zak overgeloopen naer Zou men die twee mannen nu den kop weer opzeilen De hengsten van de peerdenstoelery van Gem- bloers zyn tegen eenen belaclielyken prys verkocht geweest. Daer zyn er die maer 175 franks ver kocht zyn geworden Zulke hengsten zyn zeker in staet om het peerdenras sterk te verbeteren En nogtans betaelde het land voor die verheteringsin- Hel is met de proces-verbalen der kommissie van de 27 officieren betrekkelyk ’t embastiljement vau Antwerpen, zoo als ’t voorzien is geweest. Na eene eerste onderzoek, blykl dat in die papieren Volgens den Echo du Parlement zouden de twee heiligschenders van Leuven door de wet niet kun nen gestraft worden, omdat bun schelmstuk geen openbare aenslag is tegen een der heiligste myste riën van ons geloof. Anders zou het zyn, hadden die ellendelingen, by voorbeeld, gedurende de processie met het een of ander voorwerp naer de geheiligde ciborie geworpen ol eenen priester aen hel allaer nageschreeuwd. Een aental Garibaldïsten van Napels hebben aen de studenten van Palermo eenen brief gezonden om hun geluk te wenschen over hun heldhaftig en patiiotiek gedrag. Wy staen er hier te Napels stom van, zeggen ze, dal gy zulke kadeën zyl. Maer weet gy wat die dappete studenten gedaen heb ben? Zy hebben den Grief van den Paus verbrand. Dat zyn helden Alaximiliaen, keizer vau Mexiko, heeft goesting de geestelyke goederen in Mexiko binnen te pai- men, en dat vindt het Weekblad heel liberael. r“ Het was dan ook liberael gehandeld wanneer de bloedhonden van 1795 de kerk- en kloostergoe deren aensloegen? Jammer is ’t maer dal men alle dage heeft ondervonden welken zegen des he mels de binnenpalmers van die goederen over hunne huizen hebben getrokken. leden van den Antwerpschcn Gemeenteraed zich voor eenige pols de vin hadden laten uilkoopen om de belangen der stad te verraden, en zy zich alzoo onweerdig hadden gemaekt van het vertrouwen waerop een eerlyk man regt heeft. Jamaer, die ge lasterde raedsheeren hebben Jan Van Ryswyck de verledene week, in openbare zitting, zoodanig by de ooren gegrepen, dat Jan niet meer wist noch waer- uil noch waerin, zoo dat hy eindigde met te verklaren dal het raedslid Jan Van Ryswyck niet veranlwoordelyk is voor de lasteringen en leugens die de gazetschryver Jan Van Ryswyck tegen de Antwerpsche gemeente-raedsheeren uilgebragt heeft. Hewel, heeft men wel ooit armeren praet ge hoord, en is ’t hier het geval niet om uit te roepen dal Jan Van Ryswyck een verloren man is? Jan Van Ryswyck is voorwaer een verloren man. Ily had in zyne Grondwet geschreven dat eenige Het Weekblad zong de verledene week viklorie, omdat de twee heiligschenders van Leuven hunne eerste opvoeding by de Jesuieten ontvangen heb ben. Doch, wat beduidt dit in voordeele der libe- raterparly? Ons dunkens had onze konfrater wyzer gehandeld, hadde hy dien dommen praet niet ver- haeld, want, of hy moet uitroepen dat de opvoeding die de Jesuieten aen de jongelingen geven, ont stichtend, goddeloos is, of hy moet bekennen dal de twee oud-leerlingen der Jesuieten, die de wraekroepende sacrilegie van Leuven hebben ge pleegd, verleid en bedorven zyn geworden door de leeringen van het hedemlaegsche Liberalismus. En is ’t wel aen 'l Weekblad dal zulks tol eere strekt?!... Hoor, konfrater, als ge u per naesten in de war niet meer wilt helpen, dan moet ge vooreerst de kwestie die gy wilt verhandelen, een beetje beier besludeeren. Wy berigten onze lezers die op ons zondagsch Supplement niet ingeschreven zyn, dal in hetzelve omtrent zoo vele eigene redaktie komt als in ons nummer