s 1 H;1 I Negentiende jaer. 5. [TEN. IIJaer gaet de Sint-Pieters penning naer toe en mncien, nbaer te lie siact» hotline», «ehoenen i andere rk, beeft te breu- blylï van )or kerk en, staii- jbloemde van alle idels van zyde en len voor in een lellen en topt, zoo de zorge ist en het Men verzekert ons, zegt de Belg van Leuven, dal het parket onzer stad alieeds een groot gelal getuigen heeft geboord van de wraekroepende heiligschending die alhier begaen wierd. Een ver volg, zegt mén, is niet alleenlyk legen de daders ingespannen maer ook tegen hunne medepligtigen. De heer Vandetveken is gelast met hel onderzoek. Men verzekert ook dal het al voor zeker is dat die ongelukkigen gekommuniceerd hebben denzèlfden dag in de kapel der Preekheeren, in St. Petrus en in St. Gertrude kerk. Dus, eene drydubbele heiligschendery. Hoor, goeile’lezerIn 1862, heeft de II. Vader zes duizend guldens gegeven aen de slagtoffers der ovéistroomiiigen van Hortgarie, en duizend in ■1865. In 1861, heeft by tien duizend pond gezon den aen de slagtoffers der overslroomingen in Hol land twee duizend in Zwitserland. In 1866, heeft hy tien duizend franks doen uildeelen aen de Chris tenen van Syrien, door de Drusen van alles ont roofd, en hy heeft edehnoediglyk de werklieden van Ameiika bygeslaen. In 1863, heeft hy vyflten duizend (ranks toegestuerd aen de werklieden van Lyons, tien duizend aen die van Gent, twee dui zend vyl honderd aen de armen van Liverpool en even zooveel aeu die van Manchester. De slagtof fers van den brand van Limoges hebben van hem vyf duizend franks ontvangen; die van Krakau duizend, die van Magonza vyf honderd roomsche kroonen, die van Camerala dry honderd; die van Borgo di Valfugana duizend, die van Turyn twee duizend pond, die van Calazza, in den Noverais duizend, en de slagtoffers der aerdbeviug van Ten i de Mendoza in Amerika vyl honderd roomsche kroonen. Reili heeft ontvangen zeven honderd kroonen. Ancona vyltien honderd, Tivoli duizend, Norcia drie duizend vyf honderd, eindelyk Ferrari, Flo- rentie en Spanje, hebben den onderstand gezegend welken de liefdadigheid van den Opperpriester on langs geleden over hen heeft uitgestort. Men zou hy deze lysl nog de ontelbare giften moeten voegen welke de mildadigheid van Pius IX I regt-of onregtslreeks uitdeelt aen de armen der Pauzelyke-Staten, aen de werken van godsvrucht 1 en liefdadigheid, aen de scholen, aen de muzeums, I aen de inzamelingen, aeu de kunsloelenaers. En ziedaer waer de Sint-Pielers penning naertoe I gaet- Hebben de kalholyken dan ’l regt niet van fier j te wezen over hel gebruik dal de doorluchtige 1 attne van Jesus-Christus maekt van hunne I aelmoezen. Hoeveel edelmoedige ondernemingen 1 bevinden zich aldus niet vereenigd door de vei- diensten en heiligheid van hun Opperhoofd en I burinen .Vader? Ook zullen zy zich beieveren om, onder de ge- I (heulen, de offergiften Ie veimenigvuldigen die zou I wonderbaer en door zulke ec r bied wc ril i ge en hei- lige handen worden uitgedeeld 0ÏÏB irne. 9118,81 tl. 1SG3. 560S, 15 68,60 5795,89 a a 1465,62. 8255,25 BEKENDMAKINGEN. 15 et. deu druk egel. Bureel Wilgemlykslraet, N- 14. Voor elk afzonderlyk u utn uier, 12 ceutimeu. 9 - 14 50 2 54 3 65 2 56 fanua. 