I I "r !N. De Kamer, M. Chazal heeft fe|W- üixmude, Zondag, gesprokén. IV, te daling, SECK, -dyk. dk'&oven Noord- emaeker Iepen, le gars- d’hof- te Wou- Francis ie land ’OPEN Wilgen, eronder ill Het satyriek en geleerde blad, le Sancho, van Brussel, bevat in zyn laetste nummer een heel merkweerdig artikel nopens de schrikkelyke on heilen die de ongodsdienstige en goddelooze libe raler drukpers over ons landeke trekt. Wy hebben in 1857 te Gent, te Brussel en te Jemmapes een begin van plundering gezien der kloosters; dit was het gevolg der redevoeringen tegen de kloos ters op dit tydstip in de Kamer gehouden door de franema^ons Fiére en Verhaegen. Wy hebben over eene tnaend de goddeloosste der heiligschenderyen zien bedryveu in drie kerken te Leuven; dit is het gevolg der leeringen van eenen Laurent, van eene indépendance en eenen Journal de Gand, welke bladen de godheid van Christus loochenen. Een blad van Brussel, ’l Algemeen Nut, schreef zondag laetst Men noeme dit niet overdreven. Komt Ja. Minister Chazal heeft gesproken en tl lang zelfshy heelt byna twee dagen lang ken, maer af hy de beschuldigingen legcrib gebragl opzigtens zyne manie om altyd en ovehrk soldaelje le spelen, heeft weerlegd, dat is wat an ders. M. Chazal heeft voor de twintigste mael in de Kamer getoond dat hy een doortrapt advokaet is, en het hem even gemakkelyk is nevens als over de kwestie le spreken. Maer M. Chazal heeft zyne tegenstrevers niet overtuigd, al trachtte hy ook le bewyzen dal een magtig en sterk georganiseerd leger, voor een land waer het bestaet, 'eene bron van welvaert en beschaving is. M. De Laet een re presentant van Antwerpen, beeft integendeel be toond dat een magtig en goed ingerigt leger, in alle landen, een gevaer is voor de vryheid. En tot preufWaerloe dient het magtige russisch leger? Om de vryheid te dooden in Polen. Waerloe dient het in Frankryk? Om de franschen die klagen over de weinige vryheid die ze hebben, te paeijen met den roem en de gloire militaire die het leger hun geeft ten koste van honderden miljoen en vyftig duizend menschenlevens. Keizer Napoleon doet de franschen uitroepen Vive la gloire! omdat ze niet zouden uitroepen Vive la liberléDaervoor dient hel leger in Frankryk. Maer M. Chazal, waerom in gods namen in ons Belgie een permanent leger onderhouden van hon derd duist man? Als een onzer geburen van over den Rhyn of de oorlogvoerder uit ’l land van chez- nous het in den kop krege, voor een idee een uit stapje naer ons land te komen doen met een gevolg van twee mael veertig duizend goed geoefende soldaten, wat zouden onze honderd duist arme jon gens, die nooit geen vuer hebben gezien, tegen tachtig duist, alwaer het ook maer vyftig duist goed geëxerceerde soldaten vermogen? Een be stendig leger van honderd duist man voor ons lan deke is dus een volslagen onnoodig meubel. Jatnaer, zegt gy, als nu de Franschen of dePrusi- schen ons land komen overrompelen, en we heb ben een leger van honderd duist man, dan kunnen ze toch nooit in 24 uren ons land hebben ingeno men, en middelerwyl kunnen we op hulp wachten van Engeland, by voorbeeld, van Holland. Op de hulp wachten van Engeland! Maarzoo sprak ook Denemarken hel verleden jaer, wanneer de Prusischen en Oostenrykers in Denemarken vie len; en toch kwamen de Engelschen niet op, al hoewel daerby de toekomende koningin van En geland de eigene dochter is van den Koning van Denemarken!Doch laet nu eens veronder stellen dat de Engelschen ons by eenen aenval van den vyand ter holpe komen, en wat zal men zien? Vooreerst gaen we beginnen met twee meesters in ons land te hebben, le weten de magtige vyand die ons aenvalt en de magtige verdediger die ons ter hulp snelt. Ten tweeden, de oorlog zal op