry dezer ingeschrevenen pyn tot den werkelyken dienst geroepen geworden, uit oorzaek dal er vyf vrygestelden van vorige Ijarcn door den miiicie-raed voor den dienst zyn goedgekeurd. Voor wal het onderwys der lotelingen betreft, zy mogen in de volgende aldeelingen geschikt worden 20 kunnen lezen, schryven en cyferen; 9 kunnen lezen en schryven; 7 zonder onderwys. TITEL IX. Openbare werken. Onder de openbare werken welke wy dezen jare Bhebben doen uitvoeren moeten wy de volgende I melden Het daerstellen en plavcijen van eene nieuwe slrael leidende van de statie plaets naer de Eessen- kalsyde Het plaetsen van een hek in yzeren traliewerk I aen hel kerkhof; Het daerstellen van voetpaden zonder arduinen I kanlsteenen in de Weststraet naby het huis van I sieur Charles Deba! En bel herstellen van het dak van hel stadhuis 1 en van dezael van den heer Vrederegter. I Het bouwen van eenen grooten regenbak inde I nabyheid van de kerk, door het vorige besluer be- I sloten, hebt gy niet kunnen goedkeuren gy hebt I gedacht dal een opene pal meer voordeelen I voorde stad zou bybrengen en dat de beste plaets I voor denzelven daer te stellen, een hovenierhoveken is groot 7 aren 17 centiaren, loebehoorende aen I de bargerlyke Godshuizen en gelegen aen den ‘ngang der wandeling naby de Hoogebrug. De onderhandelingen met de kommissie der Godshui zen voor hel aenkoopen van den’grond zyn geëin digd, alhoewel het jaergetyde reeds ver gevor derd is, wy denken dal men nog dezen jare dit "erk zal kunnen voltrekken. (Einde hierna). e ■i' I JOANNES 11 11 r RLES De BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N* I I. Veer elk afzenderlyk num incr, 12 ceiiliineu. 1 58 iO 50 17 12 12 08 6 50 2 85 FA RD, zeruegen. leesbaren r 1855. Ison ge- naiisnius. Wy staen bet Goede uiet GESiGEGÏAEXS voor! Cn dat rfè 'nttisou, e lendcn- egw yzers meer dan a 15 uren ;edurenda danig dat y regt ta el goeden zelve uiy clil op da en legen rd wenen; nomen en duizend- middel te ie er van u; ik racd *i rhunia- verlioop, del zullen a I a - a I aiOO 00 1 a 81 Dec. -a-- - a 28 - a 26 - a 18 - - a 27 - I a-- la- Eïoa desa INSCHRYVINGS PRYS. i Buiten stad, G franks. Hel Suppl. S Rel Boterkuipje versctiynt Ideii Donderdag in geheel blad Lullen Zondag in half blad. Ware het XI. Debreyne geweest! Zya de kaihelyken voor het Onderwys? a 50 158. a 2» - - a 28 - 1 a 26 00 a 18 - 1 a 15 50 27 50 6 25 5 27 Vervolg, zie ons vorig nummer). Dec. a 18 75 a 11 56 ia 1! 35 aU- la 9 - V' -

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1