8 m I tV 4. Negentiende jaer. üixmmle. Zondag, 21 January !8<>5. IN, Proudhon. pleegd?.... Allans done! 7,000 50,000 18,000 10,000 Wal arme man is toch minister Tesch! gte van 11 cen- meiers, ieid van rongen* re slach maken itnuren, ken van >eu van selwerk aen unude. >et van n J. R. Belgen. ninglyk Te Brugge hebben eenige hberaters, bedienden van hel goevernement ingeschreven voor de slagt- offers van Dour, en by hunne gilt hebben zy ge schreven Verjagen wy die mannen die aen onze deuren komen schooijen voor het in stand houden van Roomsch gezag! Wy zouden wel willen weten krachtens welk regt die landopelers ons, katholyken, zouden ver jagen, en of wy niet zoo vry zyn van eene almoes voor den Paus te vragen als zy vry zyn van zekere lieden in zekere huizen te onderhouden? Ah! die broodeters uit den ruilel van ’t goever- nemenl zouden ons uit de straten doen jagen? Wy zouden er by zyn, ziel ge. '?.b tus geen God is. dat de vrede der ziel berust tn de loochening van God? Vallen zy niet van’s morgens tol's avonds den Godsdienst aen '>e Kerk en hare priesiers? En ze zouden dan ttirr hIpen WY zyn niet verantwoordelyk voor de| aenslagen die gdoor Proudhon, de vermaerde Proudhon, is dood. Die vriend onzer hberaters die eene philoso- iie aen hem had, waervan het grondbegin hierin beslaet, dal <t hel eenige kwaed op aerde God is, moet nu reeds ondervonden hebben wat het is, voor een zoo nietig schepsel als de mensch, van God tydens zyn leven, zoo als Proudhon deed, ge lasterd en vervloekt te hebben. Kon de ongeluk kige tot de levenden terug keeren, boe verschil lend zou de tael zyn die hy nu voeren zou met deze die hy tot op zyn doodsbed heel gegrond en ratio neel gevonden heeft Daer zyn doodsberigten die vreemd, verschrik kend voorkomen, zelfs aen die lieden die in zake van godsdienst hetmeest onverschillend zyn; en onder andere, is de tyding der dood van Proudhon een zulkdanig nieuws, namentlyk een nieuws dat den mensch in zyne innerlyke gevoelens als mensch en als kristen wreedelyk schokt. Proudhon, in zyne hooveerdige ziel, zegde tot God Wie zyt gy om ons eene geloofsleer te komen opleggen; ik ken U niet dan voor het eenige kwaed dat op aerde be- slael! Ik stel my dan tegen U als uw persoonlyke vyand, en met Satan verklaer ik dat ik al myne krachten zal besteden lot den val, tot de vernie ling van uw werk Zoo sprak Proudhon lot God tydens zyn leven; en thans heeft hy zynen vyand ontmoet, en God heeft hem geoordeeld Verschrikkelyk aendenken Totael fr. 106,000 Zegge honderd en zes duist franks ’s jaers. Het is nog al kurieus dat de konfrater van ’l Weekblad nog geen woordeke heeft gesproken over de zoo schrikkelyke heiligscbending van Leu ven het is nogtans een nieuws dat van belang moet zyn voor zyne lezers. Maer wy begrypen zyne voorbehouding; hy zou niet geern de liberaler party comprometteeren. De libeiatcrs en hunne gazetten komen immers voor een groot deel in die heiligschending door twee van hunne mannen ge pleegd, en hoe zoo niet? Leeren zy niet dat Chris- Onze konfrater van ’t Weekblad is tegen de Pau- zelyke Encycliek om dal ze onze Constitutie ver oordeelt. Aenveerd. Maer waeraen houdt de kon- fraler Aon de Constitutie of aen de Encycliek? Houdt hy aen de Encycliek, dan moet hy onze Constitutie verwerpen, dat is zoo klaer als dat vyf en dry acht is, en dan is hy een vyand onzer grond- wettelyke instellingen, dan is hy anti-nationael en houdt hy integendeel aen de Constitutie, dan veroordeelt hy (natnerlyk volgens zyne manier van zien) de Encycliek; hy verwerpt diesvolgens het onfaelbaer woord van den Pans in kwestien van religie zaken, hy is anti-kalholykhy is protestant. Ziel ge nu, konfrater, wat het is van niet regt- zinnig te zyn? Ge helpt u-zelven in den put en ge weet het niet. Maer ’t gael zoo met den kollega als met de schaepkens van Panurge. Hel joden- en logienblad, d'lndépendance van Brussel, geeft den toon en ziet, daer komen al de liberator schaepkens als jefkens opgetrommeld, en ze staen daer allen ootmoedig de bevelen van het logien-maijonnismus afte wachten. ’T is waer, de goede bloed van ’t Weekblad staet altyd aen den steert, maer dat valt