?ARHEN i I. Groote Venditie van EN BOOMEN TE COUCKELAERE. Hij 1» Schoone Venditie EN MENAGIE-GOEDEREN Weekblad van R. DESNICK te Couckelaere. I A d’ herberg de Meiboom. Op langen lyd van betaling en onder de directie stad Dixmude, in de Grauwe-Broederslrael, ahvaer de echtgenooten Declercq-Robaeys overleden zyu. id. id. By sterfgevallen en om uit gemeenzaemheid te scheiden. Boomen. De vergadering om 12 1/2 ure na middag, in 3 15 een molen-as. 5 KOOPEN Beuken, -Esschen en Achtkante et rokken, liet be- Mynheer, Lii' OP MAENDAG, 20 MAERT 1865, om 5 ure des avonds, ter herberg de Belle- Vue, zal er overgegaen worden tol de openbate Verkoo- ping van 1° Een WOONHUIS met Stallingen, Dorsch- vloer en Achterpoort, en de hoeveelheid van twee Aren Erve, le Dixmude, in de Woumenstraet, gebruikt by Pieter Vanhoucke, total Oogst 1865. En 2° Een WOONIIUIZEKEN met 31 Cenlia. Erf, onder bebouwden grond, te Dixmude, in de Gastbuisslraet, gebruikt by Vidua [Alberl^Begrave, by maendelyksche pacht. 15 KOOPEN Stoppersen. 20 id. Boon- en Hagepersen. 3000 Sparre-busschen. 1200 Eikenboom-Snoeibusschen. 4 KOOPEN Sparre-snoei. Larixeu. groole Eikenboomenwaeronder van TE DIXMUDE, OP MAENDAG, 13 MAERT 1865, om 1 ure na middag te beginnen, en volgende dagen, van 9 ure ’s morgens lol den middag, en de herneming om 2 ure des namiddags, binnen de (15) Catech. Ill’ les. (16) Ad Eph. IV. 5. Veurne. Erwten, blauwe Wy vernemen zoo even dal de heer Gocverneur de be sturende Kommissie voor hel Leerwerkhuis benoemd heeftdezelve is samengesteld uil de hceren D' Vanden- bussehe, Ch. Vermeesclt, Feys-Kesteloot, Méd. Vauder- heydeen Al. Vanthuyne. BAorrespondentie. Dixmude, 5 Maert 1865. r aerigad veert ndal deren te Ie eerste ne eeuw, m van de dezen te neer men erfyk om ;errgt als en onaf- le om in bestaeu. heeft hei en kerk- a zyn, zy :n kelk, s, einde- en daer- lorzien ierk by- I, in allo*, t er nick beletten en altyd gendom iel ver wetten met de rtigen, zy zou raervan t er in boeken irfelyke i geloof gesteld ten be lui die an het fr. 10 29 7 79 14 59 15 59 1'1 dwaling Ike allo ;oed, Z. laer een 16) zoo -he Ka- i zeide >1 moe- n Kerk en worden. oemd. De ouveran- even ge- voor het i voor de ‘givecrdig ■nis, waer iden. Die ’gaen eu, ergang te a Kerk en a f/. Apoz- rclael van rvigen van Iturgersland der stad^Dixmude. OVERLYDENS. 5 maert. Henricus Placidus Meys, 2 j., 2 in. en 21 d., geboren te Dixmude, zeou van Jacobus en van Hetirica Leocadia Serlez. (Wilgendyk). 6 id. Julius Kesteloot, 2j., 5.17 d., geboren te Nieu- port en w oonende te Dixinude, zoon vau Edmondus eu van Rosalia Cainbier. (Kiekenslraet.) is van !i> ons ydd- over z. Ily, samen ?n zoo aiitigin ■fheid, Sophia dagen en dat i naer eft my ly was apens e. Op zyne i>i aen glas Monte oden, s niet nuttig 6 Maert. 17 42 15 84 5150 17 Per hekloliter. Tarwe, l' kwaliteit, fr. 1 Maert. Tarwe 22 a 26 Nieuwe id.-a- 5z. Rogge 16 75 a 17 210 z Sucr. 15 a 16 35 Nieuw id. a- 58 z. Haver II 50 a 13 74z.Boou. 18 50 a 20 50 De verkoop ging spoedig. Efiergen. 