9 V tosto oaa? mms tan den heer abbé Stroom aen zyne familie te Siuyvekensk. 2‘le Vervolg. 4. Negentiende jaer. January 1865. loo. 3 De Kerk is eene zachtaerdige iSoeder (i) 25 n MEDE. i! ie WARE deige- rll jjl ii| Joan- zynen deren, en en groote >r par- fr. de i ort. waer- i, in de soonen, e geza- 12 c. sr voege n, land- inloote we ze moeten eeren en beminnen als cone liefdc- ryke moeder, en dat alwie dit niet doet, een bekla- gelyk, grof ondankbaer mcnsch is om niets meer te zeggen. Niet alleenlyk heeft de Kerk altoos afschuw ge had van dwang en geweld, maer in alle omstan digheden, wanneer ze er niet door hinderpalen toe belet was, heeft ze er tegen geprotesteerd, bit zeg den wy in ons laelste nummer, nadat we over de spaensche Inkwisilie hadden gehandeldthans nu zullen wy dit nader betoonen. Doch stellen wy vooreerst een feit vast hetwelk onze lezers, zoo goed als wy, regt zonderling zullen vinden. Wie zyn ze die gedurig de Kerk beschuldigen van op eene oneerlyke, gewelddadige wyze hare leering onder de volkeren te hebben verspreid? Zyn hel niet die mannen die zich liberalen heeten en zeg gen zoo katholyk te zyn als de eerste katholyk de beste? Zyn het zy niet die onophoudend van vooruitgang en beschaving spreken en den fakkel des lichts zouden willen zien dragen overal daer waer de volkeren nog in domheid zyn gedompeld Maer is het de Kerk niet en de Kerk alléén die, by middel harer missionnarissen en priesters, in de verre en onbekende gewesten der wereld de volke ren uit de onwelcnheid heeft getrokken, waer ze sedert eeuwen en eeuwen in gedompeld lagen? En is het niet nog de Kerk die op onze dagen de wil de volkstammen van de onbekendste streken der aerde gael opzoeken om ze te beschaven en te on- derrigten in hetgeen er den mensch van noode is om tot het eeuwige leven te geraken? Dus, ziedaer twee redens waerom onze tegenstrevers, eerder dan de Kerk te belasteren en ze hatelyk te maken by hel volk, haer hunne grootste achting en erken tenis zouden moeten betoonen. Echter neen, ze zyn de slang gelyk die den boezem verscheurt die haer de moedermelk aenbiedtze zouden de Kerk moeten beminnen, en als geloovige én als landge noot, als lid der kristene Samenleving, en ze haten ze en vervloeken ze, de grove ondankbaren De Kerk heeft, ja, bloed vergoten in de achttien eeuwen van haer verheven apostelambt, maer 'l was hel bloed der martelaren, het bloed harer kinderen, ’t was haer eigen bloed dat ze, naer het voorbeeld van haren goddelyken meester, voor de Samenle ving, voor’t heil der wereld, stortte. En daer ge- waegt het hedendaegs Ltberalismus niet van; dit ontaerde kind ziet niets dan trouwloosheid, dan geweldenaryett én dwang in de akten zyner wel doenster, en het schryft Haer de bloedigste, de misdadigste inzigten toe! Zoo ziet men hel bastaerdkind de Kerk al het ha- telyke op den nek leggen van den zoo treurig ver- maerden Bartholomeus nacht, welke lydens de re gering van korting Karel IX, in Frankryk plaets De beracdslaging overj het bmljetjjvan {oorlog duert voort in de Kamer, en men is er men kan niet meer ongeduldig om minister Chazal te Itoo* ren^spreken. De redevoering van de heeren H. De Brouckcrc en Hymans laten niets kennen over de gevoelens van ’l Ministerie nopens al hetgeen er door de vorige redenaers over hel budjel itt deze dagen is gezegd geweest. M. Hayez heeft minister Chazal zyne willekeu rige handelwyze in harde woorden verweten; M. Van Overloop heeft de aendacht der hamer getrok ken op hel misnoegen||der officieren ten gevolge der laelste benoemingen in het leger; M. De Laet heelt z ch tegen hel stelsel verklaerd der aenbly- vende of bestendige legers, en M. Debaets heeft de Ministers rekening gevraegd over hunne deukwyze en hunne beloften van vroeger. Hewel, dit alles komt minister Chazal voor als de moeite niet weerd te zyn om er iels op te antwoorden. En bet diskoers dan van Bouvier? Ai tny, als die veel den bek opent