in zyne rol; en als ge in gods namen nu niet gevoelt dal men u voor T schaép houdt, wat valt daerop te zeggen dal ge na deu vyf-en-twintigsten al is’t ook aen den sleet l moogt uitroepen dal de Pauzelykc Encycliek onze Grondwet doemt, als ge daerin uw genoegen vindt? Wy zyn niet van T systeem dal de klerikalen zoo schroomelyk uitsluitend moeten zyn; wy geven regt aen wie regt toekomt en zoo houden wy aen hel bekende spreekwoord A tout seigneur tout honneur! Minister Tesch, die in 1848 een hevige republi kein was, trekt jaerlyks voor hetSposlje van minis ter le bedienen fr. 21,000 en heeft daerby een schoon gemeubeld hotel, voorzien van zilverwerk, tafel- dwalen, van schitterende luchten en voortreffelyke salonstoven; Hy trekt als lid van het comptoir d'escomple te Arion Als direkteur van den yzeren weg van Arion Als bestuerder der mynen van Sane- bruck Als bestuerder der maetschappy La Providence te Marchienne-au-Pont; Baron de Gerlache heeft op het banket, dat ter eere van M. Ducpéliaux te Brussel beeft plaets ge had, een allerschoonst diskoers uitgesproken, waerin hy onder andere zegt, dat als de katho- lykcn maer ernstig willen, zy al de vryheidsdoo- dende en goddelooze ontwerpen der Hberaters kunnen verydelen. Maer, vervolgt M. de Gerlache, zullen zy willen? Daer is gansch de kwestie eene kwestie van toekomst, van leven of dood. ie oriackte EN 200 Allerhande Rieuwsty dingen. M. L. Van den Maliere, priester in hel seminarie, is den. 11 Jen 27 e lich te jent der ever det nge pre- ruchlen. BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilgemlykslraet, N“ 14. Voor elk afzonderljk ntitu- /mer, I ijceiitimeu. 1 Jan. 25 - 16 75 18 75 20 87 7 5 05 i a a a i a a 54. nua. a a- a- a- a- De broodeters uit den rii’fel van ’I goever- nement. v 18. Loiseau Isidorus. 19. Ncyrinck Augustus. 20. Roinmelaere Edmundus. 21. Schelle Eduardus. 22. Stock Henricus. 25. Vanackere Robertus. 24. Vaticpille Karotus. 25. Vancuyck Romanos. 26. Vanlhuyne Seraphiuus. 27. Vereecke Gustavus. 28. Vereecke Leon. 29. Verineersch Gustavus. 50. Verschilde Alphonsus. 51. Verschoore Julianus. 52. Viaene Alphonsus. 55. Vincke Adolphus. 51. VVyllie Henricus. Jan. a 26 a a- a- a- ia INSCHRYV1NGS PRYS. Buiten stad, 6 franks. Met Suppl. 8 Het Boterkuiwe versebynt den Donderdug in geheel blad cu den Zondag in half blad. TSog een vvoordeke aen het WEEE4ÜJt,AD van zondag laetst. Donderdag war/rf'fcelem,onzer ingezetenen getuige van een vreeselyk erf allersmerlelykst voorval. Een schip was met eene vracht «ucrioen en lynzaed uil Nieupoort by de Hoogehrug alhier Aomcri «rnliggen. Hel was lusschen zes en zeven ure *s avonds. Daer het lynzaed boven op het dek lag en er maer een tiental zakken waren, wierd er onze leerlingen tegen den Godsdienst zyn ge- 3;;™kn nloeod? a//n„s dnne I sc|)|p e(_ n(|g *pn weilljg door verligt hebben. Twee man nen wierden dus geroepen en met het afdragen gelast der z.akken lynzaed die de opperlading van hel schip uil— rnaekteo. Beide trokken er naerloe en stapten te gelyker tyde op den rand van T vae.rttrig. dat nu plotseling eene snelle beweging voorover ntaekte met het ongelukkig gevolg dat eenige zakken van deze die op 'l dak lagen, do 'hellende beweging van hel schip volgende, over het dak rolden en door de botsing die ze maekten op den rand van T schip, hetzelve deden water scheppen. Hel schip hg op zyde, doch men berekende de zwarigheid niet van 't voorval. Men dacht immers dat, met liet opregten van den mast, het schip wéér zyn evenwigt gemakkelyk zou hernomen hebben. Echter nauwelyks was de mast geregt of het schip sloeg naer d« andere zyde over, schepte water, en een schrikkelyke noodkreet liet zich hooren. Op die kreet verliet hel volk de herbergen en snelde naer den vaert toe, denkende dal een mensch by toéval in hei water was gesukkeld. Maer men kende aldra de ware oor- zaek van het noodgeschrei. De moeder bevond zich van bidoen in *t vaertuig en was juist bezig met kolen in haer stoveke te doen, wanneer hel schip eene tweede mael omsloeg.