van den donderdag, en dal ons zondagsch Supplement zell's ononlbeeilyk is geworden voor al onze lezers die zich ten vollen au courant willen houden van alles wat onzen in- en uitlandschen politieken toestand betreft. Voor dezen die op liet Bolerkuipje zyn ingeschre ven, kost hel voor ’s zondagsch Supplement enkel 2 franks meer by jare. De Japanezen hebben een koppel Engelsman- nen den kop algeslagen. Het góevernemenl van Engeland heeft te Jeddo laten weten dal het heel Japonic zal opvreten als die zaek niet gerepareerd Het nieuwe strafwetboek stelt eene verandeting vast die voor handel en nyverheid van groot belang zou zyn. Men zou immers geld mogen uitleencn tegen allen interest dal is zoo wel tegen 10 ten honderd als maer tegen 5 ten honderd. Deze kwestie zal eersldaegs in de Kamer aen .-.i. ,|,>U ö„i,r<1U( worden. slicht in de kapel van zyn seminarie te Romen, welke ten eeuwigen dage gelezen moet worden Ier intentie van al degenen die in deze moeijelyke lydsomstandigheden den H. Stoel verdedigen, T zy met de pen of met de wapens, met almoesen of met gebeden. Dit schryft men uit 'Romen aen ’t Jaer 50, en bel verheugd ons, hel te mogen drukken, aengezien het vele van onze lezers en le zeressen betreft. Jan Van Ryswyck is dan wel wezentlyk een ver loren man. oaowr de ;ryke lack .telaiigryke '<1 Sucrioen hun oorlgczet.) met 150 vademen keling, iu de donkere zee noodkreten en C February. 17 50 partygeest ,te, omdat t van ail- naer geen Ten twee- eenieder ■n Racd De be- prys op de Raetl ,tans, in ede aen, n leiding ut water herkend »er aen- rgelatcn water in herkend genomen nlc-racd kooper, was die beden te chl daer- spicen te gaven wy n legen ader, en en vallet» srslen, n:» de zin- Uer angi- k van de .Acdewér- trkemenis e linemen? :bten, die iners vau ten willen om ik, als csteuid als meester dezer gemeente. L. Vanbevereu wierd geboren te Knesselaere T j.ner i 1775, juist hy lyds om oogcluige te zyn van hel bluedpad der Fratisehe Omwenteling; in 1791 wierd by ingelyfd by hel republiceius leger van geuerael Bonaparte en woonde eenige veldslagen by in 1851 wierd by gedekoreerd met de uiedalie vau St Helena In 1852 wierd by gedekoreerd met hel zilveren eermctael van 2" klas Neerst- en Zedclyk- heid der hndelyke werklieden in 1858 wierd hy gedeko- reerd met hel gouden eermeclael van 1'klas. id. Ncersl- eu Zedelykbeid der laudelyke werklieden. Iels wal aierkweerdig is, en ook niet weinig bybrengt int eer en roem in den levensloop van eenen werkman, is, dal hy sedert 1805 iu dienst geweest is op de hofsteden van den landbouwer waer by, na eene kortstondige ziekte in den lieer ontslapen is, in den hoogen ouderdom van 90 ja- ren, omringd van zyue kinderen en kindskinderen tol den vierden graed. R. I. P. EEs‘1 eene en andere. Veurne. nuil op d. i gevat dat n ia ’l fort, L van eene oor Napels a, want de is geenszins ft uien een omliggende l de kerk en ot, maer zy iu kostelykc ue houlwer- beeldliou- - Binst die er iu ’t Mu- van 10 uren ederleggelyk opa. >o uit- mdeit- neste-i 1 land maer veerde lit ten s. t ik te te kurt 5 af te libbeM rekken oereu voor te ng vau vergeld ad ten .en van «se zou uunen, en ver- rgangs lal zoo »ii uit ten der ickten n doet liiigeu pdat zy n‘I Dus, waerom geu van )il alles tgezon- Kn gy, 1 February. 932 zakken tarwe van 45 liters waren ter markt. Tarwe 20 50 a 25 75 Nieuwe id.-a- 25 z. Rogge 16 a- 515 *z Suer. 15 a 16 50 Nieuw id.-a- 45 z. Haver 11 a 15 95 z.Boon. 18 a 21 50 De verkoop ging traeg. ■Bergen. 