1 Mil i '*11 1 S2. Zondag, ^5 December 18G4. Dixrnude, 'A DE KAMER. Achttiende jaer. V en vincien, he- of Tarwe- ekomen pryzen ociant baer (e le siach otlincn, Pioenen net bet broeks, t Parys, t. bliek. De Kamer, bet budjet van oorlog vóór nieuw- jaer niet kunnende stemmen, zal een krediet van acht miljoen toestaen, zegt men, om de kosten ie bestrjden waervoor gemeenlyk in dit budjet wordt voorzien. Zou dit krediet van acht miljoen niet alweer moeten dienen voor de versterkingen van Ant werpen?.... De Koning van Pruisen zegt nu dat by regt beeft op Sleeswyk en Holstein. Moesten de Duit- schers dan niet zo» hardnekkig babbelen en vech ten om die hertogdommen aen Denemarken te onttrekken? Nu zullen waerschynelyk, ten minsten als Pruisen aen 'l regt van den sterkste houdt, de bewoners van Sleeswyk en Holstein van meester veranderen, doch zullen geenszins den keus ge laten worden om een hoofd naer hunnen zin te kiezen. En dat noemt men onder diplomaten politieke eerlykheid. Ai my! Na dat een aental artikels van bet budjet van ’l inwendige zonder diskussie zyn aengenomen ge weest, heeft de Kamer de beraedslaging begonnen over bet kapittel van dit budjet belrekkelyk hel lagere onderwys. Dat deze kwestie aenleiding zou gegeven hebben tot eene vry hevige diskussie, was te voorzien. Immers den zin volgens welken bel goevernement de wet van 1842 op bet lagere onderwys uitlegt en dezelve by middel van circu- lairen op de lagere onderwys-gestichlen wil toe passen, is schreeuwend. ’T is overigens hetgeen de heeren Wasseige, Delcour en Tiiibaul klaer hebben betoond. J Het goevernement wil een onderwys waer geene l'spraek is van godsdienst; de jongens, zegt liet, die den katechismus willen leeren, kunnen dien Heeren in de kerk, daerom houdt er de pastoor KZondagchoolmaer in de gemeente-school moei Her niets anders geleerd worden dan cyferen, lezen I en schryven. Dieslengevolge moet de pastoor niets I te zeggen hebben in de gemeenle-scholen. Alzoo redeneeren onze liberaler Ministers. Ze 11zyn niet, roepen ze uil, legen den katholyken gods- dienst, maer ze willen aen onze burgers- en arme I menschen kinderen de VRYHEID verleenen om, volgens hun goeddunken, den katholyken godsdienst II te belyden of dien nicl te belyden. En bel middel H dal ze betrachten om dit goddelooze doelwit le I bereiken, ’l is van liet katholyk onderwys uit de H gemeenle-scholen te sluiten, ’t is van den priester uit dezel ve le bannen. Jean-Jacques Rousseau stelde voor van aen de U kinderen eerst maer van godsdienst te spreken I wanneer ze 18 jaer oud zouden geweest zyn; dat is H juist alsof ge zoudt zeggen: ik zal wachten van dyken temaken totdat de zee de landen over- slrcomd zal hebben. Alzoo redeneerde degodde- looze filosoof der XVII® eeuw. Maer verschilt de redeneering onzer liberaler Ministers veel met die van den onkalholyken schryver van den Emile? De zitting j 'ii! Romen, by deze gelegenheid den air heeft van ’t Pie- inonteesch goevernement over T algemeen gelyk, en dit van den Paus ongelyk te geven. Zou de staefkunde van Victor-Emmanuel misschien zoo danig de genegenheid van de mannen van ’t Week blad ingewonnen hebben, dat ze ook in ’t wereld- lyk gezag van den Paus maer een ovcrblyfsel meer zien van vroegere eeuwen van domheid, dal ze in hetzelve nog enkel iets zien dal mei onze eeuw vaa vooruitgang tegenstrydig is? Men moei het haest besluiten uit de weinige re gelen van welke de konfrater hel artikel van de Parysche Patrie laet voorafgaen. De lydingen uit Polen melden ons weder nieuwe halsreglingen en gruwelen van allen aerd, alsmede de voortduring van den stael van beleg. Om dit alles le bekroonen zal men de bevolking, op slraf van de galg of de verbanning in Sibeiië, adressen van verkleefrlheid doen teekenen aen den