8 a- 2 a- 9 a- .7 a- a- I Jan. a 26 - a a- a- a- iO a- 1NSCIIRYVLNGS PRYS. Builen stad, €1 franks. Mel Suppl. S Het Boterbuipje versebynt den Donderdag in geheel ld.ul en den Zondag in half blad. it Dec. 25 - 16 50 18 50 20 81 6 15 5 15 January. - 3 18 - - a 12 56 a 11 55 iO a - a •1 a >4 a 18 a i,54. 1 t 'll IBeiligseiiennis te Leuven. De liatelyke heiligschennis te Leuven begaen, wordt niel alleenlyk luid afgekeurd door hel grootste gelal der dagbla den van Belgie, maer ook door de fiausche, de duilscbe, de liollandsche drukpers. Op het oogenblik dal wy sctiry- ven, heeft hut artikel van den Monitcur de Louvain, de laffe dacd doende kennen, gansch Europa doordraefd en de verontweerdiging der belgische kutholykcn medegedeeld aen al wat in ons werelddeel regtschapeu is. Willende onze lezers met de gansclie zaek bekend maken, deelen wy hier nog eenige byzondei heden mede uil hel Journal dc Brux elles en den Bien Public van Geul Dezer dagen, zegl dit helste blad, is een schrikkelyk sacrilegie te Leuven begaen. Wy hadden gedacht van slil- zwygem] te moeien hlyven over de daden, mei eene groole onparlydigheid, door den Moniteur de Louvain medege deeld; tnaer die schandaed zonder naem beefl in het gan- sche land zoo pynlykc gemoedsaendoeuingeu ie weeg ge- bragtdal wy niel denken langer ie mogen zwygeu. Wy ver genoegen ons, voor het oogenblik, met eenige algemeene een ieder gekend en voortverleld worden, ogsnogtans onthou dende van de pligligen te noemen alhoewel hun naem in alle monden is, Ben 51 december begaven zich zes leuvensche burgers- zonen in een slecht befaemd koffyhuisje dier stad zy be hoorden, zoo niet door hunne familie, dan toch door bun gedrag en hunne handelwys, tot het puik van het godde- lanuary. - a 50 - 45; 194. - a 29 - a 28 - a 26 - a 18 - 50 a 15 50 - a 26 - 7 - 5 I? 1 - «100 50 50 a 84 |Oionderheden mede le doelen, welke te Leuven door loos iiberalismus. Zy doorbragten den nacht, en vierden door eene vuige brasparty de laelsle uren van 't jaer 1864 en de eerste stonden van hel nieuwe jaer. Boud twee uren des morgends gingen Iwee huum r de wedding aeu van bet sjerilegie le plegen dal welhaest algemeencn schrik zou doen oulstaen, niel alleenlyk le Leuven maer door gansch ilel land. Eerst begaven zy zich naer de kerk der zusters Colcttin- nen. Daer verzocht hun eene zuster, ooggetuige van hun ontstichtend gedrag en hun ziende de stoelen on.vcrre werpen, van de kerk te vei laten, zeggende: 'T is hier liet buis van God. Uwe haudelwys onteert het heiligdom, b Slilzwygend voldedeu zy aen dit verzoek*. Ook drongen zy in de kollegiaie kerk van St.-Petrus, en dan in Sinte Geertrude-kerk. Zy hebben ook gekommuni- ceerd in die twee kerken. Vandaer begaven zy zich Ier Graenmarkt by ie Eerw. PP. Predikheeren. By hunne intrede ter kapel kwam hun een professor legen der kalholyke Iloogeschool die zyue verontweerdiging le kennen gaf over hunne schanddadige handelwys. Edoch daer hielden zy geene rekening van. De Iwee rampzaligen die, volgens de booger aengebaeide wed ding, moesten ter kommunie gaen, baendvn zich eenen weg door het volk en gingen zich plaetsen aen het uiterste der kapel, by de H. Tafel. Men bemerkte niet, scbynt het, dal zy bedronken waren zy waren door de kerk gegaen die nog al lang is, zonder dal men iets gcwaer wierd. Alleenlyk voelde eene meid, nevens de twee elletidigen gezeten, zich onpasselyk