MAGAZYN VAN KERKORNEMENTEN. Uit er hand te Koopen. h ii Hy gelast zich insgelyks met liet herstellen tn schoonmaken van boidtterwerk, en verhoopt, zoo door de geringheid zyner pryzen als door de zorje met de welke hy zyn werk verrigl, de gunsten hit vei trouwen van langs om meer te winnen. 20 February. 17 49 15 54 1874 17 91 1° DRIE zeer schoone en aeneenhoudende WOONHUIZEN, met hunne u.edegaetide ERVE, slaeude ie Dixmude, langs den kleinen Huide- vetlersdyk, thans gebruikt by Francis Depoartcr, Francis Vandamme en de weduwe Vandewalle, ieder legen 195 fr. 95 c. by jare boven de belas tingen met regt van gebruik tot half Maert 1865. En 2° TIEN andere WOONHUIZEN, waer- onder twee Herbergen, slaeude le Dixmnde, in de Kasleelslraet, gebruikt by verscheide petsoonen, met regt tot hall Maert 1865, en gevende geza- mentlyk een jaerlyks inkomen van 857 fr. 12 c. Voor de prys en veorwaerden, men vet voege zich by de hinders PIETER CONSTAÏWT, land bouwers le Si uyvekenskerke, olwel len Tantoore van den Notaris DE SECK, le Beerst. Bergen. 27 Feb. 17 42 15 61 4128 17 08 10 71 10 75 7 29 14 51 1 97 27 22 15 16 DE MEERE, Fabriekanl in Kerk- en andere Ornementen, Sleenpoort, Nr 19, te Kor Ir yk, heeft de eer de heeren Geestelyken tér kennis te bren gen, dal zvn magazyn voortdurig voorzien blyft van alle slach' van l.YONSCHE STOFFEN voor kerk- ornementen, zoo als kasuilels, koorkappen, stan- daerden, enz.damas, zyde, katoene en gebloemde pane,; gouden en zilveren borduersels, van alle slach en breedten, standaerden en vaeudels van sociëteiten, geborduerd, op pane en op zyde en geschilderd, van alle pryzen, enz., kanten voor alben, coinmunie-dwalen en rakettenin een woord, met alles wat zyn slael betreft. r-ir.tra (vertrek). XVI, 10. (I) Nath. XXVIII, 10-20. (5) Mare. XVI, (aenkomsl). (vertrek). (aenkomsl). Veurne. Ir. nderd- touder on van belast eld t& >terve- i derate louden in, het kort cltap- rst en ken 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 7 25 7 52 7 40 7 50 8 8 10 8 20 8 25 8 40 11 55 12 02 12 10 12 20 12 50 12 40 12 50 12 55 1 10 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 5 07 5 15 5 25 5 50 5 57 6 05 6 15 6 25 6 55 0 45 0 50 7 05 :el die i viool me in boer- 10 50 8 04 15 29 2 01 27 55 14 00 de a et» den 8 alsche kerlyk iel de ;odde- n dag, I, had I'll)! uwen, 1 men- ikeerd kelyka- u zoo orden rd on» liolyke ooveel SB’S» is en uiker- orden •yk en agcn, is van list of mole- uipjc, ieden zyn in kos- was. godin ;en in stekte lezius 7 45 8 8 05 8 15 8 25 8 55 8 42 8 50 9 I'V/on- 1 Gods en on- geloofe ilen der regt de op de it al hcb fl;. ten alia k moge fan het aerdoor rniogen mrtzel- srheofd ii Zalig, zult gy chapeu rtbren. etikrle en, die i-n. Do iggen lie G od rr aen le sleu- •bonden op de benden uensch iialle Ldelyka Mbaer- dat hy voor u Romen telt nu 203,896 inwooncrs. Romen is dus, na Napels, de meest bevolkte stad van Italien. In Romen wootien 54 Kardinalen, 55 bisschoppen, 1504 priesters, '345 Semuarisieti, 2655 kloosterlingen van de verschillige mannenorders en 2059 kloosterlingen van de verschillige vrouwenorders. S ..j—1 S”-1 Oingeworpeiie trooncn en vernietigde menschclyke werken eti iitetlegensiaende eene doodclyke bevechliug die sedert negentien eeuwen duert, volgens de bemerking des 11. Au gustinus een zoo groot mirakel is dat men het niet anders kletsten de bevelen afwaclilende van den admirael die, van tyd lot tyd, met zyn kykglas in de ruimte blikte. Hel was eene statige houding, de houding van den admirael en T was waerlyk vreemd en levens heerlyk de matroozeii zoo krachtdadig aeti hun roeispaen te zien, als wierd de boot, door eene woelige zee geslingerd, op het punt van