goedertieren gekroonden bloedhond van Rusland. H’il en zwart. Koning Leopold geeft duist franks uil zyne kas aen een godsdienstig genoot schap van Brussel dal zich gelast heell mei de hegraveois van de arme katholykenM. Pee- mans, burgemeester van Leuven, neemt eene som uit de Gemeenle-kas van Leuven en stelt die ter beschikking der Solidairen, of dier goddeloozen die op de ruienen van hel kalholismus de grond vesten willen leggen van hel Barbarismus. En wat denkt gy dal de liberalers doen? Ze verheffen Meester Peemans hemelhoog, en randen op eene schandige wyze den Koning aen Ergo, wit en zwart. Van Amerika zyn er geene berig'ei over ern stige gevechten (Goddank!), maer we hebben het jaerlyksch manifest van den President Lincoln, dat 'razend oorlogzuchtig is. En dat noemt men de slaven bevryden 1 M. Orts heeft zyne plaets hernomen in de Ka mer, maer heeft er, by gelegenheid der beraed- slagingen over de wel van 1842 op hel lagere onderwys, de goede zeden in familie niet ver dedigd Alhoewel het Weekblad van zondag een artikel beval ontleend aen het piemonleeschgezind fran- sche blad La Patrie van Parys, waerin dil blad de katholyke dagbladen die bet nieuws uit Romeo voor stellig hebben opgegeven, tracht belagchelyk en halelyk le maken, melden ons eventwel de laet- ste korrespondenlien uit de eeuwige stad dat het bestaen van het komplat, gerigl legen het leven van Z. II. den Paus, een stellig feit is, en dal niet alleen drie pligligen maer zelfs veertien medeplig- ligen in die helsche onderneming zyn aengehouden geworden. Tot nu toe nogtans, gelyk hel redelyk is, houdt men de zaek geheim, maer T zal toch niet lang meer duren aleer men ten vollen zal we len welk deel hel goevernement van Piemonl al weer in dien goddeloozen aenslag heeft genomen. Maer wat wy hierby niet goed begrypen, ’t is dal het Weekblad, nieltegenstaende de halelyke poli tiek van hel Piemontcesch goevernement opzigtens bittere tranen zult ge eens doen storten! Maer moeten wy het gedrag dier opentlyk ge kende godsdiensthaters in de Kamer betreuren, hel doel ons goed te kunnen melden dat daer ook mannen van overtuiging zetelen, die den geest van orde en zedelykheid gesteund op den godsdienst, op de krachtigste wyze verdedigen. Ook heeft zich onze representant, M. De Coninck, by die orde- en vredelievende en waerlyk vaderlandminnende mannen gevoegd, en is hy, in'zilting van gisteren, als warme voorslaender opgelteden van de Avond scholen, alwaer een goed en krachtdadig onderwys aen de leeïende jeugd zoude gegeven worden, en heeft hy ook zyn verlangen te kennen gegeven op dal hel goevernement de Volks-bibliotheken zoude aenmoedigen door T geschenk van werken Jvan eigene letterkunde. Op het laelste dezer zitting heeft de Minister herhaeld dat, alhoewel hy de wel van 1842 op het lagere onderwys veroordeelt, hy het nogtans nog niet durfde wagen de intrekking derzelve aen den Koning voor te stellen. De liberalers, die alles in ons land willen slagt- offeren aen centralisatie geest, vinden het niet ge noeg dat het godsdienstig onderwys uitgesloten worde in de hoogere en lagere scholen, zy willen het neg uilsluiteo in de scholen voor doofstom men. Alzoo riep over eenige dagen de franema^on De Kerckhove-De Limon in de Kamer uit, dal de Slaet ook het toezicht moet hebben in de scholen voor doofstommen. Waerschynlyk worden die ongelukkige kinderen aldaer te kristelyk opgevoed naer den zin van den gentschen iiberater-reptescutanl, en moet hel goe vernement er tusschen komen om ze wat liberaelder princiepen aen te leeren. Onderlusschen valt hot ons pynlyk te moeten bekennen, dal hel franema^onnismus van langsom meer veld wint in de sleden en zelfs te lande, en de geest van ongodsdienstigheid zich alzoo meer en meer verspreidt. Volgei s La Paix, lellen