27 Feb. 17 42 15 61 4128 17 08 10 71 10 75 7 29 14 51 15 16 Verslag over de inrigling van een B.eerwerkhuis, opgemaekl door S3. den Si' Wandenbussclie. Mynheeren, Uwe Kommissie van Onderwys heeft kennis genomen van den brief van M. den Goeverueur onzer provinlie aen den Gemeenle-raed, dato 20 december 1864by dezen lact hy u welen dat M. de Minister van binnenlandsche zaken zyne toestemming gegeven heeft aen uw projekt van een leerwerkhuis in onze stad ep le regleu, eu hy voornemens is tusschen le komen, in de eerste kosten, voor eene som van 500 francs, en iu de jaerlyksche on kosten voor eene som van 600 franks. Hierby dient in acht te worden genomen dat M. de Goeverueur geeue melding ruaekl van den onderstand die de Permanente deputatie ons zou kunnen toestaen op de geldsommen daertoe be schikt door den Provincialen raed, en welke onderstand die nen zou om deze onderneming, die in haer begin vele uitga ven veroorzaken zal, lol een goed eindele brengen. Tevens herinnert u de beer Goeverueur dal hel Gouvernement eene gewigtige voorwaerde stelt aen zyne tusscheukomsl 't is nainelyk dat hel leerwerkhuis zou ingerigt worden gelykvormig met de schikkingen'van liet kouinklyk besluit vau 10 february 1861 verders berigt by u dal M. de Inspecteur der leerwerkhuizen alhier in onze stad komen zal om u al de noodige inlichtingen le geven welke gy verlangen zult, en ten helste eindigt hy met u te verzou- Wil een plaetske iu uw blad verleenen voor de volgende regelen Om zonder spreken iels le welen Dal men in lang niet zal vergeten. Vooral moei ik doen verslaen dal een tolnaer een ontvanger is, by gevolg een tolnaertje een onlvangerljevoortyds snellooper, spcculatcur in almanakken, aspercien-kweeker, konynen-vetter, brouwer en wydouwsleker, enz., enz. Geleden eenige maenden, ja hel was een dag van kiezing dal ik lot een tolnaer zegde dat hy een man was met twee aengezigten waerachtig T ventje scheen daerom gestoord te zyn, maer oin dien man myn gezegde zelfs te doen slaven was hel rtoodig dal ik de eene of andere gelegenheid afwaclitte, en imierdacd met wachten verliest men niet. Juist dat jaer heeft een kat navalfeesl plaets; eene kennis, zoo by voorbeeld E. d. V. H., en ik namen een besluit in de kavalkade, ter gelegenheid van dit feest gegeven, Mathieu van den ïser le doen verbeelden op een ezel gezeten met een masker vooren en masker achter, dus met twee aengezigten dit besluit wordt uitgevoerd, en legen verwachting heeft hel den besten uitslag be komen. Ik ben waerachtig biyzoo boven op den bosch te hebben gedosseben, en op inyne terugkomst in stad te hooi'eu zeggen dat deze tolnaer zoo kleingeestig is geweest deze eenvoudige verbeelding op zich le trekkenmen verzekert my dat by ten top is gestoord, hy raeskalt, hy hriesebt, en waerlyk het toluaerije heelt ongelyk, want hadde Mathieu van den Yser de man willen verbeelden of evenaren die de kwestie hier op zich trekt, zoude hy hem wel vergenoegd- hebben met twee maskers aen te doen? Zekerlyk neen; hy zoude hem toch ten alleruiinsten van een paer dozyntjes maskers voorzien hebben, niet waer? En vond hy zyn lyf te klein om aen deze plaets le geven, ehwel zyn Coobje langoor of zoo gezegd het beestje wacrop hy gezeten was, koude hem hierin van dienst zyn geweest. Volgens my, de tolnaer, T ventje zoude ten minsten moeten verslaen hebben, dal zoo beiagchelyke dingen toch ook maer verdienden gelyk voor wieu, in bel beiagchelyke te worden aengeuomen, en nog byzonderlyk als dezelve door een karnavalleest inedegesleept worden, d-s te meer als gewezen snellooper eti al zyne andere hierin bedoelde titels, moest hy nog byzonderlyk welen dal er een aloud spreekwoord beslael dat ten allen lyde zegt Wie niet besnol is moet zyn neus niet vagen Of alras weel men iels zonder vragen. L. VANGHILLEWE. door de stralen van Londen nier.konden gaen zonder door 1 en gehoond te worden! Als de vlaemsche landbouwer iels wil lezen dal hem tevens ouderriglcn kan en hem hertelyk doet iagchen, zegt ’t Algemeen