bbqsw yj j* umias van den heer abbé Stroom aen syne familie le Sluyvekensk. :k, TIE, February 1805. GROOT FEEST VAN DINGSDAG NAEST. JVog EM. x. n. üixmnde, Donderdag, over de heilig schending van Leuven, (i) ÏBRUA- indere heeft bren- fl van kerk- stan- lemde n alle Is van le en voor i een njude. g. van teerst» levede. °r Doom m hove •EKEN, ander iddag, IELS, loden, udende ERVE, Huide- >oorler,. tewalle, belas- 1 1865. waer- in de oonen, geza- 2 c. rvoege land- ntoore io, een. ider zal; en en zoo zorge n het menigte ging binst dsn dag de kerken bezoeken, de goddelyke diensten bywoonen en het sermoen aenhooren van P. Vanden Nest S. J. Hel schynt dal hel daenneê niel genoeg is want vele chiiste- nen zenden hier en daer al eenen penning om een boetkappelleken te slichten, en T is misschien om daer te bidden dal Let volgend gebed (smaed- schriG) is rondgedeeld. (2) Gelyk gy ziet, Mynheer, heb ik in het eerst eenige woorden onderschreven, omdat ik dacht wal bemerkingen er over le maken maer hel zon een le lang artikel zyn, en hel zal genoegzaem zyn u le verzoeken le willen tweemael dit zonder ling gebed lezen, om de wondere gevoelens van zeldzame krislelyke liefde aen le merken die er in uitstralen, de onbeschofte aentygingeu wegens de biddagen en boetdiensten te Leuven gevierd, de dwaze vragen en de aerlsdomme uitleggingen die bygebragt zyn, de kinderachlige verontschuldigin gen der pligligen en de uitgezóchte woorden om schoone dingen te zeggen. Misschien zal een of ander blad die treffelyke welsprekendheid bewon deren en de goedheid hebben aen te wyzen waer die geput is. ’T is toch te wenschen dat de oogen van velen wat zouden opengaen om te zien waer alles op uitdraeit. Al die schoone vryheidhatcnde, broederlyke grondregels gaen toch den godsdienst niet aen Oh! neen, die vryheidhaters vragen im mers aen God die heilig is, regtveerdig en eeuwig, vergifienis voor die kwaed doen, zy roepen om het ryk der broedêrlykheid en zy vragen overvloed voor ziel en iichaem. Zy zyn toch brave lieden en verdienen zeker met zyden of gemslederen hand schoenen behandeld le zyn in plaets van mei den vinger gewezen te worden. Lael hun dan maer hun mombakkus aen, dat den giins verbergt waermeê zy de Samenleving aenschouwen eu den verraderlach die rond hunne lippen speelt als zy de slagloflers aeuzien van hunne welkberekeude en schoongedokene huicbelary en drogredens. Te lael zullen velen uilroepen Had den wy dal toch kunnen peizen! En dan, dan zul len zy den nek buigen onder den voet der dwinge- landy of het mes der gelykheid.. Ik heb voorzegd maer ik wilde dat ik miste. Aenveerd, enz. meeste titels veteenigl om i egt le hebl eti op de achting en de toegenegenheid van alle sta Is inge zetenen. Onder de bekwaemsle .mderwyzers onzer provinlie moetende gerangschikt worden, heelt hy zich van de eerste dagen zyner aenkomsl in onze stad, met de grootste edelmoedigheid en den meesten iever toegewyd aen bet ooderwys en de opvoeding onzer arme kinderen. Meer dan een vader, meer dan eene moeder hebben de sloflelyke en zedelvke welvaert van hun kind aeu de iever- volle zorgen van den heer Reynaetl le danken, en meer dan eens hebben wy door onze armen zynen lof hooren uitsprekenmet een woord, de slad is den heer Reynaerl uit erkentenis voor vele en groole bewezene diensten de grootste welwillend heid, de meeste inachtneming verschuldigd.