zoodanig spreiden zy eenen tabakreuk, en rnen vond dat hel meisje kwalyk wierd eu moest buiten gaen. Gedurende de g uiscbe mis hielden zy niel op zich om te keeren om te zien of de getuigen en medepligtigen van hun sae'rilegie bel oog op hun hadden. Op hel oogenblik der kommunie schrikkelyk schelmstuk 1hebben z.y neèrgeknield aen de H. Tafel, hebben zy hel ligchaem cn hel bloed van Onzen lieer Jesus Christus genut, en dan onmiddelyk de kerk verlaten Zie bier nu wal men verders vertelt; maer hier moeten wy meer voorbehoudingen doen dan ooit. Er zyn byzonder- heden zoo schrikkelyk dat niemand die kan gelooven. Een jongeling die hel gedrag der twee schuldigen cn hunne spoedige vlugl had gezien, zegde zich a er komt eene sacrilegie le gebeuren Hy volgde de ontheiligers. Op de slraet zag hy een hunner.... de heilige hostie uit spuwen de andere scbynt aen zync gezellen le hebben ge zegd ik wil dal van naby onderzoeken dan lak ik er een brief meê toe. Zeker is hel dal de jongeling die men zegt getuige te zyn geweest van hel akelig tooneel, de hei lige iiostie zag in een papierken sluiten. Ontzind by bet zien van die schrikkelyke euveldaed liep hy iu alleryl by de PP. Predikheeren; maer hel was te laetDe misdadigers waren verdwenen wanneer een Pater uitkwam om bun ie vervolgen en de heilige bostien terug te eischen. flrl verliaei dier halelyke heiligscliendenis was haest door de stad verspreid. Onnoodig le zeggen wat algemeene verslagenheid dit le weeg bragt. De leuvensche liberalen zelf, uieltegeustaende hunne uilerlyke en scbandelyke god deloosheid, zyn over de schelmcry onthutst eenigen zelfs keuren die luidruchtig af en ontkennen de daders. Wat de schuldigen raekt, zy hebben de stad verlaten..... W-y hebben niet noodig by le voegen dat, in afwachting eeuer plegtige en algemeene boelenis die, zonder Iwyfel, zal geschieden, er alreeds door godvruchtige broeder schappen en geeslclyke gestichten actibiddingen van liet II. Sakrametil des Aulaers en generale communiën zyn in- gerigt, ter herstelling van liet scbruumelyk schelmstuk. Te Gent zelfs hebben er reeds communiën vour placls gehad eu worden er nog gedaen. Allerhande ISieuwslydingen. M. Loys, onderpastoor te Ardoye, is onderpastoor be noemd te Rousseiaerete Ardoye wordt M. Loys vervan gen door M. Lemahieu, onderpastoor te Slavele. Bezen inorgetid is le Beerst na eene smertelyko ziekte overleden, mevr. W* Holvoet, geboren Cliarloltö Vanwouaoeu. De kerkracd van Kerckhove is beinagtigil orn eeno kerk te bouwen op den grond dien zy heeft aengekocht. Vrydag heeft le Antwerpen eene solidaire begraving plaets gehad. De kunstschilder Lies, die in zyu leven on verschillig was geweest aeu allen godsdienst, was ge storven zonder kerk of priester. En zyn vriend L... als zmen z<»o een meusch deu naem van vriend mag geven! had zyu ziekbed bewaekt ten einde eiken priester die zich zou aenbiedeu, van den stervende af te wyderen. Zoo stierf Lies. Maer de solidairen, die zich als roofdieren op de ly- ken van alle anli-katliolykeii neerwerpen, maekten aen- spraek op liet lyk van Lies. Doch dilmael had de Aulwerp- sebe regering niaetregeleu genomen om geene kerkhof- schendery le dulden. Het lyk van Lies wierd dus in OHge- wydett grond begraven. Eene redevoering wierd door ze keren Vandenliussclie over liet