25 Jan. 17 69 8 Feb. 772 zakken tarwe van 145 liters waren ter markt. Tarwe 21 a 26 Nieuwe id. --a- 8 z. Rogge 15 25 a 555 Suer. 15 a 16 25 Nieuw id.-a- 20 z. Haver 12 a 15 75 z. Boon. 18 50 a 20 50 De verkoop ging traeg. Per hckloliler. Tarwe, 1' kwaliteit, fr. id. 5' id. Getal hekioliters groote ezelsoor aeunaeide i Tarwe (middenprïs) de Rogge Een ander staelke van verlichting wordt ons engelscliu bladen aengebragt Sedert tiauwelyks twee niaenden zyn aen 't Hof der echtscheidingen te Londen i niet min dan 156 vragen lol echtscheiding iitgedieud Z. IL Pius IX heeft eene dagelyksche misse ge- geworden. By den bietsten storm die te Calcutta heeft gewoed, zyn er niet 12,900 maer wel 60,000 meuscbeii verdronken of op eeue andere wyze omgekomen. De lieer dokloor Maiquet, van Jemeppe, dignitaris der Loge, stichter en voorzitter der Luiksche Solidairen- maetsebappy, was over eenige dagen ziek gewoideu. Aen bel doodsbed ontstond ecu slryd tusschen den Godsdienst en de zoogenaeuide Veye gedachtede dweepzucht der Solidaircu waekle aen dal bed, om te beletten dal de frauema^on en godsloochenaer, lot inkeer komende, eefteti priester by zieli zou geroepen hebben; hare poogingeu wierden evenlwel verydehl, en hel opperhoofd der Luik sche Solidairen stierf als een goede kristen, vol geloof en hope. Maer na ’t overlyden zond zyn broeder eeue kennis geving uit, waerin agngekoudigd wierd dat de dokloor als vrydenker de wereld verlaten had. Deze bewering nu streed geheel en al met den doodbrief Van den zoon, waerin gemeld staet dat zyn vader overleden was, voor zien van den bystaud van den godsdienst. De begraving bad plants. Gelyk hel hare pligl en haer regt was, riep de geeslelyklieid den zegen des hemels iu over de ziel des afgestorvenen, maer toen hel lyk uil do kerk op de begraefplaets gebragl was, kwamen franc- mayons en Solidairen, op hunne beurt, huiiue logeits en godslasteringen over hel lyk uitbraken! Dat men dan nog zegge dat de liberalers geene inbreuk maken op de regten der kalholyken, door T schenden hunner kerkhoven Wegens de schipbreuk der Antwerpsche visschers- sloep de Iloop, patroon Leopold Colli, verneemt men uit goede bron dal, iu den nacht van 6 January, terwyl ecu rigïing van ’l peerdenras, jaerlyks 146,700 ftanks groot tempeest inde Noordzee heerschte, de mairoozett aeu het gouvernement!.... ‘Jer v'ssc,|.rssloep de Verilat, welke voor anker lag met I 150 vademen keling, iu de donkere zee noodkreten en j noodsignalen hoorden en bemerkten. De patroon der Veritas, Jan Van Ryswyck heeft zyne gazet, de Grondwet, ook een belgisch vaeriuig, gebood aeustonds aeu zyue gestaekt, en is met pak en zak overgeloopett naer matroozeu hei anker te heffen en uaer de piaets ie zeilen een ministerieel dagblad. "a" de iu «K,vacr verkeerde. i De matroozen gehoorzaemden met vollen moed aen het bevel vau hunnen palroon, maer ongelukkiglyk toen men hel anker geligt had en ter piaets gekomen was, waren j hunne vrienden en bloedverwanten reeds in de golven verdwenen. Alle opzoekingen om de ongelukkigen te ontdekken waren vruchteloos; het yselyk eu licrtiocrcud drama was volbragl. i Men weel dat hel getal der slagloffers, allen kinderen van Antwerpen, welke by dien ramp zyn omhals gekomen, alleettlyk geene melding isgemaekl van het Noorder- tot 52 beloopt. Kasteel, waerlegen de Antwerpenaren zich zoo ge weldig verzeilen. Geen wonder dus of zegde Minister Chazal dat bestuurder der Godshuizen, daer ik hem integendeel vol- geerti myne achting geve als byzondere persoon. P Voor wal M. Vanderheyde aengaet, is deze heer ten hoogslen myn vertrouwen wcerdig; maer ik wil vryheid voor