-En nogtans is geen beambte van stad zoo slecht en zoo ellendig gehuisvest als de heer Reynaerl, niel- tegenstaende het schoolgebouw geschikt is om hem de beste en schoonste woning le verschaffen. Maer de drie vierden van hel gebouw zyn door het vorige besluer lot eenen anderen dienst beschikt geworden, zoo dal van heel hét gebouw er den heer Reynaerl byna niets tot zynen dienst is overge houden gebleven. Eene keuken en eene plaets die nende tot woonhuis, is iets wal onmisbaer is voor elk huishouden, en ziedaer eventwel hetgeen den onderwyzer van ’s stads arme kinderen lol den dag van heden nog niel is toegeslaen geworden. Zyn woonhuis is een kelder welke tevens dienen moet tol keuken en tot waschplaets, en deze kel der is noch min noch meer eeue soort van onder- aerdsche spelonk waervan het plafon gelyk slaet met den grond der slraet. Te midden in den win- tertyd, wanneer de woonplaels in een huis het meest moet droog en luchtig worden gehouden voor het behoud der goede gezondheid van elkeen der leden van het huisgezin, slaet de kelder van den heer Reynaerl, zoo als men er zich nu van overtuigen kan, den heelen dag door ouder water; het water zypcll door de tichelen en het loopt on ophoudend van de muren af, by zoo verre dat men by T ingaen dier spelonk niet denken zou dat deze eene woonplaels is voor rnenschen. Ook zyn de kinderen van stads’ onderwyzer aenhoudend ziek en kwyneud eu men moet de getuigenis niet heb ben van een dokleor om te zien dat kinderen in zulkdanig vertrek als de woouing van den heer Reynaerl, oumogelyk kloek eu gezond kunnen op- groeijen. Wy roepen de aendacht in onzer stadhuishee- ren op de wooning van stads onderwyzer, in de overtuiging dal iu dit werk van dringende noodza- kelykheid ten spoedigsten voorzien zal worden. Daer is immers geen boerendorp, hoe gering ook, waer de gemeente-onderwyzer niel gelogeerd is Mynheer van ’t Kuipje, 'T is jammer dat ik niet een dag vroeger ont vangen heb wat ik vandaeg gekregen heb, 'k bad het gezonden voor uw nummer van donderdag laelsl maer’t is algelyk beter late dan nooil. Daer slaet in de beide laetsie nummers van uw gazette een paragraef of twee nopens de hedigschendery te Leuven gepleegd den 1" january 1865 door de gebroeders S...s in den eenen bespreekt gy het oordeel van den Egoüt du Parlement, zoo als Rei- naért de Fos zegt, eu in het ander geeft gy een ge zouten raed aen hel WEEKMad. Hcwel ’k heb eenen brief gekregen van eenen student in reglen hy legt my de zaek geheel schoon en klaer uiteen en voegt er een gedrukt brief ken by dat zondag te Leuven uitgedeeld wierd geheel de stad door en aen den ingang der byzonderste kerken alsook op de markt. ’K heb ik er voor myn deel wel twin tig gekregen, zegt hy, en daer ik juislj dien dag vrienden ontving op myn kwartier, hebben wy goedkoope pyp- eu cigaeraenslokers gemaekt. ’K zend er u een, gy zult wel zien waer het van- daen komt en in welke plaelsen de schryvers van zulken lekkeren en uitgezochlen siyl gemeenlyk verkeeren. ’K zend e eene overstelling, Myn heer, zy zal misschien niet geheel en al mogen in uw treffelyk blad komenr maer gy snydl eraf wat gy wilt, ik kan dat niet wei bcoordeelen. Eerst dient gezegd te worden dal de Kardinael- aerslbisschop van Mechelen biddagen bevolen had tot herstelling vau de oneer Christus aengedaen die boeldagen wielden ehrisUlyk gevierd. 'K ge loof dat gy er in een van uwe nummers van gespro ken hebt, maer ’k weet hel wiet juist meer. Nu, de kerken waren buiten en binnen behangen met vlaggen en wimpels en opschriften en bespannen met lynwacd in festons van verscheide kleuren (blauw voor 't geloof, wit voor de zuiverheid en rood voor de liefde aen (e duiden); meer dan 5000 rnenschen gingen ter II. Tafel en eene ontelbare liet is een onlegensprekelyk feit dat *s stads gemeente-onderwyzer, M. Reynaerl, in zich de LT, ta I >1 I, 20 11 50 55 5'1” Vervolg. (2) Wy vinden hel onnoodig bedoeld smaedschrift aen onze leters mede te deeleu, vooreerst omdat wy vreezen een groot getal derzelve le verergeren, en ten anderen om dal onze korrespondent gedeeltelyk den iuhoud ervan in de volgende regelen iael kennen. 12 75 15 INSCHRYVINGS PRYS. Bailen stad, 45 franks. Hel Suppl. 