in de Kamer, dan siaen al de Representanten te gelyk de hand aen den buik en ze^staen daer te lagchen gelyk zotten. En daer is maer een man toen die serieus blylt en op wiens aengezigt zich de minste glimlach hiel vertoont en die man is, raed tens, goede lezer?... Die man isBouvier zelve Maer zien wy de zaek ernstiger in. Minister Cha zal schyut ongerust te zyn dat zyn budjel niet ge stemd zal worden, doch daer is geen nood voor. Als de liberaler representanten niet gedwongen waren om te stemmen volgens het orde-woord dat hun gegeven wordt, dan, ja, de oorlogsminister zou reden kuunen hebben orn te vreezen dat zyn bud jel niet gestemd zal worden. Maer zoo lang als er in de beide Kamers mannen zullen zyn gelyk Michiels-Loos en Jooslens, dan hebben de Minis ters niets te vreezen. Wat dus hier hel eenigst te verwonderen valt, ’t is dat M. Chazal zich de span riem links en regts op het lyf voelt kletsen, cu by den mond niet opent. Doch, wachten wy nog'een beetje lyd af; mis schien, op het uer dat wy deze regelen schryven, is hy aen ’t spreken in de Kamer, en dan morgen zul len wy welen hoe hy zich uil den slag heeft kunnen trekken. had men ziet ze het de Kerk tot eene grief maken de Uragonaden, als ’l ware verheerlykt te hebben, alhoewel Paus Innocenlins XI de strengheden van koning Lodewyk XIV jegens de Hugeuooten, of Kalvinisten gepleegd, upenllyk gelackt heeft; men ziel ze de meeste strengheden, lydens de regering van Philip II in het spaensche ryk gepleegd, aeu de Kerk loesebryven als zynde dezelve uil name der Kerk tegen de afvalligen gepleegd geweest, of schoon de geschiedenis het feit aenbaell by welk Paus Sixtus IV de gewelddadigheden der spaensche inkwisilie niet minder stieng gelaekt heeft dan zyn opvolger Innocentius XI de Uragonaden heeft ge laekt; men ziel ze de spaensche priesters beschul digen van hunne landgcnoelen aengedreven te heb ben tol de moord det Indianen, alhoewel een pro- lestantsche schryver zelve, Robertson, in zyne His- toire de l'Amérique verklaert, dat de spaensche priesters in Amerika zendelingen van vrede wa- ren voor de Indianen en het aen hunne bemid- deling alleen te wyten is dat de ongelukkige In- dianen door hunne verditikkers niet Veel meer t> nog wierden afgebeuld. Overigens, deze opsomming van daedzaken aen de geschiedenis ontleent, zouden wy veel langer kunnen trekken, maer waertoe noodig? Onze lezers behooren immers tot het getal dier mannen niet die de Kerk in haet houden na ze alvorens te hebben verloochendze kunnen ten hoogsten tot het getal dier onverschilligen behooren die enkel aen hunne tydelyke zaken denken en daerem nog alligl door de valschheid en ’l bedrog onzer tegen strevers kunnen om den tuin worden geleid, zoo als ’l geval is met dezen die geloof gevea aen de zoo valsche verklaringen onzer tegenstrevers no pens de Pauzelyke Encycliek. Hewel, voor dezen en allen die niet stelselmatiglyk zich legen de Kerk verklaren, is de opsomming van die, weinige his- torieke feiten die wy hooger hebben neêrgescltre- ven, hoogst voldoende om hun te overtuigen dat de Kerk ailoos eene zachtaerdige moeder is geweest, welke meer bekommerd is met het geluk van haren evenmensch dan met haer eigen heil; dat de Kerk nooit d n uit liefde let God en voor't welzyn der Samenleving heeft gehandeld; kortom, dat de Kerk eene goede Moeder is die meer den waren vooruitgang toegenegen is dan de liberale schreeu wers ai te gaêr; en om zulks klaerder te bewyzen Heeft de Kerk haer bloed niet gestort, en vergiet ze hetzelve niet nog dagelyks voor de verlichting en de beschaving der wilde Afrikaenders en inwoo- ners van hel uitgestrekte Azia, terwyl hare vyan- den voor den waren geestes-voornilgang tot nu toe weinig meer hebben gedacn dan schooue woorden op het papier geschreven? Dus, wy besluiten uil de weinige bemerkingen die wy in dit en in onze twee voorgaende artikelen hebben vooiuitgebragt, dal wy aflen de Kerk zeer verkleefd