zulk eenen-voel ingei igt worden dat vooraleer de uit val beslissend zy lusschen beide legers, hel land tolael verwoest en vyftig duizend jongelingen ge sneuveld zullen zyn. En neemt dat we den zegen- prael behaeld hebben. Ons land is verwoest en on ze jongens zyn gedolven op het slagveld, en dan komt Engeland en eischl een honderd miljoen van ons af voor de oorlogskosten die het in onzen naem gedwongen was te doen. Maer wy hebben geenen duil meer, onze akkers zyn verwoest, onze sleden en velden zyn door den vyand en de oorlog voerende legers geplunderd geworden? Goed, liet doet er niets aen. Ge kunt niet betalen? He- wel, ik Engeland, die voor u gevochten heb, ik zal u voortaen beschermen, en ik zal een goeverne- menl uit engelschmans te Brussel vormen, en wy zullen goed overeen komen, ziet ge, zoo lang gy, bcigisch volk, zult bandelen volgens mynen wil. Zoo zoude Engeland tot de Belgen spreken. *K heb ik, zegde gister M. Coomans in de Kamer, over vier jaren le Napels geweest, en daer wierd ik aen de tafel van eenen minister genoo- digd, en 's achternoens, binst dat we een wande- lingske in de stad deden, had eene groote revue van ‘t leger plaets. Wy bleven voor de legertroepen stil houden. Hewel, M. Coomans, zegde my de minister, terwyl hy myne aendachl op hel schoone leger trok dat we nu gedeellelyk voor ons hadden, wat zegt ge van ons leger? Ik vind het prachtig! was antwoord van den heer Coomans; doch bevonde ik my in uwe plaets, ik verminderde het op de helft, want toch zal uw leger in een kritiek oogenblik het land niet redden. De minister bezag my met verwondering aen, als wilde ik met hem spottenechter bevesliede ik hetgeen even nau gezegd. Het was toen in 1861. Nu zyn we in I860; zoo dat vier jaren verloopen zyn sinds het onderhoud dat ik met den napolilaenschen minister heb gehad. Welnu, wat is er van hel koningryk Napels geworden, niettegenstaande het schoone en prach tige leger dat jaerlyks, zoo als by ons, wel zestig miljoenen aen het land kostte? Het is genoeg geweest dat een handvol zeeschuimers en niet- deugen met Garibaldi aen hun hoofd, hel land in vielen en de gemoederen van *1 volk ophitsten, om hetzelve te verliezen. En wal deed ondertusschen het leger? Het bleef in de straten paradeeren, wyl de vyand bet land inviel, en leverde daerdoor eens te meer bel bewys op dat de groote legers de kleine landekens tegen de overmeestering van een magtigen vyand niet behoeden kunnen. Of is het 't zelfde niet geweest met het schoone en magtige leger van den Koning van Denemarken, wiens land het verleden jaer gedeellelyk de prooi geworden is van de Duitsche Mogendheden? Of met het schoone leger van Koning Olhon van Griekenland?... De liberaters gazellen van Brugge en elders kunnen er niet over dat de katholyken zoo veel geld geven aen den Paus die T niet noodig heeft, zeggen ze, terwyl de arme familien der zoo onge lukkige slachtoffers van Dour zoo veel lyden en ar moede uit te staen hebben. En ze hebben, zy, deze van Brugge, eene lyst geopend voor hunne vrien den tol verlichting der arme familien van Dour. Hewel, die lyst welke le Brugge is geopend, heeft 155,50 fr. opgebragt, en de lyst die de katholyken voor hunne vrienden hebben geopend, beloopt in de Patrie tol 587,94 fr. Is ’t dan hier T geval niet om uit te roepen dat de almoesen die aen den Paus worden gegeven, den armen niet verarmen? De katholyken van Brugge hebben wel 5000 franks aen den Paus ge zonden; maer heeft dit hun belet van by de 600 franks le zenden naer Dour, voor de familien der aldaer verongelukte steenkool wei kers? De libera ters van Brugge hebben geene centiem aen den Paus willen zenden, ze hadden liever hunne ael- moesen te geven aen den armen, riepen ze uit, en