-Verschrikt op hel zien van het water dat plotse ling hei vaeriuig mei een ysclyk geweld binnen stroomde, ylde ze naer de opening en klemde zich met de handen vast aen eene der luiken van hel schip. Hel was tyd, want eene halve minuet later ware de vrouw een lyk geweest. Nauwelyks had de moedige werkman Charles Acket de schipperin by de hand gegrepen en haer uil het water ópgetrokken dat haer reeds tol aen de schouderen was gerezen, of men zag hel vaertuig eene helste beweging voorover maken en danmei eenen verschrikkenden spoed naer den afgrond zinken. Van hetzelve bleef niels meer hoven water dan de mast. Do ongelukkige schipper heet P. Vermeire en had eene vracht van boven de vier honderd zakken sucrioen, het welk beschikt wasvoorde markt van Ypere, en vaneen tiental z.akken lynzaed. De zakken sucrioen is men sedert gisteren morgend bezig met uil het water op te visschen, doch schynl tamelyk veel beschadigd te zuilen zyn, even als hét lynzaed. Men denkt dat men dezen avond hel schip droog zal kunnen trekken en, naer 't schynl, zouden de eigenaers van T sucrioen, Ch. Cats, van Pervyse, en Bouckenaere, van Schoorbakke, den armen schipper ver zekerd hebben dat ze van hem geene schadevergoeding eiseben zullen, evenmin als van den schipper Gaillard, van Loo, voor wiens rekening Vermeire nog al dikwyls vaert. Wy juichen die schoone en liefdadige daed van de heeren Cats en Bouckenaere toe, alsook van den kooper van *t lynzaed, M. Spruylte, van Eessen die ook het verlies welk hy op zyne koopwaer ondergaet den schipper niet zal aenrekenen, naer het schynl, want men moet be kennen dal de arme sukkelaer van een schipper al onge lukkig genoeg is, dewyl hy by-hel voorval van donderdag avond, kleeding, huisgerief, met een woord alles heelt verloren. Het is schoon eene aelinoes te geven, maer het is veel schooner nog, dunkt ons, een brave mensch toe te laten van, by middel zyns bedryfs, cerlyk aen zyn brood te komen. Én daerom doel hel ons goed de namen te kunnen meiden van genoemde kooplieden die zoo eene eerlyke en vordienstelyke daed verrigten met liever zelf een verlies te ondergaen dan een brave huisvader by ongelukke zyn geheel bestaeu te zien verliezen. - De inschryvipgen die de Patrie heeft geopend voor nieuwjaergiflen aen den’H. Vader, nemen alle dagen meer en meer toe. De gehcele ontvangst beloopt reeds tol de som van fr. 7860, 06. Onder andere personen die in dit verheven werk deel hebben genomen, bemerken wy, be halve de heeren geeslelyken onzer stad, de professors en leerlingen van het pensionnaet Si.-Louis, de wed. Delye, renteniersier, de joufvrouwen Hosten, Marie Vanhyfte, Sophie Druwé, Sophie Descbepper en Pauline Coppens. De inslellatie van den eerw. heer Bulaije, pastoor te Clercken, heeft dingsdag met groote plegligheid en te mid den van eenen grooien volkstoeloop plaets gehad. In Frankryk zyn 86 aerlshisscliopprn en bisschoppen; meer dan 20 bisschoppen hebben reeds geprotesteerd legen hel keizerlyk verbod van de pauzelyke Encycliek af te le zen. De bisschop van Moulins en de Kardinael-Aerlsbis- sebop van BesanQon zyn voor den Slaetsraed verzonden om de Encycliek op den predikstoel afgekondigd te hebben. Als baes Louis het op die wyze aengaet, dan zal zyn rol- leke al ganw afgeloopen zyn. In bet weekblad Die fliegende Taube van gisteren, staet een schoon artikel te lezen, getiteld De Jesuielen, hetwelk veel waerheden bevat. Wy gaeu er donderdag een woordje van zeggen. Op 13" february worden de Kamers in Frankryk geopend. H’aeinlyst der jongelingen ingeschreven voor de tnililie-Ioling van 1865. 1Bonte Karolus. 2. Christiaen Karolus. 3. Claeys Franeiscus. 4. Debruyne Eduardus. 5. Decuyper Karolus. 6. Dcgrave Aloysius. 7. Delruy Desiderius. 8. Desbuquois BouQlius. 9. Didier Henricus. 10. Dooghe Isidorus. 11. Dorré Edmundus. 12. Dutreeuw Alphonsus. 15. Dutreeuw Leopuldus. 14. Ghysdael llypolytus. 15. Ghyssaert Flonoralus. 16. Huygbe Emilius. 17. Leyre Edmundus. - a a a 97 -a proff. beuoemd in het kollegie van Kortryk. De heer Ricaud, koopman in laken, is op heden alhier overleden. nuary. a 2'9 59 5; 109. a 28 50 a 27 50 - a 25 - a 17 50 a 13 50 - a 28 7 5 18 inuarv. f a 16 90 a 12 41 I a II 58 9 15 17 2 36 5 57 2 18 Een artne man.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1