Nut, dan bedient hy zich van ’t Bolerkuipje, van de Gazelle van Thielt, van den Vlaemschen Leeuw, van id. 5' id. Getal hektoliters Tarwe (middenpkys) Rogge Sucrioen Haver Boonen kot. Wy vroegen een liter wyn, cn in plaets van een liter bragl hy er een sloop. Dan ging hy naer eenen hoek van de herberg om in eenen hoop strooi te schaden’k kon niet peizen wal hy daer ging doen al met eens keerde hy weder met eene groole brok harde sneeuw hy sloeg ze in stukken, smeet ze in een val, stak de wynflesch er tus schen en begon ze gedurig eens en weèr te draeijen. Na eenige minuten draeijens begon hy te schenken; de wyn was zoo frisch als ys, en nooit heb ik beter wyn gedron ken als onze stoop uil was vroeg ik naer den prys. Raedt ecus hoe vele franks*t Was 50 centimen in T geheel Dat gebruik van sneeuw is allergemeenst iu Italië of ten minsten iu’t kotiiukryk Napels. Overal waer men wyn of water vraegt, geeft men u terzelfder lyde wat sneeuw om het te verlrissc.hen. Dc sneeuw kost nu 20 centiemen de kilo en onder het oude goevernement kostte zy maer 5 c. maer dc eenheid van Itaelje die veel geld kost heeft op alles lasten gelegdVan daer gingen wy te voel naer Monte Pietro di Fuso waer wy sliepen. Geheel de streek, van Napels voort, heeft niets byzouders ’t zyn al bergen, bedekt met bosschen, dan dor en naekt, verder bezaeijen lol half weg. De valleijen zyn overal ryk en lieflyk. (Wordt Voorlgezct.) Allerhande Mieuwslydingen. By de begraving van Mgr. Wiseman, scbryft men uit Londen, heeft men van’s menschens geheugen zulk geen bewonderensweerdig schouwspel in Londen gezien. Veer tien kalholyke bisschoppen en meer den vier honderd priesters en kloosterlingen, iu kerkgewaed,volgden de lyk- koets, getrokken door zes peerden, door de stralen van het protestantsche Londen op. Men rekent op een half miljoen menschen, het getal diergenen die de lyksloel by .zynen 1 doortogl opvolgden of dezelve aanschouwden, en onder die menschen, meest allen protestant, waren ze heel klein in getal die zich niet eerbiedig hel hoofd onldeklon, ter- wyl de winkels heel den voormiddag gesloten bleven. Welk verschil met over vyftig jaren, toen de katholyken I 1 ;i ILir christendom. Liet er ons wel op denken men kan zonder hinder geen vergift innemen, liidien gy van een slecht schrift, welk het'ook zy, hel gewoonlyk voedsel van uwen geest inaekt, zoo zyl gy zelf slecht of gy zuil hel onvermy- delyk worden. Eindigen Wy, Z. L. B., met u, in den naem van onzen II. Vader, eenen laetsten slrik te doen kennen die u ge spannen wordt. Gy bemint uwe kinderen, J. C. ook had de kinderen zeer lief; hy trok ze lot zich om ze le omhelzen cn le zegenen. Nu die leedere liefde lol de kindsebheid zei de goddelyke Zaligmaker voort iu zyne priesters en in de God- gcwyde zielen, byzonderlyk in deze die zich met de op voeding der jongheid bezighouden. Welacn, Z. L. B.,\\y meenen den oogenblik te zien naderen op welken men u zeggen zal, gelyk men in een ander lapd reeds zegl, dal yv niel meester zyl vau het onderwys uwer kinderen dal dit werk, bet aengelegënsle van al, aen den Staet toebe- hoortdal de priesters en de kloosterlingen van beide ge slachten niet bekwaem zyn om opvoeding te geven. Zyl alsdan indachtig dat deze die alles verlaten hebben om zich geheel en ganscli toe te wyden aeu bel geluk van het geen u dierbaersl is op aerde, aen hel geluk van uwe zo nen en vau uwe dochters, zekerlyk meer dan alle anderen bekwaeiit zyn om ze le beminnen, le geleiden en te onder- wyzen; zyt indachtig dal de