:s, CELAINE. I Iff 31 i I 1 I I o r 1 JO i N® 52. AchHsende jaer.' 29 December 1864. Di x mude, en, EENE ONVERWACHTE REDDING. AMER1KAENSCHE GESCHIEDENIS. b, I I L,l I MEN, Donderdag, Verslag 'oltebezem. iIXMUDE. Ll met het 5, broeks, nil I’arjs, sell, mbliek. I rnilitianen welke inge ving van 1862, er 14,000 hiel lezen noch schryven De Sekretaris, WOETS. laken van ils anders, len, enz., ssien aen, hen met trouw en Ai re, aen de steden eo k Slrubbe er open- van over, bergier in waer eene Bloinme, 5 in werk- e Dorsch. ten dien t-, stoof., irnarkt, te uitgevoerd der goede I n vveest en die by gevolg beeft moeien gedeeltelik berzaeid worden, besta'igt ece.cn goeden opbrengst en cene goede hoedanigheid. He rogge, de haver po de aegdappelen geven ook eenen goeden oogst in hoedanigheid en hoeveelheid. De bonnen zyn redelyk. De voederplanlen zoo als het gias, hel hooi, de beelen, de rapen en de oriels hebben veel geleden van de lange droogte. Hel vlas in overvloed gezaaid sedert de booge pryzen van hel katoen, was schoon en is dner ver kocht geweest. Ten gevolge van bet weinige gras zyn vele landbouwers genoodzaekt geweest een gedeelte hunner beesten te verknopen, en daerdoor is er een lydelyke afslag onder hel gewoone vee ge komen. De veile beesten zyn bovenmate duer. De landbouwers brengen allengskens in hunne wyze van bebouwen de verbeteringen waermede de hedendaegsche nyverheid de land bouw begiftigd heeft. Den voortgang is traeg, maer by is wezentlyk. Dixmude, den 5 October 1864. Burgemeester en Schepenen, L. F. PARET. imarkt, ,e aer te ma. i het regt N, SYSTEEM laeadereD, I m zelfden de groote Je fynlieid ig nemen urreutem mieder. afgeleverd, dal op 43,001 ■schreven waren voor de Ij of liet derde van T gctX konden. Dit gebrek aen onderwyzing hetwelk wy vooral by den werkrfian aentreffen, moet veel minder aen hern dan aen zyne ouders worden toegeweten; de ouders immers, om geene tien tot vyftieu cen tiemen daegs te verliezen, verkiezen die onbedui dende winst van hunne kinderen voordevoordeélen die het goedkoop o .rlerwys hun verschaft, en welk onderwys bet goevernemeot en de gemeenten zoo milddadiglyk ten huuuen dienste stelt. Wanneer de werkman nu lot de mannelyke jaren is gekomen, begint hy welhaest, door de ondervinding overtuigd, te gevoelen hoe schadelyk hól voor hem is van niet geleerd te zyn; ook zou hy alsdan ten levendigsten verlangen om zich te otiderwyzeo, maer dikwyls heeft hy er de gelegen heid niet toe. Gedwongen ais hy is, om door zyn dagelyks werk in de noodwendigheden van zyn bestaen te voorzien, is ’t hem onmogelyk de ge- raeente-school gedurende deu dag byte woonen; ten anderen, ik geloof dat hy niet geern op de schoolbanken zou zitten nevens kinderenj van zes en zeven jaren; dit alleen zou hem van de school afkeerig maken. Ik weel «lat M/de Minister van ’t inwendige, die veel gedaen beeft om hel onderwys onder al de klassen der Samenleving |le verspreiden, op de 50,000 hanks welke in zyn budjet komen als sub- sidien voor de loevlugtszalen en werkmansscholcn, eene4toelage heelt toegestaen op de jaerwedde van de onderwyzers die Avondschool houden. Ook kootn ik gcene nieuwe subsidien aen het goevernemenl vragen; ik verlang enkelyk dat M. de Minister van ’t inwendige tie gemeente besturen, by middel van omzendbrieven, zou gelieven aen te moedigen tol het inrigten van kostelooze Avondscholen voor de werklieden. Dit middel om het onderwys te verspreiden is in menige gemeente beproefd en met den be«len uitslag bekroond geworden. Ik zal tot bewys daervan maer een enkel voor beeld aenhalen. In de gemeente Merckem, op eene bevolking van 5000 zielen, woonen 70 werklieden van 16 tot 40 jaren oud, de Avondschool hy. Welnu, van dit vinden zich in eenen zeer bloeijenden toestand. De lynwaedfabriek van den heer Feys-Kesleloot wint ook van lat gs om meer in