4 N" 9. Negentiende jaer. dingsdag 26 February de Het groot Feest van naest. üixmudc, Zondags ien. i hie» 11 en, EJV, 1'1,1 ,1 I I Zoo veel te meer mag op eenen ontzaggelykcn toeloop van volk in onze stad, op dingsdag nacst, Wy hebben al meemialcn door eene en andere onzer ingezetenen den wensch hooren uitdrukken opdat, van dingsdag morgen reeds, de stad haer feeslhabiet zou aenlrekkcn en de vlaggen uit de huizen zouden gesteken worden. Wy deelen ten vollen in dien wensch en noodigen diesvolgens de burgery uit tot het uitstéken uit hun venster der driekleurige vaderlandsche vlag. gerekend worden, daer de inrigtcnde Kommissie van het heest hetzelve op dingsdag en niet op heden, zondag, heeft gesteld, met inzigt om hel niet op eenen zelfden dag te stellen op welken de stad Veurne haer Karuaval-fecst geeft. Het schandig feit is voltooid. Een belgisch le gerkorps is ten dienste gesteld der vreemde dwin- :p. ran Stï- ran Go- nu- van ile i- ?n tf- k- ti et, Men is in onze stad aenhoudend aen 't werk voor de inrigting van het feest van overmorgen, dingsdag. Behalve de piaelwagens welke alreeds opgeschikt en te zien zyn in de Hal. wordt met vlyl gewerkt aen de optakeling van een vaertuig alsmede ach de voikomene inrigting eener suiker- bakkery. Verders zullen eene smedery, eene we- very, eene pottebakkery in,volle werkzaemheid en alle op wagens voorgesteld worden, alsmede hel eene en andere nog waervan gcene melding op hel programma is gemaekt. .Meer dan twee honderd kostumen van allen aerd en dragt, ontleend aen vroegere eeuwen en aen onderscheidene geschied kundige lydvakken, zullen in oorspronkelyken vorm in de Kavalkade van dingsdag voorkomen. En voegt daerby een zestal vreemde muziekgenoot- sekappen, voorgegaen en gevolgd van fanlastieke persoonagien die, de eenen door eenen dwazelyk overdreven ernst, de anderen door hunne boertige opsclrikking, door lompheid of hanswortsery, de lachspieren der menigte zoodanig zullen uitrekken dat ze veel gelykenis zullen krygen met de snaren van eene bas-viool, en wy vragen hel zullen onze lezers zich wel ooit een gedacht hebben gemaekt van znlkdanig feest? Doch niet zoo zeer moet dit Feest als feest wor den beschouwd dan wel als inrigting ten doel heb bende de verzachting van lyden en ramp. Verschrik- kelyk is ’t lot geworden van zoo veel arme vrou wen en weeskinderen van Antwerpen, Oostende en Dour, die by ’t verlies van eenen echtgenoot, van eenen vader, die, de eene in de woeste zee golven, de andere in het diepe der koolmynen den dood hebben gevonden, zich thanszonder schuil- placls, zonder brood, aen al het zure der ellende blootgesteld zien. Komt dan naer bet Feest want nimmer zult ge in onze stad iels gezien hebben dat tevens zoo luimig, zoo vol ernst, zoo fantastisch, zoo boertig -■ rn er zoo spookachtig uit zal zien, als de Kaval kade van dingsdag, maer vergeet vooral niet eenen stuiver in uw zak te steken voor de arme slagtoffers van Oostende, Antwerpen en Dour, want, zoo als bet liedje welk dingsdag als eene herinnering aen ’t feest verkocht zal worden, hel zoo schoon zegt gelandy. De ministers, die pligtig zyn aen deze on gehoorde daed, hebben den moed niet, er de ver- anlwoordelykheid van te aenveerden. Zy hebben de expeditie op alle wyzen begunstigd en verge- makkelykt, zy hebben 'er hel geld van den Stael aen verspeeld’, en in de Kamers komen zy zeggen Je ui'en lave les mains! Maer de ongelukkigen die dienst genomen heb ben, otn de Mexikanen te gaen onderdrukken, wat is hun lot Een brief, door een brusselsch blad op genomen beval de volgende byzonderheden Welnu, lezer, wat dunkt u daervan? In welk wespennest heeft men de