eersteen de heiligste uwer pligten is en altyd zyn zal van uwe geliefde kinderen voor al volmacklc christenen eu erfgenamen des hemels le maken. Zulke zyn, Z. L. B., de byzonderste vermaningen die de tl. Vader, ons allen, by deu avond zyns levens geeft. Op het gedacht der gevaren die de Kerk langs alle kanten bedreigen, en wel wetende dal hy van de magligen der wereld maer weinig te verwachten beeft,- wendt hy zyne oogen naer den Hemel en verzoekt ons om met hem le bidden. Eu opdat onze gebeden zoo veel te krachtiger zou den zyn, vergunt hy ons het geluk van eenen Jubilé, ho pende dal door dien middel de reglvecrdigen nog heiliger zullen worden en dal de zondaers zich zullen bekeuren. Dien Jubilé, waervan hel tydslip en de voorwaerden u later zullen bekend gemackl worden, zult gy, zoo Wy vas- telyk verhopen, aeuveerdeu met al de vurigheid die eene zoo groole gunst verdient. In afwachting zullen wy aen den goeden en genadigen God onze gebeden opdragen le samen met de boelplegiu- gen die onze Moeder de H. Kerk ons gedurende den lyd van den vasten oplegt, in vereeniging met de verzuchtiu- gi-n en tranen van den welbeminden Pius IX, lol bekee- ring der boozen, lol heiligmaking der zielen en tol be- waeruis des Gcloofs. fJOANNES JOSEPHUS, Bisschep van Brugge. Op Dingsdag 91 ABaert 1SG5, in de Prince-goederen, gelegen langs de kalsyde van Beerst naer Wynendaele, en omtrent d’her- berg den Pottebezem, van de navolgende Koopen 73 KOOPEN groole gevelde Sparren, voor bouwwerken en brandhout. 8 Maert. Tarwe 21 a 25 50 Nieuwe id.-a- 8 z. Rogge 16 75 a 17 50 59l)z. Sucr. 14 50 a 16 - Nieuw id.-a- 140 z. Haver 10 50 a 14 25 155 z. Boon. 17 a 20 50 De verkoop ging spoedig. ken van hem, gelykvormig aen art. 5 van hel vooruoemde besluit, voorslelleu te doen wegens de benaming eeuer hel proleslaulsch publiek gelasterd besturende Kommissie van hel le Hiaken leerwerkhuis. (- Om op eene regelmatige wyze te weak le gaen, is uwe Kommissie van onderwys van gedacht dal ge best be ginnen zoudl met aeu M. den Goeverueur deiiaminacn le bidden dergenen wie gy de grootste bevoegdheid erkent t Jaer 50, enz. om van dit besluer deel temaken; deze Kommissie zal zjcb vervolgens onmiddelyk ouledig houden, gezien be sluit van 10 february, met hel voorwerp eens reglement van inwendig order welk aen de goedkeuring der Perma nente deputatie zal onderworpen moeten worden, ter zelfder lyde dat gy u zult bezig houden met hel beschikken vau een behoorlyk lokael voor hel leerwerkhuis, eigeutlyk gezegd met de woonste vau den conlre-mailre eu met hel Jokael voor eene school. Gevolgentlyk, Mynheeren, heeft uwe Kommissie de eer u de volgende voorstellen te doen Eene lysle van vyf persoonen zal M. den Goeverneur aengcbodeu worden om de Kommissie van hel leerwerk huis uit temaken; daerby zal de naem gevoegd worden van den sekrelaris schalbewaerder. Er zal een plan gemaekl worden van een leerwerkhuis bevallende hel werkhuis, hel lokael voor eene school en de woonplaets voor den conlre-matlre. Eene aenvraeg zal gedaen worden aen de Permanente depulalie ten einde een behoorlyken onderstand le hebben om in de eerste onkosten der stichting te voorzien. M. de Goeverneur zal verzocht worden M. den Inspec teur der leerwerkhuizen le willen uititoodigen om geza- meiillyk met de Kommissie van publieke wei ken tol den keus te willen overgaen van eeu behoorlyk lokael tot hel Slichten van een leerwerkhuis. De Verslaggever P. VANDENBUSSCHE.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1865 | | pagina 3