my en voor allen, ik wil kiezen en titel stemmen. Dit ZOO zynde, waer was dan dien keus die my wierd aeuge- bodep door de lysl, opgeinacki hy de kommissie der Gods huizen eu aengenomdn door het kollegie van burgemeester en schepenen? Twee kandidaten zyn ons aengebodeii do eerste kandidael onmogelyk geworden zyude is de tweede niet noodzakelyk geworden, dus ons als opge drongen, verpliglend, ett bygevolg was er geen keus. Indien hel kollegie van burgemeester en schepenen eene tweede lysl hadde'aengeboden, om aen aide raadsleden vryheid van keus te lat. n, dan zou dal betreurend geschil niet ontslaan zyn eu M. Vanderheyde zoude eeue groote meerderheid bekomen hebben. P. S. Hot spyt my groolrlyks gedwongen te zyn geweest van in zulkdanige uitleggingen te moeten komen, timer myin: pligl vereischle dal ik my verontschuldigde by liet publiek legen smaad, hoon en laster. P. DELAHAYE, D'. Men schryft ons uit Bovekerke Heden zondag is alhier overleden Livinus Vanbevercn, die proces-verbalen niet publiek moglen komen oud peerdeukuecbt by den heer Albert Vauackere, burg- Allerhande Niieuwsly dingen. De beer De Vos, diaken in hel Seminarie te Brugge, is surveillant benoemd in T kollegie van Meenen. M. Woets, dokloor alhier, is voorzitter hernoemd der medikale kommissie van Wcslvlaenderen, voor 1865. Maendag, 15 dezer, gael M. Van Biesbrouck, van Langemarck, alhier op het Stadhuis eeue laudbouw- koufereulie houden. liet Hol van beroep van Gent heeft een arrest uit gesproken waerby een byzondere de gemeente kan dwingen om hem een stuk grond, waervoor de gemeente voor den verkoop van hetzelve hel koninklyk handteeken had verzocht, onmiddelyk na de koninklyke toestemming te verknopen, en zulks aen eenen prys door de reglbauken desnoods van ambtswege vastgesleld. Die uitspraak is gedaen geweest ten gevolge der aen- klagl door den heer Lioltier legen de stad Geeraerds- bergen ingespannen, welke by koninklyk besluit bemag- ligd was om aeu den heer Lioltier een stuk grond te verkoopeti, doch die uu vond dat de toestand harer geld middelen haer loeliel dien verkoop nog een pace of di ie j.ireu uit te stellen. De professor van den franschen leergang, in hel Atheneum vau Geut, beeft een student hy den studie- prefekl aengeklaegd, daerby cischeude dal hy zou weg gezonden worden uit hel Atheneum, eu zulks omdat hy aen zin’professor een uieuwjaerkacrtjein ‘t vlacmtch gezonden had. Dal is voorwaer geen bolle Vaderlander, die professor! liet zwilsersch zilvetgeld wordt in Frankryk maer tegen vier-vyfdeu meer vau zyue weerde ontvangen. Zoo doel er een zwitsersche Iratik nog enkel 80 et. Eu meu begint reeds zeer veel van die muni by ons in circulatie te zenden. Wilt gy dan geene verliezen oudergaen, T is van: 1‘as op! om gceue zwitsersche franks nieer te ouivatigeii. N. B. Op het zwilsersch geld staet eene vrouw, de vryheid verbeeldende, en hel woord Helvetia. Hel budget vau oorlog is door de Kamer gestemd geworden met 64 sternoten legen 29. Acht leden hebben zich onthouden. Eene der belangryksle nyverheden is, zoo T schynt, de handel in solfer, in Sicilië. Jaerlyks worden er iu dil eiland 5t)0 duisl tonnen voor de verschillige landen van Europa ingescheepl, of voor eene weerde vau ongeveer 4V miljoen franks. Ie Parys vechten ze alle dage in tweegevecht. Als men die mannekens eens eeue en gedurende eenen zekeren tyd in T openbaer aen bespotting blootstelde van T publiekdit zou I heldenviipr r» wol nl o.miw lipninttun 10 85 7 07 5019 17 24 5016 16 91 10 59 7 80 Ir.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 3