graf vau den ongelukkigeti vrydenker uitgesproken, waeriu de broeder solidair deed nitschyueti dal Lies, als de martelaren der eerste kristene Kerk, zyu bloed vergoten had voor de solidairen. Hoe treffend en hoe stichtend. En daer zyn nog men- schen die gelooven dat alles om ter best gaet in de beste der werelden, in 1795 was een vuil stuk vau een vrouw- meiisch eene godin gi-ueeteniu 1865 beet men eeu vry- deuker een martelaer Jufvrouw Roest, een ryk meisje van Turnhout, gaet naer Canada (Amerika) om daer Zuster vau Liefde te worden. De Keizerin van Frankryk heeft zeer dikwyts flauwte aen dc maeg, sehryven de groole gazetten. Wy radi n Hare Majesteit aen de chicorée-koffy van onze vier c'iicoréc-fabriekaiiten cetis te beproevcji; die chicorée is zeer versterkend voor de flauwe magen, hel'staet op al de pakken gedrukt, en dat kan H. M. misschien nog tien jaer langer doen ieveti. Onder de pers Vaderlandsche Gedichten, door L. Levnen. Te Leuveu is een nieuw liberator blad iu 't licht., gekomen dal voor zending beefl Paus cn Kerk aeu T volk hatelyk te maken. De Paix heeft in geene maend de Grondwet ontvan gen zegl het. Hel brttsselsch blad moet zuo al niet veel vau Jan Van Ryswycks proza houden. Jan Van Ryswyck gaet in den nntwerpschen Ge- meente-raed op zynen poot spelen, heeft hy gezegd, om dal de vrydenker Lies niet in het gcuyde deel van hel kathoiyk kerkhof is begraven geworden. Een onzer lezers, die zegl in de gewoonte niet te zyn vau veel te sehryven, heeft ons eenen brief geschreven om ons te vragen of we niet gemist zyn by hel sehryven in ons nummer van donderdag, naiiielyk dal het belgisch voetvolk 't kostuem der Mezikaendcrs gaet krygen. Hy denkt, zegt hy, dal 't moet zyu der belgisch-mexikaensche vrywitligers. ’T is waer; odze korrespoudent heeft gelyk, en wy bedanken hem om zyne oplettendheid. Immers, zoo als hy ook opmerken doel, iu oaze tyden moet men inderdaed niet veel uitzetten, omdat daer ergelyke gevolgen zouden kunnen uitspruiten. Als ge hoofdpyn hebt, moet ge maer gedurende 10 minuien een koperen voorwerp legen het voorhoofd houden, en de pyu zal verdwenen zyn. 'T is eene transche dame die hel zegt Proudhon, de vermoerde Proudhon, is gevaerlyk ziek. De groole dief van llaelje heeft de pauzelyke geld munten afgeschafl iu de provmiieu welke hy aeu de Kerk ontstolen heelt. Het engelsch Parlement komt den 7 february byeen. M. Tuerlings, ontvanger der öirekte belastingen te Alveringhem, is ontvanger benoemd le Willebrock. M. Van Herck, oud-kontroleur te AulAerpen, is ont vanger benoemd te Alveringhem. M. Dyckmaii is ontvanger der direkte belastingen te Wulveringhem (Veurne) benoemd, cn M. Duval, ontvanger te Wulverghem (Ypere) gaet over naer Hoogblede. Onze stad telt 4050 Dixmudelingen, cn er zyn er 9 meer dan in T jaer 1865. De verniaerde pater Hyacinth gaet dingsdag noest te Brussel, lerwyl ze le Clercken bezig zullen zyn met hunnen pastoor in te halen, een sermoen doen dal vau geen strooi zal zyn. Men schryft uit Brussel dat een representant der Kamer zot geworden is. Hel is toch zeker M. Orts niet? Hel hollandsclx goevernement heeft laten welen dat, uieltegeustaende de dievenwel op de studie-beurzen door den Honing is goedgekeurd geworden eu de wel al iu deu I F i

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1