8 Het Boterkuime verscbyiit jen Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blad. Verder wandelden wy over eenen onden vuerberg die nu uitgedoofd is; de aerde is er nog holde en zy dreunt onder uwe voeten. Verder nog, aen den voet van dien berg, von den wy eene vlakte van sulfergrond, men zegt dal het eene oude muil is vau den vuerberg. Op zyds van de vlakte is eene opening in de rots waer er gedurig eene masse doorn uitkomtwy gingen zien en hoorden ’l gerucht van een loopende heet sulferwater dal, zoo men zegt, hetzelfde is dat wy bewonderd hadden by den lak Agnano en in ge meens is met’t vuer van den Vesuviuswant vóór eene vuerspuwing begint die onderaerdsche stroom met meer geweld te koken, de lak zelve kokende. Wal verder kwa men wy aen de oude stad Porzuoli, waer de H. Paulus aen- landde toen hy naer Romen kwam, waer de li. Januaries met vele anderen de marteldood stierf. Men vindt er be langwekkende ovetblylsels van eenen ouden tempel van Serapis, waer er natuerlyke baden zyn van warm water, baer zeiden wy mis en aten wal om al gauw te vertrekken. doom, die allyd omboog wil, uog verdragen; maer verder begon bet zoo heet le worden dal wy byna versmachten wy lieten dan onzen geleider alleen gaen en keerden op onze stappen weder. Na eenige minuten kwam hy al eenen anderen kant uit, byna ademloos en van ‘l hoofrl tot de voeten overdekt met doom en zweet dal in groole drup pels van bein leekte, ’l Ei was gekookt zonder vuer en wy aten hel op. Niel ver van daer is eene redelyk liooge heuvel, genoemd Monte nuovo of nieuwe berg omdal by in de 16' eeuw al op eenen nachi uit den grond oprees. Verder staen de overblyfsels van ’l oude Baya; geheel de zyde van den berg is met puinhoopen en vallende muren overdekt. Men vindt er verscheidene oude tempels die byna nog geheel zyn. Een dezer is kurieus om de schoone weêrgalm welke hy geefthy is rond en beeft ten minsten 60 voel diameter. Ik en myn reisgezel, wy hielden ons aen eiken kant, ’t gezigt naer den muer gekeerd en wy begon nen zachtjes tegen malkaer te spreken of beter tegen den muer, en wy verslonden malkaer zoo wel als of wy in elkanders oor geprael hadden. Ban nam myn maet een bad in zee, en wy vaerden naer Porzuoli met een bootje om van daer met eene sooil van ressortkarre naer Napels wéér le keeren. (Wordt voortgezet). BEEÏSfiT. SScn zis het Program van hel Karnaval-fcest in onze stad op onze Sfladzyde. Elet Biuipje zal ter gelegenheid van dit Feest donderdag maer in half formaet doch den daerop voigenden Zondag in heel formaet verschynen. (t) Deze korrespondentie is ons te laet geworden om iu ons nummer van donderdag laelsl te kunnen opgenoinen worden. I)e Wooning van stad's Onderwyzer. Wy wandelden gedurig op den zeeboord en vonden eerst ter regterhand de puinen van een villa van Ciceron, dan de lak Luergne, vermaerd by de oude Rumeiuen om zyne goede groene oesters; verder, maer wal iuwaerts, de lak Averno waerby de poëten vau den ouden tyd de dood en den ingang dir Helle plaetslen. Op zyds dien lak is eene onderaerdsebe beldonkcre wandeling, genaemd antre de la Sibylle, omdal die heideusclie poëlerse er haren tempel had van waer zy hare orakels of godsspraken nitsprak. Om er in le gaen cn de kamers vau de Sibylle le bezoeken moei gy le peerd rydea op de schouders van eenen ster ken man, die mei eene looris in de hand u ronddracgl door hel water dat tol over zyne knieêu koml dat mag wel den ingang der hel gehceieu woidcn, waul ’i is afgry- zelyk. Van daer gingen wy naer de zoogenaemde baden van Nero. Buiten eenige voorkamers mei een rond gewelf in de rots gehouwen en mei bacdbakken geriefd, ziel men er niets anders dan eenen onderaerdschen gang. De leidsman van die plaets uam een ei, deed al zyne klcéren uit uitge nomen zynen broek, en zei ous van 'l zelve te doenwy hielden onzen flanellen baei aen en volgden hem in ’I eerst was bel nog doenlyk mei wat te sluipen of over handen en voeten te kruipen kon men de hitte vau den BEKENDMAKINGEN. 15 et. den drukregel. Bureel Wilsriidykslracl, N- 14. Voor elk afzonderlyk uum- mer, I2jceuliineu.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1