verbryzeld te worden. Ziedaer nu iu ’t kort het byzonderste van 'tgeen de ka- valkade van diugsdag uitmaekte; alleen uit bovenstaende regelen, is hel le zien dal bel feest alle verwachting heeft overtroffen, en wy schryven niets anders dan de waerheid wanneer wy zeggen dal Dixmude nooit zulkdauig feest gezien heelt. Ook uiogen wy deze regelen niet eindigen zonder onze hulde le brengen aen al de heeien leden der besturende Kommissie (8), doch vooral aen de beeren Casteleiu en Sleverlyuck, die zich zoo ieveivol met de inrigting en bel besluer van ’t feest bpbben gelast, en wy drukken hier de hoop en hel verlangen uit dat een dier- gelyk feest lm naesten jarc iusgelyks ingerigl zou worden, niet twyfelendc of de toeloop van volk iu onze slad, welke alreé zoo aeuzieulyk geweest is dingsdag laetst, zou by een tweede karnavaifcesl als dit, meer dan ’l dubbele zyn by nu. Lichtervelde Corteinarck Ilandzaeme. Zarreu Eessen DlXMUOE. üoslkerko Avecapell® ■Veurne van Rusland) vriest het Per hektoliter. Tarwe, I' kwaliteit, fr. id. 3* id. Getal hektoliters Tarwe (middenprïs) Rogge Sucrioen Haver Boonen Vlas, de kilo 1/2 Wille boonen Erwten, blauwe Winter koolzied. ren stichteren hy heeft er om er niet op te peizeu. Die man hoevcerdy verdwaeld, gelyk de H. Paulus zegt, en zorgvol heeft opgelakeld. (8) De bestui code kommissie bestond uit de volgende leden MM. Sleverlyuck, Casteleiu, Doktor Vandelheyde, Edm. Parel, Ad. Dvulaeglie en Ad. Vanthuyue. Allcr-’rande Niieuwsly dingen. M. Nullens, pastoor le Oosteghem, is pastoor benoemd le Ausegbem. M. Pollet, inspeetetir-kanlonuael van het lagere ouder- derwys is pastoor benoemd le Kuocke, hide omhaling welke diugsdag II., by gelegenheid van hel Karnaval-feesl, iu onze stad is gedaen geworden. zyu 9145 stukken geld ontvangen geworden, waervan 15 niet gangbare halve kluiten. Ziehier de verdeeling, 1" iu i Zilvergeld 25 stukken van 5 fr., 6 stukken vat» 2 fr., ^e' ^oul 55 van I fr., 85 van een halyen frank, en 8 van 20 cent.houdem. in Nickel 26 stukken van 20 ct., 485 van 10 ct. en 1545 van 5 ct.,iu Kopergeld 570 stukken van 10 ct. 2202 van 5 cl., 4165 van 2 et. en 184 van 1 ct., hetgeen te samen de som uilmaekl van 579,25 fr. Wy ontvangen le laét een brief ken van den heer Leo Vanghillewe by welk iiy verklaert de uitvinder le zyn der karikaluer van den Mathieu van den Yser uiCSmylers’ Al manack. In ons naesle nummer zulieu wy hetzelve mede- deelen. Kunt gy dit lezen eo uitsproken O mensch, UUUUUU VU God? Let wel op! Den tweeden dezer a t een meisje van 12 jaren le Brigueil eene halve peer op, welke haer broeder bespaerd had voor haer en op de schouw gelegd had ne vens eenige forforkens. Van dien stond al wierd het meisje zieken deu 8sun stierf het arme kind. Hel was te lael toen men den geneesheer ontboden h.id. Hel'acurakeu dier fos- forkens had hel meisje vergeven Daer zyn nu geleerden die beweeren dal, hy middel van 'l magnesium, men iieel gemakkelyken daerby zeer voordeeliglyk olie en qttinquels zal kunnen vervangen. Het zou genoeg zyn een melaüeken draed te aeusleken om een lichlte bekomen dat veel klaerder en schooner is dan hel licht welk de mhierael-oüe geeft. En daerby welk gemak! 1 Maert* 492 zakken tarwe van 115 liters waren Ier markt. Tarwe 22 a 26 Nieuwe id.-a- 5 z. Rogge 16 75 a 17 210*z Suer. 15 a 16 25 Nieuw id. a- 58 z. Haver II 50 a 15 74 z.iluou. 18 50 a 20 50 De vei koop ging spoedig. 22 Feb. 515 zakken tarwe van 145 liters waren ler markt. Tarwe 21 50 a 26 Nieuwe id.-a- 13 z. Rogge 16 50 a 17 50 52 z Suer. 15 50 a 16 25 Nieuw id.