kinderen der belgische burgers gestort? Maer het ministerie waschl er zyne handen van. Hoe lang zal dit nog duren? In zyn nummer van zondag laetsl beval hel Weekblad een aitikel waerin, onder den titel Reglzinnigheid en trouwloosheid, hel M. Van Ryswyck over zyn nieuwclyks aengenornen politiek gedrag poogt te verontschuldigen. Dal onder- lusschen het Kuipje den schop krygt van den ezel, dient niet gezegd te worden. Wanneer de konftaler zich onder de bescherming voelt van een ander, magliger dan hy, is hy voor niets beducht en waegt de stoutmoedigste kansen. Hy is immers verzekerd van (oen niet alléén den slryd te moeten uithou den; de Koophandel, van Antwerpen, en de West- vlaming, van Brugge, zullen hem wel desnoods ter hulpe snellen. Zoo is ’l dat de konfraler hel zondag op zyne krachten had en heel magistralyk uilriep «En lot zelfs ons arm Rolerkuipje wil den man (J. Van Ryswyck) met eene vork nazitlen Welnu, beide genoemde liberaler bladen, de Koophandel en de H eslvlaming, nemen die regelen van het Weekblad tegen hei Kuipje over, en laten die van eene kleine bemerking voorafgaen welke niets hewysl in voordeele der gedragslyn aeuge- nomen door M. Van Byswyck. Doch, zien wy wat liet Weekblad zoo al zegt Vooreerst zou M. Van Ryswyck de Antwerpsche zaek niet verraden noch verlaten hebben. Echter, hoe dit uilgelegd? Ol zou de konftaler meenen dat de vorige vrienden van M. Van Ryswyck, die zoo talryk en consekwenl gebleven zyn, Antwerpen’s belangen hebben verraden en Van Ryswyck alleen die niet verraden beeft? Waerom heeft Jan Van Ryswyck d^uitgaef van zyn dagblad gestaekt en is hy naer hel ministerieel blad, de Koophandel, overgeloopen? Is ’t misschien om dal hy ouder de vrye burgery van Antwerpen, by wie hy T meest lezers telde, sinds zyne kazak- keering er geene meer vond? Waerom wil Jan Van Ryswyck van geen parle mentair onderzoek over de zoo zeer besprokene Antwerpsche zaek? Is ’t niet om dal hy zyne vorige vrienden verraden heeft en naer hel ministerieel kamp is overgeloopen, zoo als in zitting van 5° Sep tember M. De Laet openllyk in de Kamer ver- klaerde? En waerom wilt Jan Van Ryswyck van hel pro- gram-Dechamps niel? Is T niet juist om dat M. Dechamps een parlementair onderzoek voor stelde over de Antwerpsche zaek? Ten anderen, is hel niet zyne vrienden VER RADEN, wanneer men hun in T openbaer beschul digt zich voor eenige pois-de-vin te hebben laten uitkoopen? En wal heeft Jan Van Ryswyck geantwoord op de interpellation die hem deswegens in den Ant- werpschen gemeenleraed gedaen zyn geworden? Is hy niet met een ellendig uilvlugsel te voorschyn gekomen, zoo dat hy op T laetsl niet meer wist hoe zich uit den slag te trekken? Allons, Weekblad! denkt niet dal het genoeg zy den Koophandel en den Weslvlaming aen uwe zyde te hebben, om wit te willen maken hetgene zwart is. Jan Van Ryswyck heelt zich een’na«m gemaekt te Antwerpen, maer T is voorwaer niel by de eer- lyke lieden en de voorslaenders der Antwerpsche zaek. i I ca« i I 1 EIoc het er gael met «ie belgisclie soldaten in S-Ee.viko. i I BEKENDMAKINGEN. 15 cl. <lcn drukregel. Bureel Wilgeudyksiraet, N" 14. Voor elk afzondeilyk num mer, 12tccul imcn. itle. Wie kan, die al die wanhoop ziet, Zyn’ tranen wederhouên? O neen geen hart blyli voor dien rouw Meêdoogenloos gestolen ’T waer hy niet die iets weigren zou Die’l al ruim heeft genoten; Ook tie arme, die geen schatten heeft, Zal zynen penning schenken En deze, wien gy ’l leven geeft, Zal immer u gedenken! Allerhande Aïeuwstydingen. M. L. Van Haecke, is kapellaen van het H. Bloed en geestelyken koster van Sl-Jacobs, te Brugge, benoemd. M. Byckewaert, pastoor te