belangrykheid. Het getal werklieden groeit aen van dag tot dag. Hel omliggende van Dixmude doet zich allyd bemerken door de landbouw, de byzonderste zyner nyverheidslakken. De oogst vau 1864 mag als beter dan eenen ge wonen oogst aenzien worden. De tarwe, die ten grooteu deele door de late vorst beschadigd is ge- Olm- en Wy veitalen uit de Annales Parlementaires de volgende redevoering -van onzen geachten verte genwoordiger in de Kamer, M. De Coninck, waer- in hy zyne bezorgdheid loont voor bel onderwys van den werkman. Van den eenen kanl roept. M. Dé Coninck de aendacht in en verzoekt hy de aenmoediging van het goevernemenl (ot hel op- riglen in de gemeenten van avondscholen, alwaer de werkman die, gedurende den dag in de nood wendigheden moetende voorzien van zyn bestaen, des avonds zich kosteloos zoude kunnen onder- wyz.en; van den anderen kant wekt by hel goever- nement op om de volksbibliotheken welke alreê in en door de gemeenten zyn ingerigt, aen te moedi gen by middel van geschenken, uil werken be- staende van eigene letterkunde, dat is welke ge schreven zjn in de lael van het land. Wy laten het woord aen onzen achtbaren repre sentant Mynheeren, Ik geloof met den achtbaren Minister van ’t in wendige dat bet eene noodzakelykheid is, de inrigliog van kostelooze avondscholen voor werk lieden aen te moedigen. Gy hebt kunnen bemerken, Mynheeren, uit de laetste statistieken ons door hel goevernemenl over de beheerende zaken der stad Dixmude van 1" October 1865 tot laelslen September 1864, gedaen aetl den Gemeenleraed, in zitting van 5 Oct. 1864. TITEL X. Schoone kunsten en openbare [eesten. Behalve de pleglige inhuldiging van de heereu Burgemeester en Schepenen op den 5! maert Jaetslleden, wy hebben dezen jare geene openbare feesten gehad. De maetschappy de Vanduyse's Vrienden heeft met de edelmoedige lusschenkomsl van den heer ridder Charles De Coninck de Merckem, onzen vertegenwoordiger, alhier eene volksbibliotheek opgerigl De leden dezer maetschappy hebben UEd. eene hulpsom uit stads kas gevraegd en Uy twyfelen niet of gy zult deze nuttige instelling naer verdiensten weten aen te moedigen. Wy denken hel ons eene pügt alhier te melden dat de heer August Pil, lid van de maelschappyeo Heilig kruis Scherp duer en Vandur/se’s Vrienden, gedurende den loop van dit jaer drie pryzen van deftige uilgalming hehaeld heeft in verschillige pryskampen uitgesebreveu door Relhorica-maet- scbappyen dezer provincie. TITEL XL Landbouw en nyverheid. In het belang der landbouw en nyverheid heeft de Raed de volgende vtagen aen hel Slaetsbestuer gezonden 1° Dal men een sluis zou daerstellen aen het Bertegal en eene andere aen hel sloopgat, en 2° dat de wateren van den Yzer dezen jare met zouden afgetrokken worden. De vragen zyn zonder voldoende beantwoording gebleven. Gy hebt ook een verzoekschrift aen de Kamer der Volksveitegeuwooidigers toegesluerd, strek kende om te bekomen dat de yzeren weg van Oostende op Armentières langs Dixmude zou ge- maekt worden. Wy hebben zelf ten dien einde eene afg'evaerdiging naer Brussel gezonden, doch alle poogingen zyn mislukt de yzeren weg zal van Yperen op Rousselaere loopen. De suikerfabriek en de slokery van Eessen be- X wuw FEUILLETON VAN T BOTEUKUIPJE. <spt >J,. «CTWM Naer F. Cooper, vry omgewerkl door Fideel M’ion Lid van het laclgenoolschap de Van Duvse’s Vrienden. Is1' Vervolg. BEKENDMAKINGEN. 