moeten zyn, dat -ft- -u ’-t i 20 12 12 50 15 ;isa I ijit en iolari Alvorens ik verder ga moet ik u wegens Cava een woerd of twee schryven dal ik vergelen heb. Eerst en vooral niets is aerdigcr dan de ligging of stonding van 't monasterie ’t groeit juist gelyk uil eene booge en steile rots; op ver- BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilgendykslraet, N’ 14. Voor elk afzonderlyk num mer, 12,cehliiuen. nary. 9 12 17 17 LAKKa. «5, 17 11 12 9 14 >0 55 45 - l*i ne. <7- J G ilixmude, Donderdag, 7 45 8 8 05 8 15 8 25 8 55 8 42 8 50 9 5 50 5 57 6 05 6 ,15 6 25 6 55 6 45 6 50 7 05 INSCHRYVINGS PRYS. Buiten stad, franks. Hel Suppl. S Hel Boterkuipje verscbynt den üonderdag in geheel blad en deu Zondag in half blad. wandelen in eene oude heidensche stad die levendo-wierd begraven en nu weer verrysl met alles wat z.y bezat, uitge nomen de inwoners. ’T is jammer dat hel ontnogelyk is geweest van het huisgerief, de meubels, de koopwaren, de werktuigen, enz., enz., in de huizen zelve en op hunne plaetseu te laten men trachtte in’ hel eerst het zoo te doen doch <le lucht deed er te veel kwaed aen en wal meer is, ’l was onmogelyk van al die schatten der oudheid dacr te bewaken een leger van wachten ware ontoereikend geweest; daerom heeft men alles vervoerd mier het ko- ninkiyk Museum van Napels dat in oudheden zeker ryk- sle is der gansche wereld. ’K zou tt wel iels beschryven van Pompeja tnaer er is geen beginnen aen, en wal meer is, al de guiden of leidboeken van Italië geven er eene uit gebreide beschryving van ten anderen, indien ik int alles in 'i lange en in ’l breede beschreve, wat zonden wy zeg gen als wy wéér by malkaér zullen komen rig uitbraekte en over de omliggende landen en steden zaeide en lot Romen zelve deed vliegen. Als de lang verwachte dag weerkeerde waren er onder andere drie geheels steden verdwenen Herctilanum en Stibia waren overstroomd geworden door brandende en kokende Lava die, later ge koeld en gesteven, de twee steden als met eene rots over dekte. Pompeja integendeel lag vier meters diep begraven onder eenen heuvel van fyne en ligte asch die alle huizen en plaelscn vervuld had en alleenlyk de daken had doen neerstorten. Dit alles was zoo haestig niet gegacn dewyl 't grootste deel der inwoners den lyd had gehad om te vlug- ten, waerdoor men thans by de ontgraviug der stad maer weinig doodeligchamcn of squeletlen vindt. Twee dier sleden, Hercttlanum en Pompeja heeft men sedert eene eeuw be ginnen bloot maken, maer in Hercttlanum is niets by- zonders te zien daer er allcï gebroken en verbryzcld is geworden, uitgezonderd eene nog al lamelyk groote hoe veelheid meubels die te Napels iu het .Museum vergaerd zyn. In Pompeja integendeel is alles gave en geheel gebleven, uitgenomen de daken van de huizen. Eenderde der stad of wat meer in nu bloot gcmaeklgy kunt u gemakkelyk inbeelden hoe kurieus en hoe treffend het moet zyn te Zie onze twee voorgacnde nummers. DE KABIESt. Minister) Chnzstl linngt den doove-mnn uil. Loreto, 26. Maendag. Ik herneem mynen brief waer >k hem gestoten had, al ben ik meer dan 60 uren van de plaets waer ik dcnielven begon te schryven. Op den 1“" november van ’t jaer 0. H. J.-C. 79, ten een ure ’s namiddags, ontstond er al met eens eene zwarte wolk op deu top van den vuerberg Vesuvius. Na eenige «ogenblikken wierd hel in de omliggende streken zoo duis ter als in eene digtgeslolene kamer te midden van eenen donkeren nacht (zoo -als de schryver Plinius-de-Jonge, die ooggetuige was van dit verscliynsel, woord voor woord schryft). Die stikkende duisternissen geduerden drie dagen en drie nachten, nu en dan onderbroken door de afgryzc- lyke klaerle van de gloeijende steenen en lava welke de Vesuvius met zyne wyde muil ten hemel opwaerts spoog. Die donkere nacht was veroorzaekt door eenen dikken regen van asschen en steengruis welken de vuerberg gedu-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1