Anseghem, is pastoor te Lichtervelde benoemd hy wordt vervangen door M. Van Severen, pastoor te Moen. M. Mullie, coadjutor te Passchendaele, is onderpastoor benoemd van O. L. Vrouw te Poperinghe. M. Denaux-Delahayeontvanger der kontrihutien alhier, heeft zyn ontslag gekregen met regl op pensioen. De gemcente-raed der stad Dixinude, heeft in hare zitting van zaterdag, den beer A. Vanderheyde lol lid der burgcrlyke godshuizen benoemd, in vervanging van M, J. VVoels. Eene subsidie van 580 franks is toegeslaen aen de leerwerkschool van Cortemarcq en eene andere van 597 franks aen die van Staden. Hel mandement voor den Vasten, welk Zyne Emin. den aertsbisschop van Mechelen zich voorslell aen te kondigen is van aerd, zegt men, om eenen diepen iudruk in het land te maken. De uitmuntende prclaet handelt er over de Encycliek van 8n december. De voorn aemste fatnilien van den Faubourg St. Germain te Parys, hebben besloten van nu eens geene avondfeesten te geven en hel miljoen franks die ze daer- door versparen zullen, naer den Paus te zenden. Voor het assisenhof van Weslvlacnderen, welk op morgen, 27 dezer plaels heeft, zuilen slechts twee zaken voorkomen, namentlyk eene zaek die voor de assisen van Ooslvlaenderen reeds afgewezen en later door hel hof van kassatie.verbroken is geworden; de tweede zaek is een feit dal by verstek zal geoordeeld worden. De zaek der diefte hy de W’ Maes Van Vyve, te Brugce, zal slechts in de volgende trimester vootgebragl worden. Een engelschman heeft eene schoont: uitvinding gedaen. Hy heeft uitgevonden om van eenen dooden mensch gaz te maken. Een gewoon overledene zou voor- decliglyk 100 kilos steenkolen vervangen, en na alzoo gedurende eenigen tyd aen zyne gewezen tydgenooten tot verlichting gediend te hebben, zou hy, behoorlyk ge droogd, aen zyne nabestaenden in den stael van mommie 1NSCHRYVINGS PllYS. Buiten stad, <i franks. Met Suppl. 8 Het Boterkcipjr verschynt den Donderdag in geheel blad en den Zondag in half blaJ. i jtr jtlUWQ i Op zee zyn wy zeer slecht gevoed geweest: wy heb ben iteu gcheelen tyd bedorven water en beschuit gehad, tlacr de wormen in zalen. Men heelt ons bedrogen. De kei- zerlyke wacht zullen wy nooil oplrekken. Wy gaen den oorlog voeren, en binnen acht dagen beginnen wy. Ik ben koporael-fourier, en vaer nog al welmaer de anderen worden, geheel den dag door, behandeld gelyk bonden. Zy zyn zeer slecht en in ’t geheel niet gelyk zy het gedachl hadden. Als gy iemand van tnyne vrienden kent, die zou wil len komen, lael hem mynen brief zien. By hel landen, heb ben wy 28 dagen lang, alle dagen 6 a 8 uren, moeten mar cheren, geladen gelyk ongelukkigen. Alhoewel wy zes honderd sterk waren, wierden wy loch door de guerillas aengehouden dit zyn moordenaers en brigands. Toen wy door de bosseben van Mexiko trok ken, zagen wy een dertiglal menschen, die door de gueril las aen de booinen waren opgehangen. Vier onzer manschappen, die te zeer vermoeid waren, zyn achter gebleven, en wy hebben ze niet meer gezien. Een van hun heeft, uil wanhoop zyn eigen door den kop gescholen, en een ander is van honger gestorven. Wal my betreft, ik heb moed blyven houden en ben in goede ge zondheid aengekomen. Wat Mexiko betreft, dat is eene sclioone stad, maer al de inwooners zyn moordenaers. Nu, als ecu Mcxikaen eenen pool verroert, breekt men hem den anderen. Sedert den 5" zyn er 18 door den kop gescholen, en het is alle dagen hetzelfde met 5 of 6, zoo lang lot dat zy hun gebe terd hebben. Wy verwachten 40 guilloiiencn 11voor de brave lieden, Biet WEEKIII.ASA en de politieke gedrngslyn van SI. Vaa ityswyck.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 1