-a- 55 z. Haver 11 50 a 12 50 55 z. Boon. 18 50 a 21 De verkoop ging iraeg. volgde dan hel Bastiaens-gild in kostuem der middeneeuwen en daerna Mathieu de ia Dróme, Mathieu van Laeusberg en Maihieu van den Yser. Dal echler de laetsle de vermaerd- sle di-r slcrrekykers is, bleek uil het dubbele hoolddeksel welk hy droegen Tgeen hem toelielterzelfder lyde hel zuiden en hel noorden te bewonderen. In T zuiden was Mailden van den Yser op rle ontdekking uit van eene vaste sier en in T noorden zocht hy met zyne kykbuis naer hel Fir mament Maer, myn Leo! roept hier nu een Rousselaers wyf met groole ontsteltenis uil ziet toch eens naer dien schoonen soldaet te poerde;’k wed als onze Karei hem moest zien dat by er van droomen zou ’K geloof hel wel, vrouw; die schoone soldaet is Sint Joris le peerde eu de mannen die hem volgen zyn de kruisboogschutters, wier kleedsel beslael in een lyveke dat afgezet is met een groen en rood boordeke eu in eeueti broek en kousen van eene zelfde stof. Zy dragen op den rug een ouderwelsclien pylkoker en iu de hand ceneti kruisboog. Schroomelyk Kan de menigte zich niet meer verdrin gen rond den praeiwagen der Van Duyse's Vrienden? ’T is wel waer, de mannen die er zitten eu Vondel en de poëten i van zynen tyd verbeelden, zien er nog al knap uil, vooral die oude daer in T midden, en de versiering van den "agen lael ook niets le weusclien overdoch is dit eene reden om den wagen der Van Duyse's Vrienden te be- stormen Maer’k L.r2, r. 1 schrift die de meuschen niet goed lezen kunnen, en geiyker.wys er dus velen zyn die T niet gelezen zullen hebben, laten wy hier uil opschrift volgen T is overigens de kenspreuk van T genootschap, en ze luidt aldus Door Eendragl allyd sterk, door vryheid altoos bly, Wordt duerzaemheid beloofd aen onze Maetschappy. Zie, daer komt nu een heel mengelmoes op van kostu- meuT is eene tweede groep gevormd uit theater- kostumen van de maelschappy Heilig Kruis Scerp d'ure niet een trekt op eeu ander; het ziet er als een waer Babel uit, doch om het boertige dal die kieeding voorstek wordt ze zeer bewonderd. Wat nu eiudelyk nog eene byzondere melding verdient, dal zyn de oude Burgvoogden en Voogdessen van Dix- mude, wier kostumen heel ryk en prachtig waren, doch waermede wy ons niet zullen ophouden want wy hebben haesl oin te eindigen, en de sebeepvaert, welk laetsle algemeen voor ’t schoonst van heel de kavalkade is gehouden geworden. Echter, alhoewel onze lezers van verre en van by, die ’t kal navalfeest van dingsdag niet gezien hebben, zich hiermede al heel goed eeu gedacht kunnen maken van hetgeen de stoel is geweest, zullen wy, al zyn wy reeds te lang, nog een woordje zeggen over de sebeepvaert, want dit verdient toch nog hel meest dal wy er een woordje over schryven. De sebeepvaert wierd ons voorgesield door cenen boot in volle zeil en opgelakeld met al zyne koorden en riem- kens, en tegen welks zyden hel scheen dat de golvende zeebaren aenhoudend klotsten. Op het dek waren acht - stuk kanon gerangschikt welke mei den muil op de om- begryp. Op den praekragen is eeu op- siaende huizen waren gemikt. Een admirael (6), een ka- pilein (7) en acht malroozen stonden aen boord, deze (6) De heer Tb. Rembry, de inrigter van deze schoone voorstelling. f7) De beer Ackel-Valcke die liet hecle vaerlttig zoo Yzeren weg van (Achtervelde op Veurne. Verlrek-uren der treinen. 