de drie genootschappen welke te Brussel bestaen onder den naem van solidairen, vrydenkers en solidariteit, niet minder dan 13,500 leden. Dertien duist vyf honderd persoonen die gezwo ren hebben den priester van hun sterfbed te ver- slooteii en buiten allen godsdienst le zullen ster ven dertien duist vy/ honderd persoonen die ge zworen hebben hel kalholycismus in den modder le versmachten; dertien duist vy[ honderd persoo nen die gezworen hebben den godsdienst, die T ge luk en den vrede onzer voorvaderen uitmaekte, tot hunnen laetsten adem te vervolgen!... Maer T is verschiikkelyk, 't is een akelige bliksemslrael in eene lucht met donderwolken overtrekken! De zitting van gister is allerbelangryksl geweest. De liberaler representanten hebben meer dan oo'l bewezen wal ze willen wanneer ze de herziening vragen der wet van 1842 op hel lagere onderwys. M. Ftinck, representant van Brussel, heeft ouder andere den lof uitgesproken der meisjesschool onder hel besluer van Aille Gali de Gamond dezelve is bestemd, zegde hy, om het onderwys le ont trekken aen de geestelyke corporation. Als ge daer eens in die school moest geweest zyn waer ze geen Onze Vader lezen noch geen kruisleeken maken, vervolgde hy, zoudt ge niet kunnen ge- looven dat een kind, buiten alle godsdienstige oefeningen, in de wereldsche kennissen onder wezen, zoo zedig kan zyn als de 160 leeilingen van de school van Mlle Gali de Gamond Daerna hebben de heeren De Kerckhove en Bara Let godsdienstig onderwys aengerand dat in de religieuzen gestichten wordt geg ven. liet onder- wys in deze gestichten gegeven, viel de genlsche godsdiensthater uit, strekt eerder om de jeugd te verbeesten dan om derzclver geest le ontwik- kelen; en Bara, de ondankbare beleediger der eerweerde kanonikken van Doornyk, stelde de 'raeg cf een onderwyzer niet zoo goed de kinderen welke aen zyne zorg zyn loevertrouwd, mogl leeren oal Christus niets meer dan een filosoof geweest is, oven gelyk de priester die leert dal Luther niets meer is geweest dan een weggeloopen monik!.. Men ziet bet, zoo als onze hooggeachte korres- Pondent uit Brussel het over eeni^e dagen zoo schoon zegde, hel goede en slechte worden in de balans gelegd, en de liberalers roepen uit de "oeg stael; Ons Heere Jesus-Christus in de eene schael en Luther in de andere, en de balans blyft Be’jL; het kwade heeft eene zelfde weerde als hel goede. 0 beklaeglyke verblinding des geestes! wat al iW I e? a E>ec. I A a a BEKENDMAKINGEN. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgendykstraet, N’ 14. Voor elk afronderhk num mer, iScentimen. I 45 I 50 I 99 i 75 05 a a a ec. a 28 a 26 a 18 a 27 a- a- l’ARD, zerwegen. leesbaren 1863. Ison ge- lalismus, I 1,1 JI 1NSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, 6 franks. Met Suppl. S Het Boterkuipje verscliynt den Donderdag in gebcel Idad enden Zondag in half blad. dubemt. middel tc ie er van >k raed t rhuma- verhoop, lei zullen Eialliolyke Lezers, leest en oordeelt 1 Allerhande Mieuwslydlnjcn. De eerste expeditie van hel belgisch legioen welk voor Mexiko is itigescheept, moest ia de eerste dagen dezer maend naer ’t zuiden van Mexiko oplrekken om te gaen vechten legen 5ut)0 opstandelingen die, onder bevel van den Juaristischen generael Porfirio Dias, noordewaerts op trokken. Hel detachement belgisclie soldaten maeki deel van eeue zware kolom onder hel bevel van den franscheu - Het eene en andere. Is ’t zoo belagchelyk, ’l Lomplot tegen Z. BI. den Pan» gerigl - MwMMP— ’T is een^fakelige l»iil<«eu>nlrael in eene lucht met donderwolken overtrekken )ec. a 50 87. a 28 50 a 27 a 26 a 18 a 13 a 27 6 50 3 IS alOl a- ec. a 18 75 a 11 50 a 12 35 a 14 9 Dec. a 18 28 a 12 76 a 11 72 a 9 a 14 2 36 3 37 2 56

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1