15 cl. dto drnk'cgel. Bl'Reel AVilp"'"dykstraet, N- 14. Voor elk 'ronder))k ntim- n.er, 12 ceihiineu. I I. A I Dee. 50 a 20 a 50 a 12 75 a- 50 a 12 59 a-- a- a 15 - a -- 50 a 27 - a- a-- SI, ll. 1 O als Zy |;y Jere syste- ne menig, macbienen nden laten plaets aen, op voorwaeriie deze verblyfplaels een geheim blyve dal gy nimmer aenleiding gevel tot de ontdekking derzelve. Morgen zullen wy u, met het krieken van den dag, naer hei. lort William henry geleiden. Volgt ons thans. Na deze woorden wipte de veldheer weder in den zadel en volgde de hulpveerdigen nevens Cora en Alice; David la Gatnnie, zyn reisgezel, volgde hen. Toen zy omtrent een paer inylen hadden afgelcgd hielden hunne geleiders stil en vetzochten David hel ros, dat hy bereed, de vryheid te geven, hem voor oogen leggende hoe gevaerlyk het was den weg dien zy volgden door hunne voetstappen Ie verraden. Met tegenzin en morrende vol deed la Gatiinte aen liet verzoek en stronkelde nevens de major, die ook reeds zyn lastdier had verlaten, over de boven den grond schietende boomwortels voort. Een tier vóór middernacht kwamen zy aen eenen snelvlietende» stroom, welks loop zy moesten opgaen lol zy zich recht over eenen aen den overkant beslaenden waterval bevon den. Daer was de woonplaels .onzer helden, welke bestond uit een eilandeken niet verscheidene kuilen, vroegere ja- ren door gemelden waterval gevormd. Den stroom gena derd zynde, bad de jager allen in het water te stappen en er de twee peerden, welke zy behielden ten dienste van Cora en Alice die den weg slecht te voet hadden kunnen afleggen, er insgelyks in te leiden, hen uog eens de uood- zaeklykheid bloot leggende zich aen alle vervolging te ont trekken. (Hel vervolg hierna.) Mildelerwyl Heyward zich by zyne reisgezellen begaf en de hem opgelegde rol uilwerkle, naderde Valkenoog zyne beide vrienden en legde hen koribondig de zaek voor ongen. De major scheen goed te slogan en men zou gezegd heb ben dat Magna met hel grootsie vertrouwen en de beste aendachl aen hunne woordenwisseling deel nain. Uncas, 'an zynen kanl, naderde met gespannen adem, zachtjes voor zich de takkelingen van het dicht gewassen hout ai- keerende; toen hy op een vyftiental schreden afstand van den officier na gekomen was, kwam hel eerst in liet geheu gen van dezen laetste dat de tyd daer was om den indiacn te vatten; maer eene schielyke vrees, welke hem overviel, verlamde zyne armen. Inlnsscheutyd naderde Uncas nog eenige passen en hield zich stil, bel aeogewczeo ougctiblik afwachtende. Na eenen ruimen tyd rnagteloos en stilzwygend nevens den schalken Magua gezeten te zyn, wierd onze officier wat kalmer en gevoelde, wal friet, dat het hoog tyd was en zyne ter hulp gekomenen ongeduldig stonden te wachten. Schielyk sloeg hy de armen open en bonsde bedwelmd ten grimde Magua had «I zyne bewegingen gaende geslagen, en zoohaesl de major de banden wilde uitstéken, was hy bliksemsnel opgesprongen, had hem eenen stout in de len den gegeven en onttrok zich door eenige zysprongen aen hel nog der overigen. Schielyk na dit voorval galmde een geweerschot eenen merkclyken tyd in het bosch. doch zonder gevolg. Magua liep vry, daer er aen geene achter volging te deuken was. De Mohikanen gingen zich by de reizigers vervoegen die van hunne verwonderiag niet Londen weèrkeeren en nog bedwelmd stonden rond te zien. Toen de schutter gena derd was, wendde hy zich tol licywaïd en sprak in tiaein der Mohikanen, die de engelsche tael onbewust waren. Thans ziel gy, myn vriend, zegde hy welke onvoor zichtigheid gy begaen bcfflreeds lang moest de schim va.i uwen verrader in deze bosschen zweven, maer dit was uw wil niet. Uwe reis moogl gy niet voorlzellen by aldien gy voor «leze jonge dochters veranlwoordelyk zyten n stil houden is u overgeven aen de hoschbcwoners die slaeg naer bloed verlangen... Myne verkleefdste vrienden, Chin- gachgook en Uncas, die met my zoo mcnigmael Ken dood getrotseerd hebben, bieden u tol vernachling unzewoou- INSCI1 RA VINGS PRYS. Builen stad, franks. Hel Suppl. tiet Boterkuipje verst I,vul den Donderdag in geheel hl.id en den Zondag in ha|f blad. Redevoering van Ml. den Ridder Re Coninck, uitgesproken in zitting der Kamer van 25 dezer. (iO' Vervolg en Einde).

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1