1 October 1864. Veurne Avecapelle Oostkerke Dixmude. Eessen Zarren Handzaeme. Corlcmarck L1C3TERVELDE Men zou noch lampen noch quinqnets meer le ktiisscb n hebben een solferstekske om den iiietalieken draed t aeti- steken eu een blues om denzelveti uit le dooven, waie al les wal er le doen zou zyn. I Te S. Petersburg (hoofdstad van Rusland) vriest het kan uitleggen d^n door de goddelyke hoedanigheid van ha- I z0() (1.lt m(.n |10ll,u op de grOoie rivier de nog zyn gezigt van afgekeerd N<ea. .Men beeft er dezen winter een groot buis van ys ge- is klaerblykclyk iu zyne boiiwd, hetwelk men des michls vellichte, en wier muren lioevceruy veruwaeio, geiyx uu n. Pauius zcg<, en lerwyl al» van diamant schenen le zyn. hy wil wyzer zyu dau alle anderen, heeft hy zyn versland i verloren (12). Lael ons, Z. L. B., eene zoo zeldzame verblindheid be treuren, en de voorzeggingen indachtig zynde door welke het God geliefd heeft aen de menschen de komst van den goddelyken Messias aen te kondigen, te samen met de mi rakels in welke de godheid van Jesus zoo levendig uit- schynt, laet ons dikwyls voor hem op onze knien vallen eo, tol boctiog van eeuen zoo yselyken smaed, met den H. Apostel Thomas uilroepen Myne heer en mynen God! (15) of met de zuster van Lazarus Ik geloof dat gy de Messias zyl, de zoon van den levenden God, die op deze wereld, zyt gekomen. (14) Gelukkiglyk heeft de zoo onedele als dwaze godslaste- raer, waervan Wy u komen te spreken, in ons godsdienstig Belgie weinig gehoor gevonden. Maer T is hetzelfde niet met eenige andere dwalingen die, al zyn zy min aenstoo- lelyk, des le gemakkelyker de zielen zouden verleiden, in dien dezelve aen uwe ernstige aeiidacht niel aengewezen worden. (Hel einde hierna). Be representanten mogen karnaval vieren lol den 7 dezer, maend. De Vesuvius spuwt vuer. Hel nieuws der vermoordde Belgische soldaten in Mexiko is tot uu toe niel bevestigd geworden. De vlasspinnerien hebben gedurende het jaer 1864 veertig ten honderd winst opgebragl, schryfl een dagblad van Geut. Geen wonder dus ol' worden al de groole fabrie kanten van Rousselaere iu korte jaren miljonuair. Te Antwerpen is een baes uil eene herberg gestorven. Dal is wel niel heel kurieus, zult gy zeggen, maer wal ku- rieus is, T is dat die vent zoo dik was dal zyn kist juist eeu meter wyd was, en men ze door de venster heeft moe ten neerlaten. De landregters (Shériffs) van Londen hebben voor genomen van voorlaen de moordenaers en schelmen niel meer den maendag maer deu woensdag aen degalg.le han gen, en zulks wel omdat de zondag niet meer ontheiligt zoude worden door de gapers die, soms vier en-twintig uren le voren, de wacht houden rond de galg ten einde, van eene schoone plaets, het aendoenlyk schouwspel eeuer ophanging te kunnen bewonderen. Te Londen worden wekelyksch boven de twee duist kinders geboren. Welhaesl zal Amerika door eene elcktrieke kabel, op eene diepte van 2000 tot 2500 voet in den grooten Oceaeu gelegd, aen Engeland verb inden zyn. De delving der landengte Suez is al zoo vergevor derd dal een dagelyksche dienst met ligte vaerluigeii is in gerigl tusschen de Middenlandscbe en de Roodezee. Eene engelscbc compagnie gaet eene fabriek van chimieke produkten iurigteu op de plaels waer eertyds Sodoma en Gomorrha stonden. Hel doelwit dier compa gnie is de sulferaehlige stof uit de Doode Zee op te halen. Men is thans bezig met al de meubels weg le nemen uit hel paleis van Portici, welk de eigendom is van den Koning van Napels en door Victor-Emmanuel gestolen is geworden. Twee-en-twintig vol geladene ryluigen kwamen dezer dagen te Napels aen en die meubels wierden er op de markt te koop gesteld. T’ is in dal paleis dal Z. H. Pius IX, lydeus zyu ballingschap, en omringd door al de zorgen der koninkly ke familie van Napels, zyu verbiyf heeft ge- (I) 1 Machah. I. 2. (2) Catceb. XII* les. (5) Math. 1S> (6) Joan. XXI, 15. 16. 17. (7) Marei. II 7. (8) Matili. XVI. 19.— (9) Ps. CXV. II. (iu) Luc. XXII. 32. - (11) Ps. CX1I. 15. 14.— (12) Ad Rem, 1. 21. 2-2. (15) Joan. XX. 28. - (14) Joan. XL 27. ’’I14

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 3