als het al uilkoomt, hoeveel zenden ze voor den armen van Dour? Nog de helft niet van hetgeen de katholyken hebben gezonden. En ziedaer de liberaliteit van hel baslaerd-Libe- ralismus Het taelgenootschap de Vanduyse’s Vrienden heeft besloten te trachten een carnavalfeest op le rigten met de medewerking van de verschillige maelschappyen van stad. De kommissie benoemd om de eerste maetregelen te nemen, heeft den vol genden brief aen al de maelschappyen van stad gezonden He, dal het loonecl een roerend eflïkt zon ma ken? En we zonden een leger van honderd duist man gehad hebben? En Engeland zon -ms ter hulp gesneld zyn? En wy zouden de viktorie behaeld hebben? Maer.... die schrikkelyke maer! zoude ons leger van honderd duist man ons tegen 't verlies onzer nationaliteiten voor bet despotis- mns van den vreemde lu bben bewaerd?.... Ziedaer eene vraeg, goede lezer, die wy u aen- raden eens goed te overleggen. Begreep ze minis ter Chazal zoo goed als gy ze begrypen zult, dan, voorwaer, riep hy dadelyk uit Neen, geen leger van honderd duist man voor Belgie meer; geen ruieneerend soldatenspel meer, maer liever wat minder belastingen voor den konlribnahele, en wal meer nyverheid en landbouw voorgestaen. En ziedaer hoe we dan ook aen Minister Chazal zouden hebben leeren verstand gebruiken, zoo als ’t zyn moet. naer Brussel, en gy zult door de kerels, als zekere hoogheid over de street gaet, hooren Zeggen: H eiken lang'enschoonen hals hee/l hy Wal tal hel rn.es dacr^jemakkeiyk op vullen! En dezen morgen lezen,wy Antwerpsch llatidelsblad, dat over twee dagen de politie van fvamen drie kerels heeft aèngeho'uden die fy vp ue '«uren der t.nnfd«lnd plakl.act tlCCllttOn van den volgenden inhoud A bas le gouvernement Mort aux lyrans! Vivenl les vrais libéraux! Dat wil zeggen Weg met hel goevernement De tvrannen naer de guillotien! Leve de ware liberalen welke deze zyn die God uitzynen heiligen Tempel willen velbannen, de kloosters vernietigen en de priesters aen kant helpen. Onze H. Vader zegt in zyne Encycliek, op 0. L. Vrouwdag, 8 december laetst, aen al de bis schoppen der katholyke wereld gezonden Een verschrikkelyk tempeest bedreigt Europa, en daerom voorkoom ik myne kinderen en 'k stel hun heden opentlyk voor wal ze gelooven en verwerpen moeten om hel Geloof te kunnen be- waren en eens hel eeuwige leven le verwerven. Hewel, hoe wordt het woord van ons geeslelyk Opperhoofd in Europa aenveerd? In Belgie wordt het door onze liberaler gazetten veracht en ver worpen; in Frankryk, Italië en Porlugae!, drie katholyke landen, mag hel aen de geloovigen in de kerk niet afgekondigd worden; blyfl nog Oostenryk en Spanje die beide katholyk zyn, maer alwaer de geest van onverschilligheid in zake van godsdienst nog sterker afgeteekeud is dan byons; eindelyk hebt ge nog Rusland, Pruisen, Zweden, Holland, Engeland, de Duitsche Confederatie, Denemarken, en Noordwegen, welke allen protestant zyu. En ziedaer de toestand van Europa. Kortom, wy wandelen op eenen vuerberg, zoo als men het in Frankryk zegde in 1789. c! a a a 4. 15 cl. den drukregel. Bureel Wilgcndykstraet, N- 14. Voor elk a (zondert) k num- iner, 12 ccinimen. den. 41 en2 Ian. a 27 a a 17 a 28 a- a- INSCHRYV1NGS PRYS. Buiten stad, 4» franks. Met Suppl. fi Het Botebkuimf. verscliynl den Dondiidar/ in geheel blad en den Zondag in half blad. Dc toekomst heeft weinig goeds in. Jan. 5 - 6 75 8 75 0 87 7 5 05 Ohzc zyn zoo milddndlg voor den armen Cavalcade in voordode der sla- (offers van floor. aua. a 18 a 10 75 a 12 a 13 75 a 8 25 tiuary. a 29 50 10». a 28 50 a 27 50 a 25 a 17 50 a 15 50 a 28 a 7 a 5 18 a 97 a- nuary. a 16 90 a 12 48 a 11 31 a 9 a 15 17 2 36 3 57 2 18

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1